Лекции.Орг

Поиск:


Туберкульоз нервової системи і мозкових оболонок
Менінгіт (грецьке meninx, meningos мозкова оболонка + itis) – запалення оболонок головного та спинного мозку. Під терміном менінгіт розуміють запалення м’якоїмозкової оболонки.

Вперше мікобактерії туберкульозу були виділені із цереброспінальної рідини у 1893 році.

Патогенез.Туберкульозний менінгіт може виникати:

- у інфікованих осіб (ізольований процес);

- у перехворілих на ТБ з наявністю старих вогнищ у легенях/інших органах;

- у хворих на ТБ легень чи інших органів, як ускладнення (вторинний процес). У дітей - ТБ менінгіт може бути ускладненням первинного туберкульозного комплексу чи ТБ внутрішньогрудних лімфатичних вузлів, у дорослих - ускладненням дисемінованого ТБ.

Туберкульоз мозкових оболонок і нервової системи виникає гематогенним, лімфогенним, периневральним шляхом.

Перший етап розвитку туберкульозного менінгіту - гематогенний - завершується проривом гематоенцефалічного бар’єру та інфікуванням судинних сплетінь.

Другий етаплікворогенний.МБТ із судинних сплетінь потрапляють спинномозкову рідину, осідають на основі мозку – виникає ураження м’якої мозкової оболонки специфічним процесом.

Патоморфологія.Туберкульозні зміни більш виражені на основі мозку і мають розлитий характер: від перехрестя зорових нервів уперед, на ділянку лобних часток, і назад – до довгастого мозку.

Морфологічні зміни м’якої мозкової оболонки:

• гіперемія, набряк;

• формуються туберкульозні гранульоми;

• ураження судин - васкуліт (ендопериваскуліт), що може призвести до некрозу, тромбозу дрібних судин. В зонах порушеного кровопостачання виникають інфаркти, дрібні крововиливи. Ушкоджуються розміщені у базилярній області черепно-мозкові нерви.

Процес може поширюватись на речовину мозку (менінгоенцефаліт), уражувати оболонки і речовину і корінців спинного мозку (менінгоенцефаломієліт).

 

Після перенесеного туберкульозного менінгіту в субарахноїдальному просторі, головному, спинному мозку можуть утворюватися спайки. Судини в цій ділянці облітеруються – виникають важкі порушення циркуляціїспинномозкової рідини.

Класифікація Туберкульозу нервової системи і мозкових оболонок (за локалізацією ураження): базальний; конвекситальний; менінгоенцефаліт; менінгоенцефаломієліт (висхідний, спадний).

Клініка.Три періоди:

І. Продромальний або період передвісників тривалістю від 3-5 до 21-26 діб.

ІІ. Період клінічних проявів подразнення мозкових оболонок та черепно-мозкових нервів.


Дата добавления: 2015-09-20; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 532 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:
© 2015-2021 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.