Рішення про створення Національного банку України на базі Української республіканської контори Держбанку СРСР було прийнято 20 березня 1991 р. (пункт 3 Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про банки і банківську діяльність"). У жовтні 1991 р. НБУ перереєстрував створені на території України комерційні банки, що були зареєстровані колишнім Держбанком СРСР.
У 1991 р. було закладено лише фундамент функціонування Національного банку України як центрального банку держави. У цей період він ще не мав належної структури. Банківська система перебувала в зародковому стані. Власної нормативної бази в Національного банку також не було. Під час здійснення контролю за діяльністю комерційних банків, які створювалися, використовувалися нормативно-правові документи колишнього Держбанку СРСР.
У квітні 1992 р. було затверджено склад Правління та структури Національного банку України, у липні цього року було здійснено перехід на розрахунки із центральними банками держав СНД через кореспондентські рахунки, у серпні було створено Валютну біржу Національного банку України, яку у липні 1993 р. реформували в Українську міжбанківську валютну біржу. У вересні Україну прийняли до Міжнародного валютного фонду та Світового банку, у жовтні вона вступила до Європейського банку реконструкції та розвитку.
У лютому 1993 р. Урядом України було прийнято Декрет КМУ «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», згідно з яким Національний банк України був визначений головним валютним органом держави. НБУ започатковано обов'язкові економічні нормативи для комерційних банків; у червні - введено новий порядок касового обслуговування державного бюджету, створено Центральну розрахункову палату НБУ; Центр міждержавних розрахунків НБУ; Національну платіжну раду при НБУ; - у серпні Національний банк України підключено до міжнародної банківської мережі S.W.I.F.T.
У квітні 1994 р. було запроваджено практику щоденного складання зведених балансів Національного банку України та банківської системи в цілому, у травні - розроблено проект Платіжної системи України в рамках Інституційної позики Світового банку; у жовтні - створено Банкнотно-монетний двір Національного банку України на базі Банкнотної фабрики та інших допоміжних структурних підрозділів.
У лютому 1995 р. було запроваджено класичний механізм обслуговування дефіциту державного бюджету через державні цінні папери; у травні - введено в обіг першу ювілейну монету України, присвячену 50-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
У січні 1996 р. було введено в систему електронних платежів мультивалютного режиму, у липні - створено автоматизований Депозитарій державних цінних паперів НБУ, у вересні - проведено грошову реформу з введенням в обіг національної валюти - гривні.
У січні 1997 р. Державною скарбницею було започатковано операції з розміщення дорогоцінних металів на «металевих рахунках» у провідних зарубіжних банках; у лютому - впроваджено пластикові картки міжнародних платіжних систем у розрахунках за товари, надані послуги та при видачі готівки, введено перший пусковий комплекс Фабрики банкнотного паперу в м. Малині; у червні - створено Центральний міжбанківський процесинговий центр для виконання інформаційного обслуговування банківських установ, у липні - придбано програмний продукт VISA Int.
З 01.01.1998 p. комерційні банки перейшли на бухгалтерський облік за МСБО, у серпні - створено музей грошей Національного банку України.
У травні 1999 р. було прийнято Закон України «Про Національний банк України».
Таким чином, Національним банком України за роки його діяльності було зроблено чимало: вдалося подолати гіперінфляцію, яка виникла у перші роки незалежності країни; створити вітчизняний валютний ринок і накопичити власні міжнародні валютні резерви; успішно провести грошову реформу й запровадити повноцінну національну валюту; перейти на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку і звітності; створити платіжну систему; налагодити вітчизняне виробництво банкнот і монет.
Національний банк України веде тісну співпрацю з Міжнародним валютним фондом, Міжнародним банком реконструкції та розвитку. Європейським банком реконструкції та розвитку, Банком міжнародних розрахунків у Базелі (Швейцарія), центральними банками Німеччини, Нідерландів, Австрії, Великобританії, Франції, Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Фінляндії, США, а також провідними комерційними банками Західної Європи та США з питань монетарної політики, організації банківського нагляду, банківської статистики, складання платіжного балансу, впровадження прийнятих у світовій практиці систем розрахунків і міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Під керівництвом НБУ в Україні було створено сучасну банківську систему.