Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сатирична поезія Марціалла і Ювенала,її вплив на розвиток сатиричної поезії у світовій літературі




Два поета принесли особливу популярність у віках римської сатири. Вони майже сучасники: Марк Валерій Марциал та Децим Юний Ювенал. Роблячи, по суті, одну справу, вони були дуже різними людьми і поетами, як різними були і жанри, в яких вони працювали.

Епіграма - найдавніший жанр, сучасної (і за римськими мірками, і за нашими нинішніми) створив її саме Марциал. Епіграма, як ви пам'ятаєте, спочатку позначала напис на могильній плиті або статуї, а також на якомусь предметі, присвяченому божеству. Перші віршовані епіграми на грецькій мові відносяться до VII в. до н.е. До початку нашої ери епіграма цілком стала формою книжкової поезії, зберігши при цьому свою головну властивість - стислість. До початку нашої ери відносяться і перші зібрання грецьких епіграм. Зрозуміло, Марциал добре знав їх, як добре знав він і відповідну латинську поезію: Катуллу та інших авторів коротких, дотепних, виразних віршів. Марциал надав цьому жанру реалістичність, животрепетну сучасність, зобразив у ньому живе життя столиці світу. Ціла галерея ділків, шахраїв, пройдисвітів, аферистів, повій, злодіїв, скнар, пліткарів, словом, мало не все населення дантового пекла складає ці 15 збірників коротких віршів. Над багатьма своїми сучасниками Марциал знущається, над деякими беззлобно жартує, використовуючи багатющу метричну різноманітність, а за змістом - самі різні прийоми: пейзажні замальовки, описи, улесливі похвали, літературні декларації, скорботу з приводу смерті близьких і т.д. Одним словом, відбивши у своїх епіграмах все життя Риму, Марциал вперше зробив цей жанр по-справжньому сатиричним. Інший прийом Марциала - гіперболізація (перебільшення) реальних явищ.

"Основний прийом комізму Марциала, - пише М.Л. Гаспаров, - невідповідність зовнішності і сутності"

Популярність Марциала ще при його житті була величезна. Вся імперія зачитувалася цими легкими, витонченими, дотепними епіграмами. Раннє Середньовіччя нескінченно цитувало його і наслідували йому. Боккаччо видавав і коментував його книги; Лессінг побудував на прикладі поезії Марциала свою теорію епіграми. Їм захоплювалися, його наслідували, придумавши і випустивши спільну книгу епіграм Шиллер і Гете; залишилися безіменними британські майстри і геній шотландської лірики і сатири Р. Бернс. У Марциала вчилися, відточуючи свої пір'я в політичній і журнальної полеміках Вяземський і Пушкін. Жанр епіграми живий і популярний і сьогодні. У російській поезії він проявляється і в прямій (Маршак, Вознесенський, А. Іванов та ін) формі, і у видозміненій ("Гарік" І. Губермана - оригінальне поєднання класичної епіграми і чотиривіршів в дусі перського середньовічного поета О. Хайяма).

Чимале число марціалових епіграм носять сатирично-меланхолійний характер. Ця обставина, мабуть, і дозволила І.А. Бродському надати своєї поетичної стилізації "Листи римському другу" підзаголовок "З Марциала", оскільки вірш Бродського як раз і являє таку ось меланхолійну сатиру.

Близький до епіграмі жанр лімериків - англійських гумористичних мініатюр. Та й взагалі вся сатирична поезія назавжди міцними узами пов'язана з творчістю великого римського поета Марціала. Втім, як і з творчістю останнього римського класика - Ювенала.

Жорстока, нещадна, викривальна сатира має своїм родоначальником Ювенала, професійного ритора-декламатора і автора шістнадцяти сатир в гекзаметрах. Він почав писати (або публікувати) свої безжальні вірші після загибелі тирана-імператора Доміціана, будучи вже сорокарічним чоловіком.

Його мова хльостка, лексика міцна, типажі огидні. Найгірше він відгукується про жінок.

Надамо завершити цей нарис В. Дюранті "Не слід розуміти його (Ювенала) занадто буквально. Він був розгніваний; йому не вдалося зробити собі в Римі кар'єру так швидко, як хотілося; він обрав солодку помсту - брехати про нього, озброївшись важким кийком і ненавистю, яка і не притязала на справедливість. Його моральні стандарти були високі й здорові, хоча й пофарбовані консервативними забобонами і ілюзіями щодо доброчесного минулого. На підставі цих стандартів, якщо користуватися ними без жалю і заходи, можна винести обвинувальний вирок будь-якого покоління в будь-якій частині світу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-08-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1260 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2498 - | 2247 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.