Демократичні сили країни намагалися демократизувати сусп.. процеси в країні, але окремі сили Москви 19 і 20 серпня вирішили здійснити держ.. переворот, щоб не допустити в дальнійшому розвалу союзу.
Демократичні сили Москви були очолені одним із лідерів – Єльциним. В Україні дем.. сили підтримували демократію Москви, але керівництво КП України стало на бік заколотників і розіслав на місця директиву про необхідність підтримки заколоту.
Провал перевороту обернувся поразкою сил революції. У цих умовах ВР України 24 серпня 91р. прийняла історичний документ – акт про проголошення незалежності України.
30 серпня 91р. постановою президії ВР КПУ була заборонена.
1 грудня 91р. відбувся референдум і вибори президента України. 90% громадян України підтримали акт незалежності України.
Вибори президента України проходили на альтернативній основі. Президентом став Л. Кравчук.
Проголошення незалежності України стало подією всесвітньо-історичного значення. В проголошенні незалежності України велику роль відіграв народ України.
Першочерговим завданням незалежності України стало державне будівництво. Державотворчі процеси ускладнювалися відсутністю нової Конституції України. Саме вона мала визначити принципи формування державної влади.
Закони, які приймалися часто-густо суперечили існуючої Конституції, а це підривало принципи законності.
Державотворчі процеси мали свої певні етапи:
1) 17вересня 1991р. був прийнятий закон України, який ліквідував назву Українська Радянська Соціалістична Республіка(УРСР) на назву Україна.
2) 8 жовтня 1991р. був прийнятий закон «Про громадянство України», воно надавалося всім хто проживав на її території і не був громадянином іншої держави.
3) У листопаді 1991р. прийнято закон «Про державний кордон України», який встановлювався порядок їх охорони і перетину.
4) В листопаді 1991р. була прийнята декларація прав національностей України та про національні меншини.
5) 6 грудня 1991р. було прийнято закон про збройні сили України.
6) Було створено правоохоронний орган – Служба безпеки України (СБУ).
7) В січні-лютому 1992р. Верховна Рада (ВР) затвердила державну символіку України: герб, прапор, гімн.
8) Практично з нуля створено такі інститути як нац. банк України, посольства, консульства, експортно-імпортні організації та ін.
Надзвичайно складним і тривалим виявився процес формування трьох гілок влади: законодавчої, виконавчої і судової. Неузгодженість між ними спричинили протистояння між гілками влади. Особливо гострого характеру набули відносини між президентом і ВР, яка всіляко намагалася обмежити вплив президента Кравчука на внутрішні справи в країні. Це протистояння привело до того, що вони змушені були достроково припинити свої повноваження.
У березні – квітні 1994р. відбулись вибори до ВР, головою ВР було обрано лідера соціалістичної партії Олександра Мороза.
В червні – липні 1994р. відбулись вибори президента України із 7 кандидатів переміг Леонід Кучма, але стосунки між гілками влади суттєво не змінились.
Відсутність ефективної системи влади привело до падіння авторитету влади та втрата нею контролю над суспільними процесами. Необхідно було негайно прийняти нову Конституцію незалежної України.
2. Українське національне відродження XІX ст., що під цим розуміється. Причини національних процесів в Україні;
Пробудження нац. Свідомості українців розпочалося напр. 18ст. І набрало сили на поч.. 19ст.. на Лівобережній та СлобідськійУкраїні, де ще не згасла память про славні часи Гетьманщини, де жили і творили високоосвічені інтелектуальні сили.
Причинами піднесення нац. Процесів в Україні були політика рос. Та австр. Урядів. Вони здійснювали політику нац. Гноблення, всіляко прагнули першкодити формуванню укр.. нації та розвитку укр.. к-ри. З боку Росії нац. Гноблення найбільш яскраво проявилося в циркулярах 1863 р. який забороняв друкування укр.. мовою і їмсь кий 1876р., який забороняв ввіз укр.. л-ри.
Австро – Угорський уряд нац. Гноблення здійснював не в таки х грубих формах як в Росії, хоча права українців всіляко обмежувалися.
В 19ст. Саме Зх. Україна стала центром нац. Відродження. Цьому сприяли історичні корені, Даня традиція визвольної боротьби, формування нац. Інтелігенції.
Українська інтелігенція п.п. 19ст. Належить істор. Заслуга у відновлення нац. Свідомості народу.
