П |
оняття «суб'єкт міжнародної правосвідомості» не тотожне поняттю «суб'єкт міжнародного права». По-перше, вони не збігаються за кількісним критерієм суб'єктів. Кількість носіїв міжнародно-правової свідомості значно перевищує кількість носіїв міжнародних прав та обов'язків.
По-друге, навіть коли йдеться про один і той самий суб'єкт міжнародного права і суб'єкт міжнародної правосвідомості, сфери прояву його правосуб'єктності не збігаються. Так, коли йдеться про міжнародну правосуб'єкт-ність фізичної особи, то мається на увазі обмежена сфера прояву такої правосуб'єктності, насамперед галузь міжнародного гуманітарного права.
Коли йдеться про фізичну особу як суб'єкт міжнародної правосвідомості, то мається на увазі її універсальний,
1 Пацация М. Ш. Международно-правовое сознание: понятия, структура, проблемы воспитания. М., 1986. С. 12.
Глава XI Міжнародна правосвідомість
Суб'єкти міжнародно-правово! свідомості
всебічний характер. Практично неможливо уявити таку сферу функціонування міжнародної правосвідомості, з якої цілковито було б вилучено людину.
Численність суб'єктів міжнародної правосвідомості вплинула на проведення відповідних класифікацій. Серед них найбільш прийнятним є поділ суб'єктів міжнародної правосвідомості на: а) безпосередніх носіїв правосвідомості і б) виразників правової свідомості.
Безпосередні носії правової свідомості поділяються на: а) окремих індивідів і б) їх соціально-економічні спільноти.
Міжнародну правосвідомість окремих індивідів, у свою чергу, поділяють на правосвідомість державних і політичних діячів, учених, особливо діячів науки міжнародного права, пересічних людей тощо.
За своїм значенням для становлення, розвитку та прояву міжнародної правосвідомості, як правило, найвище оцінюється правосвідомість і відповідна діяльність вчених, а особливо діячів науки міжнародного права. З цього приводу колишній Генеральний секретар ООН Перес де Ку-ельяр говорив про Статут ООН: «На якомусь етапі історії ідеї, втілені у Статуті ООН, були фантастичними і навіть дивними. Ці ідеї зародилися в умах не державних діячів, а таких мислителів, як Гуго Гроцій під час його діяльності першопрохідця у справі розробки норм війни і миру та Іммануїл Кант у своєму есе про вічний мир. Правлячі кола навряд чи звернули на них увагу»1.
Як не дивно, надто низько оцінювалася та оцінюється міжнародна правосвідомість державних та політичних діячів. Втім, дивуватися тут, мабуть, не варто. По-перше, вони самі досить часто й з відвертим цинізмом висловлювалися на адресу міжнародного права. Свого часу висловлена Бісмарком, а потім майже слово в слово повторена Бетвін-Гольвегом цинічна фраза «Я дію, і я переконаний, що я завжди знайду професора міжнародного права, який виправдає мої дії», у XX ст. приписувалася Й. Сталіну, А. Гітлеру і багатьом іншим творцям нігілістичної міжнародної правосвідомості.
На жаль, стосовно міжнародної правосвідомості цієї категорії суб'єктів ситуація не змінилася навіть після
прийняття Статуту ООН, інших міжнародно-правових актів, які суттєво піднесли загальний рівень міжнародної правосвідомості.
І. І. Лукашук зазначає, що правосвідомість не тільки керівників держав, а й бюрократії різних рівнів — досить суттєвий фактор у функціонуванні міжнародного права. Значення цього фактора зростає в міру ускладнення міжнародно-правового регулювання.
На жаль, учений констатував, що «правлячі кола держав не тільки не приділяють належної уваги розвитку міжнародно-правової свідомості населення, а й власної». Посилаючись на американського колегу (Дж. Нафциге-ра), він робить висновок, що рівень міжнародно-правової свідомості не тільки керівників держав, а й численних дипломатів далекий від оптимального, що міжнародне право є таємницею для більшості політичних лідерів, дипломатів, інших осіб, які приймають рішення. Так було й раніше, коли, як визнавав шведський канцлер А. Оксен-шерн, «розум невігласів керував світом». Але з того часу мало що змінилося. «Відомо чимало випадків, — приходить до висновку І. І. Лукашук, — коли на чолі відомств закордонних справ стояли кваліфіковані юристи, які використовували професійні знання на шкоду міжнародному праву. В СРСР таким був А. Я. Вишинський, автор радянської концепції примату національного права над міжнародним, у США — Д. Ачесон і Дж. Ф. Даллес. Правосвідомість не зводиться до знання права, вона повинна включати переконаність у необхідності її поважати»1.
Показово, що в передвиборних програмах президентів провідних країн світу (США і Росії) Б. Клінтона, Дж. Буша і Б. М. Єльцина майже не фігурувало міжнародне право.
Вважається, що рівень міжнародно-правової свідомості населення, пересічних людей — низький. Іноді цим пояснюють і те, що політичні лідери вилучають міжнародно-правові питання зі своїх передвиборних програм. Якщо це й можна визнати, то, в будь-якому разі, не як тенденцію. Масова міжнародно-правова свідомість, хоч і не так швидко, як хотілося б, але росте і міцніє у свідомості людей. У відповідальні періоди історії вона відігравала чи не головну роль (варто згадати рух за заборону
' Куэльяр X. П. де. Послания и заявления, посвященные Международному году мира. 1986. Нью-Йорк, 1987. С. 33—34.
