Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Педагогічні проблеми різних типів сучасних сімей та особливості виховання в них дітей.




ПРОБЛЕМА ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ У СІМ’Ї ТА РЕАБІЛІТАЦІЙНА РОБОТА З НЕЮ

План

1. Сім’я як провідний фактор педагогічної реабілітації.

2. Педагогічні проблеми різних типів сучасних сімей та особливості виховання в них дітей.

3. Авторитет батьків і стилі взаємодії з дітьми.

4. Особливості реабілітаційної роботи педагога з неблагополучною сім’єю.

5. Рекомендації педагогам-реабілітологам щодо їхньої роботи з «важкою дитиною».

 

Сім’я як провідний фактор педагогічної реабілітації.

Кризовий стан, у якому за сучасних умов опинилася більшість українських сімей, зумовлений цілою низкою причин, серед яких дослідники виділяють:

1) очевидне розшарування суспільства за умови переходу до ринкових економічних відносин і як наслідок – різке зниження рівня життя малозабезпечених сімей;

2) розвиток тіньових ринкових відносин серед підлітків і юнацтва, виникнення підліткового і юнацького рекету, зростання майнових злочинів;

3) розширення бездоглядності і виникнення безпритульності як соціального явища;

4) зростання підліткової злочинності, втягування дітей у злочинні угрупування дорослих;

5) прилучення молоді до споживання наркотичних і токсичних речовин;

6) поширення підліткової та молодіжної проституції;

7) збільшення випадків суїциду серед підростаючого покоління;

8) зниження авторитету батьків і педагогів, що пов’язане із загостренням конфліктності у сім’ї та школі.

 

Педагогічні проблеми різних типів сучасних сімей та особливості виховання в них дітей.

У сучасній педагогіці досить широко представлений діапазон типологій сімей, які, в основному, не суперечать, а доповнюють одна одну. Так, Л. Алексєєва та М. Плоткін пропонують до розгляду чотири категорії неблагополучних сімей:

- конфліктні,

- аморальні,

- педагогічно неспроможні,

- асоціальні.

Об’єктом педагогічної реабілітації може стати сім’я будь-якого типу, проте ступінь реабілітації, її зміст, види допомоги будуть відрізнятися.

Конфліктні сім’ї становлять близько 60% від загальної кількості неблагополучних сімей. На відміну від інших сімей, де конфліктні ситуації можуть виникати епізодично, у конфліктної сім’ї цей стан набуває перманентного характеру: чвари між членами родини ніколи не припиняються, а нарощування конфронтації робить ситуацію безвихідною. Унаслідок постійних скандалів відбувається поступова руйнація сім’ї, втрата позитивних емоцій, почуття відповідальності одне за одного і за дітей. Психічна енергія, що накопичується на момент апогею назрілого конфлікту, знаходить свій вихід у дітях, які кожного разу стають „винуватцями” чергової сімейної трагедії. Свідченням цього є специфічна поведінка дітей, що характеризується замкнутістю, пригніченістю або збудливістю, нервовістю. Змінити хід подій не в змозі жоден педагог: статистика безапеляційно говорить про те, що подібні родини, термін сумісного проживання яких здебільшого не перевищує п’яти років, приречені на розпад.

У тих випадках, коли грубість, чвари, скандали посилюються через пристрасть до алкоголю, перетворюються на звичку, а подібний спосіб життя влаштовує кожного з батьків, сім’я з конфліктної трансформується в аморальну. Обов’язковими умовами цього є:

1) наявність в одного з подружжя негативних якостей, що провокують грубі, деспотичні форми взаємин, прагнення втримувати владу над іншими, збереження власного авторитету за будь-яку ціну;

2) втрата в одного з подружжя надії на можливі позитивні зміни в майбутньому, що викликає потребу у відповідній реакції (взаємна зрада, тривалий розрив стосунків, споживання спиртних напоїв, участь у бійках);

3) відсутність досвіду позитивної поведінки у батьківській родині.

Не слід сприймати аморальну сім’ю як різновид конфліктної, в якій ще можна відшукати „зони порозуміння”: у ній панують негативні форми поведінки і відносин на фоні забутих морально-етичних норм і правил, на які багате людське товариство.

