Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Властивості операцій над множинами




Теорема 1. Для будь-яких підмножин А, В, С універсальної множини U наведені нижче рівності є тотожностями (вираз А ' слід розуміти як U \ А):

1) А È(В È С)=(А È ВС, 1') А Ç(В Ç С)=(А Ç ВС,

2) А È В = В È А, 2') А Ç В = В Ç А,

3) А È(В Ç С)=(А È В)Ç(А È С), 3') А Ç(В È С)=(А Ç В)È(А Ç С),

4) А ÈÆ= А, 4') А Ç U = А,

5) А È А '= U, 5') А Ç А '=Æ.

Довести тотожності можна використовуючи означення рівності множин, тобто показавши для кожної з даних рівностей, що множина ліворуч від знака «=» включається у множину праворуч від знака «=» й навпаки. Доведемо таким способом тотожність 3. Спочатку доведемо, що

А È(В Ç С)Í(А È В)Ç(А È С). (*)

Нехай х Î А È(В Ç С). Тоді, згідно з визначенням операції об’єднання множин, х Î А або х Î В Ç С. Розглянемо два випадки: х Î А та х Î В Ç С. Якщо в кожному з них ми покажемо, що х Î(А È В)Ç(А È С), то твердження (*) буде доведено. Отже, перший випадок: х Î А. З визначення операції об’єднання множин випливає, що коли деякий об’єкт є елементом деякої множини Х, то він є елементом множини Х È Y, де Y – довільна множина. Таким чином, з х Î А випливає: х Î А È В та х Î А È С. Згідно з визначенням операції перетину множин це означає, що х Î(А È В)Ç(А È С). Розглянемо другий випадок: х Î В Ç С. З визначення операції Ç випливає, що х Î В та х Î С. Але тоді та х Î АÈВ та х Î А È С. Згідно з визначенням операції перетину множин це означає, що х Î(А È В)Ç(А È С).Отже, твердження (*) доведено.

Тепер доведемо, що

(А È В)Ç(А È СА È(В Ç С) (**)

Нехай х Î(А È В)Ç(А È С). Згідно з визначенням операції перетину множин маємо: х Î(А È В) та х Î(А È С). Використовуючи визначення операції об’єднання множин, маємо: х Î А або х Î В, а разом з тим х Î А або х Î С. Отже, можливі такі випадки: а) х Î А, б) х Î А й х Î С, в) х Î В й х Î А, г) х Î В й х Î С. У випадках а), б) та в), оскільки х Î А, то х належить й множині, що є об’єднанням множини А з довільною множиною, отже, х Î А È(В Ç С). У випадку г) можна зробити висновок, що х Î В Ç С, але тоді х Î А È(В Ç С). Таким чином, у кожному з випадків а), б), в), г) ми показали, що х Î А È(В Ç С), отже, включення (**) доведено й тим самим завершено доведення тотожності 3.

Інші наведені вище тотожності теж можна довести виходячи з визначення рівності множин.

Тотожності 1 та 1' називаються законами асоціативності, відповідно, для операцій об’єднання та перетину множин, тотожності 2 та 2' – законами комутативності для цих операцій, тотожності 3 та 3' – законами дистрибутивності для цих операцій.

Відповідно до закону асоціативності (тотожність 1), дві множини, котрі можна утворити за допомогою операції об’єднання з множин А, В й С, узятих у певному порядку, рівні. Домовимося позначати таку єдину множину через А È В È С. Закон асоціативності стверджує, що порядок розміщення дужок у цьому виразі не є суттєвим. Можна узагальнити цей результат, тобто показати, що усі множини, які можна побудувати із заданих множин А 1, А 2,…, Аn, узятих у зазначеному порядку, є рівними. Множину, яка утворюється таким способом з А 1, А 2,…, Аn, позначатимемо через А 1È А 2È…È Аn. Відповідне узагальнення можна зробити й для операції перетину. Такі загальні закони асоціативності дають змогу установити загальні закони комутативності: якщо 1',2',…, n ' – це числа 1,2,…, n, узяті у довільному порядку, то

А 1È А 2È…È Аn = А 1'È А 2'È…È Аn ',

А 1Ç А 2Ç…Ç Аn = А 1'Ç А 2'Ç…Ç Аn '.

Можна узагальнити й закони дистрибутивності:

А È(В 1Ç В 2Ç…Ç Вn)=(А È В 1)Ç(А È В 2)Ç…Ç(А È Вn),

А Ç(В 1È В 2È…È Вn)=(А Ç В 1)È(А Ç В 2)È…È(А Ç Вn).

