Основні риси розвитку Сходу в епоху середньовіччя.
На відміну від Європи, чітку межу переходу країн Сходу від епохи стародавнього світу до Середньовіччя провести майже неможливо. У них не було таких величезних змін, як в Європі. Країни Сходу розвивалися, як і в попередні століття, у своїх традиційних межах.
У всіх державах Сходу система господарювання була організована за такою схемою. Ті, хто обробляли землю, були об’єднані в громади, які мали гарантоване право та обов’язок обробляти її та використовувати для ведення господарства всі необхідні ресурси: воду, ліс, пасовиська тощо. Водночас право володіти і розпоряджатися землею та її ресурсами знаходилося в руках державного апарату. Між громадою і державним апаратом існував чіткий зв’язок. Вироблений надлишковий продукт громада передавала як податок державі, яка його перерозподіляла на користь апарату і суспільства в цілому (будувалися канали, дороги, мости, храми тощо). Отже, той, хто належав до державного апарату, мав доступ до розподілу вироблених продуктів і, відповідно, отримував їх частку у власність. Чим вищу посаду обіймала людина в державному апараті, тим більшу частку вона отримувала. Тому ми кажемо, що особливістю східної цивілізації була наявність влади — власності.
Чим ефективніше працював державний апарат, тим регулярніше і в достатньому обсязі збиралися податки. Держава була міцною і могутньою. Її могутність зростала від продуктивності праці селянина чи ремісника. Але якщо в цьому чіткому механізмі траплялися збої, то життя всього суспільства порушувалося: повстання, голод, загибель держав тощо. Збої цієї системи відбувалися через дві головні причини: коли обсяги податків через нерозумну політику правителів перевищували можливості виробництва або після зовнішнього вторгнення, яке руйнувало традиційну систему життя.
Індійське суспільство в епоху середньовіччя
В історії Індії, як вже згадувалося, дуже важко провести межу між стародавньою історією та Середньовіччям. Коли в Європі відбувалися серйозні зміни, пов’язані з падінням Західної Римської імперії та становленням феодалізму, Індія продовжувала розвиватися за своїм власним сценарієм. Безліч дрібних держав воювали між собою, тоді як засади життя основної маси населення лишалися непорушними.
Ще з стародавніх часів індійське суспільство ділилося на чотири великі групи – варни. Вищі варни (брахмани і кшатрії) продовжували управляти та воювати, а нижчі (вайші та шудри) працювати на полях і в майстернях. У середні віки у цьому старинному поділі відбулися зміни. Варни стали дробитися на менші групи людей, які об‘єднувалися за професіями або родом занять. Так, на приклад, серед брахманів виділилися аптекарі, лікарі, вчителі тощо. Серед кшатріїв – воїни, чиновники тощо. Європейці назвали ці групи кастами. До Х ст. кількість каст зросла до декількох тисяч. Кожна каста мала свої особливі знаки, ритуали, прикраси, правила поведінки. Наречену чи нареченого можна була шукати лише у своїй касті, а виховувати дітей лише згідно з традиціями і звичаями касти. Як і варни, касти ділилися на нижчі і вищі. Існувала також особлива каста „недоторканих”.
Представникам вищих каст не можна було навіть знаходитися поряд з нижчими, тим більше прати їжу чи воду з їх рук. Вважалося вищих може „осквернити” навіть тінь „недоторканих”. Тільки представники вищих могли читати і слухати священні тексти. Ті хто порушував ці звичаї і традиції зазнавав жорстоких покарань.
2. Що вважати початком середньовіччя для Сходу? Історики-євроцентристи (включаючи Прихильників формаційної теорії розвитку людствата еволюціонізму вусіх Його варіаціях)майж еодностайно обстоювали думку,що Кінець давнини І початок середньовіччя в історіїв сьоголюства припадає на476р.н.е.,коли на далекому заході Євразії зазнала краху антична цивілізаціяз її громадянським суспільством,товарним рабством і досконалим римським правом,а на їїуламках почалаформуватися сучасн аетнополітична карта Європи,Але ЗахіднаЄвропа—це ще не все людство,і довести,що зпадінням Західної Римської імперіїрозпочалася Нова епоха в розвитку Китаю, Індії, Ірану чи багатьох інших
Східних народів,так ніхто й незумів.Ото ж узагальнолюдських Масштабах фазовий перехідвід давнини до середньовіччя охоплює Значно ширші хронологічні межі 3-5 ст. н.е.
Ще більше дискусій викликає проблем аідентифікації Верхньої межі середньовіччя на Сході. Західні дослідники вважають, що епоха середньовіччя завершилася в
Європі наприкінці XVст.,прив'язуючи це до епохи Великих географічних відкриттів,західноєвропейського Ренесансу та зумовленого ними початку
буржуазно-капіталістичної трансформації Заходу Це невикликає принципових заперечень, однак,як ми вже переконалися, придослідженні історії
традиційного Сходу доктрина євроцентризму є мало продуктивною,оскільки наАфро-Азійський регіон великі європейські зрушенняXV—XVIст.майже
невплинули.Одині з фундаторів класичного марксизму Ф.Енгельс обстоював думку,щокінцем середньовіччя слідвважати взяття турками Константинополя(1453),ненаводячиприцьому якихось серйозних аргументів. Ще одіознішою видається марксистська концепція, згідно з якою кінець Середньовічної епохи на Сході датувався початком...Англійської буржуазної
революції(40-ірокиXVIIст.).яка не лише на Азію та Африку, а й на розвиток Європи не дуже вплинула. Отже, курс історії країн Азії та Африки середніх віків висвітлює історію формування та еволюції традиційних середньовічних цивілізацій Сходу від IIIcm.до кінця XVIIcm.Для Афро-Азійського регіону це була епоха,коли традиційні структури саме
Східних суспільств найкращевідповідали «вимогам часу», а тому Досягли апогею у своєму розвитку,проте, вичерпавши себе, прийшли До логічного занепаду й кризи,що дало змогу оновленому Заходу Поступово компенсувати й надолужити своє колишнє відставання У формуванні визначальних цивілізаційних інститутів.
Каганат жужянів. держава й конфедерація кочових племен північного прикордоння Внутрішнього Китаю з кінця 4 сторіччя до кінця 6-го сторіччя. Іноді жужан пов'язують з з'явившимися пізніше у Східній Європі аварами[2].Жужанський каганат був державною конфедерацією кочових племен на північ від Застінного Китаю кінця 4 сторіччя до кінця 6 сторіччя.Влада Жужанського каганату була зломлена спілкою тюрків й китайськими династіями Північна Ці й Північна Чжоу у 552 році. Прийнята у історіографії назва «жужани» є транскрипцією вимови їхньої самоназви мандаринською китайською мовою. Назва з'являється у історії з наказів імператора Північної Вей Тайу (Тао Тоба, що правив у 424—452 роках), який воював з ними й намагався їх вгамувати. Жужани стали уперше відомі підкоренням теле й формуванням імперії що простягалася до Хулуна у східній Внутрішній Монголії. На заході імперії була орда ефталитів, що були васалами жужан до початку 5 сторіччя. Жужани володіли монгольськими степами від маньчжурської межі до Турпана і можливо до східного узбережжя озера Балхаш, а також від річки Орхон до Застінного Китаю. Кінець панування жужан. Початком кінця піднесення жужан було відпадіння на заході ефталитської орди й численні внутрішні конфлікти, що підбурювалися китайськими агентами. 508 року теле перемогли жужан у битві. У 516 році жужани перемогли теле.
Після відкинення пропозиції про монархічний шлюб жужанами тюркський вождь Туцзюе приєднався до держави Західна Вей, наступниці держави північна Вей, й повстав проти жужанського панування. 555 року вони повідрубали голови у 3000 жужан. Останній жужанський каган разом з жужанською шляхтою втекли до Західної Веї, проте були страчені на вимогу тюрка Туцзюе. За європейськими джерелами жужани втекли степами на захід після такого жорстокого відношення переможців, що стала відома у Європі й Україні навалою аварів. Саме з цим періодом можна пов'язувати поширення іншого відомого ще китайцям етноніма жужан — татар.Жужани підкорили сучасні краї Сінцзяну, Монголії, Туркестану, південь Сибіру й частину Маньчжурії з кінця 4 сторіччя.Їхні часті вторгнення вторгнення істотно впливали на сусідні країни. Хоча вони мали тюркський нарід ашина у своїй федерації, проте саме вони поклали край владі жужан у спілці з іншими степовими народностями й китайськими державами Північна Ци та Північна Чжоу 552 року. Північна Вей, створила шість військових таборів — гарнизонів, що межували з жужанами, які згодом стали вогнищем ряду великих заколотів на початку шостого сторіччя проти китайської держави.
