Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Орієнтовна тематика доповідей. 1. Еволюція української культури в ХІV-ХVІІІ ст




1. Е волюція української культури в ХІV-ХVІІІ ст. та варіанти її періодизації.

2. Становище України в Литовській державі, Речі Посполитій.

3. Етнокультурні процеси у ХІV-ХVІІІ ст.: формування етнічних особливостей, національної ментальності, етнографічних груп українців, фольклору, традицій і звичаїв українського народу; розвиток української мови, виникнення основних культурних регіонів України.

4. Усна та музично-пісенна народна творчість, звичаї і обряди українського народу у ХІV – перш.пол.ХVІІ ст. та у др.пол.ХVІІ-ХVІІІ ст.

5. Становище церкви та релігійне життя в Україні, християнство в історії української культури ХІV-ХVІІІ ст.

6.. Історія українського християнства в ХУІ-ХУІІІ ст. Церковна Реформація в Речі Посполитій і ранній протестантизм в Україні. Інвазія католицизму. Єзуїтська контрреформація. Міжконфесійна боротьба. Берестейська (1596 р.) і Ужгородська (1646 р.) церковні унії.

7. Основні віхи історії та здобутки української культури ХІV-ХVІІІ ст. Українська культура ХІV – першої половини ХVІІ століття: розвиток освіти та наукових знань в Україні в ХІV-першій половині ХVІІ ст.; відродження Кирило-Мефодіївської традиції в культурі України. Українське Передвідродження, Олельковицький ренесанс та ранній український гуманізм (ХІV-ХVІ ст.).

8. Самобутні культурні явища Козацької доби (ХVІ-ХVІІІ ст.).

9. Історичні пісні та козацькі думи. Український Ренесанс в освіті, літературі, філософії та науці.

10. Початок книгодрукування в Україні.

11. Острозька академія і братські школи. Українські полемісти і панегіристи. Могилянська доба і Києво-Могилянська академія. Мазепинська доба.

12. Культура Запорізької Січі. Академічна філософія.

13. Козацькі літописи і віршова поезія. Шкільний театр. Українське бароко в архітектурі та мистецтві.

14. Музика українського бароко.

15. Українське Просвітництво.

16. Формування українського етносу в умовах польсько-литовського панування. Відновлення економічних й культурних зв’язків з сусідніми державами. Особливості релігійного життя. Церква і духовенство. Братства як ремісничі цехові організації (цехові братства) і як православні церковні братства.

17. Билини як пам’ятки культури. Звичаї і обряди як духовна парадигма побутової культури українців. Літописна література: літописи як пам’ятки культури (відображення в літописах світогляду своєї доби; есхатологічні мотиви літописів).

18. Освіта та наука в ХІV-ХV ст. Значення для української культури навчання молоді за кордоном. Зміст поняття “переорієнтація української культури” в ХІУ-ХУ ст

19. Ідеї Ренесансу в Україні: відгуки Ренесансу і гуманізму в Україні.

20. Ідеї раннього гуманізму в українській культурі. Зародження нового світовідчуття і світогляду.

21. Ранні українські гуманісти (зачинателі української гуманістичної культури): Юрій Котермак (Дрогобич), Павло Русин з Кросна (П.Процелер – перший поет-гуманіст в Україні), І.Туробінський-Рутенець, Г.Чуй (Русин), Анонім, Лукаш з Нового Мяста.

22. Початки кириличного друкарства (1491 р.). Швайнпольт Фіоль. Роль друкованої книги у розвитку української культури.

23. Мистецтво ХІV-ХV ст.: готичні впливи на Україні. Архітектура. Малярство.

24. Виникнення козацтва і початок козаччини. Козацтво як явище історії та культури. Філософ-гуманіст Станіслав Оріховський-Роксолан (Русин-Роксолан) як яскравий представник ранніх українських гуманістів ХVІ ст.

25. країнський Ренесанс (кінець ХVІ-перша третина ХVІІ ст.) та його особливості. Розвиток ідей Ренесансу та гуманізму в Україні як найцінніший набуток періоду національно-культурного відродження кін.ХVІ-пер.третини ХУІІ ст.

26. Титани українського Ренесансу (видатні діячі української культури) в книгодрукуванні, освіті і науці, філософії, літературі і мистецтві. Виникнення друкарства і книгодрукування в Україні. І.Федоров (“Євангеліє учительне”, Заблудівська друкарня, 1569 р.; “Апостол”, “Буквар”, Львів, 1574 р.). Освіта і наукові знання: розвиток освіти і наукових знань в Україні.

27. Виникнення навчальних закладів європейського (західноєвропейського) типу і початок створення вищої школи в Україні (Острог, Туров, Володимир-Волинський, Слуцьк, Львів, Київ).

28. Культурно-освітні центри в Україні. Острозький культурно-освітній осередок ( Острозька академія, 1576 р.) та його значення в утвердженні ренесансно-гуманістичного світогляду в Україні.

29. Розвиток візантійсько-православної традиції в українській культурі вченими Острозького осередку. Острозька Біблія (значення Острозької Біблії 1581 р.).