1 Лукашук И. И. Международное право. Общая часть. С. 83.
Глава XI Міжнародна правосвідомість
Суб'єкти міжнародно-правової свідомості
випробувань ядерної, хімічної і бактеріологічної зброї, протести проти війни у В'єтнамі й Афганістані, проти введення військ у Чехословаччину 1968 р. та ін.). Визнанням ролі носіїв масової міжнародно-правової свідомості можна вважати Підсумковий документ Віденської зустрічі НБСЄ 1989 р. Його вже назвали Кодексом народної дипломатії. Документ особливо наголошує на необхідності міжнародних контактів таких представників широкої громадськості, які суттєво впливають на розвиток масової міжнародно-правової свідомості: викладачів, науковців, журналістів та ін.
До безпосередніх носіїв міжнародно-правової свідомості належать також соціально-історичні спільноти: малі соціальні групи, корінні народи, національні меншини, нації, народи в цілому, міжнародна співдружність тощо.
У радянській науці міжнародного права тривалий час стверджувалося, що активним носієм міжнародної правосвідомості є робітничий клас, який знаходиться в центрі сучасного демократичного руху і навколо якого «об'єднуються інші носії прогресивної міжнародної правосвідомості». Але науці міжнародного права не відомий жодний внесок робітничого класу (як класу) у становлення і розвиток міжнародної правосвідомості. Навіть із гаслом «Пролетарі всіх країн, єднайтесь!» йому не вдалося створити більш-менш тривалої міжнародної організації. Без відповідного інституційного механізму нічого й говорити про його відчутний вплив на міжнародну правосвідомість.
Значно більшого в цьому плані результату досягли невеликі об'єднання в різних країнах колишніх в'язнів гітлерівських концтаборів. Об'єднавшись з іншими організаціями, вони виступили за європейську інтеграцію, за європейську Хартію прав людини, за власний суд із відповідними санкціями. Зіткнувшись із різким неприйняттям цього з боку правлячих кіл Європи, вони домоглися перелому в правосвідомості насамперед широкої громадськості європейських країн. Під тиском масових організацій своїх країн правлячі кола європейських держав були змушені піти на укладення Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод, створити Європейський суд з прав людини, інші відповідні інституційні механізми. І сьогодні можна говорити про корінну зміну міжнародної правосвідомості в цій сфері.
Незаперечний внесок у розвиток і реалізацію міжнародної правосвідомості слід визнати з боку національних меншин корінних народів та інших соціальних об'єднань. Варто зазначити, що, наприклад, вироблення проекту Декларації прав корінних народів у Підкомісії з попередження дискримінації і захисту меншин відбулося завдяки зусиллям представників корінних народів, втіленню в положеннях Декларації їхнього бачення і розуміння відповідних міжнародно-правових положень.
Важливою для розвитку міжнародно-правової свідомості є діяльність різного роду організацій та об'єднань, організовані міжнародні рухи тощо. їх іще називають виразниками міжнародної правосвідомості. Слід зазначити, що такі соціальні інститути здатні самостійно здійснювати функції суб'єкта міжнародної правосвідомості. Очевидно, що з цього виходили автори Статуту ООН, коли уповноважували у ст. 71 Статуту ЕКОСОР «проводити належні заходи для консультації з неурядовими організаціями, зацікавленими в питаннях, які входили в його компетенцію».
Саме такі організації змінили в міжнародній правосвідомості переконання, що політика й міжнародне право — сфера діяльності керівників держав, політиків, професійних дипломатів. 1 вже усі підстави мав американський науковець Д. Нанда, щоб заявити наприкінці 80-х років на XII Всесвітньому конгресі Міжнародної академії порівняльного правознавства, що «в наш час вийшли на міжнародну арену громадські сили. їх участь у створенні й застосуванні міжнародного права дає змогу внести в нього ідеї, які поділяються не тільки панівними класами держав, а дійсно цілими націями». Саме міжнародна правосвідомість таких громадських об'єднань дедалі частіше втілюється у відповідні міжнародно-правові документи. Наприклад, висновки Міжнародної комісії щодо розслідування злочинів США в Індокитаї були відображені в проекті додаткового протоколу до міжнародних конфліктів до Женевських конвенцій 1949 p., а згодом деякі з них були закріплені вже в додаткових протоколах до Женевських конвенцій.
Безперечно, що суб'єктами міжнародної правосвідомості є суб'єкти міжнародного права: держави, міждержавні об'єднання та ін. Залежно від того, в якій іпостасі
Глава XI
Міжнародна правосвідомість
Структура міжнародно-правово! свідомості
вони виступають, можна говорити про загальну міжнародно-правову свідомість (носій — співдружність держав), індивідуальну міжнародно-правову свідомість (носій — окрема держава), асоціативну міжнародно-правову свідомість (носій — міждержавна організація, зокрема НАТО). На сучасному етапі розвитку міжнародної правосвідомості одним із найвагоміших факторів її формування є резолюції міжнародних організацій, насамперед Генеральної Асамблеї ООН.