Незадоволення селян примусовим вилученням хліба і забороною торгівлі проявлялися в різних формах — від пасивних (незасіяні поля, приховування продовольства) до відкритої збройної боротьби. Майже по всій території України діяли повстанські загони, в яких налічувалось понад 100 тис. чол. Для боротьби з ними влада вимушена була застосовувати найбільш боєздатні частини Червоної Армії.
Тяжким було становище і робітничого класу. Напівголодне існування (в найскрутніші часи робітничий пайок становив всього 100 г. хліба, який до того ж видавали не кожний день), параліч виробництва примушували частину робітників шукати собі кращої долі в селі. На початку 20-х років чисельність промислових робітників скоротилася вдвічі. Ті, хто лишався в містах, вдавалися до страйків, на яких поряд з економічними висувались і політичні антибільшовицькі і антирадянські гасла. І як би більшовики не намагалися перекласти відповідальність за ці виступи на контрреволюційні елементи, в більшості своїй це була адекватна реакція робітників на тяжке становище, в якому вони опинилися.
Економічна та політична кризи призвели до розколу всередині правлячої більшовицької партії. Серед її членів, а також в керівництві партії були різні думки щодо виходу з катастрофічного становища. Значна частина більшовиків були за продовження старої політики на безпосереднє введення комунізму, меншість (в тому числі і Ленін) вважали цю політику небезпечною для радянської влади і виступали за пошук інших шляхів реалізації комуністичної доктрини. Вихід було знайдено в рамках нової економічної політики.
3.НЕП: основні заходи, суть. досягнення, суперечливість, причини згортання
Різка зміна акцентів в економічній політиці більшовицького керівництва почалася в 1921 р. з рішень Х з'їзду РКП(б) про надання селянам можливості використовувати залишки продукції в місцевому товарному обороті. Згодом, протягом 1921-1922 рр. було впроваджено комплекс заходів в усіх галузях народного господарства, внаслідок чого сформувалася нова модель господарювання, яка увійшла в історію як нова економічна політика (НЕП).
Розглянемо складові цієї політики:
1. В сільському господарстві:
- селянину заздалегідь, до початку посівної кампанії, доводився об'єм продукції, який він повинен здати державі. Після виконання своїх обов'язків перед державою селянин отримував право реалізовувати лишки своєї продукції через кооперативи, місцеві базари за ринковими цінами.
- заміна продрозкладки продподатком. Зважаючи на те, що продподаток був значно меншим за продрозверстку (загалом для України це становило відповідно 126 і 180 млн. пуд.), ці заходи відновлювали матеріальну зацікавленість селян в підвищенні продуктивності свого господарства;
- дозвіл оренди землі і використання вільнонайманої праці;
- скасування кругової поруки і введення особистої відповідальності кожного селянина за виконання продподатку.
2. В промисловості:
- дозвіл приватного господарювання, передача в оренду кооперативам, артілям, приватним особам дрібних і частини середніх підприємств. За 1921 р. в Україні було здано в оренду майже половину наявних підприємств;
- підприємства, які лишалися в руках держави, були об'єднані в трести (за галузевим, територіальним або галузево-територіальним принципами). Трести замінювали існуюче в рамках «воєнного комунізму» надцентралізоване бюрократичне управління через т.зв. главки і ставали основними ланками управління державною промисловістю. Всього в Україні було створено 21 республіканський і 54 губернських трести. На практиці це означало, що вони за власні кошти закуповували сировину, паливо, обладнання, сплачували заробітну плату робітникам, а також встановлювали ціни на свою продукцію, намагаючись не тільки компенсувати витрати на виробництво, а ще й отримати прибуток. Така система отримала назву «господарський розрахунок»;
- одночасно з реорганізацією управління промисловістю створювались синдикати — організації для закупівлі сировини, планування торговельних операцій і збуту однорідної продукції групи трестів, а також засновувались оптові ярмарки і товарні біржі, що призвело до формування ринку засобів виробництва;
- перехід від загальної трудової повинності і «зрівнялівки» до вільного найму робочої сили і оплати праці відповідно з її кількістю та якістю;
- залучення іноземного капіталу в формі концесій (здача в оренду підприємств, землі) та створення змішаних акціонерних товариств.
3. В сфері торгівлі та фінансів:
- вв едення вільної купівлі-продажу. З'являються три види торгівлі — приватна, кооперативна та державна.
- випуск червонця, який став вільно конвертованою валютою. Він був в обігу разом із радзнаками і дорівнював 10 царським золотим карбованцям;
- введення 86 видів податків, які давали постійні надходження в бюджет.
