Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основні операції над множинами. Універсальна множина. Кола Ейлера




Універсальною називають множину U, щоскладається із всіх можливих елементів, які володіють даною ознакою. Наприклад, множина планет Сонячної системи U = {Земля, Марс, Венера, Юпітер, Сатурн, Уран, Плутон, Меркурій, Нептун}. Помітимо, що поняття універсальної множини чітко не визначено, тобто некоректно, U можна включити в іншу множину W, і вона теж буде універсальної. Наприклад, довго вважалося, що множина дійсних чисел універсальна (тобто описує всю математику), поки не відкрили поле комплексних чисел й не зрозуміли, що не існує універсальної числової множини. Проте там, де область об'єктів не виходить за рамки якоїсь множини, іноді буває зручно оперувати із цим терміном.

Рівними називають дві множини А і В, щоскладаються з однакових елементів: . Наприклад, рівні множини рішень рівнянь і тому що їхнім рішенням є те саме число 6. Рівні множини букв, з яких складені слова «навіс» і «вісна». Рівними множинами є: корені рівняння й множина Тому задача «вирішити рівняння» - у реальності означає «вирішити рівняння в якійсь множині». Так, рівняння не має дійсних коренів: але має два комплексних корені Рівність двох множин А і В означає також, що одночасно й Інавпаки, виконання властивостей і означає виконання рівності А = В. Ці твердження рівносильні. Число елементів множини А називається потужністю множини й позначається або Так, потужність порожньої множини дорівнює 0: а потужність множини планет Сонячної системи або

Введення операцій над множинами. З даних множин А і В можна побудувати нові множини за допомогою операцій об'єднання, перетинання, віднімання й ін. (табл. 1.1).

Таблиця 1.1

Основні операції над множинами

 

Приклад перший. Окружність — множина точок площини, рівновіддалених від даної (наприклад, точки 0), називаної центром. Математично для її знаходження треба задати рівняння рівновіддаленості (а це рівняння кола) і рівняння площини, що проходить через центр 0 зкоординатами Окружністю (Е) буде множина точок, що належать колу (L),і площини (Р),тобто їхнє перетинання: Тому для знаходження цих точок треба вирішити систему двох рівнянь. Отже, окружність

Приклад другій. Нехай тоді

Зверніть увагу, що для різниці двох множин не виконується комутативний закон: Це стає очевидним, якщо одна множина порожня (наприклад, А),а інша — непуста.

Властивості операцій над множинами. Операції над множинами володіють рядом властивостей, схожих на властивості операцій додавання й множення чисел. Розглянемо закони, справедливі для будь-яких множин А, В, С.

1. — комутативний закон для операцій об'єднання й перетинання. Оскільки (а це неважко довести) цю властивість справедливо для будь-якого кінцевого числа множин, то зручно використовувати знаки й для позначення об'єднання й перетинання багатьох множин. Наприклад, означає об'єднання п множин поза залежністю від того, яке з них уважати першим, другим і т.д.

2. — сполучний закон (асоціативність) для операцій об'єднання й перетинання.

3. — розподільний закон (дистрибутивність) перетинання щодо об'єднання множин.

4. — розподільний закон об'єднання щодо перетинання множин.

5. — закони ідемпотентності.

6. і тобто універсальна й порожня множини є доповненнями одна другої.

7. Якщо позначити через всі підмножини множини А,то будуть справедливі рівності: і

Операція доповнення володіє рядом характерних властивостей.

8. Для будь-якої множини справедливо (інволюція)

9. Для будь-яких двох множин X і Y справедливо (закон де Моргана): якщо те або

Доведемо останню властивість.

Нехай що рівносильно Це значить, що або , тобто або тому

10. Множину А можна розбити на класи непересічних підмножин , якщо:

• об'єднання всіх підмножин збігається із множиною А:

• перетинання будь-яких двох різних підмножин порожньо, тобто для будь-яких виконується

 

Упорядковані елементи. Відношення на множинах (двомісні і багатомісні). Декартовий добуток. Область визначення й область значень двомісного відношення. Зворотне відношення. Композиція відношень

Двомісним, або бінарним, відношенням R називається підмножина пар прямого добутку тобто При цьому множину називають областю визначення відношення R, амножину - областю значень. Часто розглядають відношення R між парами елементів тої самої множини М,тоді Якщо а, b перебувають у відношенні R,це часто записується як аRb.

Нехай визначено відповідно до зображення на рис.1.1. Область визначення й область значень визначаються відповідно:

Рис. 1.2

Основні поняття. Відповідність між рівними множинами А = В називається відношенням на даній множині (А). Відношення в деяких числових множинах можуть виражатися термінами: «бути рівним», «бути більше», «бути не менше», «бути дільником» і т.д.

