Розрізняють такі клінічні стоматологічні матеріали, які застосовують в ортопедичній стоматології: відбиткові (еластичні, термопластичні та ін.), фіксувальні та пломбувальні (цементи, композити, амальгами та ін.), сепараційні, протравлювальні (кислоти, гелі), зв'язувальні (бондинг-системи).
Основними фіксувальними і пломбувальними матеріалами служать різноманітні цементи. їх недоліками є мала адгезія до сталі й дентину (за винятком полікарбоксилатних і склополімерних цементів), а перевагами — простота виготовлення, технологічність, дешевизна. Ці позитивні якості зумовлюють їх широке використання в стоматологічній практиці.
Фіксувальні матеріали повинні відповідати таким основним вимогам: 1) мати коефіцієнт лінійного розширення, близький до такого в емалі й дентині зубів; 2) не розчинятися в рідинах ротової порожнини; 3) перебувати в пластичному стані при застосуванні й твердіти протягом 15 — 30 хв; 4) виявляти стійку адгезію у вологому середовищі до тканин зуба, металу і фарфору; 5) тверднути за наявності води і слини; б) мати малу теплопровідність, щоб тепла чи холодна їжа не діяла на пульпу зуба; 7) бути індиферентними до тканин зуба і нешкідливими для організму.
За міжнародною класифікацією виділяють 8 видів цементів: 1) цинкофосфатні; 2) силікатні; 3) силікофосфатні; 4) бактерицидні; 5) евгенольно-цинкові (цинкок- сидевгеиольні; 6) полікарбоксилатні; 7) склополімерні; 8) полімерні. Така класифікація недосконала, бо полікарбоксилатні й склоіономерні цементи є також полімерними. Тому, на нашу думку, цементи слід поділяти так:
I. Звичайні неполімерні: 1) фосфатні; 2) силікатні; 3) силікофосфатні; 4) бактерицидні; 5) цинкоксидевгенольні.
II. Полімерні (на основі акрилатів і епоксидакрилатів): 1) акрилатні; 2)полікарбоксилатні; 3)склоіономерні; 4) композиційні; 5) компомерні (керомери). Крім того, серед полімерних цементів можна виділити герметики (цементи для заповнення фісур): 1) ціанакрилатні; 2) поліуретанові; 3) епоксидакрилатні.
Цинкофосфатний цемент складається з оксидів цинку (75—90%) і магнію (до 10%). Для зниження температури спікання шихти застосовують невеликі добавки (діоксид силіцію). Складові частини порошку спі-кають разом за температури 1000 — 1300 °С протягом 4 — 8 год. Порошок подрібнюють, просівають через сито з 1000 отворами на 1 см2. Просіяний порошок забарвлюють у різні відтінки, додаючи певну кількість барвників.
Рідинно-водний розчин ортофосфатної кислоти (58%) містить фосфати цинку, алюмінію і магнію (12%), що частково нейтралізують кислоту і пом'якшують реактивність рідини. Зменшення швидкості реакції дозволяє при замішуванні одержати однорідну масу.
Порошок цементу замішують із рідиною на товстій гладенькій скляній пластинці, охолодженій до температури 18 — 20 °С для ефективного відведення тепла, яке виділяється під час екзотермічної реакції. Замішування виконують хромованим чи нікельованим (або з нержавіючої сталі) шпателем у співвідношенні від 1,8 до 2,2 г порошку на 0,5 мм рідини. На скляну пластинку наносять необхідну кількість рідини і додають четверту частину кількості порошку, ретельно розмішують для повільної нейтралізації кислоти, продовжують замішування, додаючи порошок окремими порціями до досягнення необхідної консистенції (мал. 25). Час замішування повинен бути достатнім для виділення тепла,
Мал. 25. Замішування фосфатного цементу: а — поділ порошку на частини; б — рух шпателя
а маса має бути гладенькою, без грудочок, однорідної консистенції. Тривалість замішування не повинна перевищувати 30 с.
Консистенція цементного тіста стає нормальною, коли при відриванні шпателя від пластинки тісто за ним не тягнеться, а відривається, утворюючи зубці висотою не більше ніж 1 мм. Коли консистенція тіста надто густа, додавати до нього рідину не можна, бо при цьому порушується процес кристалізації цементу. У такому випадку слід приготувати нову порцію цементу.
