Основні питання для обговорення:
1. Поняття, сутність і значення кримінально-процесуального закону.
2. Джерела кримінально-процесуального закону.
3. Поняття, види та структура кримінально-процесуальних норм.
4. Дія кримінального процесуального закону.
Мета заняття: закріпити теоретичні знання щодо поняття та значення кримінального процесуального права, його норм та джерел; сформувати у студентів чітке розуміння дії кримінального процесуального закону у просторі, часі та за колом осіб в правовій системі держави.
Методичні рекомендації. При підготовці до занять з цієї теми необхідно опрацювати главу стст. 1 КПК України, а також рекомендовану літературу, нормативні акти, конспект лекції. В процесі підготовки слід звернути увагу на такі теоретичні положення як поняття і значення кримінального процесуального закону в правовій системі держави; співвідношення процесуальних норм і статей кримінального процесуального права, а також кримінального процесуального права з іншими галузями права.
При підготовці до другого питання необхідно визначитися із системою джерел кримінального процесуального закону, звертаючи особливу увагу на роль міжнародних норм в її формуванні.
При підготовці до третього питання необхідно звернути увагу на особливості структури процесуальних норм у порівнянні з нормами кримінального права.
По четвертому питанню слід акцентувати увагу на дію процесуальних норм в часі, які стосуються забезпечення прав і свобод громадян.
Питання для самоконтролю:
1. Поняття кримінального процесуального закону.
2. Система джерел кримінально-процесуального закону.
3. Структура кримінально-процесуальних норм.
4. Види кримінально-процесуальних норм.
5. Структура Кримінального процесуального кодексу України.
6. Дія кримінального процесуального закону у часі.
7. Дія кримінального процесуального закону у просторі.
8. Дія кримінального процесуального закону щодо осіб.
9. Тлумачення кримінально-процесуальних норм.
10. Значення міжнародних нормативно-правових актів для кримінального процесу України.
Задачі:
1. Яким законодавством необхідно керуватися слідчому слідчого управління ГУМВС МВС України в м. Києві при виконанні окремого доручення слідчого слідчого управління УВС м. С.Петербурга про допит як свідка гр-на Петренка В.Т. у справі про вбивство гр-на Дорогунцова П.Е., яке учинено в м. С.Петербург громадянином Республіка Польща Квасневським Т. В.
- Кримінальним процесуальним кодексом України.
- Кримінально-процесуальним кодексом РФ.
- Кримінально-процесуальним кодексом Республіки Польща.
2. Оскільки КПК не містить конкретних підстав звільнення особи, що затримана за підозрою у вчиненні злочину, слідчий у постанові про звільнення Ярошенка зробив посилання на "Положення про короткочасне затримання осіб, підозрюваних у вчиненні злочину", де такі підстави перераховані.
Начальник слідчого відділу вказав слідчому, що останній не повинен був так поступати, оскільки всі рішення у справі слідчий зобов'язаний приймати виключно на підставі норм статей Кримінального процесуального кодексу.
Дайте оцінку даній ситуації?
3. Під час кримінального провадження слідчий при складанні одного з документів зробив посилання на норму Конституції України, положення постанови Пленуму Верхового Суду України та відповідний пункт наказу Генерального прокурора України.
Прокурор вказав слідчому на недопустимість посилань у кримінально-процесуальних документах кримінального провадження на будь-які інші, окрім Кримінального процесуального кодексу України, закони та підзаконні нормативні акти, а також рішення вищих судових органів, оскільки вони не є джерелами кримінально-процесуального права.
Оцініть дії слідчого та роз’яснення прокурора.
4. На норвезькому танкері, що знаходився в порту України, відбулася бійка, під час якої одній із її учасників було нанесено тяжке ножове поранення. Капітан танкера, керівництву порту за жодної інформації, пов’язаної з цією подією не повідомив.
Оцініть ситуацію, враховуючи правила дії кримінального процесуального закону в просторі.
5. Український пасажирський теплохід, який приписаний до річпорту м. Києва, з іноземними туристами на борту здійснював круїз по Чорному морю із заходом для екскурсії в ряд портових міст інших країн.
Коли теплохід знаходився у відкритому морі на шляху до турецького міста Стамбул, було виявлено, що матрос теплоходу громадянин України Довгий вчинив крадіжку індивідуального майна у декількох іноземних туристів.
У процесі кримінального провадження було встановлено, що індивідуальне майно італійського туриста Фантоцці Довгий викрав тоді, коли теплохід був пришвартований в порту Новоросійськ, а речі туриста із Німеччини Штольца - в порту Батумі.
У якій країні має проводитися кримінальне провадження і яким кримінальним процесуальним законом слід керуватися при провадженні за даними фактами досудового розслідування та розгляду кримінального провадження у суді?
