Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ючи - не зважаючи - не дивлячись




Незважаючи, невважаючи, прийм. Вживається з прийм. на при позна­ченні предметів, явищ, понять, усу­переч яким відбувається дія. Незва­жаючи на малесенький вітерець, пари­ло і робилося душно (Григорій Тютюн­ник); Незважаючи на важкий цілоден­ний перехід, майже всюди помітно було добрий лад (О.Соколовський); Тим часом панія Висока миттю одкинула вуаль з лиця на голову і, невважаючи на свої дуже немолоді літа, легесенько скакнула з воза (І.Нечуй-Левицький); Невважаючи на те, що завтра був день робочий, Демид довго ще не спав (Б.Грінченко).

Не зважаючи, част. з дієприсл. Не зважаючи на їх, Квасючка кричала (Б.Грінченко); Жінки, не зважаючи на крик, бігли за колоною (В.Кучер).

Не дивлячись, част. з дієприсл.

— Ну, здрастуй, Іване, — сказав той, кладучи свою ношу на стіл, і, так само не дивлячись на приятелів, слів шукав:

— Казав мені Куниця... (Є.Плужник); Корній встав і, не дивлячись на матір, хотів вийти з-за стола (Леся Україн­ка).

В значенні "незважаючи" невжи­ване.

НЕЗВИЧАЙНИЙ - НЕ ЗВИ­ЧАЙНИЙ - НАДЗВИЧАЙНИЙ -НЕЗВИКЛИЙ

Незвичайний, прикм. Який відріз­няється від інших, не такий, як усі, як у всіх; не такий, як звичайно. Не було тут нічого незвичайного. Проста лежанка з дощок (А.Чайковський); — А вітер уранці сьогодні мені Ще зві­стку приніс незвичайну, Що ніби на скелі, на височині Угледів він тайну (М.Вороний).

Не звичайний, част. з прикм. Він Тетері вірив. Більше того, не раз од-верто доводивТетеря не звичайний собі полковник у війську (Н.Рибак); Вона жила в розкошах і достатках і була переконана, що вона дівчинка не звичайна, а красуня (Григорій Тютюн­ник); То не звичайна дівчина "ждала, ждала козаченька..." То чорноока, за­смалена Марина чекає поповича за се­лом коло вітряка... (Б.Антоненко-Да-видович).

Надзвичайний. Дуже великий, си­льний щодо ступеня вияву; дуже гар­ний, видатний; особливий тощо. Свої святині надзвичайні Ми захищаємо ме­чем (Г. Чупринка); Перед Василем стояла надзвичайної вроди жінка (М.Томчаній); Він увесь ніби передчу­ває наближення якоїсь надзвичайної події (О.Довженко).

Незвиклий. Який не звик до чо­гось; до якого не звик хто-небудь. Не­звиклий до слави, Михайло Лукич був розгублений і наче засоромлений (Л.Дми-терко).

Пор. звичайний.

НЕЗ

НЕЗГІДНИЙ - НЕЗГОДНИЙ Незгідний. 1. З яким важко дійти згоди; впертий. [Річард:] "Незгідні", "незалежні", "рівноправні", такі були мої питимі предки (Леся Українка).

2. Несумісний з чимсь. Ось., інте­лігенція, що в сліпій гордості і в гордій сліпоті відкидає від себе все незгідне з її привидами та забобонами (І.Франко).

3. Позбавлений гармонійності, злагодженості. Лиш два такі чоло-віки., хриплими, надірваними і незгід­ними голосами співали якусь., думку (І.Франко).

Незгодний. Який не погоджується з кимсь, чимсь, не виявляє згоди зро­бити щось тощо. Залишається лише купка незгодних (Ю.Яновський); Дер­зкий та кілька його прибічників стояли між возами злі, незгодні (О.Гончар).

НЕЗДІЙСНЕНИЙ - НЕ ЗДІЙС­НЕНИЙ - НЕЗДІЙСНЕННИЙ

Нездійснений, прикм. Який не здійс­нився, не збувся. Присняться нам роз­мріяні, Нездійснені думи, Ніби тії роз­віяні Полонинські шуми (Б.Лепкий); / віє, віє сніговієм В лице нездійсненим надіям Холодних споминів зима (П.Во­ронько); Це про тебе неслися дівочі не­здійснені сни (Л.Забашта).