Зауважимо, що у теоремі 1 властивості операцій над множинами зібрані попарно таким чином, що кожен член будь-якої пари утворюється з іншого члена одночасною заміною È на Ç, Æ на U. Така рівність (або вираз), що утворюється з іншої рівності (або виразу) заміною усіх входжень È на Ç, Ç на È, Æ на U та U на Æ, називається двоїстою (двоїстим) до даної (до даного).

Зазначимо, що коли твердження Q двоїсте до істинного твердження Т, що сформульовано у термінах È, Ç та ', причому для доведення твердження Т досить лише тотожностей 1-5 та 1'-5', то Q також є істинним. Дійсно, вважаючи, що Т складається з посилок (умов) та висновку, припустимо, що доведення твердження Т подано у вигляді послідовності кроків, а поруч з кожним кроком записано його обґрунтування. За припущенням кожне таке обґрунтування є однією з тотожностей 1-5, 1'-5' або умовою твердження Т. Замінимо кожну тотожність (співвідношення), що зустрічається у доведенні та обґрунтуванні, на двоїсту (двоїсте) до неї (до нього). Оскільки тотожність, двоїста до кожної з тотожностей 1-5, 1'-5', також є однією з цих тотожностей, а твердження, двоїсте до посилки твердження Т, є посилкою твердження Q, результат заміни кожного кроку обґрунтування у доведенні твердження Т може служити обґрунтуванням відповідного кроку нової послідовності, яка, таким чином, буде доведенням. Отже, останній рядок нової послідовності є висновком твердження Q, двоїстим до висновку твердження Т.

Теорема 2. Для будь-яких підмножин А й В універсальної множини U наведені нижче рівності є тотожностями (вираз А ' слід розуміти як U \ А):

6) Якщо для усіх А А È В = А, 6') Якщо для усіх А А Ç В = А,

то В =Æ, то В = U,

7) Якщо А È В = U та А Ç В =Æ, то В = А ',

8) (А ')'= А,

9) Æ'= U, 9') U '=Æ,

10) А È А = А, 10') A Ç A = A,

11) A È U = U, 11') A ÇÆ=Æ,

12) A È(A Ç B)= A, 12') A Ç(A È B)= A,

13) (A È B)'= AB ', 13') (A Ç B)'= AB '.

Тотожності теореми 2 можна довести виходячи з визначення рівності множин, а також як наслідки тотожностей теореми 1.

Деякі з тотожностей теореми 2 мають спеціальні назви. Так, 10 та 10' – це закони ідемпотентності, 12 та 12' – закони поглинання, 13 та 13' – закони де Моргана.

Теорема 3. Для довільних множин А та В твердження

а) А Í В,

б) А Ç В = А,

в) А È В = В

попарно еквівалентні.

(Зазначимо, що фраза «Твердження R 1, R 2,…, Rk попарно еквівалентні» означає, що для будь-яких i та j, i =1,…, k, j =1,…, k, Ri еквівалентне Rj, тобто з Ri випливає Rj, а з Rj випливає Ri.)

Доведення. Достатньо показати, що з а) випливає б), з б) випливає в), а з в) випливає а). Покажемо, що з а) випливає б). Нехай А Í В. Виходячи з означення рівних множин, треба довести, що А Ç В Í А та А Í А Ç В. Оскільки для будь-яких множин А та В А Ç В Í А, то залишається показати, що А Í А Ç В. Нехай х Î А, але тоді х Î В, отже, х Î А Ç В. Таким чином, А Í А Ç В.

Доведемо, що з б) випливає в). Нехай А Ç В = А. Підставивши А Ç В замість А у вираз А È В, а потім послідовно застосувавши закони комутативності (2), дистрибутивності (3), ідемпотентності (10), комутативності (2'), поглинання (12'), маємо:

А È В =(А Ç ВВ = В È(А Ç В)=(В È А)Ç(В È В)=(В È АВ = В Ç(В È А)= В.

Покажемо, що з в) випливає а). Нехай А È В = В. Оскільки А Í А È В, а А È В = В то А Í В.

Тотожності 1-13 та 1'-13' дають змогу спрощувати різні складні вирази, що містять множини. Наведемо приклади.

І. (А Ç В ')'È В = А 'È(В ')'È В = АВ È В = АВ.

Для спрощення початкового виразу були послідовно застосовані: закон де Моргана (13'), тотожність 8, закон ідемпотентності (10). При перетвореннях ми також дотримувалися домовленості щодо закону асоціативності.

