Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Суть, об¢єктивна необхідність, функції, класифікація податків.




 

Податки є однією із найважливіших категорій. Історично – це найдавніша форма відносин між державою і членами суспільства. Виникнення податків відноситься до періоду розподілу суспільства на соціальні групи і появи держави. Держава без податків існувати не може. Оскільки вони – головний метод мобілізації доходів.

Згідно зі ст. 6 Податкового Кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до Податкового Кодексу.

За економічним змістом податок – це фінансові відносини між державою і платниками податків з метою створення загальнодержавного централізованого фонду грошових коштів, необхідних для виконання державою її функцій.

Науковці при розгляді питання податків виділяють суспільний зміст та матеріальну основу податків. Суспільний зміст податків полягає в тому, що вониберуть участь у перерозподілі нової вартості – національного доходу, тобто виступають частиною єдиного процесу відтворення. Крім суспільного змісту податки мають матеріальну основу, тобто податки являють собою реальну суму грошових коштів суспільства, яку мобілізує держава.

Отже, податок – це:

1) плата суспільства за виконання державою її функцій;

2)відрахування частини вартості ВНП на загальносуспільні потреби, без задоволення яких суспільство існувати не може;

3) головний фінансовий метод мобілізації державних доходів. Вони становлять 80-97% дохідної частини державного бюджету.

Але не всі обов’язкові платежі, які надходять до централізованих грошових фондів держави, називаються податками.

Збором (платою, внеском) (ст.6 ПКУ) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Сукупність загальнодержавних та місцевих податків та зборів, щосправляються в установленому Кодексом порядку, становить податкову систему України.

Податки виконують наступні функції:

1. Фіскальна функція (походить від лат. слова fiscalis “казначейський”, від fiscus “скриня, казна, каса”) полягає в тому, що з допомогою податків формуються фінансові ресурси держави і вони виступають основним (найважливішим) джерелом доходів бюджетів різних рівнів.

2. Регулююча полягає в тому, що держава, змінюючи умови обкладання податками (вводить одні, скасовує інші) та використовуючи систему податкових ставок, пільг, штрафів сприяє вирішенню важливих соціально-економічних проблем. Податки впливають на:

1) Виробництво, стимулюючи чи стримуючи його темпи;

2) Нагромадження капіталу, підсилюючи чи послаблюючи його;

3) Платоспроможність попиту, розширюючи чи обмежуючи платоспроможний попит населення.

3. Розподільна функція податків проявляється в тому, що з допомогою податкової системи держава перерозподіляє національний дохід (акумульований в Держбюджеті) на користь тих чи інших груп населення.Це досягається встановленням прогресивних ставок обкладання податками, різних пільг і додаткових відрахувань для громадян, які потребують соціального захисту.

Податки перерозподіляють частину національного доходу. Держава, отримавши частину цього доходу, знову його розподіляє.

4. Стимулююча функція полягає в тому, що держава маневруючи податковими ставками, пільгами, санкціями, стимулює розвиток багатьох галузей економіки, технічного прогресу, інвестицій.

5. Контрольна функція полягає в тому, що податки є сигналізатором якісних і кількісних пропорцій, як складаються в соціально-економічному житті суспільства.

За Оспіщевим В. І. податки виконують 2 функції: фіскальна і розподільно-регулювальна.

 

Класифікація податків

Кожен вид податків має специфічні ознаки й функціональне призначення, посідає окреме місце в податковій системі. Класифікація податків проводиться за кількома ознаками:

Залежно від рівня державної влади, що вводить податок і розпоряджається податковими надходженнями, податки поділяються на:

- загальнодержавні;

- місцеві.

Згідно ст. 8 ПКУ до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені ПКУ і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених кодексом.

До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених ПКУ, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 409 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2096 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.