Немаловажну роль відіграли і зовн. Фактори, а саме ідеї фр. Революції к. 18 ст. Та вітчизняна війна 1812р. та інше.
Отже, най. Відродження відіграло значну роль у формуванні нац. Ідеї.
3. Назвіть хронологічні рамки української національної війни під керівництвом кого вона велася –
1648-1676рр. Б. Хмельницький, Н. Виговський, П. Дорошенко
Білет
1Відбудова народного господарства у повоєнний період. Перетворення у Західній Україні.
Відбудова госп почалась відразу після визволення укр. Земель. У берез 1946р верховна рада СРСР прийняла 4 5річний план (46-50р) який передбачав відбудову народ госп. Процес відбуд розпочав з важкої промисл. Були відновлені в укр. Шахти донбасу, дніпрогес,великі теплові електростанції, металургійні заводи, але розвиток важкої промисл відбув за рах легкої, с\г, науки культури які фінансувались за залишковим принципом. Посилюється диспропорція в розвитку промисловості на користь воєнно промисл комплексу. Якщо на зах Укр і в Японії відбудова здійснюється з використанням прогресивних технологій і наукі то в СРСР прогресивні технологі впроваджувались повільно. Це призвело до технічного відставання СРСР від заходу. Важливим джерелом відбудови став героїчний ентузіазм народу. Відбудова с\г проходила в складних умовах: 1 скоротились посівні площі, не вистачало робочих рук та техніки. 2мізерна оплата праці селян, високі податки на підсобне госп, відсутність паспортів тапенсійного забезпечення не викликало бажання працювати з ентузіазмом. 3 Ситуацію ускладнювала посуха 46 47р. 4 Капіталовкладення в с\г було не достатнім в результаті на кінець 50 р с\г не досягало до воєнного рівня. Щоб якось стабілізувати ситуацію в грудні 1947р було здійснено грошову реформу.
В зах Укр продовж політика радянізації яка була перервана війною.Основними напрямами перетворень були: 1 насадження тоталіт режиму імонополізація влади комуністичної партії. 2 утверджується комуністична ідеологія і продовж боротьба протитак званого укр. Націоналізму, почались масові репресії. 3 здійснюється форсована і насильницька колективізація. Поряд з ти позитивні значення мали деякі перетворення: 1індустріалізація краю і модернізація економіки. 2 заходи в галузі освіти було відкрито нові вуз, але при цьому здійснювалась політика русифікації. Таким чином за декілька років зах Укр пройшла шлях східної повторивши всі соціалістичні реформи
2.. Кирило - Мифодіївське товариство, програма товариства;
Другий етап нац. Самосвідомості розп.. діяльністю Кирило-Мифодіїївського братства, яке було засноване в 1846р. і діяло до 1847р. в Києві.
Це була суто укр.. політична, таємна організація до якого входило 12 чоловік, серед них: Т. Шевченко, М. Костомаров, П. Куліш, В. Бєлозерський та інші.
Програмні завдання організації викладено в „Книзі буття укр.. народу”(„Закон Божий”) та в статуті.
Основними цілями братства були:
ліквідація самодержавства і кріпосного права.
нац. - визв. України.
утв. На демокр. Принципах федерації слов’янських народів з центром у Києві.
Програмні документи націлювали на мирний х-тер пертворень, досягнення стратегічних завдань через освіту, виховання, поширення л-ри і залучення до своїх рядів нових членів.
Поміркована програма братства викликала критичне ставлення радикально налаштованих братчиків, серед них Т. Шевченко.
Вони виступали за демократичну революцію. За доносом Петрова члени братства були заарештовані і ув’язнені на різні терміни. Найбільше дісталося шевченкові: йому забронили писати і малювати.
Діяльність кирило-миф. Братства була першою спробою укр.. інтелігенції перейти від культурного до політичного етапу нац. Визв. України.
В 1861р. члени Кирило-Мефодіївського братства Костомаров, Куліш, Бєлозерський повернулися із заслання і в Петербурзі вони заснували журнал укр.. мовою „Основа”. Це став перший україномовний журнал в російській імперії і сприяв пробудженню нац. Свідомості укр.. інтелігенції, розкиданої по всій імперії.
3. Назвіть початок і кінець козацько-гетьманської держави – середина ХVІІ – початок ХVIII. Іван Мазепа, І.Скоропадський, П. Орлик