ІІ. (А Ç В Ç С)È(АВ Ç СВС '=((А È А ')Ç В Ç СВС '=

=(U Ç В Ç С)È(В Ç С)'=(В Ç С)È(В Ç С)'= U.

У даному випадку послідовно застосовувалися: закон дистрибутивності (3') (до виразу (А Ç В Ç С)È(АВ Ç С)), тотожності 5, 4' й знов 5. При перетвореннях ми також дотримувалися домовленостей щодо законів асоціативності та комутативності.

ІІІ. (А Ç В Ç С Ç D ')È(AC)È(BC)È(C Ç D)= (A Ç B Ç C Ç D ')È((ABDC)=((A Ç B Ç D ')È(A Ç B Ç D ')')Ç C = C.

Тут послідовно застосовано узагальнений закон дистрибутивності (до виразу (AC)È(BC)È(C Ç D)), закон де Моргана (двічі) з тотожністю 8, тотожності 5 та 4'. Як і раніше, ми дотримувалися домовленостей щодо законів кому-тативності та асоціативності.

 

Булеан множини

 

Кожна непорожня множина Х має принаймні дві різні підмножини: Æ та Х. Крім того, кожен елемент множини Х визначає деяку підмножину множини Х: якщо а Î Х, то { аX. Множина усіх підмножин множини Х називається булеаном, або множиною-степенем множини Х й позначається P(Х) (або В (Х)), тобто P(Х)={ Y | Y Í X }. Якщо, наприклад, А ={ а, b, с }, то P(А)={ А,{ а, b },{ a, c },{ b, c },{ a },{ b },{ c },Æ}.

Теорема 4. Нехай множина Х складається з n елементів. Тоді P(Х) містить 2 n елементів.

Доведення. Нехай Х ={ х 1,…, хn }. Розглянемо такий спосіб подання підмножини Y множини Х. Нехай lY = l 1ln – послідовність n нулів та одиниць така, що li =1, якщо хi Î Y, й li =0, якщо xi Ï Y, i Î{1,…, n }. Наприклад, якщо n =5, то підмножина Y ={ x 2, x 4, x 5} множини { х 1, х 2, х 3, х 4, х 5} подається у вигляді послідовності lY =01011. З іншого боку, кожна послідовність l 1ln з n нулів та одиниць визначає деяку підмножину Y n-елементної множини Х таким чином: якщо li =1, то хi Î Y, а якщо li =0, то xi Ï Y. Наприклад, якщо lY =00110, то Y ={ x 3, x 4}. Отже, n-елементна множина Х має стільки ж підмножин, скільки існує послідовностей з n нулів та одиниць. Оскільки таких послідовностей 2 n, то й кількість елементів множини P(Х) теж 2 n.

 

Покриття та розбиття множини

 

Покриттям множини Х називається така сукупність Х 1,…, Хk,… підмно-жин множини Х, що Х = Х 1È…È Хk È….

Наприклад, множини Х 1={2,4}, Х 2={2,3,5}, Х 3= X 4={1,2,4} утворюють покриття множини Х ={1,2,3,4,5}, тому що Х 1Í Х, Х 2Í Х, Х 3Í Х, Х 4Í Х, а також Х = Х 1È Х 2È Х 3È Х 4. Множини Y 1={1,2}, Y 2={2,4}, Y 3={2,3}, Y 4={1,2,3} не утворюють покриття множини Х (хоча усі вони є підмножинами Х), тому що ХY 1È Y 2È Y 3È Y 4. Множини Z 1={1,2,5,6}, Z 2={2,3,5}, Z 3={1,4} теж не утворюють покриття множини Х, оскільки не кожна з них є підмножиною множини Х (Z 1Ë Х).

Розбиттям множини Х називається множина таких непорожніх підмножин множини Х, що попарно не перетинаються й утворюють її покриття.

Наприклад, множина {{1}, {2,3}, {4,6}, {5}} є розбиттям множини Х ={1,2,3,4,5,6}. Множина {{1,4}, {2,3}, {4,6}, {1,5}} не є розбиттям множини Х, оскільки, зокрема, множини {1,4} та {4,6} перетинаються. Множина {{1,4}, {2}, {6}, {3}} також не є розбиттям множини Х, тому що сукупність {1,4}, {2}, {6}, {3} не є покриттям множини Х.

