Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття і характерні особливості міжнародно-правових санкцій




П

ід міжнародно-правовими санкціями слід розуміти правомірні примусові заходи, які застосовують суб'єкти міжнародного права для припинення міжнародного право­порушення, відновлення прав потерпілих суб'єктів та ви­конання правопорушником зобов'язань унаслідок відпо­відальності, що виникла у відповідь на правопорушення.

Досить авторитетною є думка, що міжнародно-пра­вова санкція — це окрема форма міжнародно-правової відповідальності. Але більшість українських учених із цим твердженням не погоджуються. Визначаючи міжна­родно-правові санкції як односторонні індивідуальні або колективні (спільні), примусові дії держав, покликаних припинити правопорушення та змусити правопорушни­ка виконати зобов'язання, що випливають з його відпо­відальності за протиправну поведінку, вони (В. А. Васи­ленко, Н. М. Ульянова, М. К. Коростаренко, М. К. Ми-хайловський та ін.) застережували: «Не слід ототожнюва­ти міжнародно-правові санкції з міжнародно-правовою відповідальністю і вважати їх формою останньої. Якщо міжнародно-правова відповідальність є обов 'язком віднов-


__________ Поняття і характерні особливості міжнародно-правових санкцій ________________

лення порушених прав та відшкодування, то міжнародно-правові санкції — це засіб, за допомогою якого відновлю­ють порушені права і домагаються відшкодування»1.

Український учений В. А. Василенко, який спеціаль­но досліджував проблеми міжнародно-правових санкцій, дійшов висновку, що їх слід розуміти як «дозволені між­народним правом і такі, що мають прецесійний характер, примусові заходи, які застосовуються суб'єктами міжна­родного права для охорони та підтримки міжнародного правопорядку на випадок, якщо суб'єкт-правопорушник відмовляється припинити міжнародне правопорушення, відновити права потерпілих суб'єктів і (або) добровільно виконати обов'язки, які випливають з його міжнародно-правової відповідальності»2.

Міжнародно-правові санкції завжди є формою дозво­леного примусу в міждержавних стосунках. Самі приму­сові заходи можуть бути як санкціоновані, так і несанк­ціоновані (в обох випадках ідеться про правомірні при­мусові заходи). Несанкціоновані примусові заходи можуть застосовуватися до виникнення міжнародно-правової від­повідальності як реакція на недружні акти, ситуації, не­переборну силу, конфліктні ситуації, що стали наслідком внутрішніх громадянських воєн тощо. Більшість таких за­ходів з настанням міжнародно-правової відповідальності набувають характеру міжнародно-правових санкцій. Якщо несанкціоновані примусові заходи є проявом насильства і сваволі, вони не можуть набути характеру санкцій навіть після настання міжнародно-правової відповідальності.

Право на примусові заходи належить кожному суб'єк­тові міжнародного права, але практика його реалізації в них різна. Найефективніше реалізовують своє право на приму­сові заходи держави як індивідуально, так і зусиллями кількох держав (у порядку самодопомоги), а також через відповідний міжнародний інституційний механізм (за до­помоги міжнародних організацій). Тому не зовсім правиль­но вважати, що примусові заходи — це лише колективні дії, передбачені статутами міжнародних організацій.

Санкції можуть бути як заходи із застосуванням зброй­них сил, так і без них. Для сучасного міжнародного права

1 Міжнародне право. К., 1971. С 267.

2 Василенко В. А. Международно-правовые санкции. К., 1У8/. с лъ.


Глава XVI Міжнародно-правові санкції

більш характерним є застосування незбройних санкцій. Якщо раніше переважали санкції в порядку самодопомо­ги, то за умов сучасного міжнародного правопорядку пре­валюють централізовані санкції з використанням можли­востей міжурядових організацій.

