Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Складалося з повітів: Белзького, Бузького, Городельського і Грабовецького. У 18 столітті існував ще Любачівський повіт.




Після першого поділу Польщі у 1772 році більша його частина відійшла до Австрії, у складі Польської держави залишилася невелика територія із містечка Дубенка (нині село Дубинки Мостиського району Львівської області) та прилеглими селами, яка й надалі називалася Белзьким воєводством. Остаточно ліквідовано у 1793 році.

У воєводстві переважали малі міста, воно було високорозвинутим регіоном, з 16 століття у ньому розпочалося товарне виробництво зерна, що спричинило посилення визиску селянства, встановлення чотириденної панщини і загострення соціальних суперечностей. Велике значення для економічного розвитку регіону мала судноплавна річка Західний Буг, яка була важливою торговельною артерією.

У 16—17 століттях воєводство спустошували періодичні турецько-татарські наскоки, проте від них воно страждало менше, ніж інші українські землі. У жовтні — на початку грудня 1648 року територія воєводства перебувала під контролем військ Богдана Хмельницького (окрім міста Белз і кляштора бернардинців у місті Сокаль). На чолі з Данилом Виговським козаки вдруге були у Белзщині в жовтні-листопаді 1655 року.

Волинське воєводство — адміністративно-територіальна одиниця на Правобережній Україні в 16—18 століттях. Утворене після Люблінської унії 1569 року. Адміністративний центр — місто Луцьк.

Воєводство поділялося на Луцький, Володимирський та Кременецький повіти.

Волынское воеводство (польск. Województwo wołyńskie) — воеводство Великого княжества Литовского, а с 1569 года Речи Посполитой, которое существовало в 1569-1795 годах в составе провинции Малая Польша Короны Польской. Воеводство было ликвидировано в связи с третьим разделом Польши.

Столицей воеводства был Луцк. Шляхетский сейм (сеймик) также располагался в Луцке. В составе этого воеводства было три повета: луцкий, владимирский и кременецкий. Воеводство имело трёх сенаторов, которыми были: воевода волынский, кастелян и епископ луцкие.

География

Волынское воеводство располагалась преимущественно в пределах Полесской низменности. Большая часть воеводства относиласься к бассейну Припяти, крайний запад находился в составе бассейна Западного Буга.

ПОДІЛЬСЬКЕ ВОЄВОДСТВО (лат. Pallatinatus Podolie) — адм.-тер. одиниця у складі Польського Королівства (1434—1569) та Речі Посполитої (1569—1793).

Постало внаслідок: а) поширення на руські землі Польського Короліства положень Єдльнінського привілею (1430) і розповсюдження на місцеву шляхту положень коронного права, яка зрівняла їх у правах;

б) боротьби за Поділля між Владиславом II Яґайлом та Свидриґайлом у 1431-1432 рр., коли внаслідок перемир’я 1432 р. за Польським Короліством залишалося Західне Поділля із замками, центрами старих волостей:

Кам’янцем,

Смотричем,

Червоногродом,

Скалою,

Бакотою,

А за ВКЛ — з

Брацлавом,

Вінницею.

Починаючи від 1435 р. у джерелах фіксують урядники новоствореного воєводства: воєвода, каштелян, суддя, підсудок, писар, підкоморій. Остаточно територія П. воєв. сформувалася після виправи кам’янецького генерального старости Теодорика з Бучача в 1447 р., в результаті якої до території П. воєв. було приєднано північно-східні повіти із замками Летичів і Хмільник.

Адмністративно-територіальний устрій у XV ст. був дуалістичним, поруч зі старими волостями, центрами замкових повітів

Бакотський,Зіньківський,Кам’янецький,

Летичівський,Меджибіжський,

Ровський,Сатановський,

Скальський,Смотрицький,

Хмільницький,Червоногродський

Існував єдиний судово-адміністративний Кам’янецький повіт.

Ред.]Географія

На середину XV ст. стабілізувалися кордони воєводства. Західною межею П. воєв. була р. Стрипа, нижче м. Бучач кордон йшов на схід до р.Збруч., залишаючи м. Чортків у Теребовельському повіті Галицької землі Руського воєводства, а м. Гусятин до Поділля. Далі вверх до Збручу, вище м. Тарноруда. Після чього кордон повертав на схід і у верхів’ях р. Смотрич повертав на північ, далі йшов лівим берегом р. Вовчок, де у його середній течії повертав на північний-схід, і за р. Іквою, йшов на схід. За м. Улановим, кордон повертав на південь, залишаючи м. Пиків і Межирів у П. воєв. Потім від верхів’їв р. Мурави і вздовж неї, йшов аж до впадання у р. Дністер. Південний кордон йшов берегом р. Дністер. Площа П. воєв. в межах 1772 р. складала 18963 км².До середини XVI ст. назва Подільське воєводство (Pallatinatus Podolie) не використовувалася в офіційних документах. Поширеною була назва Подільська земля (Terra Podolie). Наприкінці XVI ст., у 1581 р., внаслідок рішення варшавського сейму у м. Летичеві утворююється гродський суд. і П. воев. ділиться на два судових гродських повіти. Спроби створивити у 1641 р. окреме земське судочинство у Летичів виявилися невдалими.

У 1672-1699 рр. територія воєводства була під владою Османської імперії, яка утворила тут Подільський елайєт. Лише у 1766 р. згідно з постановою варшавського сейму було створено окремий земський суд у Летичів, що спричинило появу повноцінного Летичівського повіту. Третім повітом у П. воєв., який оформився згідно з рішеннями гродненського сейму 1726 р. Червоногродському повіту надавалися титулярні земські уряди хорунжого, стольника, підчашого, підстолія, чашника, ловчого, мечника і скарбника. Окремого судочинства цей повіт не мав.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 287 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2675 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.