6. Великий каганат тюркютів. У 552 р. був створений Тюркський каганат, який отримав назву "Великий". Його засновник Бумин прийняв титул "іль-хан" в значенні правителя країн і народів. Більш поширеною назвою глави цієї держави був "каган" (ка + хан), що означає: великий хан. До цього часу Бумин-хан зумів об'єднати основну частину тюркомовних племен, що носили свій етнонім "тюрк" (за китайськими джерелами, "ту-кю"; відома також форма "тюркютов").Бумин-каган помер у тому ж 552 р., йому успадковував Истеми-каган. В історичних джерелах обидва ці кагана названі могутніми. Такими ж широковідомими, сильними правителями були, наприклад, Дато-каган, Ільтеріс-каган (Кутлуг), Більге-каган (Могилян). До 555 р. багато народів і племена Алтаю, Південного Сибіру, Центральної та Середньої Азії опинилися в підпорядкуванні каганату. Незабаром тюркські племена стали господарями великих євразійських степів: східна межа каганату впиралася в північні кордони Китайської імперії, західна доходила до Криму. Проте з часом у справи держави став втручатися Китай; виникли суперечності і в самому тюркською суспільстві. У результаті на початку VII ст. каганат розпався на дві частини: на Західно-Тюркський і Східно-Тюркський.Західний каганат обіймав середньоазіатські і більше західні землі. Він досяг могутності при правлінні згаданого Дато-кагана. Але незабаром на прикаспійських і північнокавказьких степах утворився самостійний Хозарський каганат, і Тюркський каганат позбувся своїх найважливіших володінь у Східній Європі. Чергове втручання Китаю і вторгнення з півночі нових племен призвели до падіння цієї держави в 740 р.
Східному каганату доводилося ще більше захищатися від Китаю з причини спільних кордонів великої протяжності. Каганат кілька разів - в кінці VII ст., В 30-х рр.. VIII в. - У великих битвах зумів відстояти свою самостійність, здобувши блискучі перемоги над своїм південним сусідом. Однак у 745 р. Східно-Тюркський каганат перестав існувати після поразки в битві з військом уйгурського хана Моюн-Чура. На основних землях Східного каганату виник Уйгурський каганат - одне з тюркських держав раннього середньовіччя (745-840).
У тюркські каганаті існував ранній феодалізм. Основу господарства становило скотарство, існувало і землеробство. Розвиток виробництва (металообробки, інших видів ремесла) і торгівлі призвело до грошового обігу - вже з кінця VII в. тюркські правителі чеканили монету в містах Тараз, Суяб, Отрар. Великої досконалості досягло виготовлення кам'яних статуй в зображенні воїнів.
Вищим досягненням давньотюркської культури, особливо культури Східно-Тюркського каганату, стала поява писемності. Раннетюркскіе, так звані рунічні письмена на великих каменях-стелах на честь каганів і видатних воєначальників (Більге-кагана, Кюльтегина, Тоньюкука) у басейнах Орхона і верхнього Єнісею, відкриті в минулому столітті, стали справжньою сенсацією у світовій тюркології.
7. Хазарський каганат. держ. утворення, що виникло в серед. 7 ст. на тер. Нижнього Поволжя і сх. частини Пн. Кавказу. Первісною етн. основою каганату були Кавказ, племена хозар. Проживаючи спочатку у Пн. Дагестані, хозари з'явилися у Сх. Європі після гуннської навали (4 ст.) і кочували у Західно-Прикаспійському степу між річкою Сулак у Пн. Дагестані й Нижньою Волгою, займаючись здебільшого скотарством, почасти (у низинах Волги) — землеробством та садівництвом. Разом з племенами савірів нападали на володіння Візантії та Ірану. В 6 ст. хазар підкорив Тюркський каганат. У результаті розпаду Західно-Тюркського каганату виник як його продовження X. к. на чолі з ханами з тюркської династії Ашина. Його столицею до поч. 8 ст. було місто Семендер у Дагестані, згодом — Ітіль на Нижній Волзі. В 2-й пол. 7 ст. хозари підкорили приазовських булгар, які входили в об'єднання Велика Булгарія, а також царство гуннів-савірів у Дагестані; обклали даниною Албанію Кавказьку. З Візантією хозари встановили союзницькі відносини, спрямовані проти Арабського халіфату, що утвердився у 2-й пол. 7 ст. на Закавказзі.
Про держ. устрій каганату збереглося мало відомостей. Влада кагана була спадковою. Значні повноваження належали каган-беку, який командував військом, тримав у руках центр, і місц. управління. У середовищі власне хозар збереглися інститути родоплемін. ладу. Різноплеменність нас. каганату зумовила застосування різних систем права. Із 7 суддів, що були в Ітілі, двоє судили мусульман за канонами мусульм. права; двоє суддів судили християн-візантійців за законами Візантії, ще двоє судили євреїв згідно з Торою; один суддя призначався для решти населення, що сповідувало ін. релігії.
Уйгурський каганат. Уйгу́ри— народ тюркського походження, корінний народ Східного Туркестану, тепер Синьцзян-Уйгурського автономного району Китайської Народної Респубілки.. Уйгурський каганат (745-840)На чолі Уйгурського каганату стояли кагани з роду Яглакар (кит. Yao-luo-ko;745-795). Саме у цей час офіційною релігією у каганаті було визнано маніхейство. 795 року до влади у державі прийшло плем'я едізів (795—840), яке теж прийняло назву Яглакар. На думку Лева Гумільова, цей епізод свідчить про прихід до влади маніхейської теократії[3]. У межах каганату була прийнята загальна для всього населення назва — уйгури. Уйгурський каганат був феодальною державою з першими ознаками осілості уйгурів. Тут досягли певного розвитку скотарство, землеробство, а також ремесла та промисли, розвинулося будівництво міст та фортечних споруд. Як і в попередніх тюркських державах, в Уйгурському каганаті столичні функції виконувала долина річки Орхон (міста Харабалгас та Бешбалик). Попри те, що матеріальна культура уйгурів мала центральноазіатське коріння, саме уйгури серйозно культивували у центральноазіатських степах осілу цивілізацію. 840 року влада у каганаті на 7 років повернулася до племені яглакар. У 840-і роки внаслідок складних внутрішньополітичних та економічних причин, а також зовнішнього вторгнення давніх киргизів (єнісейських киргизів), з якими уйгури вели двадцятирічну війну, Уйгурський каганат припинив своє існування.
9. Держава киданів. Кидані (китаї — кочові племена, що населяли територію від Маньчжурії до Середньої Азії в 4 — 13 століттях. В 10 столітті кидані були засновниками імперії Ляо, знищеної у 12 столітті китайцями і чжурчженями. Залишки киданів втекли до Середньої Азії, де заснували державу Західна Ляо і були відомі під іменем кара-киданів.
Кидані розмовляли мовою близькою до мов народів Манчжурії — когурьо і пуйо. Їх відносять до монгольської мовної групи. В китайській історіографії киданів інколи відносять до тунгусів чи тюрків.Від етноніму киданів походить сучасний топонім Китай.
12.. держава тангутів. держава тангутів, розташована на північний захід від Китаю, що спочатку визнала себе васалом Чингіса, але потім відмовилася спільно воювати проти Хорезму. Танг, у множині Тангут (самоназва мінья) — народ тибето-бірманської групи, що розмовляв тангутською мовою. 982 року створили в північному Китаї (сьогоднішні провінції Ганьсу та Нінся) державу Сі Ся. Сповідували буддизм. 1227 року завойовані Чингісханом.
13. Зародження ламаїзму. Ламаїзм " -термін, введённый у Європі, а його основу належить тибетське слово " лама ". Воно означає буквально " вище немає ", " найвищий ".
У самому тибетському мові слова " ламаїзм " немає, а релігія позначається як чой (" закон " чи " вчення "), гелугпа (" секта чесноти ") чи шасэр (" жёлтая шапка ").
Ламаїзм - одне з реальних форм буддизму. Усі основні тези його вчення базуються на буддійської літературі, постійно спираються на авторитет легендарного " засновника буддизму " - будди Шакьямуни, культ ламаїзму пронизаний буддійськими представлениями.
ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ ЛАМАИЗМА
Ламаїзм ніж формою буддизму виник у VII-XIV ст. зв. е. в Тибеті і став пануючій релігією. Ламаїзм - соціальне явище, породжене конкретними умовами життя тибетських кріпаків і рабів і що найшло собі послідовників серед трудящих Монголії, та був серед бурятів, тувинцев і калмиків саме оскільки умови їхнього життя зі становленням розвинених класових антагонізмів у тому мірою виявилися подібними з тими, які викликали прийняття буддизму тибетцами. " Засновник Ламаїзму " - Цзонкаба (1357-1419 рр.).
15. держава сасанідів. Держава Сасанідів (перс. شاهنشاهی ساسانیان šāhanšāhije sɒsɒnijɒn) — остання доісламська перська держава, що існувала з 224 по 651 роки. Назва держави походить від назви династії, що правила в ній — Сасанідів.Держава Сасанідів прийшла на зміну Парфянській династії Аршакідів і була однією з головних сил на Близькому Сході і в Середній Азії. Конкурувала за контроль над територіями з Римською імперією, а після розподілу останньої — зі Східною Римською імперією, пізніше Візантією.Правляча династія Сасанідів була заснована Ардаширом I після перемоги над парфянським царем Артабаном V (перс. اردوان Ardavan) з династії Аршакідів. Останнім Сасанідським шахіншахом (Царем царів) був Єздігерд III (632–651), який зазнав поразки в 14-річній боротьбі з Арабським халіфатом.Найбільшого розквіту імперія досягла при Хосрова I Ануширвана, а найбільшого (але короткочасного) розширення кордонів під час правління Хосрова II Парвіза (Абарвеза, Апарвеза, «Переможного») — онука Хосрова I Ануширвана та сина Ормізда III, і включала землі нинішніх Ірану, Іраку, Азербайджану, Вірменії, Афганістану, східну частина сучасної Туреччини та частини нинішніх Індії, Сирії, Пакистану. Також влада Сасанідів частково поширювалася на Кавказ, Центральну Азію, Аравійський півострів, Єгипту, землі нинішніх Йорданії, Ізраїлю та Палестини. Таким чином, Сасанідський Іран майже досяг меж держави Ахеменідів.У середині VII століття імперію Сасанідів знищив та поглинув Арабський халіфат.
24. Імперія Тан. Тан — династія в Стародавньому Китаї (618—907). Виникла в ході громадянської смути, що призвела до падіння в 616 р. династії Суй. Заснована Лі Юанем, феодалом із Шаньсі, у 618 р. То були часи економічного, політичного і культурного розквіту Китаю. Лі Юаню та його синові Лі Шиміню (626—649) майже 10 років довелося боротися за об'єднання країни. В імперії Тан державна власність на землю продовжувала існувати до VIII ст. у тих самих формах, що і в попередні періоди. За Лі Шиміня закінчилося формування бюрократичного апарату. Кожному чину відповідав певний розмір наділу землі, що отримувався чиновником у користування від держави. Державний апарат складався з 3 палат, 6 відомств і значної кількості управлінь.Країна була розділена на 10 великих областей, а ті, у свою чергу, на округи і повіти. Крім цивільної влади, у провінціях знаходилися військові намісники, які мали відносну самостійність. Існувало 9 рангів і 30 класів чиновників. Для заняття будь-якої посади треба було скласти державні іспити і потім вже згідно з отриманим ступенем претендувати на посаду. Центр держави з басейну Хуанхе поступово перемістився в басейн Янцзи, де у зв'язку з успіхами рисоводства швидко зростало населення. Набули поширення нові культури: цукрова тростина, чай (вирощують з VIII ст.). Ремісники освоїли виробництво паперу, винайденого ще в старовині. Виготовлялися цінні сорти шовкових тканин, металеві вироби, з винаходом книгодрукування стало розвиватися поліграфічне виробництво. Було винайдено порох. Зростало населення, розвивалася внутрішня і зовнішня торгівля, розширенню якої сприяло подальше удосконалення системи каналів, що з'єднували великі ріки одну з одною та з морем.На базі лихварських контор виникали банки, використовувалася система перевідних чеків. Вельми важлива в соціальному значенні міра — кодифікація права — також була здійснена в епоху Тан. У VII ст. Китайська імперія досягла величезних розмірів. У другій половині VII ст. кордони імперії Тан тягнулися від берегів Тихого океану до Тянь-Шаню, від верхів'я р. Селенги до Індокитаю. Але з середини VIII ст. Танська імперія поступово почала втрачати свою могутність. У 780 р. імператорським едиктом було узаконено проект реформ, складений Ян Янем. Було встановлено нову систему оподаткування, вводився єдиний податок на майно. Разом з тим ці перетворення узаконювали приватну земельну власність феодалів. Селяни отримали можливість безперешкодно продавати землю.У результаті значна частина селянства потрапила в кабалу до великих землевласників. Після цього в країні розгорілося повстання, яке вилилося в селянську війну. Вона почалася в 874 р. і зрештою вирішила долю династії Тан. Селянськими загонами керували Ван Сяньчжи і Хуан Чао. Після загибелі Ван Сяньчжи повстанці під керівництвом Хуан Чао здійснили похід на південь.У грудні 880 р. він вступив у імперську столицю Чаньань і оголосив себе імператором. Два роки столиця залишалася в руках повстанців. Тим часом прихильники династії Тан зібрали військові сили і завдали удару по повстанцях. У 883 р. Хуан Чао змушений був відступити від Чаньані на схід. У 884 р. залишки його загонів були розбиті, а сам він загинув у Шаньдуні. Повстання селян продовжувалися до 901 р. Феодали, розправившись із селянськими повстанцями і узурпатором імператорського престолу, почали боротьбу між собою. Танська династія не змогла втримати владу в своїх руках і у 907 р. була повалена.
23. Імперія Суй. Суй — династія в Стародавньому Китаї в 581—616 pp. Заснована полководцем Ян Цзянем, який у 581 р. захопив владу в державі Північна Вей, що займала територію Північного Китаю, і проголосив себе імператором. У 589 р. йому вдалося об'єднати під своєю владою обидві (північну і південну) частини Китаю і, таким чином, відновити імперію. Володарі династії Сунь Ян Цзянь (581—605) і його син Ян Гуан (605—616) вели політику, направлену на подальше зміцнення надільної системи і центральної влади. За рахунок масового застосування примусової праці імператорам вдалося поліпшити систему каналів, що об'єднала долини Хуанхе і Янцзи. Було прорито так званий Великий канал. Були знову відбудовані старі імперські центри Лоян і Чаньань, а також оновлена Велика Китайська стіна. Активізувалася зовнішня політика. Встановлено зв'язки з Японією і Сіамом (Таїланд). Велося завоювання за межами Китаю, що призвело до розширення території імперії. У 616 р. династію Суй, одну з найефемерніших в китайській історії, було повалено. Вся територія Китаю була охоплена розбратами феодалів, що боролися за владу. Переможцем з цієї міжусобиці вийшов феодал Лі Юань, який в 618 р. був оголошений імператором династії Тан.
