ВІЛ-інфекція сприяє розвитку ТБ ВІЛ-інфекція підвищує
у інфікованих осіб вірогідність розвитку рецидиву туберкульозу шляхом ендогенної
ре активації або екзогенної реінфекції
ВІЛ уражує клітини,на мембранах якихє молекулиСD 4 (специфічний рецептор для ВІЛ) - Т-хелпери (Т 4), які мають велике значення у механізмі протитуберкульозного імунітету.
Прогресування ВІЛ-інфекції супроводжується зменшенням кількості Т-хелперів і порушенням їх функції (втрачається здатність імунної системи затримувати ріст і поширення МБТ), порушенням співвідношення Т-хелперів і Т-супресорів (1:1 замість 2:1).
Клінічна картина і перебіг ВІЛ-асоційованого ТБ залежать від стадії ВІЛ-інфекції.
Рання стадія - перебіг ТБ такий же як і у ВІЛ-негативних осіб. При цьому він протікає як вторинний ТБ, часто має гострий, прогресувальний перебіг. Звичайно відмічається ураження верхніх часток легень. Туберкулінові проби позитивні у 50-80% хворих.
Бактеріоскопія харкотиння – часто виявляють МБТ.
Власне СНІД – злоякісний перебіг ТБ, тяжкі генералізовані форми ТБ легень та інших органів. Туберкульозні зміни можуть локалізуватись у верхніх, середніх і нижніх відділах легень. Бактеріоскопія харкотиння - МБТ часто відсутні.
Характерні вогнища позалегеневого ТБ з нетиповою локалізацією – лімфатичні вузли, плевра, ЦНС, серце, кістковий мозок. Більше ніж у 60% проба Манту негативна (наслідок пригнічення клітинного імунітету
При інфікуванні атиповими МБТ розвиваються мікобактеріоз, які перебігають як дифузний інтерстиціальний запальний процес без гранульом і порожнин розпаду.
Підозра на ВІЛ-інфекцію у хворого на ТБ – за наявності анемії, лейко-, тромбоцитопенії.
Лікування. Хворих з ранньою стадією ВІЛ-інфекції і ТБ - стандартне. АРВТ як правило не призначають. На пізній стадії ВІЛ-інфекції протитуберкульозну терапію частіше поєднують із застосуванням АРВ препаратів.
Профілактика і своєчасне виявлення ТБ у ВІЛ-інфікованих осіб:
- усіх вперше виявлених ВІЛ-інфікованих повинен оглянути фтизіатр. ВІЛ-інфіковані мають бути поінформовані про можливість захворювання на ТБ;
- усім ВІЛ-інфікованим після виявлення потрібно провести рентгенологічне обстеження легень;
- обов’язкове проведення туберкулінової проби Манту у всіх ВІЛ-інфікованих;
- усім ВІЛ-інфікованим з позитивним результатом проби Манту або із залишковими посттуберкульозними змінами у легенях, ВІЛ-інфікованим з негативним результатом з групи ризику та хворим на СНІД призначають хіміопрофілактику туберкульозу за наступними схемами: ізоніазид (Н) + етамбутол (Е) або ізоніазид (Н) + піразинамід (Z) щоденно або 5 разів на тиждень (крім суботи, неділі) протягом трьох місяців один раз на рік у стандартних дозах (Н – 0,3; Е – 1,2; Z – 2,0) або у дозах відповідно до маси тіла.