У 30-ті роки ХХ ст. в світі ускладнилися міждержавні відносини. Це було пов’язано, насамперед, з намаганнями нацистської Німеччини переглянути Версальську систему договорів, здійснити черговий поділ сфер впливу в Європі та світі.
Версальський договір підписано 28 червня 1919 року державами-переможицями у Першій світовій війні – США, Британією, Францією, Італією, Японією, Бельгією та іншими, з одного боку, і переможеною Німеччиною – з, іншого. За умовами Версальського договору Німеччина повернула Франції Ельзас і Лотарингію, а також передала шахти Саарського вугільного басейну. Німецькі колонії поділили між собою Англія, Франція, Бельгія, Японія. Німеччину зобов’язано сплатити воєнну контрибуцію у розмірі 132 млрд. золотих крон. |
Німеччина, намагаючись ревізувати Версальську систему, активно використовувала фактор перебування українських етнічних територій у складі ряду євпропейських країн, нерівноправне становище української національної меншини. Така політика робила „українське питання” важливою картою у великій дипломатичній грі.
Отже, перебування українських земель у складі СРСР, Чехословаччини, Польщі та Румунії стало дестабілізуючим фактором політичного життя в Європі, оскільки вищеназвані держави мали різний соціально-політичний устрій і трималися різних позицій у міжнародній політиці.
На цьому часі чітко визначилися три групи країн, зацікавлених у вирішенні „українського питання”:
· перша група – СРСР, Польща, Румунія, Чехословаччина, основною метою яких було утримати підвладні їм українські території і приєднати нові;
· дуга група – Англія, Франція і США, які втручанням у вирішення „українського питання” чи дипломатичним нейтралітетом мали задовольнити свої геополітичні інтереси;
· третя група – Німеччина та Угорщина: перша претендувала на українські землі як невичерпний постачальник продовольства та сировини; друга – Угорщина, домагалася повернення Закарпатської України.
Складність ситуації полягала в тому, що український народ не міг самостійно вирішити свою подальшу долю. Його майбутнє залежало від балансу інтересів різних, насамперед, великих держав, і від співвідношення сил, які могли ці інтереси захистити.
Вагомими і впливовими силовими центрами у Європі наприкінці 30-х років були:
· Великобританія, Франція (пізніше до них приєдналися США);
· Німеччина, Італія, яких підтримувала Японія: 1935оку вони уклали Антикомінтернівський пакт спрямований проти Радянського Союзу;
· Союз Радянських Соціалістичних Республік.
Вирішальна роль у підпорядкуванні українських земель наприкінці 30-х років ХХ ст. належала Німеччині. Перший крок у здійсненні поставленої мети зроблено вже через кілька місяців після приходу фашистів до влади – у березні-травні 1933 року під час напівофіційних візитів Розенберга до Локарно (Італія) та Лондона (Англія), де, у ході таємних нарад з італійськими та англійськими політичними діячами, він обгрунтовує „план поділу Росії шляхом відриву від Рад України”.
В червні 1933 року, під час роботи Міжнародної економічної і фінансової конференції у Лондоні, Гутенберг відкрито виступає з вимогою про передачу Німеччині України „для раціонального використання цієї родючої території”. Підтвердженням такої позиції Німеччини став виступ Гітлера у Нюрнберзі 1936 року на з’їзді нацистської партії, коли він заявив, що за умови завоювання України, Уралу і Сибіру „кожна німецька господиня відчула б, наскільки її життя стало легшим”.
Черговий крок у процедурі розгляду питання про українські землі зроблено підписанням представниками Великобританії (Н.Чемберлен), Франції (Г.Даладьє), Німеччини (А.Гітлер) та Італії (Б.Муссоліні) Мюнхенської угоди: 30 вересня 1938 року. У відповідності до угоди Німеччина отримувала право на анексію Судетської області (найбільш промислово розвиненої території Чехословаччини), а також тих районів, де німецьке населення перевищувало 50 %. Цей крок став початком розпаду Чехословаччини як держави. Фактично, вона перетворюється на федерацію трьох народів: чехів, словаків, українців.
