.


:




:

































 

 

 

 


odział administracyjny Ukrainy




Ukraina ï

Nazwa Republika Ukrainy Ukraińska Respublika (Ukraiina)

Stolica Kijów - Kyjiv

Symbole państwa:

Symbole narodowe, to symbole, które prezentują wartości i ciągłość historii państw, narodów oraz regionów. Pod tymi symbolami gromadzą się członkowie społeczności z okazji patriotycznych uroczystości. Historia pokazuje, że symbole narodowe, nawet jeśli na co dzień traktowane jako rzeczy błahe, w chwilach dziejowych stają się tak ważne, że dla uchronienia przed profanacją członkowie społeczeństwa gotowi są poświęcić życie w ich obronie. Symbolami Narodowymi Ukrainy są: Hymn narodowy Ukrainy, Flaga narodowa Ukrainy, Herb narodowy Ukrainy oraz Dewiza Ukrainy.

Flaga Ukrainy niebiesko-źółta. Kolor niebieski symbolizuje błękitne niebo nad złotymi łanami pszenicy

Herbem Ukrainy, jest trójząb (ukr. ), na niebieskiej tarczy, który został oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Trójząb symbolizuje suwerenność kraju poprzez wpisane w niego ukraińskie słowo wolność (ukr. ). ” stanowi lewy ząb, u dołu wpisane jest Δ, w środku ˔, a w prawy ząb wpisane jest ߔ. Tryzub znany jest w heraldyce ruskiej od czasów Włodzimierza I Wielkiego.

Hymn państwowy Jeszcze Ukraina nie umarła, jest Hymnem narodowym Ukrainy. Autorem tekstu jest Paweł / Pawło Czubyński etnograf i poeta z Kijowa, stworzył tekst w 1862 roku. Pierwowzorem dla przyszłego ukraińskiego hymnu stał się Mazurek Dąbrowskiego. Muzykę skomponował w 1863 roku ksiądz, kompozytor i kierownik chórów Michał Werbycki.

Dewiza: (ukr.) , , (Wolność, Zgoda, Dobro)

Język urzędowy ukraiński

Stolica Kijów

Ustrój polityczny republika

Głowa państwa prezydent _____

Szef rządu premier_______

Powierzchnia 603 700 km² _________________________________

Liczba ludności 48 000 000 (77 osób/km²) _________________________________

Niepodległość 24 sierpnia 1991_________________________________________________________________

_________________________________

Jednostka monetarna hrywna (UAH)

Domena internetowa .ua

Kod samochodowy UA

Kod telefoniczny +380

Ukraina leży w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od wschodu zaś z Rosją.

Obejmuje przede wszystkim tereny historycznej Rusi Małej (Wewnętrznej). Trudno określić dokładną datę utraty niepodległości przez Ruś Kijowską, natomiast w bliższych nam czasach niepodległe państwo ukraińskie istniało w latach 1918-1921 i istnieje obecnie od roku 1991.

Stolicą Ukrainy jest Kijów, językiem urzędowym jest ukraiński, posługujący się cyrylicą. Ukrainę zamieszkują głównie Ukraińcy i Rosjanie, stąd też najbardziej popularnym językiem pozostaje rosyjski. Mniejszość polska zamieszkuje tereny przyległe od wschodu do dawnej granicy polsko-radzieckiej, a w mniejszym stopniu również Galicję Wschodnią.

Na Ukrainie obowiązuje czas wschodnioeuropejski, a więc jest o godzinę późniejszy niż w Polsce tak jak m.in. * w Finlandii, Łotwie i Rumunii. Czas zmienia się na letni w noc przed ostatnią niedzielą marca, a na zimowy w noc przed ostatnią niedzielą października.

Walutą jest grzywna (hrywnia), dzieląca się na 100 kopiejek.

Numer kierunkowy Ukrainy to 380, kod domeny .ua, oznaczenie samochodów UA.

Dniem wolnym od pracy jest niedziela, jednak nie ma zakazu pracy w tym dniu, stąd też część sklepów jest otwarta spożywcze, AGD, komputerowe, kantory oraz wybrane urzędy telekomunikacyjne. Zamkniętych w niedziele będzie większość księgarni oraz wszystkie banki i urzędy pocztowe. Dodatkowe dni ustawowo wolne od pracy to:

Nowy Rok (1 stycznia),

Boże Narodzenie (7 stycznia),

Dzień Kobiet (8 marca),

Wielkanoc i Zesłanie Ducha Świętego (ruchome wg kalendarza wschodniego, obecnie z reguły tydzień później niż Wielkanoc w Polsce),

Święto Solidarności Pracy (1-2 maja),

Dzień Zwycięstwa (9 maja),

Święto Konstytucji (28 lipca)

Święto Niepodległości (24 sierpnia).

Geografia

Przeważająca część Ukrainy leży na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Krajobraz Ukrainy składa się głównie ze stepów i wyżyn, na zachodzie rozciągają się Karpaty, a na Krymie Góry Krymskie. Stolicą Ukrainy jest od 1934 r. Kijów. Inne duże miasta: Lwów, Odessa, Donieck, Charków, Dniepropietrowsk, Użhorod.