6. У жительки м. Києва Покотило було викрадено гроші та цінності із квартири. За даним фактом розпочато розслідування Оболонським РУГУ ГУМВС МВС Україні в м. Києві. Потерпіла у цій кримінальній справі через деякий час виїхала на відпочинок до м. Сочі РФ. Через декілька днів її викликали в Адлерський РВВС м. Сочі і пояснили, що із України поступив запит – доручення про її додатковий допит по ряду питань.
Розпочинаючи додатковий допит, слідчий Адлерського РВВС попередив Покотило про кримінальну відповідальність за відмову від дачі показань і дачу завідомо неправдивих показань, а також роз’яснив процедуру допиту у відповідності з кримінальним процесуальним законодавством РФ.
Соловйова заявила, що вона є громадянкою України і на неї повинно розповсюджуватися законодавство України. Окрім цього, вона не є свідком, а потерпілою у справі, то слідчий може попередити її лише про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань, а не за відмову чи ухилення від дачі показань. Ці та інші права саме таким чином роз’яснив її слідчий в м. Києві, допитуючи перший раз як потерпілу.
Оцініть ситуацію і запропонуйте варіант її вирішення.
7. Перебуваючи на курорті у Болгарії, гр. Російської федерації Самохвалов на ґрунті ревнощів посварився з дружиною. Після посадки на літак української авіакомпанії в аеропорту м. Софії Самохвалов почав вимагати від дружини пояснень з приводу її відсутності в готелі в день від’їзду. Під час польоту, після того як дружина відмовилася з ним розмовляти на цю тему, Сазонов вдарив її ножем в обличчя і спричинив тяжкі тілесні ушкодження. Літак здійснив посадку в Києві і потерпіла доставлена у лікарню. Родина Самохвалових проживає у Курську РФ.
Який слідчий орган і за нормами кримінального процесуального закону якої держави необхідно розслідувати цей злочин?
8. Громадянин Казахстану Капуста, котрий тимчасово проживає в Україні, знаходячись у службовому відрядженні в Латвії, став свідком вчинення тяжкого злочину. Через деякий час з відповідної правоохоронної установи Латвії надійшло доручення правоохоронним органам України з проханням допитати Логвиненка як свідка.
Яким кримінальним процесуальним законом слід керуватися при виконанні цього доручення?
9. Під час провадження в Україні досудового слідства про вчинення підозрюваними Шевчуком та Стаховим кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України (шахрайство з фінансовими ресурсами, що завдало великої матеріальної шкоди), виникла необхідність у проведенні деяких процесуальних дій в Російській Федерації та Німеччині.
У відповідності з яким кримінальним процесуальним законом будуть проведені необхідні процесуальні дії в зазначених державах?
10. Дипломатичний представник однієї з держав в Україні разом зі своєю дружиною здійснювали прогулянку одному із парків м. Києва. Під час прогулянки вони стали очевидцями бійки, одному з учасників якої були завдані смертельні поранення.
Чи розповсюджується українське кримінальне процесуальне законодавство на цих осіб і чи є можливість допитати дипломатичного представника та його дружину як свідків у кримінальному провадженні?
11. Машталір і Конюх, знаходячись в кафе, вжили велику кількість спиртних напоїв та почали чіплятися до жінок, ламати меблі. Відвідувачі кафе викликали міліцію, і в той же день за заявою власника та відвідувачів кафе було розпочато досудове розслідування, під час якого були допитані свідки, проведений огляд місця події.
Наступного дня, коли Машталір і Конюх протверезіли, слідчий повідомив їм, що вони обидва затримані за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення і відносно них розпочато досудове розслідування. Конюх, дізнавшись про це, заявив, що він є Народним депутатом України, але посвідчення депутата десь пропало. Він почав вимагати, щоб кримінальне провадження було закрито, а його звільнили.
Оцініть ситуацію, якщо Конюх дійсно є Народним депутатом України, враховуючи правила дії кримінального процесуального закону щодо осіб.
12. Слідчий слідчого підрозділу Печерського РУВС м. Києва розпочав досудове провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 152 КК України.
При проведені розслідування виникла необхідність проведеня ряду слідчих дій в г. Баку (Азербайджан).
Чи може слідчий провести сам або поручити кому-небудь виконати слідчі дії у цьому місті?
Кримінальним процесуальним законодавством якої країни слід керуватися при проведені сліддчих дій на території Азербайджану?
13. Російський пасажирський теплохід з групою туристів з м. Воронеж РФ, здійснюючи круїз по Чорному морю, зайшов в морський порт м. Одеси.
Коли корабель був в порту м. Одеси (територіальних водах України), пасажир Іванов, знаходячись в нетверезому стані, затеяв бійку в кают-компанії і наніс смертельне пораненя одному із матросів.
Хто і за законодавством, якої країни повинен провести досудове розслідування даного факту?
Суд якої країни повинення розглядати матеріали цього кримінального провадження?