21. Падіння дому Хань. Китай в епоху Троєцарства. У травні 189 р. помер покровитель євнухів імператор Лін-ді. На престол служителі гарему посадили його малолітнього сина (від фаворитки Хе) Шао-ді, дядько якого (старший брат фаворитки Хе Цзінь) дістав звання регента та посаду командувача армії. Батько Хе Цзіня був простим м'ясником, тож євнухи, піднявши його на вершину влади, сподівалися на вдячність свого протеже, але під тиском генералітету Хе Цзінь почав готувати антиєвнухську змову. Чутки про неї невдовзі дійшли до гаремників, і ті відрубали 22 вересня 189 р. Хе Цзіню голову, але спіраль заколоту вже почала розкручуватися. На чолі перевороту став генерал Юань Шао, який того ж вечора повів гвардію на штурм імператорського палацу.Вояки оточили й вирізали 2 тис. євнухів. “Були чоловіки без борід, яких зарубали помилково. Деякі, щоб уціліти, змушені були роздягатися”8. Решта євнухів у пошуках порятунку кидалися в Хуанхе і тонули в бурхливих водах річки.Гвардійці покінчили з владою гаремників, але за попередніми планами змовників до столиці прибула регулярна армія на чолі з Дун Чжо, який посадив на трон свого ставленика Сянь-ді. Розбещена гвардія не могла протистояти бойовій армії, і Юань Шао втік на схід, де розпочав війну з Дун Чжо за владу. Саме в цей момент від Юань Шао відійшов 34-річний гвардійський офіцер Цао Цао - вояк, велетенський на зріст, з маленькими очима й довгою бородою, батько якого був прийомним сином двірцевого євнуха. Але, розуміючи, що його час ще не настав, Цао Цао на власні кошти навербував 5 тис. найманців і став вичікувати.У 190 р. Дун Чжо наказав спалити Лоян, а столицю перенести в Чан'ань (сучасний Сіань), куди батогами перегнали всіх лоянців, але в 193_р. генерала Дун Чжо заколов власний охоронець, і в 195 р. імператорський двір спробував повернутися назад, та Лояна як міста вже не існувало. “Усі палаци й будівлі Лояну були знищені вогнем. Чиновники укривалися бур'яном і жили серед голих стін. Провінційні правителі мали сильні армії і не присилали коштів. Придворні сановники були виснажені голодом... Деякі з них померли з голоду серед голих стін, деяких убили солдати”9.Перебуваючи у відчайдушному становищі, імператорський двір звернувся за допомогою, але жоден з генералів не захотів годувати й захищати цих дармоїдів, і тоді зійшла зірка Цао Цао. Він єдиний погодився взяти на себе турботи про Сянь-ді, який переїхав разом із двором під заступництво Цао Цао до м. Сюй (пров. Інчуань). І тут усі оцінили хитрість та політичне передбачення Цао Цао: із дрібного регіонального ватажка він перетворився на представника законної влади, опору й захисника трону, а всі інші раптом стали бунтівниками й узурпаторами. Проявив Цао Цао й неабиякий талант полководця, по черзі погромивши всіх своїх конкурентів, а коли в 202 р. приголомшений поразками помер з горя Юань Шао, Цао Цао відчув себе повновладним диктатором. Крах партії Юань Шао довершила його вдова Лю, яка після смерті чоловіка наказала стратити п'ятьох улюблених наложниць покійного. А щоб вони навіть після смерті на тому світі не сподобались Юань Шао, веліла поголити їхнім трупам голови, порізати обличчя й покалічити. Потім вирізали усіх родичів нещасних наложниць (побоюючись помсти з їхнього боку), після чого решта колишніх прибічників Юань Шао від жаху розбіглась.Цао Цао проголосив, що він краще ображатиме інших, аніж дозволить ображати себе, і терором та палицями примусив тремтіти підлеглих. У боротьбі за владу залізний диктатор утратив сина, племінника й два передніх зуби, тому за саму лише підозру у змові не жалів нікого. Стабільність його режиму забезпечила також вдала внутрішня політика: організація військових поселень (що дало змогу зменшити витрати на утримання армії), досягнення завдяки терору дисципліни серед чиновників і нормалізація податкової системи (з селян брали 50 - _60 % зібраного врожаю). Та Цао Цао підкорились лише північні райони Китаю, а південь поділили між собою інші актори цієї кривавої всекитайської трагедії.
19Мусульманська Іспанія (Андалусія).Ступивши на початку VІІІ ст. на землі Піренейського півострова, араби назвали їх Андалусією (аль-Андалус), переінакшивши на свій манер слово Вандалус - реліктову назву Іспанії від часів вандальського панування на Піренеях. Знищивши державу візиготів, мусульмани не змогли перебороти опір франків, але Іспанія на 800 років потрапила в орбіту ісламської цивілізації.Кілька десятиліть Андалусія залишалася далекою окраїною омейядського халіфату, проте араби-кайсити (ізмаїліти) билися тут з арабами-єменітами не менше, ніж у столичному Дамаску. До цього треба додати ворожнечу арабів з берберами, мусульман із християнами, ускладнену непрогнозованою часом поведінкою мувалладів (ісламізованих християн-ренегатів), війнами з християнськими сусідами й жахливими язичниками норманами (вікінгами). Життя в Андалусії було далеким від райського, але в Омейядів, яких після краху Дамаського халіфату нещадно знищували Аббасиди й Аліди, альтернативи не було, й онук покійного дамаського халіфа Хішама Омейяд Абд ар-Рахман ібн Муавія після тривалих небезпечних подорожей прибув у 755 р. до Іспанії.Шансів він мав небагато, але дар політика, хитрість і жорстокість, уміння розбиратися у людях, крайня підступність і невтомна енергія не підвели молодого Омейяда. Наобіцявши іспанським єменітам “золоті гори”, Абд ар-Рахман захопив владу, потім, помирившися з кайситами (ізмаїлітами), приструнчив єменітів, на базі антихристиянського єднання згуртував усіх іспанських мусульман (включаючи неарабів), а для заспокоєння “невірних” дозволив їм поклонятися своїм богам і розмовляти своїми мовами за умови лояльності. В 756 р. Абд ар-Рахман назвався еміром, ставши першим володарем незалежної мусульманської Іспанії. Утворився Кордовський емірат (756 - 929) із столицею в Кордові. Панівною релігією новоствореної держави проголосили суннітський іслам, мовою культури й діловодства стала класична арабська, другою літературною мовою - латина, а як живі розмовні говори побутували “варваризований” андалуський діалект арабської та полідіалектний романсе - пращур сучасної іспанської.Аббасиди лише раз спробували повалити владу Абда ар-Рахмана І ад-Дахіля (“Пришельця”, 756 - 788), але в битві при Кармоні (763 р.) військо “чорних” було знищене, а набальзамовану голову вбитого аббасидського генерала Ала ібн Мугиса звитяжний Омейяд наказав зашити разом із трофейним чорним прапором у мішок і вислати багдадському халіфу Мансуру (754 - 775). Так само безславно завершилась агресія на Піренеї франкського імператора Карла Великого: в 778 р. християн зупинили біля Сарагоси й відкинули на північ, причому в горах ар'єргард франкського війська на чолі з Руотландом Бретонським (билинним Роландом) вирізали незалежні горяни-баски.Відстоявши свій суверенітет, еміри Андалусії придушили смуту, налагодили державне управління (створили розгалужений бюрократичний апарат на чолі з “прем'єр-міністром” хаджибом - “воротарем”). Безпечними стали в країні дороги, розцвіли торгівля й ремесла - виробництво славетної толедської сталі, кераміки та андалуських шкір. Успішні війни з “невірними” давали багату ганіму, а впровадження не знаної християнами іригації дало змогу фантастично збільшити виробництво в Іспанії сільськогосподарської продукції (зерно, виноград, цукрова тростина, рис, бавовник тощо), і хоча податки на селян-християн становили 2/3 врожаю, це не породжувало масового голоду. Започаткували мусульмани в Іспанії й продуктивне тваринництво - відгінне вівчарство. Зростали андалуські міста, серед яких виділялася столична Кордова (200 тис. мешканців), а символом культурного процвітання стала центральна мечеть Кордови - справжнє диво мавританської (арабо-іспанської) архітектури.Звичайно, не уник Кордовський емірат смут і чвар, але в цілому життя в Андалусії було значно спокійнішим, ніж в інших ісламських державах, і багатшим від християнської Європи.Апогею могутності мусульманська Іспанія досягла в Х ст., коли на престолі сиділи Абд ар-Рахман ІІІ (912 - 961) та його син аль-Хакам ІІ (961 - 976). Перший дістав у 929 р. титул халіфа, заснувавши Кордовський халіфат (929 - 1031), установив рівноправні дипломатичні зв'язки з Візантією, Францією й Німеччиною, а залякані християнські правителі Кастилії, Галісії, Наварри та Леону принижено слали могутньому халіфові щорічні “подарунки”. Тоді ж була збудована розкішна аз-Захра (літня резиденція кордовських халіфів). Правління Абда ар-Рахмана ІІІ й аль-Хакама ІІ - це “золотий вік” мавританської культури, гордістю якої стали поети ібн Хані аль-Андалусі (? - 973) та ібн Абд Раббіхі (860 - 940), музикант Зір'яб (учень Ісхака Мосульського). Проте наступні кордовські халіфи значно поступалися державними талантами своїм великим попередникам, і в 981 р. реальним диктатором Андалусії став “великий хаджиб” Абу Амір аль-Мансур (європ. Альманзор), який ув'язнив халіфа Хішама ІІ (976 - 1008) під домашнім арештом, а в країні встановив криваву одноособову диктатуру мусульмано-теократичного характеру.