Якщо вище перераховані зміни в сфері економіки умовно уявити собі як чисельники, то загальним знаменником для них буде така формула, яка відображає суть цього явища: відбувся перехід від адміністративно-наказних до переважно економічних методів управління народним господарством.
Реалізація НЕПу в короткочасний термін призвела до позитивних зрушень в соціально-економічній сфері:
1. У 1922 р. покінчено з голодом;
2. Відмова від примусових реквізицій продовольства і дозвіл торгівлі повернуло селянство до замирення з радянської владою;
3. До сер. 20-х років за основними показниками економіка республіки вийшла на довоєнний рівень, а в 1928-1929 рр. в Україні вироблялось електроенергії на 138%, кам'яного вугілля — на 119,3%, сталі — на 119% більше ніж в 1913р. Сільське господарство в 1927-1928 рр. за обсягом валової продукції перевищило довоєнний рівень;
4. Починає розвиватися кооперація, яка зосередила в своїх руках значну частину товарної продукції: 37% планової заготівлі зерна і майже 50% технічних культур. Більшість селянських господарств була охоплена всіма видами кооперації;
5. Відроджується селянська підприємливість в сфері переробки сільськогосподарської продукції; налагоджується робота пошкоджених та зруйнованих млинів, сироварень, маслобоєнь, споруджуються вітряки, водяні млини; в селах працювали майстерні, перероблялася вовна, шкіра, шилося взуття тощо.
6. Успішно розвивався приватний капітал, який контролював 75% торгівлі. Це дало можливість наситити ринок споживчих товарів тощо.
Але, незважаючи на беззаперечні досягнення, НЕП, як перехідна модель, не могла надати економіці достатнього імпульсу для забезпечення високих темпів економічного росту. Ефективність цієї політики була обмежена відбудовчими процесами; коли на порядок денний стала масштабна проблема докорінної реконструкції всіх галузей народного господарства, НЕП виявився неспроможним вирішувати такі глобальні задачі.
Наприкінці 20-х років нову економічну політику було згорнуто. Більшовицьке керівництво здійснило різкий поворот в економічній політиці, суть якого полягала у відмові від переважно економічних і переходу до адміністративно-наказних методів управління народним господарством.
Причинами згортання НЕПу були:
1. Відносна економічна свобода, наявність приватної власності, ринкових відносин в рамках НЕПу йшли всупереч з ортодоксальними уявами більшовицького керівництва про підвалини нового соціалістичного ладу, який, на їх думку, повинен базуватись на суспільній власності на засоби виробництва, пріоритеті політики над економікою, пануванні директивного планування тощо.
2. Відносна демократизація економічних відносин в рамках НЕПу знаходилась в явному протиріччі з формованим авторитарним режимом в політичній сфері.
3. Наявність однопартійної системи з одного боку, і відсутність в суспільстві вагомих політичних сил, які б могли відстояти розвиток країни у відповідності з об'єктивними економічними законами — з іншого.
4. Низький політичний, загальноосвітній та культурний рівень не тільки населення, а також членів та керівників комуністичної партії робив їх легкими жертвами авантюристичних лозунгів сталінського керівництва.
5. Об'єктивні потреби модернізації всіх галузей народного господарства потребували значних коштів. Відмовившись від природного процесу накопичення, сталінське керівництво (під вигаданим приводом росту спротиву з боку «класових ворогів» в середині держави, а також «загрози» з боку імперіалістичного оточення) взяло курс на форсування темпів економічного росту за рахунок позаекономічного тиску на широкі верстви населення.
4.Політика українізації
В квітні 1923 р. XII з'їзд РКП(б) проголосив політику коренізації, яка впроваджувалась в усіх радянських республіках. Її основними задачами були:
- підготовка, виховання та висування на посади кадрів корінної національності;
- врахування національних факторів при формуванні партійного та державного апарату;
- організація мережі навчальних закладів усіх рівнів, закладів культури, видавничої справи мовами корінних національностей;
- глибоке вивчання національної історії, відродження і розвиток національних традицій і культури.
Серед причин, які спонукали більшовицьких лідерів піти на такі радикальні кроки по активізації процесу національного відродження в окраїнах, головними були:
а) введення політики коренізації більшовики спрямовували на опанування і поставку під свій контроль процесу національного відродження в радянських республіках і спрямування його в русло соціалістичного будівництва.
б) на тлі безправного існування українців в складі інших держав радянське керівництво намагалося продемонструвати світовому співтовариству своє піклування про вільний і гармонійний розвиток всіх народів, які проживають на території СРСР.