14. Проаналізувати зміст кримінально-процесуальних норм з точки зору виявлення норм зі структурою з трьохчастинною системою.
Указати деякі норми, які мають чітко варажену трьохчастинну структуру.
15. Назвати і прокоментувати нормы процесуального законодавства, які:
1) забороняють певні дії;
2) наказують певний спосіб дії;
3) наказують виконання певних дій у залежності від встановлення тих чи інших обставин;
4) встановлюють певну поведінку суб’єкта при наявності згоди іншого учасника правовідносин;
5) надають право можливості діяти за розсудом уповноваженої особи.
16. Теплохід "Т. Г. Шевченко", приписаний до Одеського порту, здійснював туристичний круїз до Стамбула (Туреччина). Коли теплохід знаходився у Чорному морі, у пасажира Кінаха була вчинена крадіжка його особистих речей. Капітан теплоходу провів необхідні слідчі дії і викрадені речі були вилучені у матроса Кривенького. Після прибуття судна в Одесу капітан передав матеріали досудового провадження у слідчий підрозділ Приморського РВВС м. Одеса.
Яким кримінальним процесуальним законом мав керуватись капітан під час проведення процесуальних дій за фактом цієї крадіжки?
Яким кримінальним процесуальним законом слід керуватись слідчому, прокурору і суду при проведенні досудового розслідування і судового розгляду щодо матроса Кривенького?
17. У процесі досудового провадження за фактом кримінального правопорушення, передбаченого у ч. 2 ст. 122 КК України, щодо підозрюваного громадянин Лясковського, виникла необхідність проведення окремих слідчих (розшукових) дій на території Латвії. У зв'язку з цим слідчий склав відповідний запит і в установленому порядку скерував його правоохоронним органам Латвії для проведення слідчих дій на території цієї держави. У запиті була просьба слідчого виконати слідчі дії за процесуальним законодавством України.
Чи була просьба слідчого правильною щодо використання українського кримінального процесуального законодавства на території Латвії?
18. Громадяни УкраїниЖук і Пасок у м. Києві вчинили вбивство гр. Саса з метою пограбування. Заволодівши грошима та особистими речами, труп його закопали в лісі. Під час проведення оперативно-розшукових заходів Жук і Пасок були затримані в м. Новосибірську Російської Федерації. Слідчий СУ ГУ МВС України в м. Києві Гуртовенко прибув до Новосибірська для допиту затриманих та оперативного провадження невідкладних слідчих дій.
Яким кримінально-процесуальним законом повинен керуватися слідчий Гуртовенко при провадженні слідчих дій у Новосибірську?
19. Капітан англійського торгового судна, що знаходилося у морському порту м. Одеса в Україні, звернувся до керівництва порту з проханням про надання допомоги у налагодженні електрообладнання, оскільки електрик судна не може сам справитися з неполадками енергосистеми. Керівництвом порту для надання такої допомоги був направлений інженер-електрик Пристайко.
Наступного дня Пристайко завершив надання допомоги, про що доповів головному інженеру морського порту м. Одеса. Разом з тим він повідомив, що у його присутності відбулася бійка між англійськими матросами і один із них отримав ножові поранення та знаходиться у тяжкому стані під наглядом лікаря судна.
Капітан судна висловив подяку керівництва порту за надану допомогу, але нічого не повідомив про бійку матросів та нанесення ножових поранень одному із матросів ні керівництву порту, ні поліції м. Одеса.,
Оцінити ситуацію, враховуючи правила дії кримінально-процесуального закону в просторі.(м)
20. Громадянин Грузії Саакашвілі, котрий тимчасово проживає в Україні, знаходячись у службовому відрядженні в Росії, став свідком вчинення тяжкого злочину. Через деякий час зі Слідчого комітету Росії надійшло доручення правоохоронним органам України з проханням допитати Саакашвілі як свідка про відому йому обставини вчинення цього злочину.
Яким кримінально-процесуальним законом слід керуватися слідчому слідчого апарату України при виконанні цього доручення?(м)
21. До морського порту м. Одеси прибув пасажирський теплохід із Марокко і з марокканським екіпажем, що зафрахтований цією країною і приписаний до Херсонського порту України. Незадовго до прибуття в Одесу на теплоході відбулася бійка між пасажирами, у результаті якої одному з пасажирів були завдані тяжкі тілесні ушкодження. Капітан корабля розпочав кримінальне провадження і проведення слідчих дій.
Чи правильно поступив капітан корабля і які мають бути його подальші дії? Якщо так, то яким кримінально-процесуальним законом він повинен керуватися при здійсненні розслідування?(м)
22. Слідчий СУ Національної поліції в м. Києві Нечипоренко розпочав досудове провадження про вчинення підозрюваним Магерою та Непийпивом злочину, передбаченого ч. 2 ст. 224 КК України (Виготовлення, збут та використання недержавних цінних паперів). У процесі слідства виникла необхідність у проведенні деяких процесуальних дій в Латвії та Румунії, куди, в установленому порядку, було спрямовано відповідні запити про вилучення документів та допит громадян цих країн.