Диктатуру Аміридів (Альманзора та його нащадків, 981 - 1031) християни назвали похмурими десятиліттями агресивного мусульманства. В Андалусії творили десятки видатних арабських філософів і літераторів, кордовська бібліотека налічувала 400 тис. книг, кордовська мечеть після грандіозної реконструкції мала тепер 1400 мармурових колон (!), але все це фінансувала війна, яка давала Альманзору колосальну здобич (лише на християн аль-Мансур здійснив 50 (!) вдалих походів). Та для перемог потрібні вояки-професіонали, і в Кордові з'явилася своя рабська гвардія (з галісійців, кастильців, балканців, басків тощо), вояків якої прозвали сакаліба (“слов'яни”).Доки при владі перебував жорстокий і суворий аль-Мансур, сакаліба залишалися зразком дисципліни, але в 1002 р. він помер, і в Андалусії теж настали часи “солдатських імператорів”. У роки “великої смути” в Іспанії творили славетні поети ібн Зайдун (1003 - 1071) і Дарадж аль-Касталлі (? - 1030), прозаїк-вільнодумець ібн Хазм (994 - 1063). На халіфському ж престолі за 25 років змінилося 14 “володарів правовірних”, а християни розпочали Реконкісту. Авторитет центральної влади катастрофічно занепадав, і в 1031 р. інститут кордовських халіфів було ліквідовано, а Андалусія розпалася на безліч дрібних еміратів. Розпорошена мусульманська Іспанія стала першою жертвою “хрестоносців”: у 1085 р. кастильці відвоювали Толедо.Іспанські мусульмани не могли протистояти закованим у залізо християнським арміям рицарів і звернулися по допомогу до войовничих Альморавідів з Північної Африки. Після перемоги мусульман біля Залакки (1086 р.) Реконкісту зупинили, й андалусці знову зосередилися на культурі.Поети ібн Абдун та ібн Кузман (1087 - 1160), астроном Абрахам ібн Хійя (? - 1136), філософи Абрахам ібн Езра (? - 1167) та Ієгуда хал-Леві (? - 1140) прославили Андалусію на весь ісламський світ, але жорстокі, войовничі й неосвічені Альморавіди не оцінили культурні здобутки своїх нових підданих, а без підтримки населення Альморавіди не змогли відстояти іслам на Піренеях: у 1118 р. арагонці оволоділи Сарагосою, а в 1147 р. впав Лісабон. Андалуські еміри Альгарви, Кордови, Мурсії знову оголосили кожен свою незалежність. Альморавідська гегемонія в Іспанії залишилася на початку ХІІ ст. лише в спогадах.Проте Реконкіста тривала, і в 1150 р. андалусці запросили собі на допомогу Альмохадів, яким до 1172 р. підкорилися всі мусульманські еміри півострова. Берберські фанатики-монотеїсти знову розбили християн при Аларкосі (1195 р.), але історія повторилася. Альмохадська Іспанія (1150 - 1212) зовнішньо теж виглядала центром культури й науки. Тут творили видатні поети й прозаїки ібн Арабі (1164 - 1240) та ібн аль-Аббар (1198 - 1259), філософ і лікар ібн Туфейль (європ. Абубацер,? - 1185), письменник Хайя ібн Якзан, мислитель Маймонід (1135 - 1204) та найвидатніший мавританський філософ-арістотеліст і природознавець ібн Рушд (європ. Аверроес, 1126 - 1198), проте Альмохади виявилися ще дикішими й неосвіченішими, ніж їхні попередники Альморавіди. Релігійний фанатизм і культурна обмеженість “диких берберів” ніяк не уживалися з рафінованою мавританською культурою, а єдиновірці-визволителі швидко перетворилися на безкультурних і жорстоких карателів-мракобісів. Почалися репресії проти незгодних і вільнодумців: у 1190 р. стратили видатного філософа ас-Сухраварді, пізніше (вже в Африці) Альмохади спалили всі твори ібн аль-Аббара, а його самого вбили, “закидавши списами”. Славетного філософа ібн Бадджи (європ. Авемпас,? - 1138) отруїли, а твори Аверроеса публічно спалили в 1195 р.Твердолобий берберський фанатизм розчарував андалусців, і Альмохади залишилися сам на сам з Реконкістою. Результатом стала катастрофа при Лас-Навас-де-Толосі (1212 р.), де андалусці покинули в розпал битви берберів і втекли, а Альмохади, втративши кілька десятків тисяч вояків, мусили залишити Іспанію.За наступні півстоліття християни відвоювали Хаен, Кордову, Севілью, Кадіс, Аліканте, Мурсію. В руках мусульман зоставалася лише Гранада, де правила емірська династія Насридів (1231 - 1492).Гранадський емірат виявився останнім спалахом великої іспано-арабської культури. Її гордість становлять: унікальне диво мавританської архітектури палац Альгамра (аль-Хамра - “Червоний палац”), а також доробок поета й прозаїка ібн аль-Хатіба (1313 - 1347). Саме в мусульманській Гранаді зародилася на початку ХІV ст. корида, без якої немислима Іспанія. Але після розгрому мусульман при Саладо (1340 р.) останні бербери покинули Іспанію, і лише арагоно-кастильські чвари дали змогу Гранаді зберегтися ще протягом 150 років як емірат розпещених, освічених і багатих мусульман та іудеїв, що добре працювали, вигідно торгували, творили шедеври культури, але розучилися воювати.В 1492 р. спільне арагоно-кастильське військо (в 1479 р. Арагон і Кастилія стали єдиним королівством Іспанія шляхом династичного шлюбу) після виснажливої облоги захопило Гранаду. Останній Насрид Абу Абдаллах Мухаммед ХІІ (європ. Боабділ) покинув Іспанію, а всі “маври” (араби та євреї) були невдовзі вигнані в Африку. Аль-Андалус упав.
22. Імперія Цзінь. Дина́стія Цзінь — династія, що правила Китаєм після періоду Саньго, до розпаду імперії на Південні та Північні царства. Ця династія керувалася імператорами з роду Сима першим з яких був Сима Янь. Після поразки від кочових племен хунну у 316 році, наступного, 317 року, князь Сима Жуй перенесін столицю у східні префектури. Це період отримав назву Східна Цзінь. династія чжурчженів, що правила в державі Цзінь, одній з трьох великих держав поряд з китайською Сун та киданьською Ляо, що виникли після розпаду Танської імперії.Чжурчжені зуміли взяти під контроль значні території сучасних Маньчжурії та Монголії. 1204 року вони перемогли Південну Сун, змусивши її платити данину. У 1210 році почалися тривалі війни з монголами на чолі із Чингісханом. Вони завершилися 1234 року захопленням монголами столиці Кайфена й остаточним падінням династії Цзінь.
18Ісламські держави Північної Африки. Халіфат ФатімідівДержава нізаритів (неоісмаїлітів)Держава АйюбідівДержава мамлюківДержава ІдрісидівДержава АльморавідівДержава Альмохадівусульманська Іспанія (Андалусія)
50. Халіфат Аббасідів
Аббасидський халіфат — ісламська феодальна держава, що отримала свою назву від династії своїх правителів, халіфів із родини Аббасидів. Халіфат називають також Багдадським за назвою його столиці, міста Багдад. До складу халіфату входили території сучасних арабських країн Азії, Іран (до початку 9 ст.), південна частина Середньої Азії, Єгипет, а також Північна Африка (до 9 ст.). Він існував як самостійна держава з 750 по 945 рік, коли його завоювали Буїди, що панували там до завоювання Багдаду сельджуками у 1055 році. Під назвою Аббасидський халіфат розуміють також ісламську форму теократії, представники якої правили в Багдаді з 762 по 1258, а після захоплення його монголами перебували в Каїрі при мамлюкських султанах Єгипту до його завоювання османами в 1517 році.
Аббасидський халіфат був феодально-теократичною деспотією на чолі з халіфом, в руках якого зосереджувалася духовна та світська влада. На відміну від Омеядів (661–750), арабських аристократів, опорою яких були арабські племена, Аббасиди спиралися на аристократію багатьох країн, що входили до складу їхньої держави. За перших Аббасидів у 8-9 сторіччях особливе значення мала іранська знать, зокрема рід Бармакидів, а арабська родова аристократія втратила своє виняткове значення та привілейоване становище.
51.Виникнення новоперської народності. Держава Саманідів. Наприкінці IX ст. у Мавераннахрі виникає феодальна держава Саманідів. Її столицею аж до 999 р. була Бухара. Саманіди правили однією із найбільш великих, багатих і культурних держав свого часу. Її межі в роки найвищої могутності в першій половині Х ст. простиралися від степових кочовищ за Сирдар’єю до земель біля Перської затоки, від каспійських берегів до Індії. Ядром держави Саманідів були території між ріками Амудар’єю і Сирдар’єю, де знаходяться міста Бухара і Самарканд. Ці області і прилягаючі до Самарканда гори з древніх часів були населені согдійцями і родинними їм іраномовними народностями і племенами (переважно предками таджиків). Другим великим етнічним компонентом населення держави Саманідів були тюркомовні племена і народності, що проживали вже тоді майже повсюдно в Середній Азії, зокрема, у Фергані і на території нинішнього Ташкента. |
52.Сульджуцький султанат.
