Процес виникнення і формування політичних партій в Україні припадає на кінець XIX ст. Він був позначений двома основними напрямками: створювалися власне українські національні партії та загаль-норосійські політичні партії, організаційні структури яких розгорталися по території України. Серед таких слід відзначити перші марксистські угруповання. Так, Г. Плеханов організував у Женеві групу «Визволення праці», яка вважала своїм завданням підготувати умови для розвитку соціально-демократичного руху в Російській імперії. Ця група встановила зв'язки з революціонерами у Києві, Харкові, Одесі, Катеринославі, а також із суспільно-політичними діячами у Галичині. За десять років в українських землях у складі Росії набули поширення більше десяти видань творів К. Маркса і Ф. Енгельса російською мовою. Деякі видання розмножувалися гектографічним способом у Києві, Одесі, в Чернігівській губернії. В 1873 році в Одесі була створена перша пролетарська організація «Південноросійський союз робітників»
У 1900 р. з ініціативи університетського громадівського гуртка у Харкові, яким керував Д. Антонович, було проголошено Революційну українську партію (РУП). Своєю метою вона ставила створення політичне незалежної України. У програмних документах рупівці підкреслювали аграрний характер української нації і вважали головною рушійною силою майбутньої революції селянство. Першим програмним документом РУП стала брошура «Самостійна Україна», автором якої був харківський адвокат М. Міхновськпй. Проте цій партії не вдалося спертися на широкі маси. Через різнорідність соціального складу партія не змогла прийняти програму й статут. Найбільш діяльною виявилася соціал-демократична течія, яка робила ставку на робітничий клас і віддавала перевагу лозунгу автономії, а не самостійності.
Політичні партії на західноукраїнських землях почали формуватися ще раніше. Так, з ініціативи І. Франка і М. Павлика у 1890 р. в Галичині було створено Українсько-руську радикальну партію. В її програмі — мінімум висувалася вимога передачі селянам якомога більше землі. Мобілізація земельних ресурсів передбачалася шляхом викупу. В програмі — максимум декларувалася спільність радикалів до встановлення колективної організації праці й колективної власності на засоби виробництва еволюційним шляхом. Партія видавала для селян газети «Хлібороб» і «Громада».
Соціалісти Галичини зібралися на свій перший з'їзд у Львові в січні 1892 р. Цей з'їзд проголосив злиття соціалістичних гуртків в єдину організацію Галичини в рамках Соціал-демократичної партії Австрії. У 1896 р. виникла Буковинська організація соціал-демократів, яка також увійшла в Австрійську соціал-демократичну партію. З 1899 р. соціал-демократії української частини Галичини виділилися в самостійну партію.
Радикальна партія наприкінці XIX ст. переживала кризу. У 1899 р. від неї відкололася група, яка увійшла до складу Української соціал-демократичної партії. Інша група разом з народовцями утворила Українську національно-демократичну партію. Одним з її засновників був Михайло Грушевський. І лише невелика частина партії радикалів зберегла відданість старій програмі.
Таким чином, процес творення перших політичних партій в обох частинах України мав як спільні риси, так і істотні відмінності. До перших слід віднести той вплив, що його справляв загальний суспільно-політичний контекст Російської та Австро-Угорської імперій. До других потрібно зарахувати національно-етнічні пріоритети всіх західноукраїнських партій, і відповідно, інтернаціональність загальноросійських, загально-марксистських політичних партій.
Лекція № 7
УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА РЕВОЛЮЦІЯ.