М |
іжнародний правотворчий процес — це сфера міжнародних відносин, досить детально врегульована сучасним міжнародним правом. Серед численних норм, які успішно діють у цій сфері, особливу роль у стабілізації міжнародного правотворчого процесу відіграють принципи правотворчої діяльності.
Зазначені принципи фіксуються як у нормах міжнародного права, так і в основних актах національного законодавства, їхня мета — уникнути колізій у правотворчій діяльності, піднести ефективність вироблення нових норм міжнародного права.
Умовно принципи міжнародної правотворчої діяльності можна поділити на дві основні групи: ті, що забезпечують політико-правовий аспект міжнародного правотворчого процесу, і такі, що вдосконалюють техніко-уп-равлінський бік справи. Такий поділ має суттєві недоліки, бо чимало з політико-правових принципів мають усі підстави належати до принципів управління (для права це закономірно) — і навпаки. Класифікація має на меті лише окреслити двоєдине завдання принципів міжнародної правотворчої діяльності: а) показати основні вимоги, які неминуче мають дотримуватися в забезпеченні трансформації волі суб'єкта міжнародного права у правову норму; б) наголосити на основних умовах, дотримання яких необхідне для оптимального функціонування механізму міжнародної правотворчості.
Одним з головних політико-правових принципів міжнародної правотворчості є принцип рівноправності. Він вимагає визнання юридичної рівності всіх суб'єктів-учас-ників міжнародного правотворчого процесу. Міжнародно-правові акти, укладені з порушенням принципу рівноправності, визнаються недійсними з моменту укладення. Принцип рівноправності закріплено як у численних актах національного законодавства, так і в універсальних міжнародних договорах (Віденська конвенція про право міжнародних договорів 1969 p., Віденська конвен-
ція про право договорів між державами та міжнародними організаціями або між міжнародними організаціями 1986 р. та ін.).
Міжнародний правотворчий процес має здійснюватися на основі дотримання принципу міжнародної законності. Дотримання його сприяє становленню певної підпорядкованості міжвідомчих міжнародно-правових актів — міждержавним, міждержавних універсальних міжнародно-правових актів — союзним договорам, актам про ненапад, договорам про дружбу та співробітництво, а всіх разом — вимогам Статуту ООН. Правотворча діяльність суб'єктів міжнародного права не може суперечити режиму міжнародної законності. Саме тому основні правила міжнародного правотворчого процесу держави закріплюють у своїх конституціях, а міжнародні організації — в установчих актах.
Важливими політико-правовими принципами міжнародного правотворчого процесу є такі вимоги: дотримання конституційної процедури укладення міжнародних угод; урахування інтересів іншої сторони; укладення міжнародно-правових актів належними суб'єктами та їхніми повноважними представниками; повна добровільність і незастосування сили; заборона обману в ході переговорів (узгодження позицій) і дій, які ведуть до текстуально неточного відображення узгоджених правил; заборона підкупу учасників міжнародного правотворчого процесу та їхніх представників та ін.
Ефективність міжнародного правотворчого процесу багато в чому залежить від рівня організації, досконалості механізму правотворчості, від того, наскільки усвідомленими є природа, можливості системи управління міжнародними відносинами і наскільки вдало вони застосовані до міжнародно-правових властивостей, від того, наскільки дотримані основні техніко-управлінські принципи міжнародної правотворчості.
Серед таких принципів міжнародної правотворчості доцільно вказати на принцип відповідності суб'єкта управління об'єктові управління, який сприяє об'єднанню різних ланок механізму правотворчості в одне ціле. Порушення цього принципу призводить до перешкод у функціонуванні системи правотворення, а в результаті — до порушення міжнародної законності.
Глава XII Міжнародний правотворчий процес
Важливими є принцип ієрархії державних органів, які мають міжнародні правотворчі повноваження, і принцип ієрархії нормативних розпоряджень. Участь багатьох державних органів у міжнародній правотворчій діяльності характеризується різним обсягом їх повноважень. Створюється своєрідна ієрархічна піраміда, на верхівці якої знаходиться верховний орган державної влади; в залежності від нього перебуває вся правотворча діяльність підпорядкованих органів. Ієрархія органів певною мірою веде до ієрархії створених ними правових актів.
Крім зазначених принципів міжнародної правотвор-чої діяльності суб'єктів міжнародного права, важливо також мати на увазі принцип наукової обгрунтованості міжнародної правотворчої діяльності, принцип ретельної підготовки та обговорення спроектованих актів, принцип максимального врахування попередніх міжнародно-правових актів і практики їх застосування, принцип відповідності міжнародно-правового акта об'єкту його регулювання та ін.
Ефективність міжнародного правотворчого процесу залежить від того, наскільки вказані принципи враховувалися під кутом зору їх взаємодії і взаємозв'язку.