Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


У другій половині 1940-х – 1980-х роках. 1.Встановлення комуністичної диктатури




(2 год.)

План.

1.Встановлення комуністичної диктатури. Конфлікт Тіто – Сталін та його наслідки.

2. Спроби побудови країни самоврядного соціалізму.

3. Югославія в системі міжнародних відносин.

4. Політична і економічна криза 80-х років ХХ ст. у СФРЮ.

Реферат:

Режим і постать Й. Тіто в Югославії в оцінці істориків.

Література:

Яровий В. Новітня історія Центральноєвропейських та Балканських країн ХХ століття: Підруч. для вищих навч. закл. – К.: Генеза, 2005. – 816 с.

История южных и западных славян: В 2 т. Т. 2: Новейшее время: Учебник / Под ред. Г. Ф. Матвеева и З. С. Ненашевой. – 3-е издание. – М.: Изд-во Моск. ун-та: Изд-во «Печатные Традиции», 2008. – 368 с.

Газін В. П., Копилов С. А. Новітня історія країн Європи та Америки: 1945 – 2002. – К., 2004.

Гиренко Ю. С. Сталин – Тито. – М., 1991.

Шахін Ю.В. Еволюція економічної політики Федеративної Народної Республіки Югославії (1947–1961 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю. В. Шахін; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. – Одеса, 2005. – 20 с.

Митрович М. Югославская действительность в анонимных посланиях Йосипу Броз Тито (1956–1966 годы) // Славяноведение. – 2008. – № 3. – С. 48–59.

Творчі завдання:

  1. Що зумовило прихід комуністів до влади в Югославії?
  2. Визначте причини конфлікту «Тіто-Сталін». Чому Тіто вдалося відстояти свою позицію і не піддатися на тиск Сталіна?
  3. Визначте риси югославської моделі розвитку соціалізму. Чим було зумовлено становлення такої моделі? Які її позитивні і негативні риси?
  4. Охарактеризуйте постать Й. Броз Тіто.

Основні поняття: СФРЮ; конституція; соціально-економічний розвиток; політичний розвиток; зовнішня політика; дипломатичні відносини; рух неприєднання; життєвий рівень населення; самоврядний соціалізм; режим Й. Броз Тіто.

 

Методичні рекомендації до самостійної роботи з теми:

Щодо особливостей розвитку Югославії у другій половині 1940-х–1970-х рр., важливо виділити насамперед особистість Й. Тіто та його вплив на післявоєнний і подальший розвиток країни; конфлікт його із Й. Сталіним у 1948 р.; пошук власної моделі самоврядного соціалізму (позитиви та негативи, породжені такою політикою уряду). Далі необхідно розглянути етапи політичного перетворення Югославії та кризи федерації.

Модель самоврядного соціалізму передбачала: відмову від директивного планування та перехід до ринкових відносин; підприємства через робітничі ради передавалися в управління трудовим ко­лективам та отримували господарську самостійність; трудовим колективам надавалося право самостійно складати виробничі плани й визначати асортимент продукції; ліквідовувалися машинно-тракторні станції, скасовувалися обов’язкові поставки сільгосппродукції, селяни могли займатися індивідуальним господа­рюванням, встановлювався максимум (10–15 га) землеволодіння, дозволялися продаж і оренда землі та використання найманої робочої сили; було розширено повноваження республіканських владних структур, почалося запровадження самоврядування (органи його у сільських громадах, районах і містах складалися з двох палат: народного віча та віча виборників).

Як зазначає дослідник Ю. В. Шахін, за моделлю самоврядного соціалізму, система управління економікою зазнала децентралізації і спрощення; було скасовано довгострокове планування, держава відмовилася від жорсткого адміністрування і стала досить активно використовувати непряме регулювання. Були облишені спроби знищити приватну торгівлю. Паралельно з економічними перетвореннями уряд здійснював заходи з подолання соціальної кризи. Радянсько-югославський конфлікт, на його думку, спонукав керівників КПЮ переглянути свої погляди на внутрішню політику і відступити від радянського зразка усвідомлено. У той же час економічна допомога, яку надали Югославії США, змусила її бути поступливішою до американських вимог у зовнішній і внутрішній політиці.

При розгляді соціально-економічного, політичного становища слов’янських країн у другій половині 40-х – 80-х рр. ХХ ст. важливо, подібно до міжвоєнного періоду 20–30-х рр., показати спільне та відмінне в їхньому розвитку. Необхідно при цьому виділити позитивний та негативний вплив Радянського Союзу на формування та розвиток державного устрою, економічних та політичних перетворень у Польщі, Чехословачині, Болгарії та Югославії, проблеми взаємовідносин; охарактеризувати державних діячів, політичні кризи та їх наслідки для країн; негативні тенденції в соціально-економічній сфері та їх вплив на настрої суспільства; пошуки шляхів виходу з кризи; демократичні революції кінця 80-х рр. та особливості їх у кожній країні.

Семінарське заняття № 19





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 405 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2538 - | 2391 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.