Фосфат-цементи починають твердіти через 4—10 хв, а через 1,5 — 2 год твердіння закінчується. Функціональне навантаження на зацементований протез може бути рекомендовано не раніше ніж через 2 год, а при однобічних протезах — тільки через 24 год.
Цинкофосфатні цементи застосовують для фіксації незнімних протезів, ортодонтичних і щелепно-лицевих апаратів, пломбування каналів зубів. їх використовують як прокладки, що захищають пульпу зуба, а також при виготовленні пластмасових коронок.
Нині широко застосовують такі фосфат-цементи, як "Адгезор", "Фосфат" і "Уніфакс". Останній цемент одержаний на основі знятого з виробництва цинкофос-фатного цементу "Вісфат" (шляхом додаткового введення в шихту молібденаталюмінію). Призначений для фіксації металокерамічних протезів, відрізняється від фосфатних цементів більшою адгезійною і механічною міцністю. "Уніфакс" подразнює пульпу опорних зубів, що зумовлено виділенням тепла при сполученні оксиду цинку (основної речовини) з ортофосфатною кислотою під час твердіння цементу. Пульпу також подразнює вільна ортофосфатна кислота рідини, яка не повністю прореагувала з порошком.
Зарубіжні цементи. Цемент "Поскал" (фірма "Воко", Німеччина) використовують для ізоляційних прокладок, "Кронфікс" (фірма "Мерц", Німеччина) і "Фос-фокап" (фірма "Вівадент", Росія) — для фіксації коронок. Фосфат-цемент фірми "Баєр" (Німеччина) також призначений для фіксації коронок.
Силікатний цемент "Силіцин". До складу "Силі-цину" входять порошок (подрібнене скло, яке містить діоксид силіцію — 41% і алюмінію — 31%, оксид калію, фториди натрію і кальцію, кріоліт і барвники) і рідина. Фтористі сполуки додають із метою надати цементу протикаріозних властивостей. Рідина за властивостями подібна до такої у фосфат-цементів, але містить більше води. Як буферні агенти,
Мал. 26. Замішування силікатного цементу: а — поділ порошку на частини; б — рух шпателя
застосовані фосфати цинку і магнію, тому міняти одну рідину на іншу не можна. Замішують цемент на охолодженій скляній пластинці бажано пластмасовим шпателем, уводячи зразу половину порошку (мал. 26). Потім додають за 2 —3 рази решту порошку. Тривалість замішування — 1 хв (до початку схоплювання цементу). Потрапляння вологи в цемент під час твердіння призводить до набухання гельфракції і підвищення розчинності пломби. Тому пломбу ізолюють від контакту зі слиною протягом 3 год.
Силікатні цементи застосовують для пломбування переважно передньої групи зубів і премолярів.У зубо-протезуванні вони майже не застосовуються.
Силікофосфатні цементи. " Еркодонт" — суміш 60% фосфат-цементу і 40% силікатного цементу. "Силідонт" - суміш 80% цементу і 20% "Вісфату". Застосовуються для пломбування передніх і частини бічних зубів (премоляри). У зубопротезній техніці дуже рідко використовуються як допоміжні матеріали.
"Силідонт-2" (Росія) — порошок і рідина, призначений для пломбування премолярів і молярів, контактних поверхонь передніх зубів. Виявляє достатню міцність (120- 140 МПа), добру адгезію і хімічну стійкість.
"Лактодонт" (Росія) — силікофосфатний цемент, який використовують у дитячій стоматології для фіксації ортодонтичних апаратів та інших незнімних металевих і пластмасових конструкцій.
Бактерицидні цементи — це фосфатні цементи, порошок яких містить бактерицидні речовини — сполуки міді або срібла. Забарвлення цементів залежить від їх хімічного складу.
Естетичні властивості мідних і срібних цементів низькі. Поверхня пломб із цих цементів тверда, але легко обробляється. Недоліками мідних і срібних цементів є їх нестійкість. Вони швидко вимиваються із зуба, і їх потрібно відновлювати. Мідні й срібні цементи застосовуються переважно для пломбування молочних зубів у дітей. Техніка їх застосування така сама, як і інших цементів.
Бактерицидний цемент "Діоксивісфат" (Росія) застосовують для фіксації незнімних протезів. Цемент "Аргіл" (Росія) містить домішки порошкового срібла і пігментів. Він виявляє виражену бактерицидну дію. Його також застосовують для фіксації незнімних протезів. Слід зазначити, що обидва ці цементи нині використовують рідко.
