9a. Дайте характеристику найперспективнішого типу замовлень для ПП «Чарівний світ». Чи можна його вважати типовою послугою даного підприємства?
9b. Запропонуйте Ваш перелік показників для оцінки якості типової послуги ПП «Чарівний світ» (7–10 показників).
9c. Використовуючи цей перелік і табл. 1 дод. 9, розрахуйте комплексний показник якості типової послуги від «Чарівного світу» порівняно з аналогічною послугою від базового конкурента. Зробіть висновки про недоліки і переваги аналізованої послуги, а також про резерви її покращення.
9d. Поясніть сутність відомих Вам теорій та методик визначення конкурентних переваг організації. Як Ви розумієте поняття конкурентного статусу організації? Як можна його оцінити? «Утріть носа» «великим шефам» із «Чарівного світу» і проведіть оцінку конкурентного статусу даного підприємства за одним з відомих Вам підходів (наприклад за І. Ансоффом або А. Вайсманом).
ЦІНОВА СТРАТЕГІЯ
При оцінці конкурентоспроможності будь+якої продукції її цінові параметри мають для клієнта принаймні однакову з якісними характеристиками вагомість (а іноді й більшу за якісні характеристики).
На ПП «Чарівний світ» існувала типова поелементна калькуляція на проведення робіт з оформлення повітряними кульками – в розрахунку на 1 кульку кожного типу (табл. 1 дод. 10). Для проведення порівняльного аналізу Олег і Михайло здійснили спробу зібрати аналогічні дані щодо цін «Перлини», але вдалося отримати відомості лише про ціну придбання окремих типів кульок та про їхню «прайсову» ціну для замовника (табл. 2 дод. 10). Але й наявні дані дозволяли провести певні паралелі і зробити висновки.
По-перше, звичайну кульку, яку закуповує в постачальників «Чарівний світ», вироблено в Бельгії, а ту, яку закуповує ТзОВ «Перлина», – у Польщі. Це, відповідно, визначає різну якість використаних матеріалів. ПП. «Чарівний світ» завжди вибирає якість.
По-друге, незважаючи на те, що кожна кулька обходиться «Чарівному світу» в 0,27 грн, а «Перлині» – в 0,23 грн, вони виставляють однакову «прайсову» ціну для клієнтів. Хоча зал, оформлений «Перлиною», з огляду на використання гірших матеріалів навряд чи виглядатиме святково так само довго, як зал від «Чарівників», і постійні замовники вже починають відчувати відмінність.
По-третє, конкурент не працює з кульками «металік» через їхню високу собівартість, замість них він використовує різнокольорові звичайні кульки. Хоча клієнти вважають, що композиція багато втрачає, якщо в ній немає кульок «металік». «Чарівний світ» іде назустріч побажанням клієнтів і продовжує використовувати «металізовані» кульки, незважаючи на їхню досить високу закупівельну ціну (0,51 грн за 1 шт.) і на малу різницю між собівартістю і «прайсовою» ціною (0,58 грн = (1,20 – 0,62) грн). Але незначний осмислений програш у ціні для ПП «Чарівний світ» стає великим виграшем у плані охоплення споживачів.
Стосовно фольгованих кульок, то обидва порівнювані підприємства купують їх в одного постачальника, і виробником їх в обох випадках є американська фірма «Анаграм». Але за цією позицією через тривалі зв’язки з постачальником ПП «Чарівний світ» також виграє. Причому виграє двічі: по-перше, коли дешевше купує ці кульки (5,30 грн за 1 шт. проти 8,50 грн за 1 шт. для ТзОВ «Перлина»), по-друге, коли виставляє «прайсові» ціни на ці кульки для замовників (15,0 грн за 1 шт. проти 20,0 грн за 1 шт. від ТзОВ «Перлина»), у такий спосіб отримуючи зайвий привід привабити нових клієнтів і не втратити наявних.
Тобто у «Чарівників» був раз і назавжди виразно сформульований погляд на формування цінової стратегії: за будь-яких умов ставити інтереси замовника на перше місце і підтримувати власний імідж. Потішивши своє самолюбство аналізом витрат і цін, Михайло і Олег (використавши дані табл. 1–3 додатку 10) склали повні калькуляції на два аналогічні типові великі замовлення: одного – від ПП «Чарівний світ», другого – від ТзОВ «Перлина». За результатами проведених розрахунків вони змогли довідатися, чи є їхня типова послуга конкурентоспроможною: спершу – за ціновими параметрами, а потім – за об’єднанням якісних і цінових параметрів.