МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
ПОЛТАВСЬКА ДЕРЖАВНА АГРАРНА АКАДЕМІЯ
Інженерно-технологічний факультет
Кафедра «Безпека життєдіяльності»
ОХОРОНА ПРАЦІ У ГАЛУЗІ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до проведення практичних занять
для студентів денної форми навчання
за спеціальністю:
«Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва»
ОКР «Магістр». «Спеціаліст»
ЧАСТИНА 1
ПОЛТАВА - 2011
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до проведення практичних занять
для студентів денної форми навчання
за спеціальністю:
«Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва»
ОКР «Магістр». «Спеціаліст»
Методичні вказівки розробив:
Доцент, к.т.н. Лапенко Т.Г.
Обговорені та затверджені на засіданні кафедри БЖД
Протокол № ____ від «___» ___________ 2011
Практичне заняття 2.1
Основні законодавчі та нормативно-правові акти з охорони праці в галузі
План
1. Основні законодавчі акти з охорони праці
2. Нормативні акти, що діють у межах підприємства
3. Галузеві програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
Література:
1. Жидецький В.Ц. Основи охорони праці. Праці. Підручник. – Львів: УАД, 2006. – С.23.
2. М.І. Федоров, Т.Г. Лапенко, О.У. Дрожчана. Охорона праці в галузі. Збірник схем, термінів … - Полтава: ПДАА, 2009. – С. 7376.
Основні законодавчі акти з охорони праці
Законодавчими актами, що визначають основні положення з питань охорони праці, є загальні закони України, а також спеціальні законодавчі акти. До загальних законів, що визначають основні положення про охорону праці належать: Конституція України, Закони країни «Про охорону праці», «Про охорону здоров'я», «Про пожежну безпеку», «Про використання ядерної енергії та радіаційний захист», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Кодекс законів про працю України (КЗпП). Спеціальними законодавчими актами в галузі охорони праці є нормативно-правові акти з охорони праці, Державні стандарти Системи стандартів безпеки праці, Будівельні норми та правила, Санітарні норми, Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів та інші нормативно-правові акти, якими встановлюються загальнообов'язкові правила (норми).
В основному законі України—Конституції питанням охорони праці присвячені статті 43,45 та 46.
В статті 43 Конституції України записано: «Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується», «Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом», «Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється».
Кожен, хто працює, має право на відпочинок (ст. 45 Конституції України). Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.
У тексті статті 46 Конституції України вказано на те, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основоположним законодавчим документом у галузі охорони праці є Закон України «Про охорону праці», дія якого поширюється на юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.