Не здійснений, част. з дієприкм. Скільки розставань, невтішних розлук, марних, не здійснених чекань пішло з цієї хати з вогнем і димом! (О.Дов­женко).

Нездійсненний. Який не може здій­снитися, збутися. Прохор, захопив­шись, розповідав їй свої плани, наче ди­вну, красиву, але нездійсненну казку (А.Шиян); Бачурі стало враз невимов­но тяжко, ніби він оце присоромив стару людину своїми дивними і нездійс­ненними мріями (С.Добровольський);

Я тішуся на кожну годину, котру перебалакаю з тобою, ловлю кожний твій усміх, як нездійсненну мрію (Б.Лепкий).

НЕЗДОЛАННИЙ. Якого не мож­на здолати, знищити, підкорити, пе­ребороти тощо. Смерті в очі я загляну, Жах могильний я стерплю, Все одно я маю рану, Нестерпучу, нездоланну, Ра­ну смертного жалю (Г.Чупринка); Ремствують буйні [вітри] /, гомін збу­дивши вгорі нездоланний, Б'ються дов­кола заметів (М. Зеро в); Я слухаю дзвони на лаврській горі, Дивлюсь на софіївські бані І вірю в народ, що живе на Дніпрі, У сили його нездоланні (М. Луків); І раптом все його тіло про­низав дрож, що виник з несподіваної, з неусвідомленої і тому нездоланної жа­доби помсти (М.Руденко).

НЕЗДУЖАТИ - НЕ ЗДУЖАТИ

Нездужати, недок. Бути хворим; хворіти. Нездужає Катерина, Ледве-ледве дише... (Т.Шевченко); [Марфу-ша:] Яке в тебе гаряче лице і руки. Мо­же, нездужаєш? (М.Кропивницький).

Не здужати, недок. і док. Не бути спроможним щось зробити, не подо­лати, не перемогти. — Я вже стара стала: не здужаю робити (І.Нечуй-Левицький); І так батожать бідного, що він Не здужає ні сісти, ані встати (В.Мисик); — Запряжи своїх підпанків та й ори ними землю! — "Не здужа­ють! Сухі, як хорти" (3.Тулуб).

НЕЗЛІЧЕННИЙ. Який складаєть­ся з великої кількості, становить ве­лику кількість. Незліченна сила не­слась вояків, Як мак при дорозі шапки їх біліли (М.Костомаров); Військові успіхи Сагайдачного давали йому не­зліченну здобич (3.Тулуб); Незліченні зірки сяють у воді (О.Довженко); В долині стояло все татарське військо,

НЕЙ

готове до бою — незліченні ряди кінно­ти (А.Хижняк).

НЕЗМІРНИЙ, НЕЗМІРЕНИЙ, НЕЗМІРЕННИЙ. Якого не можна зміряти, виміряти тощо; величезний. Небо без жодної хмаринки відбиваєть­ся в плесі, і від того річка здається не­змірної глибини (І.Багмут); В його піс­нях до України живе незмірена любов (В.Сосюра); Господарка приноситиме йому незміренні прибутки (Лесь Мар-тович).

НЕЗНИЩЕННИЙ. Якого не мо­жна знищити. Встала мати Україна, Сонце засвітила, Пробудилася народна Незнищенна сила (Д.Павличко).

НЕЗРІВНЯННИЙ - НЕ ЗРІВ­НЯНИЙ

Незрівнянний, прикм. Якого не мо­жна ні з ким, ні з чим порівняти; не-перевершений, дуже великий тощо. Це був князь палкий, відважний, Не­зрівнянний у бою (О.Олесь); Майстер­ність його була незрівнянна (Н.Рибак); — Ах, яка незрівнянна краса! (О.Со-коловський).

Не зрівняний, част. з дієприкм. Стіни немазані, полупані.. Долівка не зрівняна (Панас Мирний); Ізнову наче сонце зазирає в душу молодиці, гріє, го­лубить, засвічує в очах її глибокі, ні з чим не зрівняні вогники (А.Шиян).

НЕЗЦІЛЕННИЙ. Якого не можна вилікувати, зцілити: незціленний хво­рий. Сповідали, причащали [товариша] Й ворожки питали,Не помогло... з незціленним В дорогу рушали (Т.Шев­ченко).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 434 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2218 - | 2181 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.