Відношення в множині ліній на площині можуть виражатися термінами: «бути паралельними», «перетинатися», «стосуватися» і т.д.

Назвемо n- місцевим відношенням R на непустій множині М підмножину При п = 2 відношення R називається бінарним. Тобто бінарним відношенням між елементами множин А і В називають будь-яка підмножину R множини й записують Для відношення R зворотним є відношення Бінарні відношення прийнято записувати у вигляді де Запис читається як « і перебувають у відношенні ».

Наприклад, (паралельні прямі), (дійсні числа), і т.д.

Розглянемо приклади бінарних відношень.

У школі докладно вивчають відношення й ін.

Графіки прямих і зворотних бінарних відношень, певних на множині дійсних чисел, симетричні щодо бісектриси I і III квадрантів. Це властивість зворотних бінарних відношень використовують при побудові графіків зворотних функцій і й де (рис. 3.2, а); і де (рис. 3.2, б).

Побудова однозначної зворотної функції можливо лише для монотонних функцій, тому при побудові графіків функцій, зворотних квадратичної і тригонометричної, були уведені обмеження. Для функції зворотну будували не для всієї області визначення, а лише для ненегативних значень х, тобто на інтервалі, де функція зростає.

а) б)

Рис. 3.2. Графіки прямих і зворотних бінарних відношень:

і й

Декартів добуток. Нехай задані множини Декартівим (прямим) добутком цих множин називається множина, яка складається із всіх кортежів довжини в якій де Оскільки для завдання кортежу важливий порядок, то порядок множників важливий і в декартівому добутку.

Наприклад, декартівим добутком множин і буде множина пар

Дужки для вказівки пар опускають там, де це не може привести до затруднень:

Якщо множини й кінцеві, то їх декартів добуток може бути представлений в загальному виді таблицею зі стовпців і рядків.

Таблиця 1.5

 

 

 

Табличне завдання декартіва добутку

 

Наприклад, декартів добуток де а можна представити у вигляді табл. 1.5.

Число елементів у декартівому добутку кінцевих множин А і В дорівнює добутку числа елементів множини А на число елементів множини В. Варіанти запису: або

Якщо то пишуть і називають n- й декартівим ступенем множини А.

Наприклад, площина є декартівим квадратом двох прямих і позначається відповідно У фізики просторово-часовий континуум є декартів добуток де — тривимірний простір, а — числова вісь часу.

Декартів добуток не володіє комутативним законом, тобто, загалом кажучи, пари (а, b)і (b, а)різні: Так, різні точки площини з координатами (5; 3) і (3; 5). Але для довільної й порожньої множин справедливо

Прикладами декартівих добутків є таблиці додавання й множення, всі можливі набори пар координат на площині, трійок координат деякої точки в просторі. Залізничний квиток теж є кортежем, а сукупність всіх квитків - декартівим добутком множин паспортів, посадкових станцій, станцій прибуття, часу й інших множин.

Якщо число елементів множини X позначити то справедливо співвідношення

Властивості бінарних відношень. Приведемо характерні властивості бінарних відношень, причому помітимо, що кожне конкретне відношення може володіти або не володіти деякими із зазначених властивостей.

1. Рефлективність: Наприклад, «бути не більше» на

2. Антирефлективність. Має місце, коли відношення не має властивість 1 для будь-яких а, наприклад «бути більше», «бути молодше» і ін.

3. Симетричність будь-яких двох елементів. Відношення R на множині М називається симетричним, якщо для будь-яких одночасно справедливо й (тобто Симетрична паралельність прямих, тому що якщо те Симетричне відношення «бути рівним» на будь-якій множині або «бути взаємо простим» на

4. Антисиметричність. Якщо для незбіжних елементів вірне відношення то хибне Антисиметричними є відношення «бути більше», «не менше» на «бути дільником» на й ін.

5. Транзитивність. Якщо й то для будь-яких Транзитивні відношення «бути більше», «бути паралельним», «бути рівним» і ін.

6. Антитранзитивність. Має місце, коли відношення не має властивість 5. Наприклад, «бути перпендикулярним» на множині прямі площини але невірно

7. Асиметричність. Для жодної пари й не виконується одночасно й

8. Зв’язність. Для будь-яких і якщо та або
Деяка властивості конкретних бінарних відношень наведені в табл. 1.6.

Розглянемо основні види бінарних відношень.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 3680 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2483 - | 2326 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.