У педагогічно неспроможних сім’ях низька загальна культура поєднується з відсутністю культури педагогічної, а головне – з небажанням будь-що змінити у самих собі. Постійне ігнорування соціально-педагогічних вимог призводить до напруженої конфронтації сім’ї з суспільством. Діти, наслідуючи батьків, також починають зневажати соціальні і педагогічні норми. Спочатку це виявляється у ставленні до окремих учителів, потім до школи в цілому, а згодом і до всього оточуючого. Серед причин подібних аномальних явищ сучасні педагоги виділяють такі: небажання батьків рахуватися з індивідуальною своєрідністю дитини; відтворення стереотипних ситуацій, у яких колись виховувалися самі батьки; надмірна опіка, непослідовність дій, педантизм і прагнення до нескінченних повчань зі сторони дорослих. Неузгодженість дій дорослих або їхнє об’єднання для боротьби з дитиною здебільшого призводять до руйнації сім’ї, що частіше спостерігається у тих випадках, де дитина досягла підліткового віку.

Для асоціальних сімей характерним є те, що діти змалечку звикають у всьому наслідувати своїх батьків – їхні установки, відносини, погляди на події громадського життя та інших людей. Такий вплив ускладнюється тоді, коли має місце розбіжність між „правильним” виховним підходом зі сторони батьків і реальними діями, вчинками, коли батьки відверто демонструють дітям свою зневагу до прийнятих у суспільстві норм і правил, ігнорують моральність і гуманізм. Наслідком такого виховання є формування бездуховної, цинічної людини.

Звідси сутність педагогічної реабілітації зводиться до компенсації дитині дефіциту сімейного затишку, турботи, що передбачає такі дії педагога:

- уважне ставлення до дитячих інтересів і захоплень;

- підтримання позитивного емоційного стану дитини у ході активної позашкільної роботи (відвідування гуртків, секцій за вподобанням);

- зменшення кількості постійних психологічних стресів, що виникають унаслідок несприятливої сімейної ситуації;

- надання доручень, відвідування групи продовженого дня, з тим, щоб дитина якомога довше перебувала в учнівському колективі;

- залучення до індивідуальної шефської роботи з іншою дитиною;

пошук і реалізація з нею спільного захоплення;

- за відсутності позитивного результату при використанні компенсаторного підходу щодо подолання дефектів виховання – звертання до фахівців або представників соціальної сфери, які здатні не тільки адекватно оцінити ситуацію, але й надати дитині кваліфіковану допомогу.

Подані характеристики різних типів сімей зайвий раз підтверджують, що педагогічну реабілітацію, в першу чергу, слід спрямовувати на оздоровлення сімейного мікроклімату. Батькам необхідно самим навчитися розуміти один одного, шукати безконфліктні шляхи вирішення назрілих проблем і адекватно будувати стосунки зі своїми дітьми. Н. Верцинська пропонує батькам такі правила оздоровлення сімейного мікроклімату, дотримання яких дозволить зберегти цілісність сім’ї в ім’я дитини:

- з’ясуйте причини гострих непорозумінь і рішуче усувайте їх або спробуйте уникнути різко негативної і дратівливої реакції на них, намагайтеся замінити емоційність у діях і вчинках на розумність;

- уникайте непримиренних протиріч у поглядах і позиціях один одного, поки не створяться умови для їхнього розв’язання;

- в основу відносин між усіма членами сім’ї покладіть те, що з’єднує, а не роз’єднує;

- не будьте дріб’язково вимогливими один до одного, не надавайте особливого значення другорядним, несуттєвим подіям;

- намагайтеся прийняти позицію іншого;

- не дозволяйте собі підвищувати голос у присутності дитини, з’ясовувати відносини, робити зауваження;

- уникайте взаємних звинувачень, що можуть накопичувати напруження і недовіру;

- своє невдоволення з будь-якого приводу виражайте наодинці у вигляді прохання, побажання;

- вчасно відмовляйтеся від рішення, що прийняте у пориві почуттів, з приводу якихось подій або дій членів сім’ї: краще поверніться до нього через будь-який час у спокійному душевному стані;

- не втручайтеся категорично в дії інших членів сім’ї по відношенню до дитини, навіть якщо вони пов’язані з покаранням, що не зашкоджує здоров’ю дитини: краще висловити свою незгоду трохи пізніше.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 747 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2347 - | 2206 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.