Щодо кількісного складу Європарламенту, що у 1994 р. у ньому було 518 осіб. Основним принципом поділу місць у цьому органі є, перш за все, пропорційне представництво В залежності від кількості населення. Число мандатів, закріплених за кожною країною, фіксується в установчому акті і переглядається тоді, коли відбувається розширення Євросоюзу чи істотно змінюється чисельність населення.
Наприклад, об'єднання Східної та Західної Німеччини у 1991 р. призвело до суттєвого збільшення населення. Це стало причиною зростання чисельного представництва цієї країни в Європарламенті. У 1995 р. було запроваджено нові місця для країн, які приєднались до Євросоюзу, - Австрії, Фінляндії та Швеції.
Нинішній розподіл місць в Європарламенті виглядає наступним чином: Австрія - 20, Бельгія - 25, Велика Британія - 87, Греція - 25, Данія - 16, Ірландія - 15, Іспанія - 64, Італія - 87, Люксембург - 6, Нідерланди -31, Німеччина - 99, Португалія - 25, Фінляндія - 16, Франція - 87, Швеція - 21 місце. Загальна кількість місць -624.
Як видно з наведених даних, найбільшу кількість місць має Німеччина - 99. Велика Британія, Італія та Франція мають по 87 місць. Цікаво, що місця Великої Британії поділені в такій пропорції: 71 місце - Англія, 8 -Шотландія, 6 - Уельс, 3 - Північна Ірландія.
Безперечно, тенденція до розширення кількості країн - членів Євросоюзу, яка спостерігається нині, призведе до того, що норми їх представництва зменшуватимуться.
Відповідно до положень п. З ст.190 Договору про заснування Європейського Співтовариства члени Європарламенту обираються на п'ять років. При цьому слід звернути увагу на те, що положення п. 2 ст.19 цього ж Договору дозволяють громадянину Євросоюзу, який постійно проживає в одній з країн-членів та не є її громадянином, реалізувати право висувати свою кандидатуру та брати участь у виборах членів Європарламенту на тих же умовах, що існують для громадян цієї країни.
38. Політична структурованість Євро парламенту.
Як і в національних законодавчих органах, в Європейському Парламенті представники різних держав об'єднуються у політичні групи, які формуються незалежно від національної належності та місця обрання їх членів. Критерієм об'єднання в даному випадку є політичні інтереси. Одночасно слід зауважити, що Правилами процедури Євросоюзу передбачено визнання політичних угрупувань. Як створення останніх, так і призначення до парламентських комітетів відбувається з урахуванням політичних засад.
Відповідно до названих Правил процедури політичне угруповання (його ще називають фракцією) має складатись з представників більше ніж однієї країни. Загальна кількість представників має бути не меншою 23 осіб, якщо вони є представниками двох країн; IX - якщо до такого політичного угруповання входять представники трьох країн; 14 - якщо члени угруповання представляють чотири країни і більше. Одна особа не може входити до більш ніж одного політичного угруповання. Схема об'єднання представників у політичні угруповання, які практично є основою відповідних партій, подається Голові Європарламенту та друкується в офіційному виданні із означенням назви угруповання, його персонального складу та керівництва.
Роль політичних угруповань, які уособлюють певні політичні партії, визначена її ст. 191 Договору про заснування Європейського Співтовариства наступним чином: "Політичні партії на європейському рівні є важливим фактором інтеграції в рамках Співтовариства. Вони сприяють формуванню європейської ідентичності та відображають політичну волю громадян Союзу".Аналіз нинішньої системи і складу політичних угруповань дає підстави зробити висновок, що найбільше об'єднане політичним угруповання Європейської народної партії та Партії європейських демократів, яке мас в Євронарламенті 22.3 місця. Наступними йдуть Партія європейських соціалістів - 180 місць, Європейська партія лібералів, демократів та реформаторів - 50 місць, угруповання "зелених" та Вільний союз за Європу - 48 місць. Об'єднання конфедеративних Іруп єдиних лівих та "зелених" лівих Скандинавії - 42, Союз за Європу напій - ЗО, угруповання за Європу демократій та різноманіття -16 місць. Депутатів, які не увійшли до існуючих політичних угруповань, - 27 осіб. Важливо, що склад та чисельність політичних угруповань можуть змінюватись.
Слід зазначити, що останні три скликання абсолютна більшість місць в Європарламенті розподіляється між Європейською народною партією та Партією Європейських соціалістів. Представники саме цих партій займають основні керівні посади в Європарламенті.