Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Внаслідок першого поділу РП у 1772 р. територія Червногродського повіту, по р. Збруч, війдійшла до складу Австрійської імперії.




Внаслідок другого поділу РП у 1793 р. територія П. воєв. була приєднана до складу Рос. імп. (Ізяславське, а пізніше Кам’янецьке намісництво

Брацлавське воєводство — воєводство, яке було розташоване на південно-східній частині давнього Поділля, створено у 1566 році у складі трьох повітів:

Брацлавського,ВінницькогоЗвенигородського.

Брацлавське Поділля, до якого відносилася частина сучасної Кіровоградської області, розташована за рікою Синюхою, остаточно ввійшла до складу Великого Литовського князівства на початку 1430-х років, в 1566 році ця литовська провінція була перетворена на Брацлавське воєводство.

За Люблінською унією 1569 року Брацлавське воєводство увійшло до Речі Посполитої.

Зміст [показати]

Ред.]Гербом Брацлавського воєводства спершу був срібний хрест у червоному полі (Бартош Папроцький спершу помилково вказав, що на гербі був Св. Юрій). А 1589 року на хресті додано синій щиток із срібним півмісяцем.

Ред.]Перехід Брацлавщини під владу Речі Посполитої

По Люблинській унії 1569 року Брацлавське воєводство перейшло під владу Речі Посполитої. Шляхта, що ринулася сюди, захоплювала кращі землі. У 1598 році у Вінницю були переведені всі урядові заклади, і вона стала столицею Брацлавського воєводства, тому що Брацлав ще частіше став піддаватися нападам татар, та й неспокійна Запорізька Січ знаходилася близько. Це обумовило наступний етап зросту Вінниці — забудову правого берега Бугу. Нове розташування замку, що зайняв найважливіше місце в структурі міста, сформувало і планувальну мережу вулиць Правобережжя, що пучком збігали до мосту, пізніше перекиненому на замковий острів Кемпа, а з його — на лівий берег. Ця схема вулиць існує і нині.

У 1610 році староста брацлавський Валентин Калиновський пожертвував тридцять тисяч злотих і два села для монастиря єзуїтів, що оселилися у Вінниці. Вони побудували величезний костьол, колегіум (школу), конвикт (гуртожиток), оточивши їх, подібно до фортеці, товстими цегельними стінами з вежами по кутах. Монастирський ансамбль розмістився в нагорній частині правого берега, видимий здалеку, що домінує над рікою. Його «муровані» будівлі у свій час робили сильне враження капітальністю і добротністю, і з тих пір за ними закріпилася назва Мури (від лат. murus — стіна).

У 1616 році, у противагу кляштору єзуїтів, був заснований православний Преображенський монастир. У 1621 році у Вінниці з'являються домініканці, яким староста Ян Ордживольський дав місце в Мурах, поруч з єзуїтами, і великі маєтності. І вони побудували монастир. Ще через п'ять років відкривається другий православний монастир — жіночий Благовіщенський. Важливу роль грали православні церковні братерства, що повсюдно виникали тоді, у Вінниці — братерство Козьми і Дем'яна, організоване незабаром після Люблінської церковної унії, українська братерська школа проіснувала у Вінниці поруч з Мурами біля двохсот років. У 1632 році за сприяння видатного діяча української культури митрополита Петра Могили і брацлавського підсудка Михайла Кропивницького був відкритий православний колегіум при братерському Вознесенську монастирі. Але через сімох років підступ єзуїтів колегіум закрився. А в 1645 році при жіночому православному монастирі була створена братерська школа.

Ред.]Спустошення Брацлавщини в другої половини XVII ст

За Білоцерківським мирним договором, укладеним між гетьманом України Богданом Хмельницьким і польським урядом 18 вересня 1651 року козацькою територією визнавалося лише Київське воєводство, в Брацлавське воєводство повернулася польська адміністрація. В травні 1652 р. Богдан Хмельницький анулював умови цього договору.

У Брацлавському воєводстві з 1629 по 1664 рр., згідно з підрахунками, кількість димів зменшилася з 71 471 до 6111, тобто в 11,6 раза, в тому числі на селі — з 22 656 до 3465, тобто у 6,5 раза. Брацлавське воєводство та центральна й південна частини Київського зазнали найбільшого спустошення, оскільки протягом тривалого періоду другої половини XVII ст. були «театром» військових дій.

Переселення та втечі представників різних верств населення у Брацлавське, Подільське та центральну й південну частини Київського воєводства в кінці XVII — на початку XVIII ст. зафіксовані також в актових книгах гродських судів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2510 - | 2261 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.