У них бере участь населення всіх регіонів України - як міське, так і сільське. Типовими сезонними міграціями є поїздки населення західних і північних областей на збір зернових, баштанних та інших культур в області українського степу (Кіровоградську, Миколаївську, Херсонську, Дніпропетровську) та Республіку Крим. На сезонні заробітки в Донбас, Придніпров'я, на Південь України виїжджають будівельні бригади з Карпат, Прикарпаття, деяких подільських областей.
З. Вищеназвані сезонні міграції викликані економічними причинами і обумовлені соціально-культурними мо-/ тівамі. Так, велика кількість мешканців різних регіо-I нів України виїжджають на відпочинок, лікування в будинки відпочинку, на курорти, в санаторії, пансіонати на Південний берег Криму, в Одесу, Карпати, Закарпаття, Прикарпаття. Молодь виїжджає з різних регіонів у великі міста України вчитися. До сезонних міграцій включають різні туристичних іческіе маршрути в межах України та інтенсивні маятникові міграції навколо міст-мільйонерів - Києва, Харкова, Донецька, Дніпропетровська, Одеси, а також навколо боль-/шіх міст - Запоріжжя, Львова, Луганська, Маріуполя, / Миколаєва, Кривого Рогу, Чернівців та ін Деякі з них / є центрами притягання робочої сили з населених пунктів не тільки своєї області, але й з окремих адміністративних районів сусідніх областей. Так, у Київ маятникові поїздки здійснюють мігранти не тільки однойменної області, але й суміжних з нею районів Житомирської, Вінницької та Чернігівської областей.
Більше 50% маятникових мігрантів у великі міста і міста-мільйонери складають жителі менших за чисельністю населення міських поселень. У високоурбанізіро-ванних районах Донбасу і Придніпров'я вони становлять понад 60%. У малі та середні міста України здійснюють маятникові міграції в основному сільські жителі (близько 90%).
В межах України виділяють два райони інтенсивних маятникових міграцій. Перший з них - це район Донбасу, де розташована найбільша в Україні Донецько-Макіївська міська агломерація. Для району характерний високий рівень урбанізації (в Донецькій обл. Питома вага міського населення становить 90%, а в Луганській - 87%). Район відрізняється високим індустріальним розвитком, густою мережею доріг, що і зумовило в ньому інтенсивні маятникові міграції.
Другий район інтенсивних маятникових міграцій - області західного регіону України - Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська і Чернівецька. Основною причиною розвитку інтенсивних маятникових міграцій в цьому регіоні є висока щільність сільських і міських поселень та сприятлива вікова структура. У маятникових міграціях тут беруть участь в основному сільські жителі - 90% і більше.
Свого роду маятникові міграції складаються навколо Києва як ядра міської агломерації. Київ як місто-мільйонер, адміністративний, науковий та культурний центр, столиця, місто з великою кількістю промислових підприємств та навчальних закладів має значно ширшу зону трудового впливу (понад 120 км), ніж будь-який інший місто в Україні. Це призводить до інтенсивних маятникових міграцій, в які втягнуто населення сіл, міст і селищ міського типу.
Маятникові міграції в межах міських агрозаходам-цій Придніпров'я (Дніпропетровсько-Дніпродзержинської, Запорізької, Криворізької) здійснюються за рахунок жителів невеликих міст і селищ міського типу.
Невелику зону трудового впливу мають обласні центри північної частини України (Житомир, Суми, Чернігів). Маятникові міграції населення навколо цих міст активно здійснюються в радіусі 35 км.
У південних містах - Миколаєві, Херсоні, Маріуполі - зона інтенсивних міграцій не перевищує 30 км. У маятникових міграціях тут беруть участь жителі міських поселень, переважно у віці до 30 років.
У перспективі інтенсивність маятникових міграцій буде знижуватися із скороченням виробництва в містах і з підвищенням оплати за проїзд. Однак у порівнянні з постійними міграціями маятникові виявляться більш живучими.
Quot;Крім внутрішніх міграцій в Україні спостерігаються і зовнішні. Кількість людей, які беруть у них участь, може вплинути на зміну чисельності населення в Україні. Якщо кількість людей, що залишають країну, більше кількості в'їжджають, то створюється позитивне () сальдо міграції. У іншому випадку - негативне (-).
Сучасні зовнішні міграції мають політичні або соціально-економічні мотиви. За політичним і соціально-економічних причин залишають Україну євреї. Після здобуття Україною незалежності створюються умови для повернення на батьківщину українців, які живуть за межами своєї історичної батьківщини. fTo ж стосується й інших народів, які проживали колись в Україні