Яким кримінально-процесуальним законом будуть керуватися слідчі органи цих країн при виконанні доручення слідчого Нечипоренка?(м)
Тести:
1. Визначити співвідношення понять "кримінальний процесуальний закон" і "норма кримінального процесуального права":
- перше поняття ширше другого;
- перше поняття вужче другого;
- ці два поняття рівнозначні.
2. Вказати у наведеному переліку джерела кримінального процесуального права:
- Конституція України;
- Конституція республіки Крим;
- закони України, які встановлюють окремі кримінально-процесуальні інститути;
- Кримінальний процесуальний кодекс України;
- постанови Пленуму Верховного суду України;
- постанови Вищого спеціалізованого суду Україн и з розгляду цивідбних і кримінальних справ;
- накази й інструкції Генерального прокурора України;
- міжнародні угоди, які стосуються питань кримінально-процесуального регулювання.
3. Чи обов'язкові для слідчого керівні роз'яснення постанов Пленуму Верховного суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ:
- так;
- ні;
- обов'язкові тільки ті положення, які безпосередньо стосуються слідчої практики;
- обов'язкові, але тільки в випадках, коли вони об'явлені відомчими наказами центральних органів відповідного слідчого апарату;
- необов'язкові, так як ці суди дають керівні роз'яснення з питань судової, а не слідчої практики;
- необов'язкові, так як роз’яснення цих судів не носять конституційного тлумачення норм процесуального і матеріального права?
4. Які з наведеного переліку норми КПК України застосовуються у кримінальному провадженні:
- про злочини, що вчинені на території України;
- про злочини, що вчинені громадянами України на будь-якій території держав - членів СНД;
- про злочини, що вчинені громадянами України на будь-якій території іноземної держави;
- про злочини, що вчинені громадянами України та інших країн на будь-якій території представництва України за кордоном;
- про злочини, що вчинені особами без громадянства на будь-якій території представництва України за кордоном;
- про злочини іноземних громадян, що проживають на території України;
- по відношенню до осіб дипломатичних представництв, що дислоковані в м. Києві;
- по відношенню до осіб дипломатичних представництв, що дислоковані в Україні;
- про злочини осіб без громадянства, які перебувають на території України?
5. Чи можливо застосувати процесуальний закон за аналогією:
- так;
- ні;
- так, якщо є офіційне тлумачення Конституційного Суду України;
г) так, якщо є офіційне роз’яснення Верховного Суду України?
6. Чи правильним буде говорити про те, що Конституція України – головне джерело кримінального процесуального права України:
- так:
- ні?
7. Чи є міжнародні договори (угоди, конвенції) джерелами кримінального процесуального права:
- так;
- ні;
- так, якщо вони ратифіковані Верховною Радою України?
8. Чи є накази (вказівки, інформаційні листи) Генерального прокурора України і Міністра внутрішніх справ з питань слідчої роботи джерелами кримінального процесуального права:
- так;
- ні;
- так, якщо вони зареєстровані у Міністерстві юстиції України;
- так, якщо вони не суперечать нормам Основного закону і кримінального процесуального законодавства України?
9. Коли вступає в законну силу кримінальний процесуальний закон:
а) негайно після його опублікування в офіційних друкованих виданнях;
б) після спливу 10-ти днів з часу опублікування;
в) після опублікування в пресі, але з дня, який вказано в законі;
г) після спливу 10-ти днів з часу публікації закону в офіційних друкованих виданнях, якщо в самому законі (або постанові парламенту про порядок введення його в дію) немає іншої вказівки про введення його в дію, але не раніше дня його опублікування?
10. Чи може бути така ситуація, що опублікований закон вводиться в дію лише частково (певні норми діють з іншого часу):
а)так;
б) ні?
11. Чи може на території України застосуватися кримінально-процесуальне законодавство іноземної держави при виконанні доручення про правову допомогу, що надійшло від правоохоронної установи цієї держави:
а) ні, не може, оскільки на території України застосовується виключно кримінально-процесуальний закон України;
б) так, може у випадку, якщо про це прямо вказано в дорученні
про правову допомогу;
в) так, може у випадку, якщо про це прямо вказано в дорученні про правову допомогу й якщо процесуальне законодавство іноземної держави не суперечить законодавству України?
12. Як визначається дія кримінально-процесуального закону в часі:
а) на момент вчинення злочину;
б) на момент порушення кримінальної справи;
в) на момент провадження в справі?
13. Чи має зворотну силу кримінально-процесуальний закон:
а) так, має у будь-якому випадку;
б) ні, не має у жодному випадку;
в) так, має, але у випадках, коли новий закон скасовує обмеження в правах або посилює гарантії реалізації прав?