 

Задачі та вправи

 

І. Описати словами множини:

1) { x | x =2 y +1, y Î N }, 2) { x | x =2 y -1, y Î N },

3) { x | 10< x <100, x =5 y, y Î N }, 4) { x | x =2 y, y Î N },

5) { x | x = y 2, y Î N, 1£ y £10}, 6) { x | x = y 2, y Î N },

7) {(x, y, z)| x, y, z Î R, x 2+ y 2+ z 2>1}, 8) { x | 10 y +9, y Î N },

9) { x | x =2 y -1, y Î N, 1£ y £100}, 10) { x | x =2 y +1, y Î N, 1£ y £10},

11) {(x, y, z)| x, y, z Î R, x 2+ y 2+ z 2=1}, 12) { x | 1£ x £100, x Î N },

13) { x | x =3 y або x =5 z, y, z Î N }, 14) { x | x =100 y +7, y Î N, y ¹0},

15) { x | x =11 y або x =7 z, y, z Î N }, 16) { x | x =3 y +1, y Î N, 1£ y £35},

17) {(x, y)| a £ x £ b, a £ y £ b, a, b Î R }, 18) {(x, y)| x 2+ y 2>1, x, y Î R },

19) { x | x =100 y, x <1000, y Î N }, 20) { x | x = y 2, y Î N, y £3},

21) {(x, y, z)| x, y, z Î R, x 2+ y 2+ z 2<1}, 22) { x | x =5 y, y Î N },

23) { x | x Î Z, x >5 або x <0}, 24) { x | x Î Z, x ¹3 k, k Î N },

25) { x | x Î N, x ділиться на 2 й x ділиться на 5}.

ІІ. Записати множину B у явній формі.

1) A ={2,4,6}, B ={ x | x =2 y +1, y Î A }.

2) A ={1,2,3}, B ={ x | x = z 3+1, z Î A }.

3) A ={1,2,3,4}, B ={ x | x =2 y +3 z, y, z Î A }.

4) A ={0,1,2}, B ={ x | x = y - z, y, z ÎA}.

5) A ={4,8,9,15,16}, B ={ x | x = y 2 + z - y, z, y, y 2 Î A }.

6) A ={2,3,4}, В ={ y | y = x 2+ z, x, z Î А }.

7) A ={0,1,2}, B ={ x | x = y +2 z, y, z Î A }.

8) A ={0,2,3}, B ={ x | x =2(y - z), y, z Î A }.

9) A ={0,1,4,5,9,10}, B ={ x | x = y 2+3 z +3, y 2, z Î A }.

10) A ={1,2,3,4}, B ={ x | x =2 y +3 z +1, y, z ÎA}.

11) A ={2,4,6}, B ={ x | x =3 y - z +2, y, z Î A }.

12) A ={1,2,3}, B ={ x | x = y 2+ z 2, y, z Î A }.

13) A ={1,2,3}, B ={ x | x =2 y + z -2, y, z Î A }.

14) A ={1,4,7}, B ={ x | x =5 y - z +2, y, z Î A }.

15) A ={0,1,2,3}, B ={ x | x =2 y +5 z -1, y, z Î A }.

16) A ={-1,1,-2,2,}, B ={ x | x = y 2+5 z +1, y, z Î A }.

17) A ={1,3,5,7}, B ={ x | x =2 y +3 z, y, z Î A }.

18) A ={-3,0,1,2}, B ={ x | x = y - z, y, z Î A }.

19) A ={4,8,9,15,16}, B ={ x | x = y 2+ z + y, z, y, y 2 Î A }.

20) А ={2,3,5,7}, B ={ x | x = z 2+ y -4, z =- y +3, y ÎA}.

ІІІ. Визначити, які з наведених тверджень правильні, а які – ні. Відповіді обґрунтувати.

1) ÆÍ{ a, b, c }, 2) ÆÎ{ a, b, c }, 3) { a }Î{ a, b, c },

4) { a, c }Í{ a, b, c }, 5) {1,2}Î{1,2,3}, 6) 0ÎÆ,

7) Æ={0}, 8) {{Æ}}Î{{{Æ}}}, 9) ÆÍ{0},

10) {Æ}Í{2,3,1}, 11) a Î{ b, a, c }, 12) {{ b }}Í{ a, b, c },

13) a Î{ a 1, a 2, a 3}, 14) {{ х }}Î{ у, х, z }, 15) { a }Î{ b, d, ac },

16) { d, b }Í{ b, d, ac }, 17) ÆÎ{{Æ},1,2}, 18) 1Î{{1,2},0},

19) { a,Æ}Í{ a, b, c }, 20) {{0,1}}Í{0,1,2}.

