Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально-економічний розвиток України в 20-30‑х рр. ХХ ст. Індустріалізація, колективізація сільського господарства, «розкуркулювання», створення машинно-тракторних станцій




 

На 1927-28 рр. економіка України знаходилась в стані кризи, яка була обумовлена по-перше: хлібозаготівельною кризою; по-друге: загостренням проблем постачання армії; по-третє: відсутністю валютних надходжень. Тому, В. Ленін проголосив план побудови соціалізму в СРСР, який складався з трьох пунктів - індустріалізація, колективізація сільського господарства і культурна революція.

Індустріалізація країни, розпочалась з 1925 р. і вивела Україну на якісно новий рівень промислового розвитку.

Риси індустріалізації:

- у валовій продукції починає домінувати виробництво засобів виробництва;

- дрібна промисловість витісняється великою індустрією (Україна посіла 2 місце в Європі (після Німеччини) за виплавкою чавуну; 3 місце - за виробництвом сталі (після Німеччини та Англії); 4 місце у світі - за видобутком вугілля);

- формується робітничий клас та інтелігенція.

Проте, індустріалізація мала і негативні риси:

- Домінуюче виробництво засобів виробництва порівняно з виробництвом предметів споживання, в умовах ліквідації ринкових зв'язків вело до відриву підриємств, які виробляли засоби виробництва, від споживача.

Ставку було зроблено на побудову і реконструкцію підприємств-монополістів (модернізація запорізького заводу “Комунар” мала перетворити його на найбільше в світі підприємство з виробництва зернозбиральних комбайнів; реконструйований паровозобудівний завод у Луганську за проекторною потужність дорівнював найбільшому у світі заводу компанії “Америкен локомотив”). Але підприємства-монополії поглинали левову частку капіталовкладень у промисловість, а згодом фактично підім'яли під себе економіку країни, деформуючи її господарство. Кількість підприємств важкої промисловості зросла майже в 11 разів, у тому числі було побудовано промислові гіганти «Запоріжсталь», «Криворіжсталь», «Азовсталь», Харківський тракторний завод (1931 р.), Дніпровська ГЕС (1932 р.).

Досягнення України за роки індустріалізації:

- перша п'ятирічка (1928-1932 рр.) - побудовано 400 підприємств з 1500 в СРСР;

- друга п'ятирічка (1933-1937 рр.) - відповідно 1000 з 1500 в СРСР;

- третя п'ятирічка (1938-1942 рр.) - 600 з 3000 заводів (на 16 з'їзді ВКП (б) у червні 1930 р. Сталін підкреслив, що промисловість СРСР, як і народне господарство, спирається на вугільно-металургійну базу України.)

- створено нові галузі прромисловості (у харчовій - маргаринова, молочна, маслообробна, хлібопекарська; в 30-х рр. виникла електрометалургія - завод “Дніпроспецсталь”; кольорова металургія - Костантинівський цинковий та Дніпропетровський алюмінієвий заводи).

Вцілому, протягом курсу індустріалізації плани приросту промислової продукції неодноразово корегувалися в бік збільшення («штурмівщина»), але не забезпечувалися відповідними капіталовкладеннями, устаткуванням і кваліфікованbми кадрами, тому темпи розвитку промисловості відставали від запланованих. Плани першої і другої п’ятирічок не були виконані в повному обсязі, але радянське керівництво оголосило їх «виконаними достроково» за 4 роки і 3 місяці. Третю п’ятирічку в 1941 р. перервала війна.

Негативними наслідками індустріалізації були формування адміністративно-командної економіки, уповільнення розвитку легкої, харчової промисловості та сільського господарства, зниження життєвого рівня населення (запровадження продовольчих карток, дефіцит товарів і послуг, ускладнення житлової проблеми внаслідок урбанізації).

Розгортання форсованої індустріалізації прискорило зростання економічного потенціалу України, але супроводжувалося екстенсивним шляхом господарювання та адміністративно-командними методами управління.

 

Колективізація сільського господарства України:

Колективізація -це відчуження селян від власності, яке створювало економічний фундамент під тоталітарним радянським режимом. Вона проводилась для того, щоб забезпечити нееквівалентний обмін між містом і селом, тобто полегшити викачування селянських ресурсів у державний бюджет. У такий спосіб держава позбувалась проблем з хлібозаготівлями. 1929 р. - проголошення курсу на суцільну прискорену колективізацію на листопадовому пленумі ЦК ВКП(б). Тривала колективізація до осени 1931 р.

Риси:

- примусове усуспільнення землі, засобів виробництва;

- позбавлення селян розпоряджатись вирощеною продукцією через обов'язкові поставки держави за значно нижчими, ніж державні цінами;

- ліквідація куркульства, як класу;

- селянину залишалось присадибне господарство, але в дійсності селянська вдласність мала вигляд комуни - для неї було властиве усуспільнення коров, дрібної худоби і птиці.

Селяни чинили опір такій політиці, тому Сталін вимушений був відступити. Була видана постанова ЦК ВКП (б) “Про боротьбу з викривленням партійної лінії в колгоспному русі” 1930 р.Після постанови селяни почали виходити з колгоспів. До осені 1930 р. вийшла половина селянських господарств. “Одноосібники” обкладалися колосальними податками, а колгоспники мали додаткові пільги.

До кінця 1932 р. в Україні було колективізовано майже 70 % господарств, які охоплювали 80 % посівних площ.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 410 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2458 - | 2274 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.