Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Самооцінка і рівень домагань




Характер виявляється не тільки у стосунках з іншими людьми, але й із самим собою. Кожний з нас, навмисно або сам того не усвідомлюючи, нерідко порівнює себе з іншими й у результаті виробляє досить стійку думку про свій інте­лект, зовнішність, здоров'я, становище в суспільстві, тобто формує «набір самооцінок», від якого залежить: скромні ми або зарозумілі, вимогливі до себе або самозаспокоєні, соромливі або чванливі. У людей, що страждають невроза­ми, самооцінка частіше буває завищеною або заниженою, а іноді навіть крайньою (найдобріший, найсором-ливіший, найчесніший). Люди з істеричними проявами висловлюють такі судження: «Я набагато умніше, красивіше, добріше більшості людей, але я найнещасливіший і найхворіший».

Які ж трудності спілкування виникають у людей із завищеною самооцінкою? Людина, яка вважає себе набага­то умнішою за інших і, тим більше, навмисне це підкрес­лює, неминуче викликає роздратування оточуючих. Це природно - адже думка «бачите, який я розумний», розу­міється як зневажливе ставлення до інших. Неадекватна зарозумілість, підкреслення своїх достоїнств, пихатість, зневага до інших - невичерпне джерело негативізму оточу-

ючих. Завищена самооцінка сприяє і такій рисі характе­ру, як надмірна образливість. Образа, як правило, - це почуття, що виникає у відповідь на несправедливе до себе ставлення. Але що значить для людини «несправедливе»? А те, що чиясь думка про неї нижче її власної думки про себе. Звідси ясно, що завищена самооцінка сприяє образ­ливості, нетерпимості до найменших зауважень (правда, буває й інша крайність: з висоти свого «Я» навіть серйоз­ну критику не бере близько до серця).

З якими ж труднощами в спілкуванні стикається лю­дина зі заниженою самооцінкою? Уявлення про себе, як про менш здатну, некрасиву, невезучу, нещасливу, хвору, властиві, в основному, людям з тривожним, застряваючим і педантичним типами акцентуації характеру, вони ство­рюють знижений фон настрою, закріплюють «комплекс неповноцінності». Стійка надмірно низька самооцінка спри­чиняє надмірну залежність від інших, несамостійність і навіть підлещування, з'являється боязкість, замкнутість, перекручене сприйняття оточуючих.

На формування самоповаги і самооцінки впливають багато чинників, що діють вже в ранньому дитинстві - став­лення батьків, стан серед ровесників, ставлення педагогів. Порівнюючи думки про себе оточуючих людей, людина фор­мує самооцінку, причому цікаво, що людина спочатку учиться оцінювати інших, а потім уже - себе. І лише до 14-15 років підліток опановує метод самоаналізу, самоспостереження і рефлексії, аналізує досягнуті власні результати і тим самим оцінює себе, впливає на рівень домагань особистості, що характеризує ступінь важкості тих цілей, до яких прагне людина і досягнення яких здається їй привабливим і мож­ливим. Рівень домагань - той рівень важкості завдання, котрий людина зобов'язується досягти, знаючи рівень свого попереднього виконання. На рівень домагань впливає дина­міка невдач і вдач на життєвому шляху, успіху і неуспіху в конкретній діяльності. Рівень домагань може бути адекват­ним (людина обирає цілі, яких реально може досягти, і які відповідають її здатностям, умінням, можливостям) або не-

адекватно завищеним, заниженим. Чим адекватніша само­оцінка, тим адекватніший рівень домагань (рис. 12).



 

 






 

 

 



 

 


 


 


 



Рис. 12. Взаємозалежність самооцінки, рівня домагань, фрустрацій (за Л.Д. Столяренком)

Занижений рівень домагань, коли людина обирає за­надто прості, легкі цілі (хоча могла б досягти значно більш високих цілей) можливий при низькій самооцінці (людина не вірить у себе, низько оцінює свої здібності, можливості, відчуває себе «неповноцінною»), але також можливий і при високій самооцінці (коли людина знає, що вона розумна, спроможна, але цілі обирає простіші, щоб не «перетруджу­ватися», «не висуватися», проявляючи своєрідну «соціаль­ну хитрість»). Завищений рівень домагань, коли людина ставить перед собою занадто складні, нереальні цілі, об'єк­тивно може призводити до частих невдач, розчарування, фрустрацій. В юності часто висуваються завищені, нереаліс-тичні претензії, переоцінюються здібності, у результаті ця безпідставна самовпевненість часто дратує оточуючих, викликає конфлікти, невдачі, розчарування. Тільки шляхом численних спроб і помилок людина осягає міру своїх реаль­них можливостей. Але якою б неприємною не була б юнацька самовпевненість, психологічно набагато небезпечніші знижені самоповага, рівень соціальних претензій людини, що приму­шують її ухилятися від усякої діяльності, відмовлятися від досягнення поставлених цілей, уникати людей.

Самоповага - узагальнене ставлення особистості до са­мої себе, прямо пропорційне кількості досягнутих успіхів і обернено пропорційне рівню домагань (самоповага = успіх/ домагання), тобто чим вище домагання, тим більшими по­винні бути досягнення людини, щоб вона могла себе пова­жати.

Низька самоповага означає гостру незадоволеність со­бою, негативну оцінку своєї особистості, схильність до не­врозу, депресії, коли визнання і гіпертрофія власних не­доліків служать для невротика не стартовим майданчиком для їх подолання, а засобом самовиправдання, відмови від діяльності.

Але незадоволеність собою і висока самокритичність далеко не завжди свідчать про знижену самоповагу; так, в інтелектуально розвинутих і творчих людей особливо усві­домлюється розбіжність між тими властивостями, що є, і тими, якими б він хотів володіти. Звідси невдоволення со­бою, що спонукає людину ставити собі більш складні зав­дання, прагнути до удосконалення, самоактуалізації. Якщо людина висуває нереалістичні домагання, вона часто сти­кається з непереборними перешкодами на шляху до досяг­нення мети, зазнає невдач, відчуває фрустрацію.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 828 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2212 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.006 с.