Конійський (Іконійський), Румський або Сельджуцький султанат — феодальна держава в Малій Азії. Виникнувши 1077 року на відчужених у Візантійської імперії володіннях, султанат відіграв важливу роль в історії регіону. Первинно центром держави була Нікея, з 1096 року столиця була перенесена до міста Конья (Іконій). Найбільшого розквіту султанат сягнув за султана Ала ад-Діна Кей-Кубада I (1219–1236). В результаті феодальних суперечок і вторгнення монголів Конійський султанат до 1307 року розпався на низку бейліків, один з яких з часом перетворився на Османську імперію.
Конійський султанат утворився в результаті завоювань турків-сельджуків у Малій Азії (у арабських і перських авторів — Рум) у XI—XIII століттях. До 1090-их років сельджуки зуміли завоювати всі візантійські міста в Малій Азії та вийти до проток Дарданелли й Босфор.
У 1070-их сельджуцький воєначальник Сулейман ібн Кутулмиш, двоюрідний брат султана Мелік-шаха I, прийшов до влади у Західній Анатолії. 1075 року він захопив візантійські міста Нікею (Ізнік) та Нікомедію (Ізміт). За два роки він проголосив себе султаном незалежної держави сельджуків, зробивши її центром Нікею.
До 1307 року султанат розпався на дрібні князівства. Одне з них — бейлік Османа I, який був відданий йому у лен, стало ядром утвореної на початку XIV століття Османської держави.
53.Держава Тимура і Тимуридів.
Якщо для Закавказзя Тимур був лише іноземним загарбником, то для Середньої Азії його держава була частиною власної історії. Ця держава склалося в XIV в. в умовах боротьби всередині монгольської аристократії. Його основою були землі, що входили в чагатайська держава.
Ще в 40-і рр.. XIV в. закінчився процес поділу улусу Чагатая на дві частини: Моголистан (так називали свої землі кочівники Семиріччя і Кашгара) і чагатайська держава в Мавераннахре. Обидві держави ворогували один з одним. Тимур зміцнився в Чагатайська державі, де він раніше був предводителем військової дружини.
У 1370 р. військо і наближені Тимура проголосили його єдиним правителем Чагатайська держави. Тимур, проводячи політику об'єднання Мавераннахра, в той же час почав здійснювати один за іншим грабіжницькі походи, застосовуючи жорстоку систему залякування підкорених народів, яка принесла багато зла не тільки Середньої Азії, а й народам, які проживають за її межами.
Наприкінці XV в. держава Тимура розпалося на дві частини: Мавераннахр з центром у Самарканді і південну частину з центром у Гераті. У південну частину входили Хорезм, Хорасан і частина сучасного Афганістану.
Утворивши величезну імперію, Тимур роздавав цілі райони і області на правах суюргал "*" своїм онукам, синам і відзначилися бекам. Ця імперія була міцною, вона трималася на жорстокості і силі війська Тимура.
54.Держава Сефевідів.
Сефевіди шахська династія, що правила з початку XIV століття районом Ардебілю Іранської провінції Азербайджан, що входила до складу держави Ак-Коюнлу, а з 1502 по 1722 роки всім Іраном.
Засновником династії був Ісмаїл I (1501–1524), нащадок засновника суфійського ордену Сефевіє, родом з Ардебілю в Іранському Азербайджані. Після перемоги над Алвендом, правителем тюркської держави Ак-Коюнлу, під Шаруром (в Нахіджевані) Ісмаїл переможно вступив до Тебріза, де в червні 1501 року проголосив себе шахом Азербайджану. Ісмаїл далі подпорядкував собі весь Іран, а в травні 1502 року коронував себе шахом Ірану. Столицею сефевідської держави стало місто Тебріз. Згодом столиця була перенесена до Казвіна, а звідти — до Ісфахана, на початку правління Сефевидів в Ірані вони опиралися на тюркські племена кизилбашів і затвердили азербайджанську тюркську мову в якості мови двору та армії, тоді як перська мова була мовою цивільної адміністрації; перською ж писалися написи на монетах.
З початком XVII, з переносом столиці в Ісфахан, в державі Сефевидів виникає посилення іранського впливу, перська мова витісняє тюркську в офіційних сферах, однак при Сефевідському дворі продовжували розмовляти майже виключно тюркською. Так, за повідомленням Адама Олеарія, відвідавшого Персію під час правління шаха Сефі I, при дворі Сефевидів розмовляли тюркською мовою, а перську мову можна було почути вкрай рідко, тому більшість персів вчили на доповнення до своєї мови й тюркську. Сефевіди називали себе сасанідським титулом «шаханшах» (цар царів), яке лестило національному самолюбству. На перший план вони висунули, однак, не національний принцип, а шиїзм, оголосивши його державною релігією.
56.Формування Османської військово-експансіоністської держави. Турецькі завоювання ХІV ст.
За свого правління (1281/88 - 1326) Осман шляхом завоювань поширив владу на азіатське узбережжя Мармурового моря.
В 1326 р., перебуваючи на смертному одрі, Осман одержав звістку, що після 10-річної облоги турки здобули багату, уславлену ремеслами й торгівлею візантійську Брусу (турки перейменували її на Бурсу), що стала османською столицею. Помер Осман зі спокійним серцем.
Наступник Османа Орхан (1326 - 1362) оголосив нарешті цілковиту незалежність від монголів, наказавши з 1327 р. карбувати в Бурсі власну срібну монету акче (1,2 г срібла). Себе Орхан почав іменувати султаном.
Усе його правління пройшло під знаком масштабних завоювань, запорукою яких стала тотальна мілітаризація молодої держави на основі створення військово-адміністративної тімарної системи.
Хижа, вкрай мілітаризована османська держава швидко стала вічним прокляттям, джерелом неспокою й агресії для всіх оточуючих. Здобувши тривалою облогою та змором візантійські Нікею (тур. Ізнік) та Нікомедію (тур. Ізмід), турки вирвалися на берег Босфору; використавши внутрішні усобиці й війни серед сусідніх тюркських бейліків, османи об'єднали під своєю владою переважну частину Західної Анатолії, а з 1354 р. перенесли агресію в Європу (в 1354 р. внаслідок жахливого землетрусу розвалилися неприступні форти Галліполі - тур. Геліболу, чим скористалися турки, легко захопивши беззахисне місто).
За правління Мурада І (1362 - 1389) османи здобули неподільну регіональну гегемонію на стику Європи й Азії. Колосальна воєнна здобич і митні доходи від транзитної торгівлі озолотили скарбницю.
Темп турецьких завоювань дещо загальмували внутрішні османські усобиці.
В 1386 р. впала Софія, турки вдерлись у Сербію, а 15-го червня 1389 р. долю Балкан вирішила битва на Косовому полі, де військові Мурада протистояла союзна армія сербів і боснійців, підтримуваних християнськими добровольцями з Герцеговини, Албанії, Польщі й Угорщини, на чолі з сербським королем Лазарем. Та султан добре підготувався до війни. Його військо було значно більше за християнське й краще озброєне (турки вже мали вогнепальну зброю - гармати й мушкети), тому грандіозна різанина завершилася нищівною перемогою османів.
58.Османська імперія в епоху розквіту
Розквіт османської могутності (1453–1614)
зяття Константинополя зробило османську державу могутньою державою. Це була вже не орда в 50 000 чоловіків і жінок; це була держава, здатна виставити армію в 250 000 осіб, зберігаючи в той же час сильні гарнізони в різних місцях великої території.
Військової повинності для підкорених християнських народів османи ніколи не вводили, хоча брали іноді допоміжні загони у васальних народів. Багато турків отримували у вигляді нагород або іншим способом набували значних земельних володінь (чифліки) і були великими землевласниками, що господарювали в своїх маєтках за допомогою кріпацької праці підвладного християнського населення.
Поряд з кріпосним правом існувало і справжнє рабство: раби використовувались переважно як домашня прислуга, рабині — як наложниці в гаремі. Торг невільниками проводився в досить широких розмірах в Константинополі і в інших містах. Цивільне управління стояло на дуже низькому рівні; чиновники і судді дивилися на свої посади як на засіб збагачення; процвітало найгрубіше хабарництво. Султани намагалися боротися з цим злом; так, Баязид I в один день повісив 80 суддів, викритих в хабарництві, але за відсутності правильно організованого контролю з боку суспільства або хоч би уряду, при затурканості населення, позбавленого можливості протестувати, подібні заходи не приводили до бажаних результатів.