14. Коли вступає в законну силу кримінально-процесуальний закон:
а) з дня його прийняття;
б) через сім днів після його прийняття;
в) через десять днів після його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом?
15. Чи застосовується кримінально-процесуальний закон України у справах про злочини осіб без громадянства, вчинені ними на території України:
а) так, у будь-якому випадку;
б) ні;
в) тільки за згодою такої особи?
16. Кримінально-процесуальне право — це:
1) сукупність норм, що регулюють порядок проведення досудового розслідування;
2) сукупність норм, що регулюють діяльність органів досудового розслідування, прокуратури і суду;
3) сукупність норм, що регулюють порядок здійснення правосуддя у кримінальних справах?
17. Яким є кримінально-процесуальне право в Україні:
1) звичаєвим;
2) прецедентним;
3) кодифікованим?
18. Що є предметом правового регулювання в кримінальному процесі:
1) кримінально-процесуальна діяльність органів досудового розслідування, прокуратури та суду;
2) кримінально-процесуальний закон;
3) кримінально-процесуальні відносини?
19. Який метод правового регулювання домінує у кримінальному процесі:
1) імперативний;
2) диспозитивний;
3) змагальний?
20. Як співвідносяться поняття «кримінально-процесуальна норма» і «стаття кримінально-процесуального закону»:
1) ці поняття є тотожними за змістом;
2) поняття «кримінально-процесуальна норма» є ширшим за змістом;
3) поняття «кримінально-процесуальна норма» є вужчим за змістом;
4) поняття «стаття кримінально-процесуального закону» є ширшим за змістом;
5) поняття «стаття кримінально-процесуального закону» є вужчим за змістом?
21. Якими є кримінально-процесуальні норми, закріплена у ст. 4 КПК України:
а) уповноважуючі;
б) забороняючі;
в) зобов'язуючі?
22. Якими є кримінально-процесуальні норми, закріплені у ст. 6 КПК України:
1) уповноважуючі;
2) забороняючі;
3) зобов'язуючі?
23. Якими є кримінально-процесуальні норми, закріплені у ст. 26 КПК України:
1) уповноважуючі;
2) забороняючі;
3) зобов'язуючі?
24. Чи передбачена санкція і яка у ст. 224 КПК України:
1) адміністративна;
2) кримінально-процесуальна;
3) дисциплінарна?
25. Які з наведених актів є джерелом кримінально-процесуального права:
1) Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя»;
2) Постанова Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами кримінального законодавства про повторність, сукупність і рецидив злочинів та їх правові наслідки» від 4 червня 2010 року № 7;
3) Закон України «Про попереднє ув'язнення»;
4) Кримінальний кодекс України;
5) Кримінальний процесуальний кодекс України;
6) Конституція України;
7) Постанова Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 465 «Питання оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну втори нну правову допомогу»;
8) Кодекс торговельного мореплавства України?
26. У якому році був прийнятий чинний Кримінальний процесуальний кодекс України?
1) 2010;
2) 1961;
3) 2011;
4) 2012;
5) 2013?
27. Зі скількох глав складається чинний Кримінальний процесуальний кодекс України:
1) 8;
2) 10;
3) 12;
4) 46?
28. Чим визначається дія кримінально-процесуального закону в просторі:
1) територією України;
2) місцем вчинення злочину;
3) місцем початку досудового провадження;
4) юрисдикцією правоохоронного органу і територією, на яку вона поширююється?
29. За яким кримінально-процесуальним законом буде здійснюватися провадження у справі про злочин, вчинений на морському судні, що перебуває за межами України під прапором України?
1) за законодавством України;
2) за законодавством країни, на території якої перебуває судно;
3) за договором між Україною та країною перебування судна про правову допомогу у кримінальних справах?
30. Чи застосовується кримінальний процесуальний закон України у справах про злочини іноземних осіб, вчинені іноземними громадянами на території України?
1) так, у будь-якому випадку;
2) ні;
3) так, за винятком осіб, які користуються дипломатичним імунітетом?
31. Дипломатична недоторканність означає:
1) недоторканність особи дипломата чи консула;
2) недоторканність дипломатичної пошти, архівів, документів;
3) недоторканність особи, дипломатичної пошти, архівів, документів, службових і житлових приміщень?
32. Чи поширюється дипломатичний імунітет на членів сімей дипломатичних представників:
1) поширюється в будь-якому випадку;
б) поширюється, але за дотримання певних умов;
в) не поширюється?
IV. Завдання для самостійної індивідуальної роботи:
1. Охарактеризувати правила чинності кримінального процесуального закону у просторі, часі та за колом осіб за запропонованою схемою:
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ ЗАКОН | |||||
У просторі | У часі | За колом осіб | |||
Правило | Винятки | Правило | Винятки | Правило | Винятки |
2. Заповнити текстом таблицю співвідношення найважливіших ознак кримінального процесуального та кримінального і цивільного права.
