ВСТУП
Метрологія – наука про виміри, методи, засоби забезпечення їхньої єдності та способи досягнення необхідної точності вимірювань. Вона складається зі слів грецького походження «metron» – мера и «logos» – учення, наука.
Виміри мають стародавнє походження і припадають на той час, коли людина навчилася виготовляти знаряддя праці та користуватися ними. До перших вимірів відносяться визначення часу і відстаней. Пізніше у зв’язку із зростанням будівельної техніки розвинулися виміри площ ділянок землі, об’єму і маси, кутів різних геометричних тіл і фігур.
До кінця середніх віків виміри продовжували обмежуватися визначеннями часу, геометричних розмірів і мас. У ХIV-XVI століттях почався бурхливий розквіт ремесел, наук, архітектури. Тому з’явилася необхідність у вимірах різних заново відкритих фізичних параметрах, наприклад, тиску повітря та води за допомогою відповідно барометрів і манометрів, температури за допомогою термометрів. У XVIII столітті стали використовувати динамометри для вимірювання сили, а у XIX – вже треба було визначати електричні та світлові величини. На початку XX були відкриті нові фізичні явища, у зв’язку з чим знадобилися виміри в області рентгенівських променів, радіоактивності, молекулярної та атомної фізики. Відсутність яких-небудь раціональних підстав і довільність при виборі заходів та одиниць виміру призвели до великої різноманітності їх в окремих країнах, навіть в містах і областях одних і тих же країн, що створило великі незручності та труднощі, особливо в міжнародних відносинах.
У 1832 році німецький вчений K.Гаусc запропонував метод побудови системи одиниць вимірювання, які вживають по теперішній час. 1 березня 1875 року була скликана дипломатична конференція з питань створення Міжнародного бюро мір та ваг. У 1889 році закінчено роботи з виготовлення зразків метра та кілограма. У 1960 році 11-а Генеральна конференція з мір та ваг, що відбулася у Парижі, затвердила Міжнародну систему одиниць, яка отримала назву «Система Інтернаціональна» (СІ) – «Systemе International» (SI).
Метрологія у спорті (спортивна метрологія) – це наука про вимірювання у фізичному вихованні та спорті. Історія спортивних вимірювань бере свій початок у Греції з VI-VIII віків до нової ери, що пов’язано із виникненням агоністики (змагальності) в олімпійських іграх. Тоді вимірювалися пропорції тіла спортсмена, довжина дистанцій, відстань, на яку кидалися снаряди, маси снарядів, їхні розміри та інше. Наприклад, у той час маса диска складала від 3 до 5.7 кг, його діаметр – 13-33 см, відстань метання – в середньому 50-60 м.
У теперішній час спортивні виміри тісно пов’язані з науковими розробками, що дозволяє ефективне їх використання для підвищення спортивних показників. Саме спортивна метрологія дає можливість вимірювання та дослідження механічних і біологічних об’єктів. До механічних відносяться спортивні снаряди, різні види спортивного обладнання, пристосування й таке інше. Методи вимірювань базуються на дослідженнях тестових рухових завдань із застосуванням сучасної вимірювальної техніки та експертних оцінок. Методи обробки результатів таких вимірювань включають прилади для обробки інформації з подальшим застосуванням апарату математичної статистики.
У метрології основна увага скупчується на проблемах єдності та точності вимірювання у фізичних величинах. Спорт і фізичне виховання також вимагають для виміру деякі з цих величин (час, маса, довжина, сила). Спортивна метрологія виходить за рамки загальної метрології з причини своєї специфічності, тому що в ній розглядають також педагогічні, психологічні, соціальні та біологічні показники, які за своїм змістом не є фізичними, але представляють великий інтерес для спортивних досліджень.
Предмет спортивної метрології – це комплексний контроль у фізичному вихованні та спорті, а також використання результатів цього контролю у плануванні підготовки спортсменів і фізкультурників.
У запропонованому навчальному посібнику розглянуто такі теми:
▲ основи теорії спортивних вимірювань;
▲ математична статистика у спорті;
▲ основи теорії тестів;
▲ основи теорії оцінок;
▲ методи кваліметрії;
▲ методи контролю у спорті.
Посібник може бути корисним для студентів і викладачів, пов’язаних з фізичним вихованням і спортом.
ОСНОВИ ТЕОРІЇ СПОРТИВНИХ ВИМІРІВ