Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Синдром полікістозних яєчників




Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) можна розглядати як прояв полігландулярної недостатності. Частота його серед всіх гінекологічних хворих -2,2-3,8 %, зустрічається він переважно у жінок молодого віку. Вперше описали синдром, клінічними симптомами якого були аменорея, безпліддя, гірсутизм, ожиріння, двобічне збільшення та ущільнення яєчників, в 1935 році І. Штейн і М. Левенталь.

Етіологія та патогенез

Етіологія та патогенез СПКЯ, незважаючи на численні дослідження, залишаються недостатньо з'ясованими. Причинами виникнення цієї патології є різні патологічні стани при вагітності, які погіршують розвиток внутрішньоутробного плода (важкі пізні гестози, екстрагенітальні захворювання, загроза переривання вагітності, застосування в період вагітності медикаментозних, особливо гормональних, препаратів), часті інфекції, перенесені в дитинстві, інтоксикації, надмірні розумові та фізичні навантаження, неповноцінне харчування, спадкові фактори, важкі стресові ситуації, несприятливі екологічні фактори. Необхідно відзначити, що за останні роки частота полікістозів яєчників має тенденцію до збільшення, особливо у дівчат і жінок молодого віку, але покращились і можливості більш точної діагностики цієї патології.
Існує декілька гіпотез виникнення СПКЯ. Згідно з ними, у 1980 році М.Н. Кримська визначила три патогенетичні форми цієї патології: 1) яєчникову типову форму СПКЯ, яка є наслідком дефекту ферментних систем в яєчниках; 2) надниркову форму з компонентом гіперандрогенії; 3) центральну діенцефальну форму, що виникає при порушенні гіпоталамо-гіпофізарної системи.
Прихильники яєчникової та надниркової гіпотез розвитку СПКЯ вважають, що при первинній недостатності ензимів у цих залозах змінюється синтез естрогенів з андрогенів, що спричиняє надлишок і накопичення андрогенів. Збільшення синтезу андрогенів в надниркових залозах порушує фолікулогенез та синтез естрогенів в яєчниках, у результаті розвивається кістозна атрезія фолікулів. На сьогодні найбільш обгрунтованою є теорія центрального генезу виникнення СПКЯ. Функціональні та морфологічні порушення в яєчниках є наслідком зміненої гіпоталамо-гіпофізарної неадекватної стимуляції. При порушенні ритму виділення гонадотропін-релізинг-гормону збільшується синтез лютеїнізуючого гормону (ЛГ) і зменшується секреція фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Надлишок ЛГ призводить до вагомого збільшення синтезу андрогенів з холестерину в фолікулах, нестача ФСГ і надлишок андрогенів - до утворення атрезії фолікулів, дрібних кіст, гіперплазії строми яєчників, потовщення їх оболонки.
Розрізняють первинні полікістозні яєчники, які виникають в період статевого дозрівання і зумовлені дефектом ферментних систем в яєчниках. Вторинні полікістозні яєчники можуть бути наслідком різних ендокринопатій: нейрообмінно-ендокринного синдрому, гіперпролактинемії, синдрому Іценко-Кушинга, адреногенітального синдрому та ін.

Передменструальний синдром

Передменструальний синдром (ПМС) – складний патологічний симптомокомплекс, який виникає в передместруальні дні та проявляється нейропсихічними, вегетативно-судинними та обмінно-ендокринними порушеннями. Виникає ПМС за 2-10 днів до менструації і зникає після початку менструації чи в перші її дні. Частота ПМС коливається в різні вікові періоди: в 19-29 років у 20 % хворих, після 30 років – 47 %, після 40-45 років у жінок з регулярними менструаціями до 55 %. ПМС частіше спостерігається у жінок розумової праці, при захворюваннях ЦНС, серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту.

Патогенез

ПАТОГЕНЕЗ ПМС складний і недостатньо вивчений, тому існує багато теорій, які пояснюють його. Пояснюють ПМС надлишком естрогенних гормонів, підвищенням вмісту простагландинів Е2та зниженням прогестерону в лютеїнову фазу менструального циклу, “водною інтоксикацією”, тобто затримкою рідини, що пов’язано з порушеннями в системі "ренін - ангіотензин - альдостерон", психосоматичними порушеннями, спадковим характером захворювання, алергічним фактором, тобто гіперчутливістю до ендогенного прогестерону. Протягом останніх років велика роль в патогенезі ПМС відводиться пролактину. Відмічається або підвищений рівень пролактину в лютеїнову фазу циклу, або збільшена тканинна чутливість до нормального рівня пролактину. Вважають, що пролактин сприяє утримувальному ефекту альдостерону та антидіуретиній дії вазопресину. Патогенез ПМС є розвитком складних нейроендокринних змін, які включають значні коливання в ЦНС рівнів серотоніну, дофаміну, амінобутирової кислоти та пов”язані з ними периферичні нейроендокринні процеси.
Таким чином, ПМС є наслідком дисфункції різних відділів ЦНС і виникає в результаті дії неспиятливих факторів у жінок з вродженою чи набутою неповноцінністю гіпоталамо-гіпофізарної системи. Поява різних форм ПНС пояснюється залученням в патологічний процес різних структур гіпоталамуса та лімбіко-ретикулярного комплексу, а також різним характером порушення біохімічних процесів в цих ділянках.

Клімактеричний синдром

Універсальною гормональною характеристикою постменопаузи є підвищення рівня гонадотропінів і дефіцит естрогенів. Ці зміни виникають в пременопаузі. Репродуктивний період життя жінки визначають естрогени, які чинять постійний вплив на різні органи і тканини шляхом взаємодії з специфічними естрогенними рецепторами. Ці рецептори локалізуються, окрім матки і молочних залоз, в уретрі, сечовому міхурі, клітинах піхви і м’язів тазового дна, клітинах мозку, серця і артерій, кісток, шкіри, слизової оболонки порожнини рота, гортані, кон'юнктиви.
Отже, на фоні дефіциту естрогенів в менопаузі можуть виникнути патологічні стани вищеназваних органів. За характером проявів і часом виникнення ці патологічні стани можна поділити на три групи.

Клімактеричні прояви

1 група Вазомоторні Припливи жару, пітливість, головний біль чи гіпертонія, озноб, посилене серцебиття
Емоційно-психічні Дратівливість, сонливість, ослабленість, неспокій, депресія, збудливість, неуважність, знижене лібідо
ІІ група Урогенітальні Сухість піхви, біль при статевому акті, сверблячка, урогенітальний синдром (почащене сечовипускання)
Шкіра і її придатки Сухість, ламкість нігтів, зморшки, сухість і випадання волосся
ІІІ група Пізні обмінні порушення Остеопороз, серцево-судинні захворювання

 

Самостійна робота №13

Тема: Невідкладна топомога в гінекології:

Апоплексія яєчників





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1699 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2356 - | 2224 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.