Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Моральний ідеал — категорія етики, яка відображає найвищі моральні вимоги, взірці найбільш цінних і досконалих моральних орієнтирів і прикладів для наслідування




 

Моральний ідеал формується шляхом критичного відбору позитив­них зразків поведінки, що забезпечують досягнення гармонійної взаємо­дії людини з природою, суспільством, рідними і близькими. Синтетична єдність цих зразків, представлена у вигляді абстрактних понять, утворює зміст ідеалу. В ідеалі знаходять свій вираз мрії, надії, сподівання про братерство, рівність, свободу, людяність. Ці мрії і надії породжуються незадоволенням існуючим станом речей, сущим, а саме: ворожнечею, несправедливістю, нечесністю, невірністю, на­силлям, жорстокістю тощо.

Моральний ідеал виконує функцію орієнтира для перетворення сущого на належне, відкриває перспективу і мету для розвитку й удоско­налення окремої особистості, колективу, суспільства загалом. Мораль­ний ідеал також виконує роль стимулу і моральної ідеї, навколо якої об'єднуються люди в певні громадські й політичні організації. Він визна­чає сенс моральних норм на конкретно-історичному етапі розвитку сус­пільства. Водночас він визначає загальний масштаб оцінки не тільки окремих вчинків чи моральних якостей особи, але й самих моральних норм і принципів.

Досить часто моральний ідеал утілюється в образах міфічних героїв, релігійних святих і праведників, літературних і кінематографічних персонажів або в реальних історичних діячах, батьках, вчителях, настав­никах, тренерах. Є ідеальні персони, такі як Будда, Ісус Христос, Крішна, Магомет, Конфуцій, які об'єднали навколо свого морального вчення мільйони людей в усьому світі. В античні часи ідеалами ставали герої міфів і епічних поем Гомера —Геракл, Одіссей, Тесей, а згодом постаті філософів — Сократа, Платона, Арістотеля, чиї етичні доктрини закла­ли підвалини сучасної європейської моральної культури.

Моральні ідеали поділяються на особисті і суспільні. Для неуперед-женої людини цілком очевидно, що ніякі приголомшливі досягнення науки і техніки не здатні подолати гіпнотичну силу міфів і утопій, особ­ливо універсального характеру — про рай, острови блаженства, можли­вості подолання людських вад, соціальних недоліків і остаточного тріумфу «золотого віку» — всезагального щастя й добробуту. Міфи мають ірраціональну природу і не піддаються спростуванню за допомогою раціо-нальних аргументів. Це слід мати на увазі, розглядаючи моральну ідеа­лізацію об'єктів і суб'єктів. Свідченням цього є те, що люди, виховані на ідеалах ленінізму-сталінізму, в більшості не сприйняли нищівну кри­тику сталінського тоталітаризму, які б аргументи і факти ця критика не використовувала. Отже, моральний ідеал здатний до онтологізації і отримує у свідомості людей статус об'єктивної реальности, на яку вони спираються у своїй життєдіяльності.

Моральний ідеал звільняє людину від тиску обставин і залежности від ситуативних змін. Святе Письмо закликає: "Не вподібнюйтеся до цього світу, але перемінюйтесь обновленням вашого розуму, щоб ви перекону­вались, що то є воля Божа, що добре, що вгодне, що досконале" (Рим. 12:2). Моральні ідеали виконують роль «горизонту», до якого необхідно постійно прагнути, але досягти остаточно ніколи неможливо внаслідок природи моральної ідеалізації, яка завжди досягнутий рівень культури і цивілізованості розглядає як недосконалий, критикує його і спонукає до нового поступу.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 489 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2418 - | 2285 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.