Цинкоксидевгенольний цемент. Суміш оксиду цинку з евгенолом утворює цемент, що твердне. Він вияв-ляє антисептичні властивості й низьку теплопровідність, добре прилягає до стінок зуба.
Широко застосовується як лікувальна та ізоляційна прокладка, пломбувальний матеріал для тимчасових пломб, а іноді — для тимчасової і постійної фіксації незнімних протезів, пломбування каналів коренів.
Цинкоксидевгенольні цементи можуть бути модифіковані (зміцнені) введенням у порошок 10 — 40% оксиду алюмінію, природних (каніфоль) чи синтетичних (поліметилметакрилат, полістирол, полікарбонат) полімерів, каталізаторів. Рідина — евгенол (із зазначеними вище добавками) також містить каталізатор і протимікробний агент,
В.Н. Трезубов і співавтори (1999) у цій групі цементів виділяють хелатні цементи — суміші оксиду цинку й інших оксидів із рідкими хелатними добавками.
Порошок — оксид цинку, оксид алюмінію (20—40%) та інші полімерні добавки. Рідина — ортоетоксилбен-зойна кислота (50 — 66%), евгенол (34 — 50%).
Механізм твердіння цементу остаточно не з'ясований. Припускають, що відбувається утворення хелатних солей під час реакції між кислотою, евгенолом і оксидом цинку. Замішується у співвідношенні 3,5:1 протягом 2 хв. Твердіє в ротовій порожнині протягом 7-13 хв.
Зарубіжні фірми випускають такі цинкоксидевгенольні цементи: "Воко Темп" і "Циноліт Воко" (Німеччина), "Змент", "Кальсинол" і "Темп Бонд" (США), "Репін" (Словакія) та ін.
Полікарбоксилатний (цинкополіакрилатний) цемент — порошок оксид цинку (термохімічно оброблений). Добавки — невелика кількість оксиду магнію і модифікуючих речовин. Рідина — водний розчин полі-акрилової кислоти (32 — 42%) з молекулярною масою 25 000 — 50 000. Порошок швидко (без залишку) реагує з рідиною, і швидко досягається нейтральне значення рН. Основна перевага полікарбоксилатного цементу порівняно з традиційними — його здатність хімічно зв'язуватися з емаллю і дентином завдяки хелатному сполученню карбоксильних груп поліакрилової кислоти з кальцієм на поверхні тканин зуба і протеїном дентину у вологому середовищі. Комплекси, утворені полікарбоксилатним цементом із протеїном, обмежують навіть мінімальну дифузію і прохідність дентинних канальців, які є фізіологічним бар'єром пульпи. Твердіння цього цементу практично не супроводжується екзотермічною реакцією. Він повністю нешкідливий для організму, що підтверджують токсикологічні дослідження.
Недоліками полікарбоксилатного цементу є невелика міцність на стискання і тривалий період заключного твердіння (10—12 год). Полікарбоксилатні цементи застосовують для фіксації иезнімних протезів, ортодон-тичних і щелепно-лицевих апаратів, шин, підкладок при пломбуванні зубів, особливо в дітей. Полікарбоксилатний стоматологічний цемент випускають у Росії. Порошок — суміш модифікованого оксиду цинку і безводного порошку поліакрилової кислоти. Рідина — дистильована вода. Для фіксації коронок і мостоподібних протезів призначені цементи "Сельфаст" (фірма "Септодент", Франція), "Вітремер" (фірма "ЗМ", США), "Карбоко" (фірма "Воко", Німеччина) та ін.
Склополімерний цемент — високоіонізовані полімери, які можуть утворювати міцні (на молекулярному рівні) зв'язки з апатитами емалі зубів і виявляють адгезію до колагену і дентину.
Порошок цементу — алюмосилікатне скло, яке одержують плавленням фосфату алюмінію. Особлива увага приділяється співвідношенню силіцій — алюміній і фтор — алюміній, які визначають твердіння цементу. Рідина — суміш 50% водного розчину співполімеру по-ліакрилгліколієвої або іншої полікарбонової кислоти і 5% винної кислоти. У деяких матеріалах співполімер додають до порошку, а рідина містить тільки кислоту. В інших матеріалах усі інгредієнти містяться в порошку, а рідиною служить дистильована вода. Співвідношення порошку і рідини у звичайних склополімерних цементів складає 3:1.
