Починати вивчення потрібно із з'ясування поняття юридичної особи, якою визнається організація, створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна, яка наділяється правоздатністю і може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у суді (ст. 80 ЦК України). Необхідно визначити основні ознаки, якими характеризується юридична особа як суб'єкт цивільного права.
Індивідуалізація юридичної особи, тобто виділення конкретної юридичної особи з-посеред усіх інших організацій, здійснюється шляхом визначення місцезнаходження та присвоєння найменування. Серед засобів індивідуалізації юридичної особи, передусім, треба виділити найменування, а для підприємницьких товариств - комерційне (фірмове) найменування (фірму).
Особливої уваги заслуговує також проблема наділення юридичної особи цивільною правосуб’єктністю. Остання розглядається як здатність мати цивільні права та обов’язки та набувати їх для себе своїми діями, тобто правоздатністю та дієздатністю. При цьому надзвичайно важливо запам’ятати, що з моменту введення в дію чинного ЦК України юридична особа наділяється загальною правоздатністю, тобто вона здатна мати такі самі цивільні права та обов'язки, як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати тільки людині; для здійснення окремих видів діяльності, перелік яких визначається законом, юридична особа має одержати спеціальний дозвіл (ліцензію).
Вивчаючи питання про набуття і здійснення цивільних прав та обов’язків юридичної особи, які реалізуються за допомогою органів юридичних осіб, студентам треба визначити види органів юридичних осіб, насамперед ті, які виділяє ЦК України: загальні збори, виконавчі органи, наглядові ради. Слід мати на увазі, що в окремих видах юридичних осіб органами управління можуть бути учасники юридичної особи (повне та командитне товариство).
Питання про видовий поділ юридичних осіб доцільно вивчати на основі положень теорії, де розроблена досить докладна класифікація за різними класифікаційними ознаками. Зокрема, розрізняють юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права, приватні та державні, спільні, з участю іноземних засновників, іноземні, міжнародні організації та об’єднання. А також варто звернути увагу на законодавчий поділ юридичних осіб на товариства та установи; товариства поділяються на непідприємницькі та підприємницькі; останні можуть бути організовані тільки як господарські товариства або виробничі кооперативи. При цьому треба мати на увазі, що ЦК України не дає вичерпного переліку видів юридичних осіб. За ГК України юридичними особами є також підприємства.
Студентам необхідно розглянути їх класифікацію за різними підставами та проаналізувати такі види підприємств: приватні, що діють на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання, комунальні, державні, засновані на змішаній формі власності; підприємства з іноземними інвестиціями, іноземні; унітарні та корпоративні; малі, середні, великі; дочірні.
Утворення юридичної особи може відбуватися з ініціативи як організацій, так і окремих фізичних осіб, що є власниками майна, на основі якого утворюється ця юридична особа, або розпоряджаються ним на законних підставах. Насамперед, прийнято виділяти такі основні способи утворення юридичних осіб: розпорядчий, нормативно-явочний, дозвільний і договірний. Варто знати, що іноді створення юридичної особи відбувається внаслідок поєднання відразу кількох названих способів; а для створення юридичних осіб, діяльність яких відповідно до установчих документів пов’язана з громадською безпекою, забезпеченням правопорядку, грошово-кредитним обігом, охороною здоров’я громадян, одержанням освіти тощо необхідним є одержання дозволу від відповідних державних органів.
Студентам потрібно мати на увазі, що склад установчих документів для різних юридичних осіб різний. Так, установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлене законом; товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Установа створюється на підставі індивідуального або спільного установчого акта, складеного засновником (засновниками). Деякі юридичні особи діють на підставі положення - документа, що затверджується засновником, або на підставі загального положення про організації даного виду, або на підставі загального статуту громадського об'єднання та ін.
Потребує уваги питання про момент створення юридичної особи. Згідно з законом юридична особа вважається створеною з моменту її державної реєстрації; усі юридичні особи підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому законом, із занесенням до єдиного державного реєстру. Відповідно діяльність юридичної особи вважається припиненою з моменту виключення з Єдиного державного реєстру.
Джерела, рекомендовані до заняття:
1. Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Закон України від 15.05.2003р.// Відомості Верховної Ради України, 2003, №31-32. -Ст.263
2. Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом. Закон України від 14.05.1992р. // Відомості Верховної Ради України, 1992. - №31. – Ст.440
3. Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 // Офіційний вісник України від 12.04.2006. – 2006р., №13, стор.61, ст.857
4. Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23.04.1991р. // ВВР УРСР. - 1991. - №25. – Ст.283 (з наступними змінами і доповненнями)
5. Закон України «Про об’єднання громадян» від 16.06.1992р. // ВВРУ. - 1992. - №34. – Ст.505 (з наступними змінами і доповненнями)
6. Закон України «Про господарські товариства» від 19.09.1991р. // ВВР УРСР. - 1991. - №49. – Ст..682 (з наступними змінами і доповненнями)
7. Закон України «Про кооперацію» від 10.07.2003р. // ВВРУ. - 2004. - №5. – Ст.35 (з наступними змінами і доповненнями)
8. Закон України «Про споживчу кооперацію» від 10.04.1992р. // ВВРУ. - 1992. - №30. – Ст.414 (з наступними змінами і доповненнями)
9. Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» від 17.07.1997р. // ВВРУ. - 1997. - №39. – Ст.261 (з наступними змінами і доповненнями)
10. Закон України «Про благодійництво та благодійні організації» від 16.09.1997р. // ВВРУ. - 1997. - №46. – Ст.292 (з наступними змінами і доповненнями)
11. Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» від 01.06.2000р. // ВВРУ. - 1997. - №46. – Ст.292 (з наступними змінами і доповненнями)
12. Закон України «Про політичні партії» від 05.04.2001р. // ВВРУ. - 2001. - №23. – Ст.118 (з наступними змінами і доповненнями)