в) політика коренізації повинна була частково компенсувати обмеження політичних і економічних прав радянських республік в складі СРСР.
Український варіант політики коренізації увійшов в історичну літературу під назвою українізація.
Офіційними документами, які регламентували практичну реалізацію політики українізації були декрет РНК УСРР від 27 липня 1923 р. «Про заходи в справі українізації шкільно-виховних і культурно-освітніх установ» та декрет ВУЦВК і Раднаркому від 1 серпня 1923 р. «Про заходи забезпечення рівноправності мов і про допомогу розвиткові української мови». Була утворена комісія з українізації на чолі з секретарем ЦК КП(б)У В. Затонським, до складу якої увійшли відомі партійні та державні діячі В. Чубарь, М. Скрипник, О. Шумський, Л. Кагановпч, О. Шліхтер та ін.
Після цього за порівняно короткий строк було досягнуто вагомих успіхів по втіленню в життя політики українізації. Так, з 1923 р. по 1927 рр. кількість українців серед службовців державного апарату зросла з 35 до 54%. Для того, щоб залишились на своїй посаді державні службовці повинні були обов'язково володіти державною, тобто українською мовою. Внаслідок цього діловодство на українській мові зросло з 20% в 1922 р. до 70% в 1927 р.
Питома вага українців в лавах КП(б)У за період з 1922 по 1933 рр. зросла з 23 до 60%. Попри ці позитивні зміни слід зазначити, що відсоток українців у верхніх щаблях партійної ієрархії був непропорційно низьким. Наприклад, в 1930 р. у ЦК КП(б)У українці становили всього 43%. До того ж, з моменту утворення КП(б)У і аж до смерті Сталіна (1953 р.) посаду першого (генерального секретаря) ЦК КП(б)У обіймали не українці (за винятком короткочасного секретарювання з грудня 1921 р. до квітня 1923 р. Д. Мануїльського).
Особливо вражаючими були наслідки українізації в галузі освіти. У 1929 р. україномовними були 80% шкіл, понад 60% технікумів, 30% інститутів. Понад 97% українських дітей навчалися рідною мовою.
Значними були досягнення українізації і у видавничій справі.
Політика коренізації не обминула і національні меншини, які проживали на території України. В місцях їх компактного проживання створено 13 національних районів: 7 німецьких, 4 болгарських, 1 польський і 1 єврейський, 954 сільських і 100 містечкових національних рад. В жовтні 1924 р. у складі УСРР було створено Автономну Молдавську Республіку. Тут діяли національні школи: 566 німецьких, 342 єврейських, 31 татарська тощо.
Кампанія боротьби з «націонал-ухильництвом» співпала з закінченням відносно ліберального розвитку країни в роки НЕПу. Вона стала початком згортання політики українізації. З початку 30-х років знову пануючою стає російська мова, значно скоротилась кількість українських шкіл, газет, журналів, закривалися українські театри тощо. В 1937 р. термін «українізація» зникає з офіційного лексикону. З 1938 р. в українських школах вводиться обов'язкове вивчення російської мови, були ліквідовані національні адміністративно-територіальні утворення. Це, фактично означало остаточну відмову сталінського керівництва від політики українізації.
5.Україна в умовах здійснення політики індустріалізації
В середині 20-х років економіка республіки за основними показниками досягла довоєнного рівня, але ця відбудова сталася на застарілому як морально, так і 4іізично, обладнанні промислових підприємств; в сільському господарстві використовувались допотопні знаряддя праці, дідівські методи обробки ґрунту тощо. До того ж, країна значно відставала від ведучих капіталістичних держав у сфері виробництва електроенергії, сталі, чавуну, машин та обладнання, видобутку вугілля, нафти тощо. Тому для забезпечення динамічності економічного розвитку в майбутньому в якості об'єктивної постала задача модернізації всіх галузей народного господарства на основі останніх досягнень науково-технічного прогресу того часу. Досягнута в рамках НЕПу стабілізація дала можливість більшовицькому керівництву проголосити на XIV з'їзді ВКП(б) в грудні 1925р. курс на індустріалізацію країни. Головними завданнями політики індустріалізації стали:
- перетворення СРСР з аграрної відсталої країни в високо розвинуту промислову державу;
- на основі великої машинної індустрії, більш високої продуктивності праці реалізувати на практиці комуністичну доктрину, наздогнати і перегнати капіталістичні держави, продемонструвати переваги соціалістичного ладу над капіталістичним;
- забезпечення економічної незалежності держави, перетворення СРСР з країни, яка імпортує машини та обладнання в країну, яка вивозить їх;
- зміцнення обороноздатності держави;