Адгезія цих цементів поліпшується в разі обробки (до цементування) тканин зуба 5% лимонною кислотою. Завдяки хімічному зв'язку склополімерного цементу з емаллю і дентином його адгезія і крайове прилягання значно перевищує такі показники в силікатних цементів. Крім того, він менше подразнює пульпу зуба, біологічно сумісний із його твердими тканинами, а також здатний виділяти фтор (протикаріозна дія). Скло-полімерні цементи широко застосовують для фіксації незнімних протезів і пломбування зубів.
Нині випускають цементи, порошок яких змішується з дистильованою водою. Переваги їх очевидні — виключається ситуація, коли закінчується порошок або рідина, і залишки комплекту доводиться викидати. У цих цементах поліакрилова кислота введена до складу порошку.
Полімерні цементи. Розрізняють дві основні групи полімерних цементів: ненаповнені й наповнені, або композитні.
Акрилові пломбувальні матеріали АСТ-2, "Норакрил" та ін. Порошок —полімер (дрібнодисперсний суспензійний замутнений і забарвлений полі-метилметакрилат з активатором). Рідина — мономер або суміш акрилових мономерів з активатором, інгібітором і зшивагентохм. Акрилові цементи (самотвердіючі пластмаси) застосовували для пломбування зубів, іноді — для лагодження металоакрилових незнімних протезів у ротовій порожнині. Тимчасові коронки, які застосовують при виготовленні металокерамічних і керамічних (фарфорових) незнімних протезів, виготовляють із полімерних матеріалів. Зарубіжні фірми випускають такі пластмаси для тимчасових коронок: "Снап" (фірма "Парцель", США), "Таб-2000" (фірма "Керр", США). Обидві маси самополімеризуються. Швидкотвердіючий матеріал "Скутан" твердне за 5 — 7 хв. Тимчасові коронки фіксують на зубах "Реліном", цинкевгенольною пастою чи іншими цементами.
При застосуванні адгезивних мостоподібних протезів, вестибулярних накладок (вінірів) і замкових кріп- день (брекетів) виникають великі труднощі, пов'язані з їх фіксацією. Традиційні цементи не мають необхідної міцності на розрив і достатньої адгезії до протезів І твердих тканин зуба. Це обумовило створення полімерних фіксувальних матеріалів на основі суміші акрилових і епоксидних смол.
У 1956 p. R.L Bowen синтезував і запропонував нову органічну основу для композиційних матеріалів -продукт взаємодії епоксидних і акрилових смол (ад-дукт). Суть реакції одержання аддукту — заміщення гідроксильних груп у молекулі епоксидної смоли мета-криловими. Так створюється гібридна молекула, яка по-лімеризується по метакриловим групам (системі, притаманній самотвердіючим пластмасам).
Композит складається з двох основних компонентів матриці, яка формує структурну основу композиційного матеріалу, і наповнювача.
Стоматологічні композити — полімерокера-мічні матеріали, в яких метакрилатні й диметакрилатні мономери, полімеризуючись, формують матрицю, а часточки скла, кераміки або склокераміки служать наповнювачем.
Найчастіше використовують диметакрилатні мономери.
Основою адгезійного зв'язку між неорганічним наповнювачем і органічною матрицею служать спеціальні речовини для покриття поверхні наповнювача — апретуючі речовини (апрети), які забезпечують хімічний зв'язок поверхні часточок наповнювача з органічним полімером, що різко підвищує міцність композиційного матеріалу. Як апрети застосовують "Акросил", "Вініл-силан" та інші матеріали.
Композити за складом поділяють па три групи: 1) звичайні — розмір часточок наповнювача становить 8—12 мкм; 2) мікроиаповнені — розмір часточок становить 0,04 — 0,4 мкм; 3) гібридні — розмір часточок становить 1 мкм. За способом твердіння розрізняють композити хімічного твердіння і такі, що твердіють на світлі. Композити хімічного твердіння, як правило, бу-вають типу "паста —паста" і "порошок —рідина". Композити, що твердіють на світлі, як правило, складаються з однієї пасти.
До звичайних композитів відносять "Евікрол", "Епакрил", "Консайз", до мікронаповнених — "Ізопаст", "Дурафіл", "Евікрол Антемор", до гібридних — "Сто-мадент", "Евікрол", "Евікрол моляр". Гібридні композити мають позитивні якості звичайних і мікронаповнених і не мають їх недоліків.
