Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Статеві залози і їх гормони




Статеві залози є мішаними, оскільки поряд з продукцією статевих клітин – сперматозоїдів і яйцеклітин виділяють в кров статеві гормони – андрогени і естрогени. Обидві групи статевих гормонів утворюються як в чоловічих, так і в жіночих статевих залозах. Однак у чоловіків превалюють андрогени, а у жінок – естрогени. За хімічною природою статеві гормони є стероїдами. Ці гормони необхідні для статевого дозрівання, забезпечення розвитку вторинних статевих ознак та виконання статевих функцій.

Ендокринну функцію в сім'яниках виконують інтерстиціальні клітини, або клітини Лейдіга. Це крупні клітини, які знаходяться між сім'яними канальцями біля кровоносних капілярів і продукують андростерони. Чоловічі статеві гормони, які продукує ця ділянка – тестостерон, андростерон і ін., але найбільш активним серед андрогенів є тестостерон.

Гормон тестостерон здійснює статеве дифференціювання організму в ембріональний період. Під його впливом відбувається маскулінізація зовнішніх і внутрішніх статевих органів. З настанням статевої зрілості андрогени стимулюють сперматогенез і розвиток вторинних статевих ознак, викликають збільшення гортані, потовщують голосові зв'язки, що змінює тембр голосу. Андрогени стимулюють синтез білку, що забезпечує розвиток мускулатури, впливають на функцію нервової системи і визначають статеву поведінку самців.

Брак статевих гомонів викликає зміни, які залежать від того, чи вони виникли задовго до статевого дозрівання, чи після. В першому випадку статеве дозрівання припиняється і статеві органи не досягають зрілого стану, не розвиваються вторинні статеві ознаки. В другому випадку відбуваються в статевій системі лише часткові зміни.

В регуляції діяльності чоловічих статевих залоз провідну роль відіграють гонадотропні гормони аденогіпофізу. Їх введення прискорює і посилює розвиток чоловічого статевого апарату і вторинних статевих ознак. Видалення гіпофізу у статевозрілих тварин приводить до атрофії сім'яних канальців і інтерстиціальної тканини.

Яєчник продукує естрогени – естрадіол і прогестерон. Перший виробляється в фолікулі яєчника, другий є гормоном жовтого тіла. Продукція естрогенів пов’язана з зернистим шаром фолікулів і граафових пухирців. Кількість жіночих статевих гормонів пов’язана з фазами статевого циклу. Так, естрогени створюють умови для запліднення яйцеклітини, а прогестерон забезпечує імплантацію і розвиток зародка після запліднення. В прямій залежності від функції яєчника перебуває матка. При введенні естрогенів відбувається гіпертрофія матки, її набухання, ріст маткових труб і посилення скоротливості їх м’язів, що сприяє переміщенню яйцеклітини до матки. Основним місцем утворення – прогестерону, або гормону жовтого тіла є клітини жовтого тіла. Жовте тіло виникає в кожному статевому циклі після овуляції на місці зруйнованого фолікула. Другим його джерелом є плацента. Цей гормон називають також гормоном вагітності, оскільки він не тільки забезпечує нормальний розвиток заплідненої яйцеклітини, але й гальмує ріст чергового фолікула й овуляцію.

З настанням статевої зрілості у жінок овуляція періодично повторюється і є складовою частиною статевого циклу, який зветься менструальним і триває 28 днів. Він включає чотири періоди: 1) передовуляційний, 2) овуляційний, 3) післяовуляційний, 4) період спокою.

В першому періоді відбувається підготовка до вагітності. Матка в цей час збільшується, розростаються її залози, посилюється скоротливість маткових труб. Вміст гонадотропних гормонів в аденогіпофізі збільшується як в першому, так і в другому періоді, а після овуляції знижується. Під впливом гонадотропних гормонів посилюється вироблення яєчником естрогенів, які й викликають вказані зміни в статевому апараті, дозрівання фолікула і овуляцію.

Настання овуляції викликає вихід яйцеклітини і переміщення її в матковій трубі. Заплідненна яйцеклітина потрапляє в матку і закріплюється в слизовій оболонці. На місці фолікула розвивається жовте тіло, клітини якого продукують гормон – прогестерон.

Під впливом прогестерону продукція гонадотропних гормонів аденогіпофізом зменшується, що в свою чергу зменшує утворення яєчниками естрогенів.

Якщо запліднення не відбулося, настає післяовуляційний період. В цей період у жінок настає менструація, як результат скорочення матки і відторгнення її слизової. Після завершення післяовуляційного періоду настає період міжовуляційного спокою.

Секреція естрадіолу та прогестерону регулюється гонадотропними гормонами гіпофізу – фолікулостимулюючим (ФСГ) і лютеїнізуючим (ЛГ). В перші дні статевого циклу наростає кількість ФСГ, що стимулює ріст первинного фолікула. Принципове значення має співвідношення між ФСГ і ЛГ. В середині циклу підвищується рівень ЛГ, що призводить до розриву фолікула і перетворення його в жовте тіло. Плацента продукує лактогенний гормон (пролактин) і релаксин, який до моменту пологів викликає розрихління лобкового зчленування. При пологах підвищується рівень нейросекрету окситоцину, який активізує скоротливість м’язів матки та сприяє скороченню міоепітеліальних клітин в альвеолах молочних залоз і разом з пролактином забезпечує виділення молока. На функцію статевих залоз чинить великий вплив ЦНС. Ось чому при стресових ситуаціях та під впливом негативних емоцій може змінюватися перебіг статевого циклу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 779 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2552 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.