Na południowym zachodzie znajduje się bardzo rozległa Wyżyna Wołyńsko-Podolska ciągnąca się do doliny Dniestru, natomiast na północ od wyżyny leżą piaszczyste i bagniste równiny Polesia. Jedynie na zachodzie - Karpaty, najwyższy szczyt Ukrainy Howerla 2061 m n.p.m. w paśmie Czarnohory - oraz na Półwyspie Krymskim (wysokość do 1545 m *) znajdują się góry. Część południowa to w przeważającej mierze wybrzeże Morza Czarnego.

* m.in. - między innymi

*n.p.m. nad poziomem morza

Klimat Kontynentalny umiarkowany. Niezbyt gorące lata oraz chłodne zimy (w głębi i na wschodzie kraju tempertura dochodzi w styczniu do -40 st.). Na południu zdecydowanie mniej opadów niż na zachodzie i północy. Wybrzeże Morza Czarnego cieplejsze, o klimacie śródziemnomorskim.

Przyroda Karpaty mają bogatą florę (wszystkie piętra roślinności) i faunę. Większość stepów nizin ukraińskich została przekształcona w tereny rolnicze. Północna i zachodnia część kraju leży w strefie lasów liściastych. Największe bagna znajdują się na Polesiu, miejscami zabagnienie wynosi 20-30% terenu. Torfowiska występują w dolinach Desny, Dniepru i Dniestru. Na Krymie można spotkać roślinność typu śródziemnomorskiego.

Karpaty ukraińskie są stosunkowo mało zniszczone, zwłaszcza dotyczy to Gorganów, najpierw terenu łowieckiego biskupów lwowskich, a nastepnie sekretarzy partii komunistycznej. W górnych piętrach pokryte są one połupanymi płytami kamiennymi, powstałymi w wyniku erozji. Kamienie te (gorgan) dały nazwę górom. Inna ich nazwa to arszyca pochodząca od jednego z pasm Gorganów (dawniej odnosiła się ona do całego masywu). W górach tych porośniętych gęstym lasem żyje stosunkowo wiele dużych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi. Gorgany nie posiadają praktycznie infrastruktury turystycznej

Czarnohora - Pasmo położone na wschód od Gorganów, o podobnym charakterze, lecz bardziej zmienione przez człowieka. Posiada sieć schronisk, więc jest częściej odwiedzane przez turystów. Ciekawostką są ruiny zbudowanego tuż przed wojną obserwatorium astronomicznego na szczycie Popa Iwana.

Podole - Region nizinny nad Dniestrem pokryty niegdyś stepem. Obecnie w większości użytkowany rolniczo. Zasadniczo płaski teren jest przecięty licznymi, niesłychanie kręto meandrującymi rzekami, z Dniestrem na czele. Ich mniejsze dopływy wycinają w miękkim podłożu głębokie jary o stromych brzegach

Bukowina - Obszar na terenie Ukrainy i Rumunii leżący pomiędzy Karpatami i Dniestrem. Charakterystyczny krajobraz ukraińskiej Bukowiny to pokryte lasem wzniesienia dochodzące do 537 m n.p.m. Lecz najistotniejszą cechą tego regionu to zróżnicowanie etniczne. Żyją tu Ukraińcy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Niemcy, Ormianie, co również odzwierciedla architektura (obok cerkwii stoi kościół katolicki, a za nim synagoga i świątynia grekokatolicka).

odział administracyjny Ukrainy

Terytorium Ukrainy dzieli się na 24 obwody (obłast'i), dwa miasta wydzielone na specjalnych prawach Kijów i Sewastopol oraz Autonomiczną Republikę Krymską posiadającą własną konstytucję i rząd. Obwody dzielą się na rejony (powiaty).

Ustrój polityczny. Od 24 sierpnia 1991 Ukraina została republiką niepodległą.

8 grudnia 1991 wraz z Federacją Rosyjską i Białorusią podpisała porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Zgodnie z konstytucją, uchwaloną w 1996 przez Radę Najwyższą, głową państwa jest prezydent, wybierany w głosowaniu powszechnym na kadencję pięcioletnią. Najwyższym organem władzy państwowej jest jednoizbowy parlament Rada Najwyższa, w której skład wchodzi 450 deputowanych, wybieranych w wyborach powszechnych na 5 lat. Organem władzy wykonawczej jest rząd -Gabinet Ministrów, na jego czele stoi premier, powoływany przez Radę Najwyższą, na wniosek prezydenta. Na mocy konstytucji rząd jest podporządkowany bezpośrednio prezydentowi. 1 stycznia 2006 roku nabiera mocy prawnej nowa redakcja Konstytucji Ukrainy. System polityczny staje się podobny do polskiego.

 





:


: 2016-07-29; !; : 332 |


:

:

, ; , .
==> ...

1874 - | 1651 -


© 2015-2024 lektsii.org - -

: 0.015 .