Композити випускаються промисловістю в упаковках трьох видів: 1) дві пасти; 2) паста і рідина; 3) порошок і рідина.
Композити мають кращі властивості, ніж інші плом-бувально-фіксувальні матеріали. Завдяки наповнювачу і високомолекулярній зв'язувальній речовині усадка композитів в 1,7 разу менша, ніж акрилових ненапов-нених матеріалів. Коефіцієнт термічного розширення композитів у 4 рази менший, вони в 5 разів жорсткіші за акрилати. У разі застосування протравлювача композити І акрилові матеріали виявляють однакову адгезію. Наповнені кварцом композити більш зносостійкі, ніж ті, що містять скляний наповнювач. Апретування наповнювача вдвічі підвищує зносостійкість матеріалу.
Останнім часом для відновлення дефектів твердих тканин зуба після травми (особливо різального краю і кута зуба) застосовують такі композиційні матеріали, як "Карбодент", "Евікрол", "Консайз", "Стомадент", "Призма Ті-Ш-Ейч" та ін. Композити використовують для виготовлення незнімних комбінованих протезів — металопластмасових коронок.
Композиційні матеріали відрізняються від традиційних пломбувальних матеріалів більшою міцністю на стискання, розтягування і згин. За коефіцієнтом заломлення світла, прозорістю і величиною теплового розширення вони близькі до твердих тканин зуба. Крім того, ці матеріали високоестетичні і малотоксичні.
Для надійної фіксації протезів емаль і дентин протравлюють кислотою (ортофосфатною, лимонною). Поверхні зуба покривають поверхнево-активними співполімерами, здатними сполучатися з атомами кальцію на поверхні твердих тканин зуба і співполімеризуватися з матрицею цементу, утворюючи проміжний шар між зубом і цементом. Такі системи (матеріали) називають бондинг-системами (скорочено бондинг).
Протравлювачі й бондинг-системи є компонентами композиційних пломбувальних матеріалів, які застосовують для фіксації металевих, комбінованих і керамічних незнімних протезів і апаратів. В ортодонтії їх використовують для кріплення брекетів, гачків, штанг.
Акрилоксид — порошок, суміш дрібнодисперсного суспензійного подвійного співполімеру (метилметакрилату і бутилметакрилату) і наповнювача (активованого подрібненого кварцу — до 10%). Замутнювач — діоксид титану.
Рідина — суміш метилметакрилату, метакрильова-ної епоксидної смоли, метакрилової кислоти, етилового спирту, диметилпаратолуїдину і гідрохінону.
Препарат виявляє добру адгезію, має високі фізи-ко-хімічні і механічні показники. Призначений для виготовлення вкладок, одноетапного виготовлення лікарем пластмасових тимчасових коронок, штифтових зубів, ортодонтичних і щелепно-лицевих апаратів.
"Карбодент". Порошок — потрійний співполімер метилметакрилату, бутилметакрилату і метакрилової кислоти, апретований силаном. Мінеральний наповнювач — кварц (40%). Порошок містить також оксид цинку і пер-оксид бензоїлу. Рідина — метилметакрилат, який містить аддукт епоксидної смоли і метакрилової кислоти, диметилпаратолуоїдин (стабілізатор). Уведення значної кількості наповнювача підвищує його механічні властивості. Матеріал має високі естетичні властивості. Призначений для пломбування передніх і жувальних зубів. У зубопротезуванні майже не застосовується.
Епоксидні пломбувальні матеріали. "Дентоксид" складається з епоксидної смоли ЕД-5, твердника (орто-оксифенілметилендіамін) і наповнювача (фарфорове борошно). За своїми фізико-хімічними властивостями епоксидні пломбувальні матеріали кращі, ніж цемен-ти, і близькі до амальгам. Недоліки цих цементів такі: складність приготування пломбувальної маси, втрата первинного кольору (пожовтіння або побіління їх поверхневого шару). "Дентоксид" і подібні матеріали цієї. групи ("Еподент" та ін.) у зубопротезній техніці майже не застосовують.