ІV. Визначити, чи рівні множини:

1) {{ x },{ y },{ z }} та { x, y, z }, 2) { a, b } та {{ a, b }},

3) {1,2,3} та {{1,2},{1,3},{1,2,3}}, 4) { b, c, d } та { d,{ b, c }},

5) { x, y, z } та {{ x, y, z }}, 6) { a, b,{ a, b }} та { x, y,{ x, y }},

7) { a, c, e, f } та { a, b, e, f }, 8) { a, б, г, д } та {a,b,g,d},

9) {{ a, b },{ b, c, d }} та {{ a, c },{ b, d, a }}, 10) { x, y, z } та { ікс, ігрек, зет },

11) {1,{2,Æ},{3}} та {1,{2},{3},Æ}, 12) { a, b,{ a, b }} та { x, y,{ x, y }},

13) { a, b, c } та {{ a, b },{ a, c },{ b, c }}, 14) {{ a, b }, a,{ a, c }} та { a, b, c },

15) {{1,3},3,4} та {{3,4},1,3}, 16) {1,2,{ Æ}} та {1,2},

17) {{ a, b },{ b, c, d }} та {{ a, c },{ b, d, a }}, 18) { a, c, e, f } та { a, b, e, f }.

V. Довести твердження.

1) { x | x Î Z, x =6 y для деякого цілого числа y }={ x | x Î Z, x =2 u та x =3 v для деяких цілих чисел u та v }.

2) { x | x Î R, x = y 2 для деякого дійсного числа y }={ x | x Î R, x ≥0}.

3) { x | x Î Z, x =6 y для деякого цілого числа y }Í{ x | x Î Z, x =2 y для деякого цілого числа y }.

VI. Довести, що для довільних множин А, В, С істинні такі твердження.

1) А Í В, В Ì С Þ А Ì С, 2) А Ì В, В Í С Þ А ÌС, 3) А Ì В, В Ì С Þ А Ì С.

VII. Які з поданих тверджень правильні для будь-яких множин А, В, С?

1) A ¹ B й B ¹ C Þ A ¹ C, 2) A Í B, B Î C Þ A Î C,

3) A Î B, B Î C Þ A Î C, 4) A Ï B, B Ï C Þ A ÏC,

5) A Ï B, B Ë C Þ A Ï C, 6) A Í B, B Î C Þ A Ï C.

VIII. Навести приклади таких множин Х, для яких кожен елемент множини Х є підмножиною множини Х.

IX. Чи можна побудувати:

1) 4 різні підмножини множини {*,?,!}, що складаються з двох елементів?

2) 6 різних підмножин множини { a, b, c }?

3) 2 підмножини множини {Æ,{Æ}}, що не містять спільних елементів? Відпові-ді обгрунтуйте.

X. Нехай А 1, А 2,…, Аn – множини. Довести, що А 1Í А 2Í…Í Аn Í А 1 Û А 1= А 2=…= Аn.

XІ. Обчислити подані вирази при заданих значеннях U, A, B, C.

1) (A È B)Ç(A \ B), (B \ AA, A D(A Ç B); A ={1,2,3,4}, B ={ c, d }.

2) A Ç(B \ A), (A Ç B)D(B È A); A ={3,4,5}, B ={5,6,7,8}.

3) (B È C)\ A, (A Ç B)D C, (C \ BA; A ={1,2,3,4,5}, B ={2,3,4}, C ={1,3,5}.

4) (А Ç В)\ С, (А È ВС, (А \ В)Ç(С È А); А ={ a, b, c, d }, В ={ b, c, f }, С ={ a, c, e, f }.

5) A È B, A Ç B, A D B, A \ B, B \ A; A ={­,¯,±,«}, B ={®,:,¯,?}.

6) (А È В)Ç(А D В), А D(А È В), (А D В)\ В; А ={1,2,3}, В ={5,6,7}.

7) A È B, A Ç B, A \ B, B \ A; A ={1,2,3}, B ={ x: x =2 y + z, y, z Î A }.

8) A Ç A 1, A \ A 1, A È A 1, A D A 1; А ={ x: x – додатне ціле число, кратне 10}, A 1={10,20,30,40,50}.

9) A È B, A Ç B, A \ B, B \ A; A ={1,2,4}, B ={ x: x =2 y - z, y, z Î A }.

10) Нехай A ={ a, b, c, d }. Побудувати такі підмножини B, C, D множини A, що B D C = D, й знайти B \ D, (C Ç DB, (C \ BD.

11) (A \ B)¢ÈC, (A Ç C)D(B \ A)¢, (A Ç C ¢)È(C \ B ¢); U ={1,2,3,4,5}, A ={1,3,5}, B ={2,3,4}, C ={1,2,5}.

