Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структура міжнародно-правової свідомості




Н

а даному етапі розвитку міжнародних відносин го­ворити про цілісну загальну міжнародно-правову свідо­мість, очевидно, ще рано. Як виняток, може йтися про окремі аспекти, напрями міжнародного права, щодо яких склалися чи складаються такі погляди, уявлення або ідеї, що поділяються всіма суб'єктами міжнародної право­свідомості.

Сучасна міжнародна правосвідомість має досить склад­ну структуру. її компоненти та елементи можна констру­ювати за різними класифікаційними критеріями. Досить часто дослідники обмежуються аналізом структури міжна­родної правосвідомості залежно від її суб'єкта.

Очевидно, що такі компоненти міжнародної право­свідомості мають суттєві відмінності. 1 навіть у межах од­ного критерію часто складно говорити про спільну міжна­родну правосвідомість. Для цього є більш-менш обгрун­товані підстави, коли йдеться про такого виразника між­народної правосвідомості, як міждержавні організації. Але й тут трапляються винятки.

Як засвідчує практика, часто міждержавна організація відбиває міжнародну правосвідомість того, чиї членські внески та інші дотації вагоміші.

З державами як виразниками міжнародної правосвідо­мості справа ще складніша. Тут про спільність міжнарод­но-правової свідомості можна говорити стосовно окремих


галузей або інститутів міжнародного права (дипломатич­не право, право міжнародних договорів, право міжнарод­них організацій тощо).

Стосовно галузей або інститутів міжнародного права, які заторкують суверенітет держав (наприклад, інститут торговельних представництв), або такі, що трохи більше за інші «ідеологізовані» (права людини, міжнародне гума­нітарне право тощо), то тут мало підстав для констатації факту існування спільної міжнародно-правової свідомості. Особливо характерним у цьому аспекті є інститут прав людини.

Міжнародна правосвідомість держав у цій сфері є прин­ципово різною. Одна група держав, в основному країни Європи, насамперед скандинавські держави (Швеція, Норвегія, Данія та ін.), сповідують концепцію всебічної відданості зобов'язанням у сфері прав людини. Вони й тримають першість за кількістю ратифікованих конвенцій, які діють у цій сфері. Дивного тут нічого немає, якщо взя­ти до уваги, що сучасне міжнародне право виникло як європоцентристське. Починаючи з Французької револю­ції, історія міжнародного права у сфері прав людини є історією впровадження європейських стандартів, євро­пейського бачення прав і свобод людини.

Інша група держав, не бажаючи йти супроти концепції прав людини, прийняла інше рішення — вирішити це питання в національному законодавстві. Це дало їм змогу закріпити власні стандарти, власне бачення правового ста­тусу людини й водночас не копіювати сліпо європейські стандарти. Сьогодні такі держави (а їх очолюють США) взяли на себе найменше зобов'язань за міжнародними пактами з прав людини. Правосвідомість американських юристів (а більшість із них шкодують, що їхня держава займає негативну позицію щодо багатьох міжнародних пактів у сфері прав людини) не збігається із правосвідо­містю урядових кіл.

Окрему позицію в цій сфері займає КНР, представни­ки якої не погоджуються сліпо наслідувати європейські стандарти у сфері прав людини. На їхню думку, таке за­позичення в умовах Китаю зашкодить національним цін­ностям, традиціям, звичаям, культурі. Тим паче, що пра­восвідомість у сфері прав людини не збігається з європо-центристською. Вони вважають, що сучасне міжнародне


Глава XI Міжнародна правосвідомість


_______ 4______

Функції міжнародно! правосвідомості


 


право могло б і повинно акумулювати в собі досягнення всіх регіонів у сфері прав людини, а не нав'язувати стан­дартів одного регіону іншим.

Своєрідним компонентом у міжнародній правосвідо­мості у сфері прав людини є правосвідомість мусульман­ських держав, яка не збігається ні з європейською, ні з американською, ні з китайською. І було б надто оптимі­стичним очікувати, що мусульманські держави у своєму баченні прав людини поступляться віковими традиціями задля вироблення спільної з європейськими державами міжнародно-правової свідомості.

Зрозуміти ці особливості становлення й розвитку між­народної правосвідомості можна, якщо підійти до її струк­тури з аналізу головних компонентів: міжнародно-право­вої психології та міжнародно-правової ідеології. Інколи висловлюється думка, що міжнародно-правова культура є третьою складовою міжнародної правосвідомості. Але біль­шість дослідників вважає, що допускати таке означає мі­няти місцями причину і наслідок, бо сама міжнародно-правова свідомість є складовою міжнародно-правової куль­тури.

Стосовно міжнародно-правової психології як компо­нента міжнародної правосвідомості слід сказати, що це найбільш консервативна ланка в її структурі. Складові компоненти (елементи) міжнародно-правової психології (міжнародно-правові традиції, звичаї, звички, почуття, уявлення тощо) найменше піддаються міжнародно-право­вому «омолодженню». їхні основні детермінанти знахо­дяться у внутрішньодержавній сфері. Звичайно, й тут не уникнути змін. Але для змін у звичках, почуттях, настро­ях, психології націй чи народу потрібен досить тривалий час. Саме тому сподівання на вироблення спільної між­народно-правової психології в так званих ідеологічно-гу­манітарних галузях міжнародного права незначні.

Трохи більшого в досягненні змін у міжнародній пра­восвідомості можна досягти через вплив на інший важли­вий її компонент — міжнародно-правову ідеологію. Між­народно-правові ідеї, концепції і теорії конкретного су­б'єкта або виразника міжнародної правосвідомості легше піддаються змінам у разі переконання в необхідності від­повідного правового регулювання на користь загальним інтересам.


Але й тут не слід переоцінювати можливості. Міжна­родно-правова ідеологія, хоч і розвивається темпами, що збігаються з міжнародним правом, володіє власним заря­дом здорового консерватизму, який часто також дуже важко піддається змінам. А та ідеологічна засада, що сформована на рівні держави, може навіть не мати відпо­відного аналогу в міжнародному праві, але продовжува­тиме активно впливати на відповідну міжнародну пра­восвідомість. Досить красномовно про це свідчить при­клад з ідеологією мирного співіснування.

Самостійне функціонування міжнародно-правової ідео­логії настільки очевидне, що деякі вчені вилучають її зі сфери міжнародної правосвідомості. Існує навіть думка (І. І. Лукашук), що «міжнародно-правова свідомість вхо­дить до складу міжнародно-правової ідеології».

Але, як засвідчує практика, на міжнародно-правову свідомість можна вплинути через її складову — міжнарод­но-правову ідеологію. Частину легше вилучити з ужитку, аніж ціле. Певну міжнародно-правову ідеологію можна заборонити правовим актом (заборона нацистської або расистської ідеології). Заборонити міжнародну правосві­домість правовим актом не можна. Вона змінюється че­рез зміну своїх складових: міжнародно-правову психоло­гію, міжнародно-правову ідеологію, міжнародно-правову культуру в цілому.

Іноді у структурі міжнародної правосвідомості виріз­няють: наукову, теоретичну, навчальну міжнародну пра­восвідомість, міжнародну дипломатичну, воєнну, договір­ну правосвідомість. Але цей поділ зумовлений певними завданнями наукового дослідження. Реально таких відок­ремлених компонентів у структурі міжнародної право­свідомості не існує.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 336 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2356 - | 2039 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.