Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методичні вказівки до вивчення питань теми. При вивченні цієї теми слід звернути увагу на особливий характер держави Україна як суб'єкта цивільного права




При вивченні цієї теми слід звернути увагу на особливий характер держави Україна як суб'єкта цивільного права. Ця особливість виражається втому, що держава визначає правовий статус інших суб'єктів цивільного права: фізичних осіб, юридичних осіб, Автономної Республіки Крим, територіальних громад і в тому числі свій власний статус шляхом прийняття нормативно-правових актів.

Ст. 167 ЦК України визначає правові форми участі держави у цивільних правовідносинах. Так, держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та порядку, встановлених Конституцією України та законом. Держава також може створювати юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом. Держава як рівноправний учасник цивільних правовідносин, здійснює своє вільне волевиявлення при вступі в цивільні правовідносини через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Держава може реалізовувати свою цивільну правосуб'єктність, вступаючи в різноманітні цивільні правовідносини. Держава відповідає за своїми зобов'язаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення. Вона не відповідає за зобов'язаннями створених нею юридичних осіб, крім випадків, встановлених законом, а юридичні особи, створені державою, не відповідають за зобов'язаннями держави. Також вона не відповідає за зобов'язаннями Автономної Республіки Крим і територіальних громад. Держава може виступати у якості боржника у зобов'язаннях із заподіяння шкоди, договорах купівлі-продажу, державної позики, державного кредитування тощо.

Суб'єктом цивільного права є Автономна Республіка Крим, яка є невід'ємною складовою частиною України. Правовий статус Автономної Республіки Крим визначається Конституцією України, законами, Конституцією Автономної Республіки Крим та іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до ст. 168 ЦК України Автономна Республіка Крим діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Автономна Республіка Крим може створювати юридичні особи публічного права (навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом; юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо); брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом.

Територіальні громади також можуть виступати самостійним суб'єктом цивільного права. Територіальні громади здійснюють свою діяльність на основі Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування» та інших нормативно-правових актів.

Законодавець в ст. 167 ЦК України визначив правові форми участі територіальних громад у цивільних правовідносинах. Вони діють у цих правовідносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України й законом; юридичні особи приватного права (підприємницькі това­риства тощо), та брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом. Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їх компетенції, встановленої законом.

 

Джерела, рекомендовані до заняття:

1. Закон України «Про авторське право та суміжні права» у ред. від 11.07.2001. // ВВРУ. – 2001. - №43. – Ст.214 (з наступними змінами).

2. Закон України «Про охорону прав на промислові зразки» від 15.12.1993. // ВВРУ. - 1994. - № 7. - Ст. 36 (з наступними змінами).

3. Закон України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» у ред. від 01.06.2000. // ВВРУ.-2001. - №8. - Ст. 34 (з наступними змінами).

4. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 // ВВРУ. - 1997.- № 24.- Ст.170 (з наступними змінами).

5. Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000р. // ВВР. - 2001. - № 5,6. - Ст. 30 (з наступними змінами).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 351 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2499 - | 2248 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.