Незважаючи на безперечну хоробрість османських солдатів, військове мистецтво і організація армії стояли так невисоко порівняно з військовим мистецтвом європейців, що тільки значна чисельна перевага давала можливість османам отримувати свої гучні перемоги; так, в другій битві на Косовому полі чисельність армії Хун'яді визначається в 30 000 вояків, тоді як османська армія досягала 150 000; і все-таки битва тривала 3 дні і не менше 30 000 турків залишилися на місці битви.
Епоха могутності Османської імперії тривала понад 150 років. У 1459 р. була завойована вся Сербія (окрім Бєлграда, узятого в 1521 р.) і перетворена в Османський пашалик. У 1460 р. завойовано Афінське герцогство і услід за ним майже вся Греція, за винятком деяких приморських міст, що залишилися під владою Венеції. У 1462 р. завойований острів Лесбос і Валахія, в 1463 р. — Боснія.
55.Виникнення держави турків-османів.Наприкінці XI ст. в Анатолію проникли турки-сельджуки (тюркські кочові племена, що прийшли з Середньої Азії), які відтіснили візантійців на захід і створили там свою державу. Вся подальша їхня історія пройшла у постійних війнах проти сусідів: візантійців, арабів, персів та ін. Вони відіграли вирішальну роль в розгромі держав хрестоносців у Палестині. Постійні війни та внутрішні негаразди підірвали міць сельджуків.
У XIII ст. в Малу Азію переселилася значна кількість кочових тюрків (етнічно близьких сельджукам), які втікали від монгольської навали. Ці племена розселилися на сельджуцько-візантійському прикордонні. Вони здійснювали набіги на Візантію або ж наймалися до візантійців для боротьби проти болгар, сербів і навіть сельджуків. Поступово кочівники почали створювати свої князівства-емірати. Із занепадом держави сельджуків еміри здобули незалежність. Найбільше серед емірів поталанило Османові.
То був природжений воїн, який вірив у справедливість «священної війни» (джихаду). Він розширив кордони своїх володінь, об'єднав під своєю владою інші тюркські племена, які почали називатися турками-османами. Згодом еміри
17. Еран-шахр за правління Хосрова І Ануширвана (531 - 579). Останні роки життя Кавад царював, а не правив, втративши інтерес до політики. Розправу над маздакітами очолив спадкоємець престолу Хосров, який став реальним володарем країни, знищив, щоб позбавитися конкурента, рідного брата Зава, а після смерті батька у 531 р. зійшов на престол.Маздакський терор зліквідував будь-які залишки непокори владі в країні. Навіть жерці та знать плазували перед шаханшахом, але й сама влада опинилася в надзвичайно скрутному становищі. За часів смути загинула абсолютна більшість азадів, внаслідок чого держава залишилася без армії. Імперії потрібні були широкомасштабні реформи, щоб оздоровити економіку, стабілізувати ситуацію в країні. Їх провів Хосров І, якому вдалося укріпити могутність і політичний авторитет Еран-шахру. Видатну роль у здійсненні реформ відіграв також перший міністр Еран-шахру, напівлегендарний геній адміністративного управління Бузурджмехр (Вузургміхр) - великий мудрець і радник Ануширвана.Насамперед державі потрібне було військо. Хосров І сформував найману армію, кістяк якої становили 12 закованих у залізо кінних корпусів найманців-професіоналів, які отримували від шаханшаха зброю й зарплату. Водночас ліквідовано посаду еран-спахбеда (військового міністра). Функції останнього розподілено між чотирма паткоспанами (військово-адміністративними намісниками чверті імперії). Збереглися й посади марзбанів-шахрабів (намісників областей), які тепер наввипередки з паткоспанами писали один на одного доноси шаху, і Хосров міг повністю контролювати ситуацію. Військо підкорялося тепер тільки шаханшаху.Була проведена також податкова реформа. В період воєн, смут і усобиць зловживання чиновників довели податки до 1/3 урожаю, що в умовах Ірану призвело до хронічного голодування селян. Тепер податки стали фіксованими, бо нараховувалися не від урожаю (який чиновник визначав на свій розсуд), а від кількості та якості землі. Перепис земель зменшив можливості проявлення чиновницької сваволі і сприяв відродженню продуктивних ресурсів виробництва. Податки доповнювалися грошовою подушною податтю на чоловіків 20 - 50 років із четвертого стану (залежала від майнового статусу) і митними зборами з купців.Стабілізація фінансів дала можливість збільшити військо, бойовий потенціал якого забезпечила повна професіоналізація та система матеріальних заохочень для найманців.Реформи подобалися не всім, бо “Хосров, син Кавада, був характеру неспокійного, надзвичайним любителем усіляких нововведень. Тому й сам він завжди перебував у тривозі й неспокої і був причиною того ж і для всіх інших. Невдоволені його правлінням, найдіяльніші з персів стали радитися, щоб обрати собі іншого царя з дому Кавада”10. Проте основним методом упровадження реформ став жахливий терор, масштабами якого Хосров І виділявся навіть на фоні своїх далеко не гуманних попередників. Кількість засуджених на смерть у сасанідських тюрмах щоденно сягала іноді 800 осіб. Своєму старшому синові, запідозреному в інтригах, Хосров І “наказав випалити розпеченим залізом нижні й верхні повіки, щоб він уже не міг претендувати на трон”11.Реформи зміцнили Еран-шахр. Бурхливо розвивалися науки, література й мистецтво. За правління Ануширвана у столичному Тісфоні було збудовано величний шахський палац Такі-Кісра з випаленої цегли, з вишуканими мозаїками, що свідчило також і про розвиток хімії. Світової слави зажив “звіриний стиль” сасанідського срібного лиття, не схожий на скіфський, але так само вражаючий своєю вишуканістю. Там же, в Такі-Кісра, був створений чарівний сад із золота, срібла й самоцвітів. Підлогу палацу вкривав парадний килим. Через 100 років цей сад і килим порубали на шматки араби, щоб поділити військову здобич між усіма “воїнами Аллаха”. Килим прикрашали золоте шиття й коштовності, тому майбутній четвертий халіф Алі продав свій “шматочок” за 20 тис. дирхемів (срібних монет!). Енергійно працювала колегія сасанідських перекладачів, які за наказом Хосрова І переклали середньоперською мовою багато грецьких та індійських книг, серед них славетну індійську “Панчатантру” (в перекладі - “Каліла й Дімна”). Національну літературу збагатили масштабні мелодраматичні романи “Валік і Азра” та “Віс і Рамін”.Така держава не могла вже миритися з візантійською експансією, яка особливо посилилася за правління іншого кривавого володаря, славетного константинопольського василевса Юстініана Великого (527 - 565). І Еран-шахр відновив битву за політичну й економічну гегемонію на Близькому Сході.Хосров І не дарма коронувався свого часу в храмі Атур Гушнасп (Південний Азербайджан), вогонь якого освячував стан воїнів. У 540 р. перси перейшли в наступ у Сирії: захопили Суру, Халеб, Ієрополь, Апамене, Дару, навіть Антіохію. У Візантії спалахнула епідемія моровиці, тому за перемир'я візантійський імператор Юстініан зобов'язався сплачувати щорічно по 400 фунтів золотом, і Візантія платила їх Еран-шахру до 571 р. (І це за правління великого Юстініана, коли візантійці відвоювали у “варварів” Північну Африку, Італію, розбили готів та вандалів і майже відродили Римську імперію в її колишніх кордонах!)Наступним місцем зіткнення інтересів Візантії й Ірану стала Південна Аравія, через яку Європа намагалася торгувати зі Сходом, обминаючи персів, але в 575 р. Ануширван провів блискучу акцію. Він відправив на завоювання Південної Аравії засуджених до страти злочинців, яким пообіцяли в разі успіху амністію та здобич. Очолив кримінальне військо досвідчений полководець Вахріз. Коли професійних убивць, грабіжників, розбійників та злодіїв привезли кораблями до Ємену, вони стерли на порох місцеву цивілізацію, і до 628 р. в Південній Аравії правили сасанідські намісники. За деякими даними, наприкінці царювання Хосрова І його флот захопив навіть частину Шрі-Ланки, ставши гегемоном у західній половині Індійського океану, а на сході Хосров І у союзі з тюркютами розгромив державу ефталітів. Вирішальна битва (565 р.) поблизу Несефа тривала вісім днів. Більшість ефталітів союзники вирізали, а решта, рятуючись від тюркського геноциду, підкорилася персам.У 571 р. знову відновилася ірано-візантійська війна за Вірменію, але довести її до кінця Хосров І не встиг.За правління Ануширвана Еран-шахр досягнув вершини своєї могутності, але іноді перемоги діють згубніше, аніж поразки, і цю істину імперія Сасанідів невдовзі відчула.