"Евікрол" (фірма "Дентсплай", Чехія) — двокомпонентний композиційний пломбувальний матеріал порошок—рідина. Порошок апретований силаном, наповнювач — кварц. Порошок містить ініціатор. Рідина — розчин олігомеру. Має високі фізико-хімічні показники; усадка невелика (0,3%). У комплекті є розчин для протравлювання емалі (50% розчин ортофосфатної кислоти). Тривалість замішування матеріалу — 30 — 40 с, час твердіння в ротовій порожнині — 1 хв. Основне призначення "Евікролу" — відновлення дефектів у порожнинах зуба (III —V класів за Блеком). Він може застосовуватися в зубопротезуванні для лагодження ме-талоакрилових незнімних протезів (фасеток) у ротовій порожнині.
Матеріали "Адаптик консайз" (США) і "Космік" (Німеччина) випускаються в упаковках "паста —паста". Для забезпечення кращої адгезії препарату до поверхні зуба застосовують спеціальний лак, який наносять тонким шаром на протравлену поверхню препарованого зуба перед його пломбуванням. Ці матеріали застосовують для пломбування зубів.
Усі великі фірми-виробники стоматологічних матеріалів випускають багато різноманітних полімерних цементів: "Дуаль цемент" і "Варіолінк" (фірма "Вівадент", Німеччина), "Резимент" (фірма "Септодент", Франція), "Біфікс" і "Ф-21" (фірма "Воко", Німеччина). Як правило, ці цементи мають подвійний механізм твердіння: полімеризація під дією променів галогенової лампи (УФЛ) і хімічна реакція.
"Дуаль цемент" (Німеччина) призначений для фіксації вкладок, вестибулярних накладок (вінірів, адге-зивних протезів і коронок). Цемент "Ф-21" (Німеччина) застосовується так само, як "Дуаль цемент".
У наш час зарубіжні країни випускають багато плом-бувальних і реставраційних композиційних матеріалів світлового і хімічного твердіння. До матеріалів світлового твердіння належать: "Дайрскт ап" (двох видів), "Стартер Пакт" і "Рефіл" (Німеччина) та ін. До цієї групи відносять матеріал "Унірест" (фірма "Стома-дент", Росія).
До композитних матеріалів хімічного твердіння належать "Композит" (фірма "Альфадент", США), "Призма", "Призма С" і "Призмафіл" (фірма "Стомадент", Росія) та ін.
Останнім часом все частіше застосовують компомери — матеріали, які поєднують властивості (міцність) композиційних матеріалів і склоіономерних цементів (адгезія до твердих тканин зуба і виділення фтору). Вони складаються з двох основних компонентів — ди-метилакрилатного мономера з двома карбоксильними групами і наповнювача, схожого на скляний компонент склоіономерів. Компомери, в яких наповнювачем служить кераміка, називають керамерами.
Компомери недостатньо міцно з'єднуються з твердими тканинами зуба, що обумовлює необхідність застосування протравлювачів, бондингів та ін. Компомерні матеріали мають менші коефіцієнт еластичності, компресійну силу, міцність на згин, твердість і більшу зношуваність, ніж гібридні склоіономери, однак вони виявляють достатню біосумісність.
Представники таких цементів — це "Дайрект-цем" (фірма "Дентсплай", США), "Комоглас" (фірма "Вівадент", Німеччина) та ін.
Для фіксації вкладок, коронок і мостоподібних протезів застосовують компомери "Стартер Кіт" та "Рефіл пувдер" (фірма "Дентсплай", Німеччина).
Для виготовлення безметалевих незнімних протезів (вініри, коронки, армовані мостоподібні протези) застосовують системи типу полікераміки з каркасом із волокон "Таргіс", "Вектрис" (фірма "Івоклар плюс", Ліхтенштейн), "Скульптура" і "Фібрскор" (фірма "Пен-трон", США) та ін.
"Таргіс" і "Вектрис" — матеріали світлового твердіння зі складною органічною матрицею (20 — 25%) і спланованим керамічним наповнювачем (75 — 80%).
У комплекті таких систем є керомер ("Таргіс", "Скульптура" та ін.), волокна для каркасу — скляні, керамічні, поліетиленові ("Вектрис", "Фібрекор" та ін.). Заготовки каркасу — жмут поздовжньо розміщених волокон та багатошарова тканина різної конфігурації, просочені композитом.
"Скульптура" і "Фібрекор" відрізняються від інших подібних систем високою міцністю, низьким показником стирання зубів-антагоністів (0,52 мкм за 1 рік), високою кольоростійкістю.
Показання до застосування описаних вище систем такі: 1) безкаркасні конструкції: вкладки, вініри, коронки передніх зубів; 2) каркасні конструкції із застосуванням "Таргіс" і "Вектрис": коронки бічних і передніх зубів, мостоподібні армовані протези на коронках та імплантатах, облицювання "Таргісом" металевих литих коронок і мо стоп оді б них протезів.
