Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Рельєф Палацю Ашшурбаніпала




Культура Месопотамії

 

Особливість найдавнішої політичної історії Месопотамії полягає в тому, що тут існували не одна, а декілька міст-держав, які почергово домагалися верховенства в регіоні.

У Месопотамії раніше, ніж у Єгипті розпочалося будівництво іригаційних споруд. Розливи Євфрата бувають дуже сильними, але нечастими. Тому викопувалися величезні котловани, вони заповнювалися водою під час розливу — так створювався запас води на час засухи.

Наприкінці IV тис. до н. е. в цьому регіоні з’явилися ранні міста: Ур, Урук, Лагаш у Нижній Месопотамії (Шумер), Вавилон, Кіш, Ніппур у центральній частині Межиріччя (Аккад), Ашшур, Ніневія, Марі у Верхній Месопотамії (Ассирія).

 

 

Карта Давньої Месопотамії

 

Жителям Межиріччя світ уявлявся кулею, на трьох верхніх рівнях якої жили боги, і звідки світять зорі на три нижні земні рівні. Жителі Межиріччя вірили, що після смерті душі людей потрапляють у підземний світ незалежно від свого статусу й своїх діянь у земному житті.

Релігія Межиріччя політеїстична. За записами на глиняних табличках нараховано понад 2400 богів. Був широко поширений генотеїзм: боги одного міста мали відповідників у інших містах. Богам поклонялися у вигляді ідолів, збереглися записані на глиняних табличках молитви. Месопотамські боги були антропоморфічними, тобто схожими на людей. Одним із найважливіших богів спочатку був шумерський бог і цар Енліль, вплив якого поширився також і в Аккаді. Іншими важливими богами у Шумері були Ан, якого аккадці називали Ану, Енкі. Шумерська богиня кохання Інанна стала аккадською Іштар. Коли до влади прийшов Вавилон, Хаммурапі оголосив верховним богом Мардука.

Утворення в містах державних структур сприяло народженню монументальної архітектури. Готових будівельних матеріалів — каменю, дерева, не було. Усі гігантські будовизводилися з глиняної цегли.

Архітектура Месопотамії через постійні війни була архітектурою фортець. Укріплені ворота з важким порталом, рами, укріплені колонами, і бронзові двері - Вавилонський винахід. Звідти ж прийшли і бронзові леви, які стоять по обох сторонах дверей. У Месопотамії створені й інші архітектурні форми: це вежі, бані (кругла форма даху), арка і склепіння (що пізніше стало основою архітектури Стародавнього Риму та середньовічної Європи) У центрі міста стояв храм-зіккурат – символ всемогутності держави.

Храми розміщувалися на вершині особливої ступінчастої вежі — зікурату. Зікурати складалися з декількох платформ, що звужуються догори. Піднятися до храму, що знаходився на верхньому майданчику, можна було довгими круговими сходами і похилими підйомами. Хода до храму становила частину релігійних церемоній.

 

 

Зиккурат

Відгомони слави месопотамських будівельників відбилися в біблійній розповіді про Вавилонську вежу.

Храми прикрашалися статуями, в яких закарбувався самобутній шумерський канон – адорант (фігурка людини, що молиться).

 

Адорант Адорант

 

Такими ж величними, як і культові споруди, були палаци правителів Шумеру, Аккаду, Вавилонії і особливо Ассирії. Це були складні архітектурні конструкції. Так, вхід в царський палац у Ніневії був прикрашений багатьма величезними статуями фантастичних тварин — крилатих людинобиків і людинолевів (шеду).

Ніневія

Палац Саргона ІІ

 

Шеду

З яскравих глазурованих цеглин складалися візерунки та фігури на стінах. Тут можна було знайти квіти, що нагадують ромашку, а також биків, левів і фантастичних звірів, покликаних охороняти від злих духів. Подібні зображення прикрашали, наприклад, міські ворота, присвячені богині Іштар, у Вавилоні. Пристрасть до зображення всякого роду тварин найшла своє відображення в рельєфах.

 

Рельєф Палацю Ашшурбаніпала

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 914 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2183 - | 2133 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.