За рішенням Віденського арбітражу від 2 листопада 1938 року частина території Карпатської України (1856 кв. км.) з населенням 180 тис. жителів (Ужгород Мукачів) повинна була відійти до Угорщини.
Це рішення, з одного боку, було своєрідним авансом Угорщині, яку Німеччина намагалась перетворити на свого сателіта, з іншого, - зберігаючи частину Закарпаття (Карпати України), Гітлер залишав у своєму активі важелі тиску не тільки на Угорщину, а й на СРСР і Польщу.
Остаточне завоювання Чехословаччини сталося в результаті військової операції угорської армії, яка розпочалася у ніч з 13 на 14 березня 1939 року. Карпатська Україна, що 15 березня 1939р. проголосила свою незалежність під егідою рейха, не дивлячись на героїчну боротьбу, 18 березня 1939 р. була окупована Угорщиною.
Подальші зміни у вирішенні „українського питання” були пов’язані з підписанням 23 серпня 1939 року радянсько-німецького договору про ненапад, таємного протоколу до нього. Досягнуті домовленості увійшли в історію під назвою пакт Молотова-Ріббентропа.
Пакт- образний вислів, що виступає на означення суми угод і домовленостей між СРСР і Німеччиною, початок яким поклали головні: договір про ненапад від 23 серпня 1939 року і підписаний того ж дня секретний додатковий протокол до нього. |
Укладаючи даний договір, Німеччина та Радянський Союз мали різні цілі. А.Гітлер, готуючись до нападу на Польщу, усвідомлював, що цей договір виключить для Німеччини загрозу війни на два фронти в Європі, оскільки Й.Сталін, за його розрахунками, зацікавлений в захопленні територій колишньої Російської імперії, буде прагнути отримати таку можливість завдяки договору з Німеччиною. Й.Сталін розглядав договір як шанс здійснити свої агресивні наміри; уникнувши збройного конфлікту, отримати можливість готуватися до воєнних дій. У відповідності до договору сторони зобов’язувалися всі суперечки і конфлікти між собою „вирішувати виключно мирним шляхом через дружній обмін думками”. Договір мав „секретний додатковий протокол” про „розмежування сфер впливу” в Східній і Південно-Східній Європі. Протокол складався з короткої преамбули і 14 пунктів, якими передбачено, що у разі війни Німеччини з Польщею німецькі війська можуть просунутися до так званої „лінії Керзона”, інша частина Польщі, а також Фінляндія, Естонія, Латвія і Бессарабія, визнавалися „сферою впливу” СРСР. Договір ратифіковано Верховною Радою СРСР за тиждень після його підписання.
Історична довідка. Про існування таємного протоколу тривалий час замовчувалося в радянській історіографії. Він зберігся лише у копіях, оригінали не збереглися ні в німецьких, ні в радянських архівах. 1989 року з’їзд народних депутатів СРСР засудив підписання пакту Молотова-Ріббентропа. |
1 вересня 1939 року нападом Німеччини на Польшу розпочалася Друга світова війна. СРСР у відповідності до домовленостей мав ввести свої війська на територію Польщі, однак В.Молотов просив незначного відтермінування, заявивши послу Німеччини в СРСР В.Шуленбургу, що, оскільки польська держава розвалюється, Радянський Союз повинен прийти на допомогу українцям і білорусам, яким „загрожує” Німеччина. Це забезпечило Радянському Союзу імідж не агресивного.
У ноті, врученій напередодні польському послу в Москві В.Бибовському, вказано на дві причини збройної акції СРСР проти Польщі: „1. Віддана сама на себе і залишена без керівництва, Польща перетворилася у зручне поле для усяких випадковостей і несподіванок, які можуть створити загрозу для СРСР. 2. Радянський уряд не може також байдуже ставитися до того, що єдинокровні українці і білоруси, які проживають на території Польщі, кинуті напризволяще, залишилися беззахисними”.
17 вересня 1939 року радянські війська перейшли польський кордон і вступили на територію Західної України і Західної Білорусії. Для здійснення походу в Західну Україну сформовано Український фронт, командувачем якого призначено маршала С.Тимошенка.