КОНСТИТУЦЙНО-СУДОВЕ ПРОВАДЖЕННЯ
Поняття конституційного правосуддя.
Процедура формування Конституційного Суду України.
Процедура виборів голови, заступників голови, призначення секретарів колегій та керівника секретаріату Конституційного Суду України.
Конституційне подання та конституційне звернення. СубЛ єк-ти конституційного подання та конституційного звернення.
Порядок відкриття провадження у Конституційному Суді України. Підстави для відмови у відкритті провадження.
Порядок проведення засідань та пленарних засідань Конституційного Суду України.
Порядок виконання рішень Конституційного Суду України.
Поняття конституційного правосуддя
Конституційний Суд України — єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. Відповідно до статті 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється винятково судами, а саме: Конституційним Судом України і судами загальної юрисдикції. Таким чином підкреслюється особливе місце даного судового органу, його завдання гарантування верховенства Конституції, яке здійснюється шляхом забезпечення відповідності Конституції законів та інших актів у встановлених законом формах і процедурах.
Конституційне правосуддя — це діяльність Конституційного Суду України, що полягає у розгляді справ, предметом яких є конституційно-правові питання, пов'язані з дотриманням Конституції державними органами, і у прийнятті з цих питань рішень, які спричиняють правові наслідки. Якщо правосуддя є безпосередньо діяльністю, то судочинство — формою такої діяльності.
Слід зазначити, що конституційне судочинство має свою специфіку порівняно з судочинством в кримінальних, цивільних, адміністративних справах. Зокрема, не всі принципи судочинства у загальних судах прийнятні для конституційного судочинства, а ті, що прийнятні, реалізуються часом в своєрідних формах. Наприклад, принцип змагальності часто або обмежений, або взагалі відсутній при розгляді окремих категорій справ у Конституційному Суді.
Особливості конституційного судочинства проявляються у предметі судового розгляду та змісті спеціальної юридичної пізнавальної (доказової) діяльності суб'єктів конституційного провадження.
Конституційний Суд України є юрисдикційним судовим органом, він має правосудну природу та правосудний статус і за характером, і за змістом своєї державної діяльності має здійснювати правосудну діяльність (правосуддя), а не нагляд чи контроль.
Основоположні конституційні принципи і норми щодо організації та діяльності Конституційного Судку України конкретизуються й деталізуються в Законі України "Про Конституційний Суд України". У ньому поєднуються процесуальні, а також організаційні норми. Ідея прийняття окремого закону про конституційне судочинство не дістала підтримки при прийнятті закону України "Про Конституційний Суд України" у 1996 році. Це мотивувалося тим, що процесуальні аспекти діяльності нероздільно пов'язані з його статутними і організаційно-структурними особливостями. Конституційний Суд на відміну від судів загальної юрисдикції — єдиний судовий орган, який застосовує властиві саме для нього відповідні процесуальні норми.
Деякі вчені вважають, що до факторів, які перешкоджають здійсненню конституційного правосуддя належить відсутність закону про конституційне судочинство. Ми підтримуємо точку зору про те, щоб у законодавчому порядку визначити можливість розгляду справ у так званій письмовій формі, тобто відсутності сторін, що значно зекономить час та не буде затягуватися розгляд справ. Вважаємо, що необхідно вирішити питання чи потрібен окремий закон про конституційне судочинство, чи внести зміни та доповнення до вже існуючого.