Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Трактат С. М. Булгакова «Світло невечірнє» – філософема про творіння світу




 

У трактаті «Світло невечірнє» С. М. Булгаков, розглядаючи творіння світу з «ніщо», проводить лінію від Платона до Шеллінга, на ідеях яких будує свою концепцію. Створене буття трактується ним як особливий рід «ніщо», наділений потенціями, багатими перетворенням буття на щось. Це відповідає платонівському і неоплатонівському поняттю меону – відносне небуття. Чисте ж «ніщо» – протилежність буттю – передається поняттям «укон», тобто радикальним запереченням буття.

У праці «Світло невечірнє» С. М. Булгаков представляє філософему про творіння світу як перетворення укону на меон творчим актом Бога. Філософ ставить у центр релігійної онтології вчення про «ніщо». Для російського мислителя це вчення визначає увесь лад релігійної філософії і тому є її ключовим моментом. С. М. Булгаков детально аналізує проблему «ніщо» в усій її повноті. Але перш ніж звернутися до вчення про «ніщо», слід розглянути загальні тенденції апофатичного богослов’я, описані ним у трактаті.

Основою для свого аналізу письменник бере різні відтінки заперечення, які існували в давньогрецькій мові. Цих відтінків три. По зменшенню сили заперечення вони розташовуються в наступній послідовності: a privativum, ou і mh. Перший вказує на невимовність і невизначеність того, що заперечується. Другий означає відсутність якої-небудь властивості і має певний зміст – не те, не це. Третій містить у собі лише деяку невизначеність і може бути переданий як «ще ні», «поки ні».

Двом типам заперечення – запереченню як невимовності та запереченню як невизначеності – відповідають два напрями релігійної філософії. Перший напрям С. М. Булгаков називає антиномічним, а другий – еволюційно-діалектичним. При цьому для нього важлива не лише міра заперечення, але й те, як співвідносяться «ні» і «так», «ніщо» і «щось».

У першому напрямі між «ніщо» і «щось» лежить нездоланна логічним шляхом безодня. Абсолютне (Бог-творець, але в той же час і «ніщо», оскільки Він невиразний і невизначний) незбагненно, з нього немає шляху у відносне (у створений світ – щось). Бог трансцендентний, це принципово для релігійної свідомості. Але, з іншого боку, людина відносно дивиться на Абсолютне, вона причетна до абсолютного, вона іманентна Абсолютному, тому що Абсолютне нічим іншим бути не може. Таке відношення між Абсолютним і відносним С. М. Булгаков називає інтуїцією створеного. У акті творіння світ розглядається як той, що знаходиться поза Богом, ця відносність і робить світ світом, протилежним Богові. Але в той же час це не означає, що він знаходиться поза Богом, оскільки Він не був би тоді абсолютним. Світ існує у Богу і тільки Богом. Немає і не може бути, нічого, поза Богом, що лежить зовні, і що обмежує Його своїм існуванням. «Абсолютне вважає в собі відносне буття або створене, нічого не втрачаючи у своїй абсолютності, але, проте, залишаючи відносне в його відносності»[266]. Світ має причину і джерело свого буття не в собі самому, а у Богу. Але це не означає, що Бог є причиною світу, оскільки Він не може бути включений до низки причинно-наслідкових зв’язків світу, як Абсолют.

На думку С. М. Булгакова, Бог не має потреби в світі, він вільний від світу. Світ у цьому контексті безпричинний, але в той же час ми не можемо сказати, що він у зв’язку з цим абсолютний і не має основи. Важливо також відмітити, що у межах цього підходу світ постає не як деяка ілюзія, що включає Абсолютне, а як творіння, що отримало у своїй відносності реальність і самобутність від Абсолютного.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 498 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2279 - | 2111 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.