10. Існує думка, що степ населяли дикуни-горлорізи, єдиною мрією яких були варварські набіги на багатий цивілізований Китай з метою пограбунку, що осілі етноси - це осередок культури, а степ - його нецивілізована кровожерлива периферія, проте зважений науковий аналіз спростовує подібні твердження. Кочовики були не менш обдарованими, ніж їхні сусіди. Вони подарували світові штани (без яких нині важко уявити не лише чоловічий, а й жіночий одяг), чоботи, коляску й віз на колесах, криву шаблю (яка набагато зручніша й легша від прямого меча), довгий складаний лук (стріла якого летить на 700 м!) та ідеально пристосовану для їхнього клімату й способу життя житло-юрту. Високою виявилася продуктивність тваринницького господарства, яке з самого народження вирізнялося досконалістю і майже не потребувало змін (на відміну від рільництва), бо вівці, кози й коні паслися, а батіг і собака допомагали людині належним чином цей процес організувати. Біда степовиків полягала в тому, що залишки їхньої матеріальної культури (повсть, вовна, шкіра, дерево, хутро) - нетривкі й зберігаються гірше аніж камінь, а вироби з металів (зброя, побутове начиння, вироби мистецтва) десятками разів ішли в переплавку при зміні хазяїв. Культура кочовиків переживала свої занепади і свої “золоті віки”, але в будь-якому випадку її носії не належали до “трутнів людства”.
В перших століттях нашої ери політична історія Степу розвивалася в руслі грандіозної боротьби за гегемонію між двома народами: прототюркомовними хуннами й протомонголомовними сяньбійцями. Хунни панували над Степом із ІІІ ст. до н.е., але в середині ІІ ст. н.е. у сяньбі з'явився вождь, який не знав поразок. Звали його Таншихай.
Біографія Таншихая нагадує авантюрний роман чи казку. Він народився в 141 р., коли чоловік його матері вже три роки відбував службу далеко від рідних кочовищ у хуннському війську воїном. Повернувшися додому, “служивий” з подивом побачив свого “сина” і зажадав від дружини пояснень, а та розповіла, що одного разу вона йшла дорогою, почула гуркотіння грому, підняла голову... - і в цю мить їй до рота впала градинка, від якої народився син. Чоловік виявився скептиком і хлопчика своїм не визнав, але “син грому” швидко проявив унікальні здібності воїна, політика й полководця, за що в 156 р. (15-літнім!) був обраний старійшиною свого роду, а потім силою зброї та дипломатичним хистом зібрав під свій скіпетр усі сяньбійські племена (які раніше жили окремими родами, постійно ворогували між собою й вирізнялися надзвичайною войовничістю та неорганізованістю). Протягом десяти наступних років об'єднані сяньбі розбили хуннів, здійснили “великий пограбунок” у Китаї, а потім підкорили весь степ від Маньчжурії до Уралу й Волги.Сяньбі перемогли, а хунни по-різному пережили свою поразку. Частина змирилася з пануванням сяньбійців, 130_тис. залишилися васалами китайської імперії Хань, близько 200 тис. осіли в гірських лісах Чорного Іртишу (де <%-2>спочатку пересиділи сяньбійську навалу, а наприкінці ІІІ_ст., завоювавши Семиріччя, створили там хуннську державу Юебань), але 20 - 30 тис. найстійкіших бійців, відбиваючи наскоки сяньбійців, рушили на захід, здійснили стрімкий марафон у 2600 км, відірвалися від переслідувачів і вийшли на південний Урал.Тут, у межиріччі Уралу й Волги, хунни породичалися, змішалися й, урешті-решт, злилися з місцевими угромовними народами в новий, єдиний етнос гуннів. На 200 років про них забули, а в ІV ст. цей новостворений народ розгромив ущент держави аланів і готів, у V ст. гунни на чолі з Аттілою завдавали могутніх ударів Риму, аж доки їх не зупинили римляни в 451 р. у грандіозній битві на Каталаунських полях.Сяньбі стали господарями степу, а коли в 177 р. проти них виступили замордовані набігами степовиків китайці, протомонголи зустріли ханьців не по-хуннському (тактикою випаленої землі й виснаженням противника голодом і партизанщиною), а по-сяньбійському - стрімким і несподіваним для китайських генералів ударом. 30-тисячне ханьське військо було знищене.Незважаючи на перемоги, життя кочовиків залишалося нелегким. За екстенсивного кочового тваринництва (тобто господарства, що мало привласнювальний натуральний характер) певна територія могла прогодувати обмежену кількість людей, що входили в регіональний геобіоценоз як верхня завершальна ланка. Загроза виснаження природних ресурсів змушувала степняків максимально обмежувати приріст населення (так, узимку новонародженого кидали у сніг, а потім закутували в кожух: якщо він виживав - із нього виростав богатир, але більшість гинула), а коли й це не допомагало, починалися жорстокі війни з сусідами. Степи Східної Азії в засушливі часи ІІІ ст. н.е. могли прогодувати не більше як 500 тис. кочовиків, тому легенда про “мільйони варварів”, що нападали на “беззахисний” Китай, є міфом.Сяньбі, як і їхні сусіди (хунни, ухуані та ін.), залишалися кочовими тваринниками, пасли коней, дрібну й велику рогату худобу, промишляли рибальством і ловами. Державотворчі процеси в сяньбійському суспільстві так і не <%-2>вийшли за межі вождівства (протодержави або “чіфдома”)_ - початково структурованого суспільства, яке поділялося на вождів і воєначальників з дружинами, жерців, вояків та членів їхніх сімей. Найнижчий статус займали представники завойованих народів. Знали сяньбі інститут патріархального рабства, та межі між усіма соціальними прошарками залишалися ще досить аморфними, а створити повнокровну державу (що визначається певною територією з адміністративним поділом, існуванням професійної публічної влади й системою податків, за рахунок яких ця публічна влада утримується) сяньбі завадила обмеженість продуктивних сил. Це не давало змоги створювати в достатньому обсязі додатковий продукт, який можна було б вилучити у безпосереднього виробника як податок, не боячись, що цей виробник загине від голоду, а без систематичних податків не можуть існувати інститути державної публічної влади. Соціально-майнова диференціація у сяньбійців відбувалася, але, розселившися на неосяжних територіях (раніше вони мешкали в степах Південної Маньчжурії), протомонголи розгубили зародки державності, а з ними почала розвалюватись і їхня етнічна спільність.У 181 р. 40-річний Таншихай несподівано помер, а його “пожадливий та розпусний”1 син Холян загинув під час облоги ханьської фортеці від стріли китайського самостріла. Після недовгої усобиці єдність і могутність протомонголів відродилася за правління Кебінина, та після його смерті (235 р.) степова сяньбійська імперія остаточно розпалася.Ситуацію ускладнила грандіозна засуха, що вразила степ у III ст. Тихоокеанські мусони змінили свій шлях північніше, літні дощі виливалися на сибірську тайгу, а в степах гинула рослинність, висихали озера й річки, вимирала худоба, зникали рештки державності. Протомонголи розділилися на кілька племен (сяньбі, табгач, муюн, тогон та ін.), а хунни й ухуані звільнилися від обтяжливої опіки. Лише наприкінці III ст., коли посуха почала відступати, у степах поновилися державотворчі процеси.Розвал сяньбійської єдності сприяв відродженню політичних амбіцій у хуннів, а поряд утворився іще один етнос_ - кули (цзелу - “раби”), основу яких становили колишні хуннські раби (вони звільнилися в момент розпаду хуннської держави й розгрому її сяньбійцями). До них приєдналися опальні чиновники, політичні емігранти, колишні невільники й злочинці, різноманітні втікачі й бродяги, яких згуртувала в єдиний етнос спільність долі й походження. Розмовляв цей строкатий конгломерат хуннською мовою.Всі кочовики, знесилені засухою, усобицями за воду й пасовиська, розвалом хитких протодержавних інститутів, мріяли про мир і спокій та бажали торгувати з явно сильнішим Китаєм, обмінюючи м'ясо, шкіри, хутра й коней на китайські рис, вироби ремесел, шовк і печиво, але китайці спробували використати цей сприятливий для ни