Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історія розвитку Національного банку України




Рішення про створення Національного банку України на базі Української республіканської контори Держбанку СРСР було прийнято 20 березня 1991 р. (пункт 3 Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про банки і банківську діяльність"). У жовтні 1991 р. НБУ перереєстрував створені на території України комерційні банки, що були зареєстровані колишнім Держбанком СРСР.

У 1991 р. було закладено лише фундамент функціонування Національного банку України як центрального банку держави. У цей період він ще не мав належної структури. Банківська система перебувала в зародковому стані. Власної нормативної бази в Національного банку також не було. Під час здійснення контролю за діяльністю комерційних банків, які створювалися, використовувалися нормативно-правові документи колишнього Держбанку СРСР.

У квітні 1992 р. було затверджено склад Правління та структури Національного банку України, у липні цього року було здійснено перехід на розрахунки із центральними банками держав СНД через кореспондентські рахунки, у серпні було створено Валютну біржу Національного банку України, яку у липні 1993 р. реформували в Українську міжбанківську валютну біржу. У вересні Україну прийняли до Міжнародного валютного фонду та Світового банку, у жовтні вона вступила до Європейського банку реконструкції та розвитку.

У лютому 1993 р. Урядом України було прийнято Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», згідно з яким Національний банк України був визначений головним валютним органом держави. НБУ започатковано обов'язкові економічні нормативи для комерційних банків; у червні - введено новий порядок касового обслуговування державного бюджету, створено Центральну розрахункову палату НБУ; Центр міждержавних розрахунків НБУ; Національну платіжну раду при НБУ; - у серпні Національний банк України підключено до міжнародної банківської мережі S.W.I.F.T.

У квітні 1994 р. було запроваджено практику щоденного складання зведених балансів Національного банку України та банківської системи в цілому, у травні - розроблено проект Платіжної системи України в рамках Інституційної позики Світового банку; у жовтні - створено Банкнотно-монетний двір Національного банку України на базі Банкнотної фабрики та інших допоміжних структурних підрозділів.

У лютому 1995 р. було запроваджено класичний механізм обслуговування дефіциту державного бюджету через державні цінні папери; у травні - введено в обіг першу ювілейну монету України, присвячену 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.

У січні 1996 р. було введено в систему електронних платежів мультивалютного режиму, у липні - створено автоматизований Депозитарій державних цінних паперів НБУ, у вересні - проведено грошову реформу з введенням в обіг національної валюти - гривні.

У січні 1997 р. Державною скарбницею було започатковано операції з розміщення дорогоцінних металів на «металевих рахунках» у провідних зарубіжних банках; у лютому - впроваджено пластикові картки міжнародних платіжних систем у розрахунках за товари, надані послуги та при видачі готівки, введено перший пусковий комплекс Фабрики банкнотного паперу в м. Малині; у червні - створено Центральний міжбанківський процесинговий центр для виконання інформаційного обслуговування банківських установ, у липні - придбано програмний продукт VISA Int.

З 01.01.1998 p. комерційні банки перейшли на бухгалтерський облік за МСБО, у серпні - створено музей грошей Національного банку України.

У травні 1999 р. було прийнято Закон України «Про Національний банк України».

Таким чином, Національним банком України за роки його діяльності було зроблено чимало: вдалося подолати гіперінфляцію, яка виникла у перші роки незалежності країни; створити вітчизняний валютний ринок і накопичити власні міжнародні валютні резерви; успішно провести грошову реформу й запровадити повноцінну національну валюту; перейти на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і звітності; створити платіжну систему; налагодити вітчизняне виробництво банкнот і монет.

Національний банк України веде тісну співпрацю з Міжнародним валютним фондом, Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Європейським банком реконструкції та розвитку, Банком міжнародних розрахунків у Базелі (Швейцарія), центральними банками Німеччини, Нідерландів, Австрії, Великобританії, Франції, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Фінляндії, США, а також провідними комерційними банками Західної Європи та США з питань монетарної політики, організації банківського нагляду, банківської статистики, складання платіжного балансу, впровадження прийнятих у світовій практиці систем розрахунків і міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Під керівництвом НБУ в Україні було створено сучасну банківську систему.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 463 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2255 - | 2078 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.