Залишилось імперативним правилом застосування між­народно-правових санкцій, що вони є можливими лише у відповідь на правопорушення. В цьому й полягає різни­ця від неправомірного застосування сили в міжнародних відносинах і від правомірних превентивних примусових заходів. Так, превентивні примусові заходи, до яких іноді вдається Рада Безпеки ООН, не є санкціями. Вони засто­совуються не у відповідь на правопорушення, а з метою запобігти загрозі миру та безпеки. Повноваження на такі дії має лише Рада Безпеки ООН. Окремі держави такими повноваженнями не наділені; їхні посилання на націо­нальну безпеку, національні інтереси як причину засто­сування превентивних примусових заходів не є право­мірними.

Не можуть мати характеру санкцій насильницькі дії держави-правопорушниці у відповідь на застосування до неї санкцій. Подібний спротив можна розцінити лише як нове правопорушення. Застосування санкцій — процес односторонній. Суб'єкт, який застосовує санкцію, не мо­же бути стороною-правопорушницею. Мета застосування санкцій: припинити міжнародне правопорушення, захис­тити права жертви правопорушення, відновити їх до того стану, в якому вони перебували до початку правопору­шення, й реалізувати міжнародно-правову відповідальність суб'єкта правопорушника. Очевидно, що в реалізації та­кої мети немає місця для нових дій насильницького ха­рактеру з його боку. А ненасильницькі дії можуть бути тільки для відновлення порушеного правового статус-кво з боку правопорушника. А це категорія дій не санкційно-го характеру, а терпіння і несення обмежень.

У міжнародно-правових дослідженнях під санкцією розуміють не тільки примусові заходи у відповідь на пра­вопорушення. Санкцією називається й та частина норми міжнародного права, яка визначає ці заходи. Існує й та­кий погляд на санкцію, що це форма політичної міжна­родно-правової відповідальності або явище, яке охоплює заходи примусового впливу та відповідальність.


і

________ Поняття і характерні особливості міжнародно-правових санкцій _________

Утім, між примусовими заходами, санкцією та міжна­родно-правовою відповідальністю можна простежити пев­ну відмінність. Власне, для застосування санкцій підста­вою є не стільки факт міжнародного правопорушення (ос­новна підстава для міжнародно-правової відповідально­сті), скільки відмова виконати міжнародні зобов'язання щодо ліквідації наслідків такого правопорушення.

Якщо міжнародно-правова відповідальність безпосе­редньо пов'язана з міжнародним правопорушенням, то міжнародно-правова санкція, як правило, — опосередко­вано. Вихід на міжнародно-правову санкцію можливий за такою схемою: міжнародне правопорушення — міжна­родно-правова відповідальність — відмова суб'єкта-пра-вопорушника добровільно виконати зобов'язання щодо ліквідації наслідків правопорушення — міжнародно-пра­вова санкція.

Дослідники інституту міжнародно-правових санкцій (В. А. Василенко, Ю. В. Петровський та ін.) наголошу­ють на тому, шо характерна відмінність санкцій розпо­чинається у відповідь на друге правопорушення — відмо­ву виконати зобов'язання щодо ліквідації шкідливих на­слідків первинного протиправного акту. Отже, міжнарод­но-правова відповідальність можлива без міжнародно-правових санкцій, але санкції без відповідальності не­можливі.

Міжнародні санкції є примусовими заходами впливу не на всякого правопорушника, а лише на того, хто доб­ровільно не хоче реалізувати свій обов'язок щодо лік­відації шкідливих наслідків правопорушення. Норми, які регулюють цей процес, сформували в сучасному міжна­родному праві особливий інститут правоохорони і пра-возастосування — міжнародно-правові санкції. Норми цього інституту забезпечують порядок примусового від­новлення первинних (тобто таких, що функціонували до правопорушення) правових відносин, а якщо це немож­ливо, то заміни їх на адекватні. Вони забезпечують від­шкодування збитків, які настали в результаті як право­порушення, так і відмови добровільно виконати зобов'я­зання щодо відповідного відшкодування. Кінцева мета міжнародно-правових санкцій — відновлення неперерв­но функціонуючого механізму міжнародно-правового ре­гулювання.


Глава XVI Міжнародно-правові санкції


Типи і види міжнародно-правових санкцій


 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2338 - | 2048 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.