12) A ¢, B ¢, C ¢, (A È B È C)¢, (A Ç B Ç C)¢; U ={ a, b, c, d,1,2,3,4}, A ={ a, b }, B ={ c, d }, C ={1,2,3,4}.

13) A È B, (B Ç C)\ A, (A È C)¢È B; U ={ a, b, c, d, e, f }, A ={ a, b, c }, B ={ c, d, f, e }, C ={ a, d, f }.

14) (A È BC, (A D C)\ B, (A Ç C)¢È(B \ A); U ={ a, b, c, d }, A ={ a, b }, B ={ b, c }, C ={ a, c, d }.

15) (A Ç B)\ C ¢, (A D B)¢È B, (C \ B)¢Ç(A \ C); U ={ a, b, c, d, e, f }, A ={ b, c, d }, B ={ b, a, f, e }, C ={ c, d, e }.

16) (A \ BC, (A È B)¢Ç C, A ¢D C ¢; U ={1,2,3,4,5}, A ={1,3,5}, B ={2,4}, C ={2,3}.

17) A Ç B ¢, A ¢È C, (B Ç C)\ A, A D(B \ C)¢; U ={ a, b, c, d, e }, A ={ a, b, c }, B ={ c, d, e }, C ={ a, c, e }.

18) A È(B Ç C ¢), B \(A D C ¢), (A Ç B)¢È(A ¢È B ¢); U ={1,2,3,4,5}, A ={1,3}, B ={1,2,4}, C ={2,5}.

19) ((A \ BC)¢, (A D B ¢)Ç C, (A È(B D C))¢. U ={1,2,3,4,5,6}, A ={1,2,5}, B ={2,4,5}, C ={2,3,4,6}.

20) С \(B Ç А)¢, (A ¢D BC ¢, (A È B ¢)D C; U ={1,2,3,4,5,6,9}, A ={1,3,4,5}, B ={2,4,6}, C ={2,5,9}.

XІІ. Нехай універсальною множиною є Z й нехай

А ={ х | х Î Z, х =2 y для деякого додатного цілого числа y },

В ={ х | х Î Z, х =2 y -1 для деякого додатного цілого числа y },

С ={ х | х Î Z, х <10}.

Описати словами й задати неявно множини А ', (А È В)', А \ С ', С \(А È В).

XІІІ. Розглянемо такі підмножини множини цілих додатних чисел Z +:

A ={ x | x Î Z +, x =2 y для деякого цілого числа y },

B ={ x | x Î Z +, x =2 y +1 для деякого цілого числа y },

C ={ x | x Î Z +, x =3 y для деякого цілого числа y }.

Описати словами множини А Ç С, В È С, В \С.

XІV. Обчислити вирази (А – довільна множина):

А ÇÆ, А ÈÆ, А \Æ, А \ А, Æ\ А, ÆÇ{Æ}, {Æ}Ç{Æ}, {Æ,{Æ}}\Æ, {Æ,{Æ}}\{Æ}, {Æ,{Æ}}\{{Æ}}.

XV. За допомогою діаграм Венна з’ясувати, чи правильні твердження:

а) якщо А, В та С – такі підмножини множини U, що А Ç В Í С ' та А È С Í В, то А Ç С =Æ;

б) якщо А, В та С – такі підмножини множини U, що А Í(В È С)' та В Í(А È С)', то В =Æ.

XVI. Обчислити наведені вирази при заданих умовах.

1) Нехай A D B =Æ. Що можна сказати про A Ç B й A \ B?

2) Нехай A Ç B =Æ. Що можна сказати про множини A \ B та B \ A?

3) Нехай A Í B ¢. Що можна сказати про множини A D B та B \ A?

4) Нехай A Ç B ¢=Æ. Що можна сказати про A Ç B й A È B?

5) Нехай A Í C ¢, B Í A. Що можна сказати про B \ C й C \(A È B)?

6) Нехай A È B = A. Що можна сказати про A Ç B та B \ A?

7) Нехай A \ B =Æ. Що можна сказати про, A Ç B, A È B, A Ç B ¢,(A Ç B ¢)¢ й A ¢È B?

8) Нехай A Í B. Що можна сказати про A D B, B D A, (A \ B)Ç(A È B)?

XVIІ. Чи існують такі підмножини X, Y, Z множини A ={ a, b, c, d }, що виконуються наведені нижче умови? Відповіді обґрунтуйте.

