Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема № 4. Проблема пізнання в філософії.




Література:

Філософія:Навч. посіб.- /Л.В. Губерський, І.Ф.Надольний, В.П. Андрущен ко таінш .; За ред.. І.Ф.Надольного.- К.: Вікар, 2001.- с 174-187.

Петрушенко В.Л. Філософія:курс лекцій. Навчальний посібник для вищих навчальних закладів освіти 3-4 рівнів акредитації.- Львів.: 2004.- с. 368-388.

Подольська Є.А. Кредитно-модульний курс з Філософії.- Навчальний посібник.- К.:- 2006.- с. 355-387.

П очинаючи вивчати тему необхідно з’ясувати сутність та структуру пізнавального процесу. Перш за все слід уяснити суть пізнання та гносеології, їх взаємозв’язок, чітко знати предмет гносеології.

 

Гносеологія ­ – це розділ філософії, що вивчає природу пізнання, умови та за­кономірність пізнавальної закономірності людини, відношення знання до реальності, умови достовірності та критерії істинності знання, тобто процес пізнання е предметом дослідження гносеології.

 

Особливу увагу слід звернути на те, чому пізнання світу було актуальним і в часи Античності і в наші часи

Пізнання світу визнають не тільки матеріалісти, але і більшість ідеалістів. Проте існує вчення, що заперечує можливість достовірного пізнання сутності дійсності. Саме це вчення дістало назву агностицизму. В ході вивчення матеріалу знайдіть представників цього напрямку, з’ясуйте причини виникнення та різновиди агностицизму.

 

В процесі пізнання світу людина взаємодіє з явищами дійсності. У гносеології це осмислюється з допомогою категорій „суб’єкт” та „об’єкт” Вивчіть визначення суб’єкту та об’єкту пізнання з точки зору сучасної філософії, та їх взаємозв’язки.

 

Важливу увагу приділіть вивченню пізнання світу різними філософсь­кими напрямками, розкрийте сутність чуттєвого та раціонального пізнан­ня (їх специфіку), їх форми, з’ясуйте єдність чуттєвого та раціонального пізнання, сенсуалізму і раціоналізму.

 

Вивчаючи цю тему, необхідно використати одержані ра­ніше знання про практичну діяльність людей в процесі пізнання світу. Уважно прочитайте цікавий матеріал, який викладений у навчальному посібнику Філософія” за редакцією І.Ф.Надольного, „Практика як специфічно людський спосіб осво­єння світу „. К. Вікар, 2001, с. 187-199.

Зверніть увагу на походження поняття „практика” і його зміст, уясніть визначення практики. Оскільки людина на відміну від тварини істота свідома і не тільки пристосовується до навколишнього середовища але й змінює його, то діяльність її універса­льна. У цьому плані під практикою треба розуміти сукупну (матеріальну, чуттево-предметну, цілеспрямовану) діяльність людини, весь її досвід у процесі історичного розвитку, як основу різноманітних форм життєдіяль­ності людини.

 

Розкриваючи роль практики в пізнанні світу важливим е знання фун­кцій практики, її форм: виробничої, суспільно-історичної, наукового експерименту, рівнів практичної діяльності. Зверніть увагу на філософське розуміння практики, яке виявляє та розкриває специфічний спосіб відношення людини до світу та буття у цьому світі. Виділіть основні моменти гуманістичного змісту структури практики, особливо, значення та роль у пізнанні світу наукового експерименту.

 

Уяснення потребує питання істини, яка виступає серцевиною теорії пізнання. Тут слід звернути увагу на те, як ця проблема вирішувалась в часи Античності (Аристотель), Середньовіччя, Нового часу, епохи Просвітництва, німецької класичної філософії, марксизму і сучасної гносеології. З’ясуйте для себе сутність концепцій конвенціоналізму, прагматизму, діалектичного матеріалізму, релятивізму, догматизму. Завершуючи вивчення теми слід зрозуміти, що практика є одночасно і абсолютним і відносним критерієм істини, а значення її в пізнанні в тім, що це основний і всезагальний критерій істини.

 

Рекомендуємо прочитати монографію Е. Чудинова „Природа научной истины”.- М.,1987. Значення має вияснення, чому пізнання – це відображення та творчі­сть. Зверніть увагуна те, що тривалий час матеріалістична філософія процес пізнання розглядала Ізольовано від суспільно-політичної практи­ки, тобто як пасивній, споглядальний процес, в якому об’єкт І суб’єкт незмінні. З’ясуйте основоположення, на яких ґрунтується сучасна наукова гносеологія. За підсумками вивчення теми студенти повинні знати зміст категорій: пізнання, гносеологія, теорія пізнання, наукове пізнання, логічне пізнання та його форми, сенсуалізм, раціоналізм, об’єкт, суб’єкт, чуттєве пізнання та його форми.

 

 

План семінарського заняття:

 

1. Проблема пізнання світу та її вирішення різними філософськими напрямками.

2. Агностицизм, причини виникнення та його різновиди. Суб'єкт і об'єкт пізнання.

3. Чуттєве та раціональне пізнання, їх специфіка та основні форми. Діалектика чуттєвого та раціонального пізнання. Сенсуалізм і раціоналізм.

4. Пізнання як відображення та як творчість і його значення для науки та практики.

 

В ході підготовки до семінарського заняття рекомендуються теми виступів, повідомлень, рефератів:

 

 

1. Пізнання як вид духовної діяльності і феномен культури.(2, с370-386);

2. Види пізнання. (2, с. 370-375);

3. Рівні та форми пізнання. (2, с. 375-380);

4. Проблема істини в пізнанні. (2, с. 380-383);

5. Людина і пізнання. (2, с. 383-388);

6. Істина і правда. (2, с.383-388);.

7. Поняття практики у філософії (3, с.187-189);.

8. Форми і рівні практичної діяльності.(3, с.189-191);

9. Гуманістичний зміст практики. (3, с.191-195);

10. Функції практики. (3, с.195-199).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 457 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2369 - | 2119 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.