Лекции.Орг

Поиск:
Опричнина, її правова суть і історичне значення
Час Івана Грозного має величезне історичне значення. Політика царя і її наслідки справили величезний вплив на хід вітчизняної історії. Царювання Івана IV, що складало половину XVI століття містить у собі ключові моменти становлення Російської держави: розширення територій, підконтрольних Москві, зміни вікових укладів внутрішнього життя і, нарешті, опричнина - одне з найбільш кривавих і найбільших за історичним значенням діянь царя Івана Грозного. Саме опричнина притягує до себе погляди багатьох істориків. Адже не існує точних відомостей про те, навіщо Іван Васильович вдався до таких незвичайних заходів. Вважається офіційно, що опричнина проіснувала 7 років з 1565 по 1572 рр.. Але скасування опричнини була лише формальною, число страт, зрозуміло, зменшилося, поняття «опричнина» було ліквідовано, його в 1575 році замінили на «государева двір», але загальні принципи і порядки залишилися не зворушеними. Іван Грозний продовжив свою опричних політику, але вже під іншою назвою, і з дещо зміненим керівним складом, практично не помінявши її напрямки. Тим більше глибокого перегляду всіх аргументів, які залучалися дослідниками в якості доказів скасування опричнини призводить до висновку, що підстав, що підтверджують дійсну скасування опричнини в 1972 році, не існує.

Все це, в тому числі й сама особистість Івана IV, який був, мабуть, людиною, вкрай неврівноваженою, створює для істориків величезний простір для роздумів та висунення різних версій тих подій, Що робить тему опричной політики та її наслідків актуальною і сьогодні. Суперечки про значення опричнини і про її вплив на політичний розвиток Росії далеко від свого завершення. Таким чином, цар Іоанн своїм характером і діяльністю справив на сучасників двоїсте враження. Вони ніяк не вміли согласить сміливих і обміркованих його починань в першу половину царювання з незгідним підприємствами і жорстокістю часів опричнини. Існують як вкрай негативні оцінки правління Грозного (Погодін), так і більш нейтральні. Карамзін вбачав у характері царя незбагненну суміш добра і зла, прекрасних прагнень і мерзенних вчинків, чудових якостей з огидним їх вживанням. У Соловйова в поясненні характеру і способу дій Іоанна на першому плані представлена ​​боротьба нового державного порядку, встановленого батьком і дідом царя, з питомими переказами, хранителями яких були бояри. Соловйову він представляється не стільки тираном своїх ворогів, скільки жертвою боротьби з ними.

Зауважимо, що Іван IV, борючись з заколотами і зрадами феодальної знаті, бачив у них головну причину невдач своєї політики. Він твердо стояв на позиції необхідності сильної самодержавної влади, основними перешкодами до встановлення якої були боярсько-князівська опозиція і боярські привілеї. Питання полягало в тому, якими методами буде вестися боротьба. Іван Грозний розправився із залишками феодальної роздробленості суто феодальними методами.

Опричний терор і його наслідки уявляю величезну історичну цінність, яка повинна служити повчанням наступним поколінням. Щоб у майбутньому знати, до чого можуть призвести такі радикальні методи, які застосував свого часу Іван Грозний.

Як відомо, Сталін, продумуючи свою політику, брав собі за приклад саме Івана Грозного. До яких наслідків призвела політика Сталіна, які жертви були принесені, ми всі чудово знаємо.

Як показує практика, методи Івана Грозного привели до схожих наслідків як відразу після смерті царя, так і в період сталінських репресій. У XVI столітті така політика, спрямована безпосереднім вістрям проти останніх оплотів удільної роздробленості, опричнина в першу чергу відгукнулася російською селянина, якому довелося на собі виносити і новий дорогий військово-державний апарат, і тягар нескінченних воєн, і несподівані повороти суворих репресій Івана IV, і непомірні апетити нових панів з царського оточення. Так і в 30-і роки XX століття сталінська політика щодо усунення ворогів народу в кінцевому рахунку вдарила з усією силою по простому народу.

Опричнина має величезну актуальність у наш час і тому, що в російському суспільстві через погане життя зріють радикальні ідеї. Ідея про те, що всі проблеми в Росії від олігархів приваблює багатьох своєю простотою. Але якщо провести аналогію між олігархами і боярами часу Івана Грозного, можна припустити, до яких наслідків це може призвести.


Дата добавления: 2015-05-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 443 | Нарушение авторских прав | Изречения для студентов


Читайте также:

Поиск на сайте:

Рекомендуемый контект:
© 2015-2022 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.002 с.