1) (X \ Y)¢\(Z \ Y)¹Æ, 2) (X È Y)\(X Ç Z)=Æ,

3) (X \ Z)Ç(Y \ Z)¹Æ, 4) (X \ YZ ¢=Æ,

5) (X È Y È Z)¢\(X Ç Y Ç Z)¢=Æ, 6) Х Ç Y =Æ, а Х \(Х \ Y)¹Æ,

7) (X D Y)\ Z =Æ, X ¹Æ, Y ¹Æ, Z ¹Æ, 8) X D Y = Z, X È Y = Z,

9) X \ Y = Z, Z Ç Y =Æ, 10) (X È Y)\ Z = Z ¢.

XVIII. Чи існують такі множини A, B, C, що задовольняють задані сукупності умов? Відповіді обґрунтуйте.

1) A È B È C = U, A ¢= B È C й C ¢= A È B, 2) A Í B Í A й A ¹ B,

3) (C Ç A)È(A Ç B)=Æ, а A Ç(B È C)¹Æ, 4) A Í B й A Ç C Í B Ç C,

5) A Ç B Í C ¢, A È C Í B, A Ç C =Æ, 6) А Í В, В Î С, А Î С,

7) A Í(B È C)¢, B Í (A È C)¢ й B ¹Æ, 8) A Í B й (C \ B)Í(C \ A),

9) A \ C =Æ, B \ C =Æ, а (A È B)\ C ¹Æ, 10) A D B = C та B D C = A,

11) A È(B È C)=Æ, a (A È BC ¹Æ, 12) А = В ¢ й А Ç В ¹Æ,

13) A Ç B ¹Æ, A Ç C =Æ, (A Ç B)\ C =Æ, 14) (A \ B)\ C =Æ, a A \(B \ C)¹Æ,

15) A Ç B ¹Æ, B Ç C =Æ, A Ç C ¹Æ, 16) А Ë В й А D В =Æ,

17) A È B È C = U, A ¢= B È C й C ¢= A È B, 18) А Í В, ВС, А Í С,

19) A Ç B =Æ, A Ç C ¹Æ, (A Ç C)\ B =Æ, 20) А Ç В =Æ, В \ С =Æ, А Í С,

21) A Ç B =Æ, A \ C ¹Æ, (A D CB ¹Æ, 22) А D В Í С, А Ç В Í С D В.

XІX. Довести тотожності теореми 1.

XX. Довести тотожності теореми 2, виходячи з визначення рівності множин. Спробуйте одержати ті самі результати інакше, користуючись тільки теоремою 1. Принаймні для одного такого доведення випишіть співвідношення, двоїсті до кожного його кроку з метою одержати доведення двоїстого твердження.

XXІ. Довести, що для будь-яких множин А, В, С

1) A Í B Þ A È C Í B È C, 2) A Í B Þ (A \ C)Í(B \ C),

3) A Í B Þ (C \ B)Í(C \ A), 4) A Í B Û (B \ AA = B,

5) A È B = A Ç B Þ A = B, 6) A Í B È C Þ A \ B Í C,

7) А È В =ÆÛ А =Æ та В =Æ, 8) A Ç B =Æ Þ A D B Í A È B,

9) C Í B Þ B ¢\ A Í C ¢\ A, 10) A Ç B Í C Û A Í B ¢È C,

11) A Ç B Í C ¢ й A È C Í B Þ A Ç C =Æ, 12) A D B =Æ Û A = B,

13) A \ B =Æ Þ A \ B ¢= A, 14) A Í B È C Û A Ç B ¢Í C,

15) (A \ BB = A Û A ¢Í B ¢, 16) A D B = C Û B D C = A,

17) (A È B)D(C È D) Í (A D C)È(B D D), 18) A Í B Þ A ¢Ç B ¢= B ¢,

19) A Ç B =Æ Þ A È B = A D B, 20) B Í A Û (A \ BB = A,

21) (A Ç BC = A Ç(B È C) Û C Í A, 22) A Ç B = A Þ A ¢È B = U,

23) A = B ¢ Û A Ç B =Æ й A È B = U, 24) A \ B =Æ Û A ¢È B = U,

25) A Ç C ¢Í B Þ A Í C È B, 26) A Í B ¢ Þ (A \ C)Í(B ¢\ C),

27) A = B Þ A \ B =Æ, 28) A = B Þ A È B ¢= U,

29) A È B = B Û A ¢È B = U, 30) A Ç B = A Û A \ B =Æ.

XXІІ. Нехай А È В È С = U, А, В, С попарно не перетинаються. Довести, що А ¢= В È С, В ¢= А È С, С ¢= А È В.

XXIII. Довести тотожності:

1) (A Ç B)¢=(A Ç B ¢)È(A ¢Ç B)È(A ¢Ç B ¢), 2) A Ç B = A \(A \ B),

3) (A È B)\ C =(A \ C)È(B \ C), 4) A D B = B D A,

5) (A Ç B)\ C =(A Ç B)\(A Ç C), 6) (A È B ¢)Ç(A È B)= A,

7) (A Ç B)È(A Ç B ¢)=(A È B)Ç(A È B ¢), 8) (A È BA = A,

9) A \(B \ C ¢)=(A \ B)È(A \ C), 10) (A È B)È(A ¢Ç B ¢)= U,

11) A \(B Ç C ¢) = (A \ B)È(A \C¢), 12) A D U = A ¢,

13) A Ç(B \ C)=(A Ç B)\(A \ C ¢), 14) A Ç(B \ C)=(A Ç B)\ C,

15) A \(B È C)=(A \ C)\(B \ C), 16) A Ç(B \ A)= Æ,

17) (A ¢È BA = A Ç B, 18) (A Ç B)È(A Ç B ¢)= A,

19) (A È B)Ç(A ¢Ç B ¢)=Æ, 20) A \ B =(A È B)D B,

21) A \(B Ç C)=(A \ B)È(A \ C), 22) (A ¢È BA = A Ç B,

23) A È B =(A D B)D(A Ç B), 24) A È(B \ A)= A È B,

25) A È B =(A D B)È(A Ç B), 26) A Ç(B \ C)= В Ç(А \ C),

27) A \ B =(A È B ¢)D(A D B ¢), 28) (A Ç BA = A,

29) A Ç(B D C)=(A Ç B)D(A Ç C), 30) A \ B = A D(A Ç B),

31) A È B = A D(B D(A Ç B)), 32) A Ç B ¢= A D(B \ A ¢),

33) A È B =(A D B)D(A \(A \ B)), 34) (В D А)D В = А,

35) A D A ¢= U, 36) A D A =Æ,

37) (A È BA =(A Ç BA, 38) A D(A D B)= B,

39) A È B =(A D B)È(A \ B ¢), 40) A È B = A È(A ¢\ B ¢),

41) A Ç B =(A È B)D(A D B), 42) A D(B D C)=(A D B)D C,

43) (A Ç B)\(A È B)= A Ç((A ¢È B)Ç(A ¢È B ¢)), 44) А DÆ= А,

45) (A Ç B)È(C Ç D)=(A È C)Ç(B È C)Ç(A È D)Ç(B È D).

XXІV. Побудувати усі підмножини множини:

1) {C,T,O}, 2) {+,-,´,/},

3) { x, xy }, 4) { a, A },

5) { x, y,{ x }}, 6) {1,{1},{{1}}},

7) {{1,2}, {2,3}, {4,5}}, 8) {{0,2}, {2,4}, {4,6}},

9) {01,{0},1}, 10) { x, a,{ x },{ a }},

11) { X,Ç, Y }, 12) {1,2,Æ,{3}},

13) {0,{{Æ}},Æ}, 14) {{Æ}, a, ba },

15) {Æ,{1,2},12}, 16) {ÆÆ,1,2},

17) { x { x }, y, z }, 18) { A,{Æ, A }, B },

19) {Æ, X Î Y, A Í B }, 20) {{ x, y }, (x, y)}.

XXV. Задані множини U ={1,2,3,4,5,6}, A ={2,5,6}, B ={1,3,4,5,}, C ={1,2,4,6}. Побудувати P(A Ç C), P((A \ BC '), P(B D C), P(CB), P(B Ç A '), P(A D B '), P((B \ C)DA'), P((A \ C)D(C \ B)).

XXVI. Довести, що для будь-яких множин А, С

1) В (А È С)={ X È Y | X Î В (А), Y Î В (С)}, 2) В (А Ç С)= В (АВ (С).

XXVII. Довести, що

1) ВiÎI Аi)={ÈiÎI Сі: Сi Î В (Аi)}, 2) ВiÎI Аi)=ÇiÎI B (Ai).

XXVIIІ. Знайти такі покриття множини { a, b, c, d, e, f } (принаймні два), які не є розбиттями цієї множини.

XXІX. Чи можна побудувати 10 різних покриттів множини {1,2,3}?

XXX. Знайти усі розбиття множини {1,2,3}.

XXXІ. Скільки існує розбиттів множини {1,2,3,4}?

XXXII. Побудувати покриття та розбиття множин N, Z, Q, R.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 843 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.