4a. Назвіть основні конкурентні сили в моделі М. Портера. Який, на Вашу думку, існує взаємозв’язок між аналізом середовища організації та розробленою М. Портером моделлю?
4b. Проведіть аналіз компоненти «Конкуренти» в табл. 3 дод. 2. Чи характеристика даної компоненти дає підстави виокремити чинники, що можуть створити можливості для «Чарівного світу»? Зверніть особливу увагу на їх пошук.
4c. Які міркування дозволяють нам при подальшому розгляді матеріалу називати ТзОВ «Перлина» базовим конкурентом?
ЗАМОВНИКИ
«Чарівники» завжди визначали вплив конкурентів існуючим та потенційним колом замовників. Основними і постійними замовниками за частотою звернень і обсягом послуг для «Чарівного світу» стали гранд+клуб «Софія», «Галка», Львівська залізниця, мерія Львова. Зокрема, мерія зробила найбільше замовлення (12 тис. грн) – оформлення відкриття виставкового центру на вул. Городоцькій; це замовлення 2001 року, до речі, досі не оплачено повністю. Одним з останніх великих замовлень (7 тис. грн) було оформлення відкриття президентами України, Чехії, Угорщини вокзалу в Чопі восени 2001 року. Михайло переглянув свої записи і склав перелік основних великих замовлень, що періодично повторювалися протягом трьох останніх років (див. табл. 1, дод. 6).
Специфічною ознакою діяльності «Чарівників» було те, що вони відразу встановили мінімальну межу вартості замовлення – 200 грн Також вони намагалися не братися за замовлення, малоцікаві з погляду дизайнерського виконання. Водночас більшість конкурентів концентрувала свою увагу переважно на малобюджетних і з дуже посереднім дизайном оформленнях весіль, банкетів, презентацій.
З огляду на ці одразу визначені «Чарівним світом» настанови більша частина доходів від послуг припадала на великі замовлення від юридичних осіб, вибагливих щодо якості оформлення. Переважно ними були розважальні заклади, державні установи, великі виробники, фірми, що займаються презентаціями.
Колись Олег навіть зазіхав на перехоплення ініціативи у презентаційних фірм, тобто на розширення виконуваних замовлень – не лише оформлення залів, але проведення повноцінних презентацій. Михайло вважав таку ідею передчасною, але не відкидав її повністю. Тому вони з Олегом тоді вирішили, що це – задум на довгострокову перспективу.
ЗАВДАННЯ ДЛЯ АНАЛІЗУ ТА ПЕРЕВІРКИ ЗНАНЬ
5a. Проведіть аналіз компоненти «Замовники» в табл. 3 дод. 2. Чи характеристика даної компоненти дає підстави виокремити чинники, що можуть створити загрози для «Чарівного світу»? Зверніть особливу увагу на їх пошук.
5b. Оцініть діапазон замовлень, які виконує «Чарівний світ», порівняйте його з тим, що переважно виконують конкуренти.
5c. Використовуючи дані табл.1 з дод. 6, розрахуйте середню вартість замовлень підприємства.
5d. У табл. 2 дод. 6 наведено дані про кількість замовлень, що надійшли і були виконані у 2001+2002 рр. Розрахуйте, яку кількість замовлень в середньому дістає і виконує «Чарівний світ» за тиждень. Яким є розмах варіації (та максимальне і мінімальне значення) кількості замовлень, що надходять і виконуються за тиждень? Дослідіть ті тижні, протягом яких надійшло тільки одне замовлення: їхню частку, у загальній кількості замовлень, що надійшли. Аналогічну операцію проведіть для двох, трьох і більше замовлень, які надходили за тиждень. Повторіть всю процедуру для замовлень, які виконували «Чарівники» за тиждень. Для розрахунків скористайтесь MS Excel.
ПОСТАЧАЛЬНИКИ
Щодо співпраці з постачальниками ПП «Чарівний світ» опинилося у двозначній ситуації і в певному сенсі почувалося в «золотій клітці»: годують досхочу, дбають цілком пристойно, але свобода є досить обмеженою. Погляньте самі.
Ще на початку своєї діяльності «Чарівний світ» випадково вийшов на ЗАТ «Спліт+Росія» (Київ). Можна сказати, що саме з нього почалася історія «Чарівного світу», з ним же весь час підтримувався постійний тісний контакт. За взаємною згодою з 1999 року він став для «Чарівників» основним постачальником+партнером (95% всіх поставок). «Золоті гори», які обіцяла така співпраця, виявилися цілком реальними. «Чарівний світ» отримував кращі в Україні матеріали (звичайні кульки виробництва Бельгії, фольговані кульки виробництва США) і навіть технології (друк на повітряних кульках, виготовлення об’ємних повітряних скульптур – цілісних і сформованих з окремих кульок). Крім того, «Чарівний світ» діставав істотну інформаційну підтримку щодо інновацій у даній сфері діяльності: принаймні двічі на рік його працівники їздили для обміну досвідом у київську філію ЗАТ «Спліт+Росія». За таке виключне партнерство «Чарівний світ» мав від постачальника істотні знижки на всі види товарів і послуг, якими він і був винагороджений за віддану та взаємовигідну співпрацю. Натомість було обумовлено, що «Чарівний світ» може поширювати зону свого впливу лише на Західний регіон України.