Кримінальне процесуальне право | Кримінальне право Цивільне права | ||
1. | Предмет регулювання | ||
2. | Метод регулювання | ||
3. | Суб’єкти права | ||
4. | Принципи права | ||
5. | Джерело права | ||
6. | Основні інститути галузі |
3. Виписати характеристику кримінального процесуального права України за запропонованою схемою:
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ПРАВО УКРАЇНИ | |||
Поняття | Предмет правового регулювання | Методи правового регулювання | Джерела |
--— |
4. Виписати характеристику кримінально-процесуальних норм (ст.1, 4-6, 28, 31,330 КПК) у наведеній таблиці:
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ НОРМИ | ||
Номер статті КПК України | Вид кримінально-процесуальної норми | Структура кримінально-процесуальної норми |
5. Охарактеризувати правила чинності кримінально-процесуального закону в просторі, в часі, за колом осіб за такою схемою:
КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ ЗАКОН | |||||
У просторі | У часі | За колом осіб | |||
Правило | Винятки | Правило | Винятки | Правило | Винятки |
6. Законспектувати:
- Конвенцію ООН по морському праву (Монтего-Бей, 16 листопада 1994 р.) // [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/lawsea.shtml, норми якої стосуються дії кримінального процессуального законодавства України;
- Кодекс торговельного мореплавства України: закон України від 23.05.1995 № 176/95-ВР // http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/176/95-%D0%B2%D1%80/page, статті якого стосуються кримінального процесуального законодавства Украї\ни.
- Віденську конвенція про дипломатичні відносини від 18 квіт. 1961 р. [Електронний ресурс]: ратифікована Президією Верховної Ради УРСР 21 берез. 1964 р. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_048 61
7. Написати реферат, доповідь на тему:
1. Поняття та значення кримінально-процесуального закону.
2. Кримінально-процесуальні норми: поняття, види, структура.
3. Особливості санкцій кримінально-процесуальних норм.
4. Предмет і методи регулювання кримінально-процесуального права.
5. Джерела кримінально-процесуального права України.
6. Конституція України як джерело кримінально-процесуального права. Пряме застосування конституційних норм при провадженні в кримінальних справах.
7. Загальновизнані принципи та норми міжнародного права в кримінально-процесуальному праві України.
8. Значення роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, наказів Генерального прокурора України, Міністра внутрішніх справ України й інших актів нормативного характеру для кримінально-процесуальної діяльності.
9. Чинність кримінально-процесуального закону в простор у часі і за колом осіб.
10. Проблеми вдосконалення чинного кримінально процесуального законодавства України.
11. Тлумачення кримінального процесуального закону.
12. Механізм реалізації норм міжнародно-правових договорів як джерела кримінального процесуального права України.
13. Значення рішень Європейського суду з прав людини для правозастосування в Україні.
14. Проблемні питання визнання судового прецеденту джерелом кримінального процесуального права.
15. Місце та роль Рішень Конституційного Суду України у системі джерел кримінального процесу.
16. Застосування кримінально-процесуального закону за аналогією укримінальному провадженні України.
Рекомендовані нормативні акти та література:
1. Конституція України: Закон України від 28 черв. 1996 р.; зі змін. і доповн. — К.: Атіка, 2012. — 68 с.
2. Коментар до Конституції України. — К.: Інститут законодавства Верховної Ради України, 1996. — 376 с.
3. Кримінальний процесуальний кодекс України: Закон України від 13 квіт. 2012 р. // Голос України. — 2012. — 19 травня (№ 90—91).
4. Кримінальний процесуальний кодекс України // Закон і Бізнес. - 2012. - № 22 (1061). - 26 травня.
5. Кримінальний процесуальний кодекс України. – [Електронний ресурс]: Режим доступу: zakon2. rada. gov. ua/law s/how /4651-17.
6. Кримінально-процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар: у 2 т. Т. 1 / О. М. Бандурка, Э. М. Блажівський, Є. П. Бурдоль та ін..; за заг. ред.. В. Я. Тація, В. П. Пшонки, А. В. Портнова. – Х.: Право, 2012. – 768 с.
7. Кримінально-процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар: у 2 т. Т. 2 / Є. М. Блажівський, Ю. М. Грошовий, Ю. М. Дьомін та ін..; за заг. ред.. В. Я. Тація, В. П. Пшонки, А. В. Портнова. – Х.: Право, 2012. – 664 с.
8. Кримінальний процесуальний кодекс України: структурно-логічні схеми і таблиці, типові бланки та зразки процесуальних документів:науково-практимчний посібник /[авт. кол.: Андрєєв Р. Г., Блажівський Є. М., Гошовський С. І. та ін.]. – К.: Алерта, 2012. – 736 с.
9. Кримінально-процесуальний кодекс України: чинне законодавство зі змін. та доповн. станом на 17 січ. 2012 р.: (відповідає офіц. текстові). — К.: Алерта; ЦУЛ, 2012. — 216 с.
10. Курс лекцій з кримінального процесу за новим Кримінальним процесуальним кодексом України (Загальна частина) / Рожнова В. В., Савицький Д. О., Конюшенко Я. Ю. та ін. – К.: НАВСУ, 2012. – 280 с.
11. Курс лекцій з кримінального процесу за новим Кримінальним процесуальним кодексом України (Особлива частина) / Хабло О. Ю., Степанов О. С., Климчук М. П. та ін. – К.: НАВСУ, 2012. – 200 с.
12. Кримінальний процес: [підруч.] / Ю. М. Грошевий, В. Я. Тацій, А. Р. Туманянц та ін.; за ред. В. Я. Тація, Ю. М. Грошевого, О. В. Капліної, О. Г. Шило. – Х.: Право, 2013. – 824 с.
13. Молдаван А. В. Кримінальний процес України: [навчальний посібник] / А. В. Молдаван, С. М. Мельник. – К.: «Центр учбової літератури», 2013. – 368 с.
14. Рибалка О. В Кримінальний процес: [навч.-метод. посіб.] / О. В. Рибалка. – Одеса: Фенікс, 2013. – 146 с.
15. Лобойко Л. М. Кримінальний процес: підручник / Л. М. Лобойко. – К.: Істина, 2014. – 432 с.
16. Конвенция ООН по морскому праву (Монтего-Бей, 16 ноября 1994 г.) // [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/lawsea.shtml
17. Віденська конвенція про дипломатичні відносини від 18 квіт. 1961 р. [Електронний ресурс]: ратифікована Президією Верховної Ради УРСР 21 берез. 1964 р. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/995_048 61
18. Загальна декларація прав людини: прийнята та проголошена Генеральною Асамблеєю ООН 10 груд. 1948 р. // Офіційний вісник України. — 2008. — № 93. — Ст. 3103.
19. Конвенція про захист прав і основних свобод людини від 4 лист. 1950 р. // Офіційний вісник України. — 1998. — № 13. — Ст. 270.
20. Кодекс торговельного мореплавства України: закон України від 23.05.1995 № 176/95-ВР // http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/176/95-%D0%B2%D1%80/page
21. Про громадянство України: Закон України від 18 січ. 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 13. — Ст. 65.
22. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства [Електронний ресурс]: Закон України від 22 верес. 2011 р. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3773-17
23. Про визнання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини [Електронний ресурс]: Закон України від 23 лют. 2006 р. — Режим доступу: http: // www.rada.gov.ua
24. Про міжнародні договори України [Електронний ресурс]: Закон України від 29 черв. 2004 р. — Режим доступу: http: // www.rada.gov.ua
25. Рішення у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію у часі законів і інших нормативно-правових актів): рішення Конституційного Суду України від 09 лют. 1999 р. // Офіційний вісник України. — 1999. — № 7.
26. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням56 народних депутатів України про офіційне тлумачення положень частин першої, третьої статті 80 Конституції України, частини першої статті 26, частин першої, другої, третьої статті 27 Закону України «Про статус народного депутата України» та за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України про офіційне тлумачення положення частини третьої статті 80 Конституції України стосовно затримання народного депутата України (справа про гарантії депутатської недоторканності): рішення Конституційного Суду України від 26 черв. 2003 р. // Офіційний вісник України. — 2003. — № 17.
27. Положення про дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав в Україні [Електронний ресурс]: затв. Указом Президента України від 10 черв. 1993 р. // Голос України. — 1993. — 26 червня. — Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/198/93
28. Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя: постан. Пленуму Верховного Суду України від 1 лист. 1996 р. № 9 // Збірник постанов Пленуму Верховного Суду України у кримінальних справах / [упоряд. В. В. Рожнова, А. С. Сизоненко, Л. Д. Удалова]. — К., 2011. — С. 163—169.
29. Курс лекцій з кримінального процесу за новим Кримінальним процесуальним кодексом України (Загальна частина) / Рожнова В. В., Савицький Д. О., Конюшенко Я. Ю. та ін. – К.: НАВСУ, 2012. – 280 с.
30. Курс лекцій з кримінального процесу за новим Кримінальним процесуальним кодексом України (Особлива частина) / Хабло О. Ю., Степанов О. С., Климчук М. П. та ін. – К.: НАВСУ, 2012. – 200 с.
31. Молдаван А. В. Кримінальний процесс України: [навч. посіб.] / А. В. Молдаван, С. М. Мельник. – К.: «Центр учбової літератури», 2013. – 368 с.
32. Белоносов В. Критерии допустимости аналогии в уголовном процессе / В. Белоносов // Государство и право. — 2001. — № 7. — С. 65—69.
33. Бринцев В. Д. Роль і значення правотворчості у формуванні єдиного правового поля Європи / В. Д. Бринцев // Вісник Конституцыйного Суду України. — 2009. — № 2. — С. 80—91.
34. Великий Д. Аналогия и расширенное толкование в уголовно-процессуальном праве / Д. Великий // Уголовное право. — 2005. — № 3. — С. 73—76.
35. Ветрова Г. Н. Уголовно-процессуальная ответственность / Г. Н. Ветрова; отв. ред. А. М. Ларин. — М.: Наука, 1987. — 211 с.
36. Волкотруб С. Г. Імунітет у кримінальному процесі України: [монографія] / С. Г. Волкотруб.— Х.: Консул, 2005. — 144 с.
37. Дроздов О. М. Джерела кримінально-процесуального права України / О. М. Дроздов. — Х.: Вапнярчук Н. М., 2008. — 208 с.
38. Демченко В., Стратонов В. Кримінально-процесуальний закон: стилістичні проблеми / В. Демченко, В. Стратонов // Право України. — 2002. — № 11. — С. 124—127.
39. Капліна О. Поширювальне тлумачення і аналогія кримінально-процесуального закону: проблеми розмежування / О. Капліна // Вісник Академії правових наук України. — Х., 2004. — Вип. 4. — С. 152—162.
40. Капліна О. Буквальне тлумачення норм кримінально-процесуального права / О. Капліна // Вісник Академії правових наук України. — Харків, 2005. — Вип. 1. — С. 150—161.
41. Капліна О. В. Право застосовне тлумачення норм кримінально-процесуального права: [монографія] / О. В. Капліна.— Х.: Право, 2008. — 296 с.
42. Клямко Э. Обратная сила уголовно-процессуальных норм / Э. Клямко // Законность. — 1997. — № 8. — С. 46—49.
43. Маляренко В.Т., Коваленко Є.Г. Кримінальний процес України: [підруч.] / В. Т. Маляренко, Є. Г. Коваленко. — [2-е вид., перероб. і допов.]. — К.: Юрінком Інтер, 2008. — 712 с.
44. Мельников Ю. И. О гипотезе, диспозиции и санкции процессуальной нормы / Ю. И. Мельников // Проблемы социалистической законности. — Х., 1986. — Вип. 17. — С. 7—11.
45. Нор В. Т. Правова природа Постанов Пленуму Верховного Суду України та їх роль у механізмі кримінально-процесуального регулювання / В. Т. Нор // Вісник Львівського Університету. Серія юридична. — Львів, 2007. — Вип. 44. — С. 329—336.
46. Погорецький М. А. Кримінально-процесуальні правовідносини: структура і система / М. А. Погорецький.— Х.: Арсіс, 2002. — 160 с.
47. Пархоменко Н. М. Джерела права: проблеми теорії та методології / Пархоменко Н. М. — К.: Юрид. думка, 2008. — 336 с.
48. Практика Європейського суду з прав людини: загальнотеоретичні дослідження / редкол.: П. М. Рабінович (голов. ред.) [та ін.]; Пр. Львів. лаб. Прав людини і громадянина НДІ держ. буд-ва та місц. самоврядування Акад. прав. Наук України. — Львів: Край, 2009. — Вип. 21. — 152 с. — (Серія І: Дослідження та реферати).
49. Рожнова В. В. Застосування аналогії у кримінальному процесі / В. В. Рожнова // Вісник Національного університету внутрішніх справ. — Х., 2005. — Вип. 30. — С. 55—60.
50. Савонюк Р. Щодо термінів і понять Кримінально-процесуального кодексу України / Р. Савонюк // Право України. — 2004. — № 2. — С. 99—101.
51. Соловьёва Т. А. Оценочные понятия и суждения в уголовно-процессуальном праве / Т. А. Словьёва // Правоведение. — 1986. — № 3. — С. 68—73.
52. Столмаков А. И. Понятие и классификация санкций норм уголовно-процессуального права / А. Н. Столмаков // Правоведение. — 1977. — № 3. — С. 40—46.
53. Тертишник В. Концептуальна модель КПК України і проблеми реалізації ідей правової держави у сфері правосуддя / В. Тертишник // Право України. — 2003. — № 11. — С. 89—94.
54. Трагнюк Р. Принципи і стандарти захисту учасників кримінального судочинства в міжнародних документах / Р. Трагнюк // Право України. — 2002. — № 8. — С. 26—32.
55. Філатов В. М. Застосування норм міжнародних договорів і рішень Європейського суду з прав людини у кримінальному судочинстві / В. М. Філатов, С. А. Солодкий // Вісник Верховного Суду України. — 2004. — № 7. — С. 32—38.
56. Францифоров Ю. В. Действие механизма уголовно-процессуального регулирования в уголовном процессе / Ю. В. Францифоров // Рос. следователь. — 2004. — № 2. — С. 8—10.