Останнім часом цей діагноз все частіше звучить у кабінетах гінекологів! Перш за все, тому, що раніше про це просто до кінця не знали і не могли пояснити, в чому причина нездоров'я. По-друге, це пов'язано з тим, що останнім часом відзначається зростання цього захворювання серед населення всього світу, причому, як правило, це «хвороба інтелектуальних та ділових бізнес-леді», або «хвороба цивілізації». Жінки низького і середнього соціального шару страждають переважно запальними захворюваннями придатків матки і рідко ендометріозом. Однак, більшість пацієнтів не завжди розуміє, про що йде мова? Дуже часто чуєш запитання: «А це небезпечно?», «Це не рак?» І, найголовніше, «Що робити?».
Постараємося пояснити, що ж це таке, оскільки пацієнтка, перш за все, сама повинна розуміти, що з нею відбувається. Для початку: не варто плутати це захворювання з поняттям «ендометрій» - що означає слизова оболонка порожнини матки, «ендометрит» - запалення слизової порожнини матки. Це поняття зовсім відмінні від діагнозу «Ендометріоз».
Ендометріоз - це захворювання, при якому клітини слизової оболонки матки, тобто ендометрію, потрапляють по маткових трубах в малий таз (сама нижня область черевної порожнини) і прикріплюються до внутрішніх статевих органів (матці, яєчників, маткових трубах, зв'язкам). Іноді при важкій формі процесу ендометріоз може розташовуватися також на кишечнику, на шкірних рубцях, дуже рідко - в легенях та головному мозку. Прикрепившись у нетиповому місці, цей ендометрій починає функціонувати так само, як і ендометрій в матці. Тобто менструація відбувається не тільки з матки, але і всередині, тобто в малому тазу. Це сприяє тому, що органи починають злипатися між собою - формується спайковий процес. Іноді поширення ендометріозу відбувається дуже швидко, тому деякі автори порівнюють його розвиток з пухлинним ростом!
Ендометріоз буває зовнішній генітальний - при якому вогнища ендометрія розташовуються в малому тазі на органах репродуктивної системи, і внутрішній (або аденоміоз) - при якому ендометрій вростає в матку зсередини. Матка при цьому набуває округлої або кулясту форму і може бути збільшена до 5-6 тижнів вагітності. Більш детально прочитати про це захворювання, а також подивитися фотографії, Ви можете на сайті «www. Ya- zdorova. ru».
Чому розвивається ендометріоз у одних жінок і ніколи не зустрічається у інших? Раніше вважалося, що основною причиною є гормональні порушення. Однак, дослідження останніх років довели, що захворювання є генетичним, і радикально вплинути на нього ми зможемо тільки тоді, коли навчимося лікувати на рівні генів, виключаючи патологічні або непотрібні.
Як визначити наявність ендометріозу? Запідозрити наявність цього захворювання можливо вже на підставі розмови з хворою. Перш за все, симптоми ендометріозу мають циклічність, тобто пов'язані з менструальним циклом. Як правило, болі збільшуються перед менструацією і під час неї, стихаючи відразу після. У випадках поширеного ендометріозу болі можуть носити і хронічний характер.
До клінічних проявів ендометріозу відносяться також:
1) Поява кров'янистих виділень перед і після менструації (м ажущіе, темного "шоколадного" кольору). Вони особливо характерні для внутрішнього ендометріозу, тобто ендометріозу матки. У вогнищ ендометріозу є дрібні ходи, через які виділяється їх вміст;
2) хворобливість при статевому акті;
3) хворобливість при сечовипусканні або дефекації; наявність крові в стільці або в сечі (при проростанні ендометріозу в сечовий міхур або пряму кишку);
4) болі в середині менструального циклу, пов'язані з овуляцією;
5) Анемія (зниження гемоглобіну), так як менструальні крововтрати стає значнішою. Матка погано скорочується, втрата крові значна;
6) Загальний стан жінок перед менструацією страждає. З'являються головні болі, нервозність, погіршення настрою, снижется працездатність, безсоння.
7) Безпліддя -є одним із частих проявів ендометріозу. Досить часто причиною відсутності вагітності є саме ендометріоз. При цьому інші причини безпліддя можуть бути відсутні.
Самостійна робота №9