Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння




Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
1. Власник (титульний володілець) може вимагати усунення всяких порушень його пра­ва, хоча б ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Таке право забезпе­чується йому за допомогою негаторного позову. Негаторний позов — це позадоговірна вимога власника, що володіє річчю, до третьої особи про усунення перешкод у здійсненні правомочностей користування та (або) розпорядження майном. Перешкодою в здійсненні правомочностей власника є неправомірні дії порушника цих прав.
До порушень права користування відносяться, наприклад, випадки самоуправного зай­няття приміщення в будинку власника чи заборона на експлуатацію підсобних приміщень, що належать йому на праві часткової власності. В усіх зазначених і подібних їм випадках власник чи особа, що правомірно володіє річчю, може захистити свої інтереси, пред'явив­ши позов про усунення перешкод, що заважають йому користатися майном.
Порушення права розпорядження має місце в тих випадках, коли власник незаконно обмежується у можливості реалізації не тільки правомочності користування, але і розпо­рядження (наприклад, при здійсненні опису майна чи накладенні арешту). Отже, негатор-ним позовом може бути захищене право власності і право законного володіння. Можливі випадки, коли при виробництві опису майна останнє вилучається у власника і передається за тими чи іншими підставами третім особам. Оскільки річ вибуває з володіння власника, тут є підстави пред'явити віндикаційний позов.
Предметом негаторного позову є вимога позивача про усунення порушень, не поєдна­них з позбавленням володіння. Підставою негаторного позову є обставини, що обґрунтову­ють право позивача на користування і розпорядження майном, а також підтверджують, що поведінка третьої особи створює перешкоди у здійсненні цих правомочностей. Обов'язком власника не є доказування неправомірності дій відповідача. Вони припускаються такими, доки сам відповідач не доведе правомірність своєї поведінки.
Правом на негаторний позов володіють власник, а також титульний власник, що володі­ють річчю, але позбавлені можливості користатися чи розпоряджатися нею. Як відповідач виступає особа, що своїм противоправним поводженням створює перешкоди, що заважа­ють нормальному здійсненню права власності (права титульного володіння).
Суттєвими вимогами за негаторним позовом є усунення порушення, яке триває і має" місце на момент звернення з позовом. Тому на негаторний позов не поширюються вимоги щодо строків позовної давності, оскільки з негаторним позовом можна звернутися в будь-який час, поки існує правопорушення. Якщо ж перешкоди в користуванні чи розпоряджен­ні майном усунуті, то, відповідно, відсутні і підстави для звернення з негаторним позовом. Однак таке положення не означає відсутність у власника можливості подання позову про заборону порушення права власності, що можуть мати місце у майбутньому. Така можли­вість надається власнику ч. 2 ст. 386 ЦК.

Визнання права власності

Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним до­кумента, який засвідчує його право власності.
1. Позови про визнання права власності спрямовані на усунення перешкод у здійсненні власником (чи титульним володільцем) свого права і виключення посягань на належне власнику майно за допомогою підтвердження в судовому порядку факту приналежності йому спірного майна на праві власності. Позов про визнання права власності — це недоговірна вимога власника майна про кон­статацію перед третіми особами факту приналежності позивачу права власності на спірне майно, не поєднане з конкретними вимогами про повернення майна чи усунення інших перешкод, не пов'язаних з позбавленням володіння. Зазначений позов може бути заявлений власником індивідуально визначеної речі, який як володіє, так і не володіє нею (якщо при цьому не ставиться питання про її повернення), права якого оспорюються, заперечуються чи не визнаються третьою особою, яка не зна­ходиться з власником у зобов'язальних чи інших відносних відносинах із приводу спірної речі. Правом на подібний позов наділений і титульний володілець майна. Як відповідач виступає третя'Особа, яка або заявляє про свої права на річ, або не пред'являє таких прав, але не визнає за позивачем речового права на майно. Підтвердження в суді права власності або іншого речового права на майно, що складає предмет спору, здійснюється за допомогою спростування в суді установлених фактів (на­приклад, факту оголошення особи померлою) або шляхом підтвердження фактів, що свід­чать про володіння спірним майном на праві власності або іншому речовому праві (напри­клад, факту приналежності частки у загальному майні власників). Підставою позову є обставини, що підтверджують наявність у позивача права власнос­ті чи іншого права на майно. Необхідною умовою захисту права власності шляхом його визнання служить підтвердження позивачем своїх прав на майно. Це може випливати із представлених ним правовстановлюючих документів, показань свідків, а також будь-яких інших доказів, що підтверджують приналежність позивачу спірного майна. Якщо майно знаходиться у володінні позивача, його право на майно захищається презумпцією право­мірності фактичного володіння. Оскільки позови про визнання права власності, з одного боку, не пов'язані з конкретни­ми порушеннями правомочностей власника і, з іншого боку, диктуються триваючим неза­конним поводженням третьої особи, на них, як і на нєгаторні позови, не поширюється дія позовної давності. Вимога про визнання права власності не є самоціллю позивачів та єдиним предметом позову. Як правило, такі вимоги супроводжують позови про витребування майна з чужого незаконного володіння, про усунення порушень права власності, не пов'язаних з порушенням володіння, та ін. Отже, за таких умов вимоги про визнання права власності є лише передумовою для досягнення позивачем кінцевої мети позову (наприклад, повернути майно у своє володіння). Також спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи, і це право оспорює відповідач.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 806 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2255 - | 1995 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.