Амальгама — сплав ртуті з одним або кількома металами. При змішуванні ртуті, яка за кімнатної температури перебуває в рідкому стані, або галію з твердими сплавами металів утворюються пластичні швидкотвер-діючі сплави. Цей процес називають амальгуванням. Залежно від вмісту ртуті та інших металів амальгами за температури 37 °С можуть бути рідкими, напіврідкими і твердими. Процес утворення амальгами полягає в змочуванні металу ртуттю, після чого вони дифундують, утворюючи сплав. При цьому виникає і хімічний зв'язок металу з ртуттю.
У стоматології широко застосовують срібну та гало-дентову амальгами, рідше — мідну.
"Галодент М". Порошок — дрібнодисперсний сплав міді з оловом, рідина — евтектичний сплав галію з оловом. Температура плавлення його становить 16 °С. За кімнатної температури "Галодент М" перебуває в рідкому стані. У комплекті є порошок, рідина в крапель- ниці, пластмасові мірники для порошку і рідини, одноразові поліетиленові капсули для змішування маси в амальгамозмішувачі. Формувальну масу одержують змішуванням порошку і рідини в співвідношенні 1:1 протягом 20 — 30 с. Маса починає твердіти через 4 хв, повністю твердіє через 15 хв. За фізико-механічними властивостями "Галодент М" не поступається срібній амальгамі. Застосовується для пломбування зубів у дорослих і дітей, у зубопротезуванні — для виготовлення комбінованих моделей.
Мідна амальгама випускається у вигляді напівфабрикату — невеликих квадратних пластинок, які містять мідь (32-37%), ртуть (59-66%) і цинк (2-4%). Пластинки в спеціальній ложечці розігрівають над полум'ям пальника до появи на їх поверхні краплинок ртуті, а потім розтирають у ступці. Надлишок ртуті легко видаляється відтисканням амальгами, загорнутої в шматочок матерії. Мідна амальгама для пломбування зубів не застосовується, може використовуватися для виготовлення комбінованих моделей.
Срібна амальгама. Порошок — дрібна металева стружка або гранули. Містить срібло (69,3%), олово (28%), мідь (2,7%). Відомі також сплави, які містять невелику кількість золота, індію, фтору. Приготування амальгами проводять за температури (22 ± 2) °С за інструкцією, де вказано співвідношення сплаву і ртуті, а також тривалість змішування в амальгамозмішувачі. Надлишок ртуті видаляють відтисканням амальгами в замші чи полотні (або пальцями, надягнувши гумові рукавички). Амальгама в момент застосування повинна бути пластичною.
Ртуть летюча за кімнатної температури, а її пари дуже токсичні навіть у малих концентраціях. Це вимагає дотримання правил техніки безпеки при застосуванні амальгами. Робота з ртуттю повинна проводитися на робочих місцях із вентиляцією.
У зуботехнічних лабораторіях амальгами використовують для виготовлення моделей при протезуванні вкладками, півкоронками, штифтовими зубами. Моделі з амальгами вирізняються великою міцністю.
Усі амальгами стійкі до дії слабких кислот і лугів. Механічна міцність амальгам вища, ніж цементів. Опір розтягуванню і стисканню становить 1200—2500 кгс/см2 (цементів — 250 — 400 кгс/см2), твердість амальгам за Віккерсом — від 70 до 100 кгс/мм2 (найтвердіших силікатних цементів — від 65 до 80 кгс/мм2).
Фірма "Зеніт" (Німеччина) випускає срібну амальгаму "Тіне Т". Вона містить 60% срібла, 27% цинку, 10% міді.
Запитання для самостійної підготовки
1. Які матеріали відносять до фіксувальних і пломбувальних?
2. Переваги і недоліки основних цементів.
3. Вимоги до фіксувальних матеріалів.
4. Класифікація цементів, які застосовують у стоматологічній практиці.
5. Призначення і технологія застосування фосфатного і фосфатно-силікатного цементів.
6. Основні компоненти цинкоксидевгенольного цементу. Його застосування в ортопедичній стоматології.
7. Склад полікарбоксилатного цементу. Його позитивні властивості й застосування в стоматологічній практиці.
8. Особливості будови склоіономерних цементів, їх властивості. