Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Відношення лінійного та повного порядку




 

Відношенням лінійного порядку (лінійним порядком) на множині А називається такий частковий порядок на множині А, відносно якого порівнюються будь-які елементи х та у множини А. Множина, на якій задано лінійний порядок, називається лінійно упорядкованою, або упорядкованою, або ланцюгом.

Наприклад, лінійно упорядкованою є множина А ={1,2,3}, на якій задано частковий порядок R ={<1,1>,<2,2>,<3,3>,<1,3>,<3,2>,<1,2>}, оскільки R є лінійним порядком на А. Множина N з відношенням £ є лінійно упорядкованою. Дійсно, якими б не були невід’ємні цілі числа n та m, завжди принаймні одне з тверджень n £ m чи m £ n є істинним, тобто будь-які числа n та m з множини N порівнюються відносно часткового порядку £. Булеан множини { a, b, c }, на якому задано відношення включення, не є упорядкованою множиною, оскільки він містить елементи, що не порівнюються відносно Í (наприклад, { a } та { b }).

Нехай R – частковий порядок на множині А. Елемент х множини А називається мінімальним (максимальним) елементом відносно R, якщо для кожного елемента у множини А, що порівнюється з х, < x, yR (< y, xR).

Нехай, наприклад, на множині А ={1,2,3} задано частковий порядок R = іА È{<2,1>,<3,1>}. Знайдемо мінімальні та максимальні елементи множини А відносно заданого порядку R. Елемент 1 порівнюється з елементами 1, 2, 3 й <1,1>, <2,1>, <3,1>Î R, отже, 1 є максимальним елементом відносно R. Елемент 2 порівнюється з елементами 1 та 2 й <2,2>, <2,1>Î R, отже, 2 є мінімальним елементом відносно R. Елемент 3 порівнюється з елементами 1 та 3 й <3,3>, <3,1>Î R, отже, 3 є мінімальним елементом відносно R. Розглянемо частковий порядок R 1= іА È{<3,1>,<1,2>,<3,2>} на множині А. Елемент 1 порівнюється з елемен-тами 1, 2, 3 й <1,1>, <1,2>Î R 1, але <1,3>Ï R 1, отже, елемент 1 не є мінімальним відносно R 1. Елемент 1 не є також й максимальним відносно R 1, тому що <1,1>,<3,1>Î R 1, але <2,1>Ï R 1. Мінімальним елементом відносно R 1 є елемент 3, тому що для усіх елементів, з якими він порівнюється відносно R 1 (тобто для 1, 2 та 3) <3,1>, <3,2>,<3,3>Î R 1. Максимальним елементом відносно R 1 є елемент 2, оскільки <1,2>, <2,2>,<3,2>Î R 1.

Нехай R – частковий порядок на множині А. Елемент х множини А називається найменшим (найбільшим) елементом відносно R, якщо для кожного елемента у множини А < x, yR (< y, xR).

Нехай, наприклад, на множині А ={1,2,3} задано частковий порядок R = iA È{<1,2>,<2,3>,<1,3>}. Найменшим відносно R є елемент 1, оскільки він порівнюється з кожним елементом множини А й <1,1>, <1,2>, <1,3>Î R. Найбільшим відносно R є елемент 3, бо він порівнюється з кожним елементом множини А й <1,3>, <2,3>, <3,3>Î R. Множина N, лінійно упорядкована відношенням £, має найменший елемент відносно £. Таким елементом є число 0. Дійсно, для будь-якого n Î Nn. Водночас множина N не має найбільшого елемента відносно £. Дійсно, не існує невід’ємного цілого числа m такого, що для будь-якого n Î N n £ m. Множина Z, лінійно упоряд-кована відношенням £, не має ні найменшого, ні найбільшого елементу відносно £ (не існує такого цілого числа z, що для будь-якого х Î Z z £ х й не існує такого цілого числа у, що для будь-якого х Î Z х £ у). Множина N - усіх від’ємних цілих чисел, лінійно упорядкована відношенням £, має найбільший елемент відносно £ (число –1), але не має найменшого елементу відносно £.

Відношення лінійного порядку на множині А називається відношенням повного порядку (повним порядком) на А, якщо кожна непорожня підмножина множини А має найменший елемент відносно R. Множина А, на якій задано відношення повного порядку, називається повністю упорядкованою.

Прикладом відношення повного порядку є відношення £ на множині N. Дійсно, множина N має найменший елемент відносно £ (це число 0) й кожна непорожня підмножина А множини N містить таке число m, що m £ x для будь-якого х Î А. Відношення £ на множині Z не є повним порядком, адже Z не має найменшого елементу відносно £.

Наведемо без доведення один з важливих результатів теорії множин.

Теорема 10 (теорема Цермело). Будь-яку непорожню множину можна повністю упорядкувати.

 

Задачі та вправи

 

І. Які з відношень завдань XXVIІ-XXІX до попереднього розділу є відношен-нями: 1) часткового порядку, 2) строгого порядку, 3) передпорядку, 4) лінійного порядку, 5) повного порядку.

ІІ. Побудувати частково упорядковану множину, яка має:

1) найменший елемент, максимальний елемент й не має найбільшого елементу;

2) мінімальний елемент й не має найменшого елемента;

3) два мінімальних та два максимальних елемента.

ІІІ. Побудувати відношення часткового порядку на множині:

1) мешканців одного міста;

2) трикутників на площині;

3) поліномів порядку n від однієї змінної;

4) спектаклів з репертуару одного театру;

5) назв населених пунктів України;

6) літаків, приписаних до одного аеропорту;

7) Z 2.

IV. Побудувати:

1) на множині літер українського алфавіту частковий порядок, який не є лінійним;

2) відношення строгого порядку на множині студентів однієї групи;

3) передпорядок на множині студентів одного університету,

4) передпорядок на множині N 2.

V. Побудувати відношення лінійного порядку на множині:

1) {+,-,*,­,!},

2) P({ а, b, cd },

3) N 2,

4) N È N 2,

5) комплексних чисел,

6) A 2, де A ={ u, v, w, z, x },

7) слів орфографічного словника,

8) учнів школи,

9) країн світу.

VІ. Побудувати такий лінійний порядок R на множині натуральних чисел, що існує найбільший елемент відносно R.

VІІ. Побудувати повний порядок на множині:

1) вулиць Києва,

2) цілих від’ємних чисел,

3) цілих чисел Z.

VІІІ. Довести, що iA є частковий порядок на множині А.

ІХ. Нехай £ B, £ A – часткові порядки на множинах B та A відповідно. Довести, що < a 1, b 1> £ < a 2, b 2> Û a 1 £ A a 2 й b 1 £ B b 2 – частковий порядок на A * B.

Х. Показати, що якщо відношення R на множині А іррефлексивне та транзитивне, то відношення R 1 на А, таке що xR 1 y Û xRy або x = y, є частковим порядком на А.

ХІ. Нехай A – непорожня частково упорядкована множина, що має n елементів. Довести, що А містить мінімальний та максимальний елементи.

ХІІ. 1) Нехай £ – частковий порядок на множині А. Визначимо на А відно-шення R: xRy Û x £ y й x ¹ y. Довести, що R – строгий порядок на А.

2) Нехай < – строгий порядок на множині А. Визначимо на А відношення R: xRy Û x < y або x = y. Довести, що R – частковий порядок на А.

3) Нехай Q – передпорядок на множині А. Визначимо на А відношення R: xRy Û хQу та < y, xQ. Довести, що R – строгий порядок на А.

4) Нехай Q – передпорядок на множині А. Визначимо на А відношення R: xRy Û хQу й yQx. Довести, що R – відношення еквівалентності на А.

ХІІІ. Довести, що будь-яка підмножина частково упорядкованої множини частково упорядкована.

 

 

ЛЕкція 4. Відображення

 

Поняття відображення

 

Відношення R, задане на множинах А та В, називається функціональним, якщо для кожного елемента x Î А існує не більше одного елемента y Î В такого, що < x, yR. Іншими словами, у функціональному відношенні R, заданому на множинах А та В, кожен елемент множини А може бути (першим) компонентом не більш, як однієї пари, що належить R.

Наприклад, відношення R ={<1, b >,<3, a >,<4, b >}, задане на множинах A ={1,2,3,4} та B ={ a, b, c }, є функціональним, оскільки кожен з елементів 1,3,4 з множини А є першим компонентом лише однієї пари відношення R, а елемент 2 з множини А не є першим компонентом жодної пари відношення R. Відношення Q ={<1, a >,<1, b >,<2, c >}, задане на тих самих множинах А та В, не функціональне, тому що елемент 1 з множини А зустрічається двічі (тобто більше одного разу) на першому місці у парах, які належать Q. Не функціональними є також відношення < та £ на множині N, оскільки для кожного числа n з N існує не одне число m Î N таке, що n < m й n £ m.

Нехай R – відношення, задане на множинах А та В. Назвемо областю визначення відношення R (позначається D(R)) множину { x | x Î A, існує y Î В такий, що < x, yR }. Областю значень відношення R (позначається R(R)) назвемо множину { y | y Î B, існує такий x Î A, що < x, yR }.

Нехай, наприклад, R Í A ´ B, A ={1,2,3,4}, B ={1,3,5}, R ={<1,1>, <1,5>,<2,3>,<3,5>,<3,3>}. Тоді D(R)={1,2,3}, R(R)={1,3,5}.

Функціональне відношення F на множинах А та В назвемо відображенням множини А у множину В (або функцією з А у В), якщо D(F)= А. Функціональне відношення F на множинах А та В назвемо частковим відображенням множини А у множину В (або частковою функцією з А у В), якщо D(FА. Позначатимемо (часткове) відображення F множини А у множину В через F: А ® В. Якщо < a, bF, то елемент b називають образом елементу а, елемент апрообразом елементу b при відображенні F й пишуть b = F (a). Множина усіх відображень А у В позначається ВА.

Часто відображення множини A у множину B задається у вигляді F (x)= t (x), де x Î A, t (x) – деякий вираз. Наприклад, відображення F: N ® N, F ={< x, y >| x, y Î N, y =2 x }, можна задати у вигляді F (x)=2 x.

Відображення множини А у множину А називають перетворенням множини А.

Через F -1(b) позначимо множину { a | a Î A, F (a)= b }; F-1(b) називається повним прообразом елементу b при відображенні F. Нехай F: А ® В й Х Í А. Образом множини Х при відображенні F (позначається F (Х)) назвемо множину { y | y Î B, F -1(y)¹Æ}.

Наведемо приклади відображень. Відношення F ={<1, a >,<2, a >,<3, c >, <4, d >,<5, d >}, задане на множинах А ={1,2,3,4,5} та В ={ a, b, c, d, e }, є відо-браженням А у В, тому що F функціональне й D(F)={1,2,3,4,5}= А. F -1(a)={1,2}, F -1(b)=Æ, F -1(c)={3}, F -1(d)={4,5}, F -1(e)=Æ, F (A)={ a, c, d }, F ({1,2,3})={ a, c }. Відно-шення Q ={<2, c >,<3, d >,<5, b >}, задане на тих самих множинах, є частковим відображенням А у В, тому що Q функціональне й D(Q)={2,3,5}Ì А.

Зауважимо, що коли F (F: A ® B) – відображення, то відношення F -1 може не бути відображенням. Розглянемо, наприклад, множини A ={1,2}, B ={ a, b } та відображення F ={<1, a >,<2, a >} А у В. F -1={< a,1>,< a,2>}. F -1 – нефункціональне відношення на множинах В та А, отже, F -1 не є відображенням В у А.

Якщо А = А 1´…´ Аn, то (часткове) відображення F: А ® В називають (частковим) відображенням множини А 1´…´ Аn у множину В (або (частковою) функцією з А 1´…´ Аn у В).

Нехай, наприклад, A 1={1,2,3}, A 2={2,4}, A 3={ a, b }, B ={ d, f, g }. Відношення F ={<1,4, a, f >,<2,2, a, d >,<1,2, b, f >,<3,2, a, d >}, задане на множинах А 1, А 2, А 3, В, є частковим відображенням А 1´ А 2´ А 3 у В. Відношення R ={<1,2, a, d >,<1,2, a, f >, <2,4, b, g >}, задане на тих самих множинах, не функціональне на множинах А 1´ А 2´ А 3 та В, оскільки для елементу <1,2, a > множини А 1´ А 2´ А 3 існує два (тобто більше одного) елемента у з множини В (це елементи d та f) таких, що <1,2, a, уВ, отже, R не є відображенням А 1´ А 2´ А 3 у В.

Теорема 11. Довести, що для будь-якої функції F виконується:

1) F (A È B)= F (AF (B), 2) F (A Ç B) Í F (AF (B),

3) F (A)\ F (B)= F (A \ B), 4) A Í B Þ F (AF (B),

5) F (A)=Æ Û A ÇD(F)=Æ, 6) F -1(A È B)= F -1(AF -1(B),

7) F -1(A Ç B)= F -1(AF -1(B), 8) F -1(A \ B)= F -1(A)\ F -1(B),

9) A Í B Þ F -1(AF -1(B), 10) F -1(A)=Æ Û A ÇR(F)=Æ.

Доведемо перше твердження. Нехай x Î F (A È B). Тоді у множині A È B існує такий елемент у, що х = F (y); y Î A або у Î В. Розглянемо перший з цих випадків: y Î A Þ x Î F (A) Þ x Î F (AF (B). У випадку y Î B маємо: y Î В Þ x Î F (B) Þ x Î F (AF (B). Отже, F (A È BF (AF (B). Нехай тепер х Î F (AF (B). Тоді x Î F (A) або x Î F (B). У випадку x Î F (A) у множині А існує такий елемент у, що х = F (y), але у Î А È В й тоді х Î F (A È B). Якщо x Î F (B), то у множині В існує такий елемент z, що х = F (z). Оскільки z Î B Þ z Î A È B, то х Î F (A È B). Таким чином, F (AF (BF (A È B). Отже, F (A È B)= F (AF (B).

 

Види відображень

 

Відображення F множини А у множину В називається відображенням А на В (або сюр’єктивним відображенням, або сюр’єкцією), якщо F -1(b)¹Æ для будь-якого елементу b з множини В, тобто якщо кожний елемент b з множини В має принаймні один прообраз.

Нехай, наприклад, А ={1,2,3,4}, B ={ a, b, c }, F: A ® B, F ={<1, b >,<4, a >,<2, c >, <3, a >}. Обчислимо F -1(y) для кожного елемента у множини В. Маємо:

F -1(a)={3,4}, F -1(b)={1}, F -1(c)={2}.

Таким чином, для кожного y Î В F -1(у)¹Æ, отже, F є відображення А на В. Нехай F 1: А ® В, F 1={<1, a >,<2, c >,<3, c >,<4, a >}. Оскільки F 1-1(b)=Æ, F 1 не є відображенням A на B.

Відображення F множини А у множину В називається ін’єктивним (або ін’єкцією), якщо для будь-яких елементів х та у з множини А з х ¹ у випливає F (xF (y), тобто різні елементи з області значень відображення мають різні образи.

Прикладом ін’єктивного відображення множини A ={ a, b, c, d } у множину B={1,2,3,4,5} є відображення F ={< a,3>,< b,1>,< c,2>,< d,4>}. Відображення F 1={< a,1>,< b,2>,< c,2>,< d,3>} А у В не ін’єктивне, тому що різні елементи b та с мають однакові образи.

Відображення F множини А на множину В називається взаємно однозначним (взаємно однозначною відповідністю між А та В, взаємно однозначною функцією з А у В, бієкцією), якщо F ін’єктивне.

Нехай, наприклад, F: A ® B, A ={1,2,3,4}, B ={ a, b, c, d }, F ={<1, a >, <2, b >,<3, c >,<4, d >}. Відношення F є відображенням А на В, оскільки кожен елемент множини В має прообраз; крім того, різні елементи множини А мають різні образи, отже, F є ін’єктивним. Таким чином, F – взаємно однозначне відображення. Відображення F 1={<1, a >,<2, c >,<3, a >} множини Х ={1,2,3} у множину Y ={ a, c } не ін’єктивне, хоча є відображенням Х на Y, отже F 1 не є взаємно однозначним. Взаємно однозначним є відображення F (x)=2 x множини додатних цілих чисел у множину додатних парних чисел.

Теорема 12. Нехай F: A ® B – взаємно однозначне відображення. Тоді F -1 – взаємно однозначне відображення В на А.

Доведення. Покажемо, що F -1 – функціональне відношення на множинах В та А. Припустимо, що це не так. Тоді існує такий елемент b у множині В, що для деяких різних елементів х та у з множини А < b, xF -1 та < b, yF -1. Звідси маємо: < x, bF, < y, bF, тобто різні елементи множини А мають однакові образи, отже, F не ін’єктивне, але це суперечить умові. Таким чином, відношення F -1 функціональне. Покажемо, що D(F -1)= В. Припустимо, що це не так. Тоді у множині В є елемент b такий, що < b, xF -1 для усіх елементів х з А. А це означає, що F -1(b)=Æ, отже, F не є відображення А на В, що суперечить умові. Таким чином, F -1 – відображення В у А. Покажемо, що відображення F -1 сюр’єктивне. Припустимо, що це не так. Тоді існує елемент а Î А такий, що (F -1)-1(а)=Æ. Це означає, що " b Î B < b, aF -1, отже, " b Î B < а, bF, тобто D(FA, що суперечить умові. Таким чином, F -1 сюр’єктивне. Покажемо, що F -1 ін’єктивне. Припустимо, що це не так. Тоді у множині В існують такі різні елементи a та b, що F -1(a)= F -1(b)= с, де с Î А. Це означає, що < c, aF та < c, bF, що суперечить функціональності F. Отже, F -1 ін’єктивне. Таким чином, F -1 – взаємно однозначне відображення В на А.

Відображення виду F: An ® B (n Î N +) назвемо n-арною функцією з А у В. Будемо позначати n-арну функцію через Fn. Відображення виду Fn: An ® А (n Î N) називається n-арною операцією на множині А. При n =0 операція називається нульарною. Така операція фіксує у множині А деякий елемент а, тобто F 0º a для деякого а Î А. При n =1 операція називається унарною; F 1 є відображенням множини А у себе. При n =2 операція називається бінарною; при n =3 операція називається тернарною.

Прикладом 2-арної функції з А ={1,2} у В ={ a, b, c } є відображення F 2={<<1,1>, c >,<<1,2>, a >,<<2,1>, a >,<<2,2>, b >}. Оскільки А ¹ В, дане відобра-ження F 2 не є бінарною операцією на множині А. Прикладами бінарних опе-рацій на множині Z є додавання, множення, віднімання. Прикладом унарної операції на множині N є факторіал (!). Оскільки не для усіх невід’ємних цілих чисел n та m (n - mN, віднімання не є бінарною операцією на N.

Відображення виду F: An ®{0,1} (n Î N +) називається n-арним преди-катом на множині А.

Нехай, наприклад, А ={ a, b }. Відображення F ={<< a, a >,1>,<< a, b >,0>, << b, a >,0>,<< b, b >,1>} множини А 2 у множину {0,1} є бінарним предикатом на множині А.

Нехай n, m Î N +, Nn, Nm означають множини чисел виду {1,2,.., n } та {1,2…., m }, S довільна множина чисел. Відображення A: Nn ´ Nm ® S називається прямокутною матрицею (матрицею розмірності n ´ m) над множиною S. Образ A (i, j) пари < i, j > позначають aij й називають елементом матриці А. Матрицю А зображують у вигляді таблиці, що має n рядків та m стовпчиків, на перетині і -го рядка та j -го стовпчика знаходиться елемент aij. Якщо n = m, то матриця А називається квадратною (матрицею порядку n). Якщо у квадратній матриці aij =0 при i ¹ j й aij ¹0 при i = j, то така матриця називається діагональною. Діагональна матриця називається одиничною, якщо aiі =1, i Î{1,…, n }.

Наприклад, матрицею розмірності 2´3 над множиною {0,1,2,3} є відображення

А ={<<1,1>,3>,<<1,2>,1>,<<1,3>,1>,<<2,1>,2>,<<2,2>,3>,<<2,3>,0>}.

Відображення {<<1,1>,3>,<<1,2>,1>,<<2,1>,0>,<<2,2>,3>} є квадратною матрицею (порядку 2) над множиною {0,1,2,3}. Відображення {<<1,1>,2>, <<1,2>,0>,<<2,1>,0>,<<2,2>,3>} є діагональною матрицею порядку 2 над множиною {0,1,2,3}, а відображення {<<1,1>,1>, <<1,2>,0>,<<2,1>,0>, <<2,2>,1>} – одиничною матрицею.

Матриця є зручним способом подання відношень, заданих на скінченних множинах А та В. Нехай множина А містить n елементів, множина Вm елементів. Позначимо елементи множин А та В через xi та yj (i Î Nn, j Î Nm). Нехай R – відношення, задане на множинах А та В. Тоді R подається матрицею виду АR: Nn ´ Nm ®{0,1}, заданою таким чином: аij =1, якщо < xi, yjR, aij =0, якщо < xi, yjR. Наприклад, нехай А ={ a 1, a 2, a 3}, B ={ b 1, b 2}, R Í A ´ B, R ={< a 2, b 1>,< a 1, b 2>}. Тоді

AR ={<<1,1>,0>,<<1,2>,1>,<<2,1>,1>,<<2,2>,0>, <<3,1>,0>,<<3,2>,0>}

За допомогою відношень еквівалентності на деякій множині А та фактор-множин цієї множини можна описати відображення множини А у інші множини.

Теорема 13. Будь-яке відображення F: A ® B є композицією P * B * i відображень Р, В та і, де Р: А ® А / R для деякого відношення еквівалентності R на А, В – деяке взаємно однозначне відображення А / R на F (A), і – тотожне відображення F (A) у В.

Доведення. Побудуємо бінарне відношення R за відображенням F таким чином: хRу Û F (х)= F (у). Покажемо, що R є відношенням еквівалентності. Оскільки F (х)= F (х) для будь-якого елементу х множини А, то хRх для кожного х з А, отже, R рефлексивне. R симетричне, тому що хRу Þ F (х)= F (у) Þ F (у)= F (х) Þ уRх. R транзитивне, бо хRу, уRz Þ F (x)= F (y), F (y)= F (z) Þ F (x)= F (z) Þ xRz. Визначимо відображення Р: А ® А / R, В: А / R ® F (A), і: F (AВ таким чином: Р ={< х,[ x ]>| x Î A, [ xA / R }, В ={<[ x ], F (x)>| x Î A }, i ={< x, x >| x Î F (A)}. (Нагадаємо, що [ x ] означає клас еквівалентності, який містить х.) Неважко перевірити, що відображення В є взаємно однозначним, а Р * В * і – відображенням А у В. Покажемо, що F (x)=(Р * В * і)(х). За визначеннями Р, В та і маємо: (Р * В * і)(х) = і (В (Р (х))) = і (В ([ x ])) = i (F (x)) = F (x). Отже, F = P * B * i.

Рівність F = P * B * i називається канонічним розкладом F.

Нехай, наприклад, А ={1,2,3,4,5}, B ={ a, b, c, d }, F: A ® B, F ={<1, b >,<2, c >, <3, a >,<4, c >,<5, a >}. Знайдемо відображення Р, В та і для канонічного розкла-ду відображення F. Визначимо за F, як показано у доведенні теореми 13, від-ношення еквівалентності RF = iA È{<2,4>,<4,2>,<3,5>, <5,3>} та відповідну фактор-множину A / RF ={{1},{2,4},{3,5}}. Тоді [1]={1}, [2]=[4]={2,4}, [3]=[5]={3,5}. Отже:

Р ={<1,{1}>,<2,{2,4}>,<3,{3,5}>,<4,{2,4}>,<5,{3,5}>},

B ={<{1}, b >,<{2,4}, c >,<{3,5}, a >},

i ={< a, a >,< b, b >,< c, c >}.

 

Задачі та вправи

 

І. Визначити, які з відображень є: а) частковими, б) сюр’єктивними,

в) ін’єктивними, г) взаємно однозначними. А ={ a, b, c, d }, B ={ b, c, d, f }.

1) F: A ® B, F ={< a, b >,< c, f >,< d, d >};

2) F: B ® A, F ={< c, b >,< f, a >,< d, a >,< b, c >};

3) F: B ® A, F ={< c, c >,< f, d >,< d, b >,< b, a >};

4) F: A 2® B, F ={<< a, a >, d >,<< a, b >, c >,<< c, c >, f >,<< c, b >, b >,<< c, d >, f >, << d, d >, d >, << d, a >, b >,<< b, a >, c >,<< d, c >, b >,<< c, a >, d >};

5) F: A ® B 2, F ={< a,< b, c >>,< b,< c, d >>,< c,< d, d >>,< d,< c, d >>}.

II. Нехай А ={ a, b, c, d }, B ={1,2,3}. Побудувати:

1) 2-арну функцію з А у В, 2) 3-арну функцію з В у А,

3) тернарну операцію на В, 4) бінарний предикат на А,

5) матрицю розмірності 3´4 над А, 6) матрицю порядку 5 над В.

ІІІ. Побудувати:

1) функцію з N у Z, 2) 4-арну функцію з Q у R,

3) тернарну операцію на Z, 4) унарну операцію на Q,

5) бінарний предикат на R, 6) унарний предикат на N.

IV. Визначити, за яких умов:

1) n -арна функція з А у В є n -арною операцією на А,

2) n -арна функція з А у В є n -арним предикатом на А,

3) n -арна операція на А є n -арним предикатом на А,

4) бінарна операція на А є матрицею над А,

5) матриця порядку n над А є n -арною операцією на А,

6) матриця порядку n над А є n -арним предикатом на А.

V. Нехай f, g – функції. За яких умов:

1) f -1 є функцією, 2) f * g є взаємно однозначною функцією.

VI. Нехай існує взаємно однозначна відповідність між множинами А та В й між множинами С та D. Показати, що існує взаємно однозначна відповідність між множинами:

1) А ´ C та B ´ D, 2) АC та BD, 3) А È C та B È D, якщо А Ç C =Æ й B Ç D =Æ.

VII. Нехай A, B, C – множини. Побудувати взаємно однозначну відповідність між множинами:

1) A ´ B та B ´ A, 2) A ´(B ´ C) та (A ´ BC,

3) (A ´ B)C та AC ´ BC, 4) (AB) C та AB ´ C,

5) AB È C та AB ´ AC, якщо B Ç C =Æ.

VIII. Довести, що для того, щоб відношення R, задане на множинах А та В, було взаємно однозначною відповідністю між А та В, необхідно й достатньо, щоб R * R -1= iА й R -1* R = iВ.

ІХ. Нехай F – взаємно однозначне відображення множини А на множину В, G – взаємно однозначне відображення множини В на множину С. Довести, що H = F * G є взаємно однозначне відображення А на С.

X. Побудувати приклади відображень та часткових відображень:

1) { a, b, c, d } у { g, h }, 2) {1,2,3} у { x, y, z, v, w }, 3) {1,2,3} у N,

4) N у Q, 5) Q у N, 6) Q у R,

7) R у N, 8) R у Q, 9) N ´ N у R,

10) A ={ a, b, c } у P(A).

XІ. На множинах A ={1,2,3,4,5} та B ={ a, b, c } задані відношення. Які з них є: а) функціональними, б) відображеннями А у В?

R 1={<1, c >,<1, b >,<3, a >,<3, c >,<2, b >}, R 2={<2, b >,<3, c >,<1, b >},

R 3={<4, a >,<3, a >,<1, c >,<5, c >,<2, a >}, R 4={<1, a >,<3, a >,<4, a >},

R 5={<2, a >,<5, b >,<4, c >,<1, a >,<2, b >}, R 6={<2, a >,<2, b >,<2, c >},

R 7={<3, b >,<4, a >,<5, c >,<4, b >}, R 8={<1, c >,<5, a >,<2, b },

R 9= R 5\ R 8, R 10={<2, a >}.

Скільки відношень існує на множинах: а) А та В? б) В та А?

Скільки існує відображень: а) А у В? б) В у А?

XII. Знайти область значень та область визначення відношення R.

1) R Í N 2, R ={< x, y >| x ділить y };

2) R Í N 2, R ={< x, y >| y ділить x };

3) R Í R 2, R ={< x, y >| x - y =5};

4) R Í R 2, R ={< x, y >| x + y £0};

5) R Í Q 2, R ={< x, y >| x >0, x ´ y <3};

6) R Í R 2, R ={< x, y >| x + y £0};

7) R Í R 2, R ={< x, y >| 2 x ³3 y };

8) R Í[0,p]2, R ={< x, y >| y ³cos x }.

XIIІ. Довести, що:

1) B ¹Æ Þ D(А ´ В)= А, 2) А ¹Æ Þ R(А ´ В)= В,

3) В ¹Æ Þ ВА ¹Æ, 4) ВА Í В (А ´ В).

XIV. Довести твердження 2-10 теoреми 11.

XV. Нехай A ÍD(F), B ÍR(F) для деякого відображення F. Довести, що:

1) A Í F -1(F (A)), 2) F (F -1(B))= B, 3) F (AB = F (A Ç F -1(B)),

4) F (AB =Æ Û A Ç F -1(B)=Æ, 5) F (AB Û A Í F -1(B).

XVI. Нехай f: A ® B, g: B ®C – відображення, x Î A. Визначити (f * g)(x).

XVII. Довести, що для будь-якого бінарного відношення R:

1) D(R)=Æ Û R =Æ Û R(R)=Æ, 2) D(R -1)=R(R), 3) R(R -1)=D(R).

XVIIІ. Нехай F, G – (часткові) відображення A у B. Довести, що F = G Û D(F)=D(G), R(F)=R(G), для кожного елемента x з області визначення F та G F (x)= G (x).

ХІХ. Нехай задано відображення f: A * A ® A таке, що для будь-яких елементів x, y, z множини A f (x, y)= f (y, x), f (x, f (y, z))= f (f (x, y), z), f (x, x)= x. Визначимо xRy Û f (x, y)= x. Довести, що R – частковий порядок на А.

ХХ. Нехай R – бінарне відношення на n -елементній множині А. Сформулювати правила перетворення матриці відношення R на матрицю відношення: 1) Rr; 2) Rs.

ХХІ. Нехай R – перетворення множини А. Чи будуть перетвореннями множини А відношення Rr, Rs, Rt?

XХІI. Для заданого відображення множини А ={ a, b, c, d } у множину В ={1,2,3,4,5} побудувати канонічний розклад.

1) F ={< a,1>,< b,2>,< c,2>,< d,1>}, 2) F ={< a,2>,< b,2>,< c,2>,< d,2>},

3) F={<a,3>,<b,5>,<c,4>,<d,1>}, 4) F={<a,1>,<b,2>,<c,3>,<d,4>},

5) F ={< a,1>,< b,1>,< c,2>,< d,3>}, 6) F ={< a,3>,< b,5>,< c,5>,< d,5>}.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1669 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2210 - | 2135 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.