Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Стратегія керування знаннями




 

У суспільстві ризику змінюється епістемологічна ситуація. Виникає нова методологія економічного дослідження, ряд принципів, які були відсутні в соціоекономічному знанні класичної фази розвитку науки.

Соціальна верифікованість наукової істини – уже згадуваний паритет об'єктивного наукового знання і суб'єктивного «здорового глузду», що беруть участь в інтерпретації реальності, дорівнють одне одному. Як наслідок, принципи етики, що зародилися в медицині (відомий Кодекс Гіппократа з усіма наступними уточненнями і трансформаціями) поширюються на всю сучасну науку і технологію.

Телеологічність – наукове пізнання, яке споконвічно повинно служити досягненню шуканої мети – підвищенню шансів реалізації найбільш бажаного варіанта майбутнього.

Технологічність – тематична і змістовна структура фундаментальних наукових теорій, яка у своїх основах повинна сприяти реалізації конкретної технологічної схеми, рішенню стратегічної технічної проблеми.

Етична спрямованість. У сучасних умовах соціоекономічне пізнання забезпечує рішення трьох основних завдань:

1) пізнавального – придбання нових знань;

2) економічного – розробка нових раціоналістичних способів перетворення природи, суспільства і людини;

3) етичного – забезпечення людині і людству деяких орієнтирів, що дозволяють йому діяти в ім'я творення, а не руйнування.

З часів виникнення позитивізму у філософії науки вважалося аксіомою, що перші два з них – первинні, тоді як третє є похідною від них. Гармонізація в дослідницькому процесі всіх трьох складових є у наш час фундаментальною основою для збереження науковим співтовариством і окремим вченим високих моральних засад. Вузько професійний раціоналізм, що змушував дослідника відноситися до етичних аспектів і результатів своєї діяльності як до прикрої перешкоди перемозі нових знань, може стати трагедією планетарного масштабу.

Інноваційна спрямованість – створення нових реалій буття, що відповідають запитам соціуму й окремих індивідів. Інновація вже сама по собі припускає в майбутньому (прогнозованому чи спонтанному) пункти біфуркації, що змінюють напрямок соціоприродної еволюції і, отже, стратегічних векторів, основних принципів і цілей системи керування знанням.

Зміни в методології корелюють з радикальними змінами в області соціоекономічного регулювання і контролю, менеджменту і маркетингу. Відбувається перехід від системи керування наукою до системи керування знаннями. Відмінності між ними носять принциповий характер – керування знаннями має на увазі внутрішній контроль наукового дослідження. Іншими словами, ціннісний компонент стає іманентним змісту наукової теорії, а не просто критерієм соціоекономічної і політичної селекції науково-дослідної тематики. Відчуження наукового знання (інформації) від свого біосоціального носія (людини) і його вільна циркуляція в інформаційних мережах змінюються формуванням соціокультурного контексту, що самоорганізується. Такий контекст можна розглядати як своєрідну колективну пам'ять, а точніше – колективний розум різного рівня складності. Останній визначає склад і зміст сукупності соціально значимих наукових концепцій. Керування знаннями стає найважливішою функцією державних і політичних структур і, одночасно, центральним принципом діяльності суб'єктів ринку.

Відповідно до результатів соціологічних досліджень 2000 – 2002 рр. принаймні 75 – 80% фірм-суб'єктів підприємницької діяльності в економічно розвинених країнах світу вже мають систему керування знаннями, у більшості випадків (понад 53% прийнятих до уваги фірм) – структурно оформлену.

Інтеграція систем керування знаннями в менеджмент і маркетинг окремих фірм дозволяє останнім, у свою чергу, органічно вписатися в соціальні структури суспільства ризику, не вступаючи при цьому в конфлікт із домінуючої в даний час у суспільстві системою ціннісних пріоритетів. Чисто виробнича вигода полягає в координації інноваційної політики з векторами розвитку менталітету і світогляду сучасного людства.

«Надлишкове», тобто не залучене до діючих чи до потенційно можливих технологічних схем, знання не є простим результатом науково-технічного прогресу. Самим своїм існуванням це знання задає напрямок розвитку інновацій, є джерелом «перманентного творчого занепокоєння». Відновлення і трансформація фундаментальної науки в суспільстві ризику у свою чергу стимулює перетворення інноваційної економічної діяльності у систему, що самовідновлюється і самопрограмується. Отже, організація керування знаннями містить у собі дві підсистеми:

1) повсякденне розпізнавання, оцінка і корекція ризикогенних ситуацій, тобто визначення виконання чи нездійсненності умов реалізації конкретних інновацій з урахуванням наслідків для соціоекологіного середовища і біосоціальної природи людини (тактичне планування);

2) вибір оптимального вектора інноваційного процесу і його інтеграції в загальних хід соціобіологічної еволюції людства для того, щоб зросла імовірність актуалізації найбільш бажаного сценарію майбутнього (стратегічне планування).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-02; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 392 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Что разум человека может постигнуть и во что он может поверить, того он способен достичь © Наполеон Хилл
==> читать все изречения...

2507 - | 2325 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.