8a. Які стратегічні альтернативи Ви бачите на основі діагностики середовища ПП «Чарівний світ»? Виберіть ту з них, що Ви вважаєте найкращою.
8b. Оцініть можливий ступінь ризику та ймовірні витрати на реалізацію стратегії ПП «Чарівний світ» на основі характеристик основних типових стратегій малих підприємств, отриманих за моделлю «товар – ринок» І. Ансофф (табл. 1 в дод. 8).
8c. З огляду на ціннісні орієнтації Олега та Михайла визначте, які пріоритетні цілі для ПП «Чарівний світ» вони можуть сформулювати (табл. 2, дод. 8).
8d. За матрицею «товар – форма існування організації» (рисунок дод. 8), яка використовується як одна з можливих основ для вибору стратегії малою організацією, покажіть, до якого типу стратегії тяжіє «Чарівний світ». Обґрунтуйте свою думку.
8e. На основі наявного матеріалу сформулюйте місію та основні цілі «Чарівників».
8f. Запропонуйте Ваше бачення «дерева цілей», на якому мала б засновуватися розробка та реалізація адаптивної стратегії «Чарівного світу». Зверніть увагу на особливості побудови «дерева» для адаптивних стратегій.
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ
Одним з додаткових, але не менш важливих засобів доказу правильності вибору стратегічної орієнтації повинно стати дослідження конкурентоспроможності підприємства, тобто його здатності задовольняти потреби споживача краще, ніж це роблять конкуренти. Певна річ, на сьогодні існує багато можливостей оцінки конкурентних властивостей підприємств, але Олег Богданович і Михайло Сергійович вирішили застосувати найконкретніший і найпростіший підхід, згідно з яким конкурентоспроможність організації визначається за конкурентоспроможністю її типової та (або) найбільш перспективної послуги.
На основі попередніх даних (досвід, оцінка стану ринку, передовсім в обраному сегменті діяльності) Олег і Михайло дійшли висновку, яким має бути найперспективніше замовлення. Подібні замовлення траплялися і в базового конкурента – ТзОВ «Перлина». Для подальшого аналізу вони прийняли цю послугу за типову. Хоча на інтуїтивному рівні «шефи» були переконані в її конкурентоспроможності, але все ж вирішили застосувати методику, аналогічну до викладеної у [5], – з метою додаткового виявлення недоліків і резервів виконання наявних у «Чарівного світу» замовлень.
Передовсім вони визначили комплексний показник якості типової оцінюваної послуги порівняно з аналогічною послугою базового конкурента. Для цього було сформовано перелік відповідних показників якості послуги, визначено їхню вагомість залежно від того, якою мірою значення кожного показника цікавить наявних та (або) потенційних споживачів. Для тих показників, які застосовуються для порівняння якісних характеристик послуги, було вказано певні бальні значення (наприклад, від 1 до 10), що дозволяли охарактеризувати міру задоволення даною послугою потреб споживачів конкретного сегмента ринку. (Певні підказки щодо розрахунку комплексного показника якості подано у табл. 1 дод. 9).
Порівняльний аналіз аналогічних послуг базового конкурента свідчить, що «Чарівний світ» виграє за такими факторами:
1) можливість попереднього ознайомлення клієнта з досягненнями фірми (останнім часом «Чарівний світ» почав ретельно зберігати фотографії, відеозйомку найкращих своїх замовлень і може показати клієнтам зразки матеріалів та їх кріплень, чим не можуть похвалитися конкуруючі фірми);
2) вибір для виконання таких великих замовлень, які підпорядковані певним подіям, у більшості випадків потребує значних інтелектуальних зусиль і в підсумку слугує покращанню іміджу фірми;
3) набагато більша, порівняно з конкурентами, кількість повторних звернень до послуг фірми протягом останнього року;
4) наявність додаткової послуги – попереднього макетування замовлень (за опитуванням конкурентів, певний відсоток клієнтів, які до них звертаються, теж бажають провести попереднє макетування, але конкуренти поки що не вважають за потрібне залучати відповідних спеціалістів для надання цієї додаткової послуги);
5) приділення більшої уваги врахуванню (за потреби) індивідуальних побажань клієнта;
6) позитивна оцінка клієнтами професійності їх обслуговування;
7) набагато вищий, ніж у конкурента, відсоток задоволених виконаними замовленнями клієнтів.
Остання позиція потребує додаткового пояснення. У ПП «Чарівний світ» для виконання замовлень переважно використовують кращі сировину та матеріали, досконаліше кріплення, внаслідок чого прикрашені ними приміщення довший час зберігають первісний вигляд, а відтак не потребують додаткових витрат для їхнього оновлення. Крім того, підприємство постійно слідкує за застосуванням нових технологій і пропонує клієнтам ширший асортимент послуг із декорування. Тому опитані постійні клієнти та клієнти, які перейшли від конкурентів, стверджують, що якість послуг ПП «Чарівний світ» їх задовольняє значно більше.
Проте ПП «Чарівний світ» відстає від базового конкурента за такими показниками:
1) триваліший середній термін виконання великих замовлень (5 днів проти 2), це зумовлюється створенням попередніх комп’ютерних макетів великих замовлень, виконанням складніших конструкцій та застосуванням об’ємних фігур, яких, до речі, не мають у своєму асортименті конкуруючі фірми;
2) вища, ніж у конкурентів, середня тривалість оформлення договорів про надання послуг такого типу (у випадку великих замовлень) через їхню більшу складність;
3) незначна додаткова рекламна підтримка замовлень або ж її відсутність.