30. Братський рух: причини виникнення братського руху

31. Братства як громадські організації ренесансного типу: братства та їхня роль у розвитку української культури в добу Відродження. Роль братств в етнічній консолідації України. Львівське Успенське братство (1585 р.), Київське Богоявленське братство (1615 р.) Луцьке Чеснохрестне братство (1617 р.). Братські школи. Зв’язки з західноєвропейською наукою (що означає наявність у бібліотеках братств творів Арістотеля й Ціцерона?). Просвітницька діяльність братств та братських шкіл в Україні. Львівська і Київська братські школи та роль їх просвітницької діяльності у піднесенні національної самосвідомості українців.

32. Розвиток монастирського книгодрукування. Друкарні Києво-Печерської та Почаївської лавр.

33. П.Могила: церковна та культурно-просвітницька діяльність Петра Могили. Школа вищого типу при Києво-Печерській Лаврі (1631 р.). Києво-Могилянська колегія (1632 р.): причини (обумовленість) виникнення Києво-Могилянської колегії; заперечення нею візантійсько-православної традиції Острозької академії та братств (значення латиномовного викладання предметів у Києво-Могилянській колегії). Роль Києво-Могилянської колегії у розвитку освіти й культури в Україні.

34. Філософія і гуманітарна наука українського Ренесансу. Виникнення та розвиток професійної української філософії: Й.Кононович-Горбацький, І.Гізель, І.Кроковський. Розвиток української філології: “Адольфотес” Львівської братської школи, “Лексикон слов’яно-роський” Памви Беринди, перша українська “Граматика” Мелетія Смотрицького.

35. Розвиток літератури: огляд основних напрямів розвитку українськоої літератури в кін.ХУІ-пер.пол.ХУІІ ст. та культурологічний аналіз характеру літературної творчості цього періоду. Полемічна література в Україні кін.ХVІ-пер.пол.ХVІІ ст. Католицько-єзуїтські (проунійні) полемісти: П.Скарга, Б.Гербест. Православні (протиунійні) полемісти: Г.Смотрицький, І.Вишенський, І.Княгинецький, І.Почаївський, І.Копинський (візантійська традиція); Ю.Рогатинець, М.Смотрицький, З.Копистенський, Д.Наливайко, К.Транквіліон-Ставровецький, Х.Філалет (М.Бронєвський), С. і Л.Зизанії (ренесансний антропоцентризм, християнський гуманізм). Визначні пам’ятки української полемічної літератури: “Ключ Царства Небесного” Герасима Смотрицького, “Тренос” (“Фрінос”) Мелетія Смотрицького, “Апокрисис” Христофора Філалета (Марціна Бронєвського), “Палинодія” Захарії Копистенського, “Пересторога” Юрія Рогатинця. Продовження традиції українського літописання в пер.пол.ХVІІ ст. (“Густинський літопис”, або “Кройніка” З.Копистенського). Особливості розвитку української поезії пер.пол.ХVІІ ст.: віршова поезія, панегірики, “плачі” (“ляменти”). Патріотичні та гуманістичні ідеї в поезіях П.Беринди, К.Саковича, М.Смотрицького, К.Транквіліона-Ставровецького.

36. Архітектура і образотворче мистецтво: особливості розвитку ренесансної архітектури і образотворчого мистецтва в Україні.

37. Львів як центр ренесансних впливів в Україні. Венеціанське консульство у Львові (поч.ХVІІ ст.). “Золотий вік” Львівського архітектурного Ренесансу.

38. Розвиток малярства і формування художніх осередків: жовківська, чернігівська, новгород-сіверська малярські школи. Жовківська ренесансна малярська школа як провідний осередок ренесансного живопису в Україні (М.Альтамонте, А.Стех, Ю. Шиманович).

39. Ренесансна школа “Львівського портрету” (Микола Петрахнович).

40. Ренесансні новації в українському іконописі: перехід від візантійського стилю до “українізації” ікони (стилізації під український етнічний тип); виникнення “народної ікони”, іконопису “профанів” (аматорів).

41. Декоративно-прикладне та ужиткове мистецтво (ренесансні різьблені дерев’яні іконостаси церков).

42. Театр і музика. Театральне мистецтво: народна драма, шкільна драма (П.Беринда), віршована драма (І.Волков).

43. Музика: українська професійна і народна музика. Українська церковна хорова музика: псалми та канти.

44. Партесний спів.

45. Музичні цехи.

46. Кобзарство.

 

Завдання для самостійної роботи

1). Запропонувати термінологічний аналіз понять: гуманізм, антропоцентризм, полемічна література, братський рух, ренесансний стиль (у вигляді культурологічного диктанту).

2). Зіставити та віднести певну персоналію/діяча української культури з відповідним культурно-освітнім осередком – Львівське Ставропігійське братство, Київський вчений гурток, Острозький освітньо-культурний осередок (у формі інтерактивної гри).

3). Опрацювання уривків першоджерел зі запропонованої тематики:

* Оріховський-Роксолан Станіслав «Напучення польському королеві Сигізмунду-Августу»,

* Смотрицький Герасим «Ключ царства небесного».

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ 6

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 613 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.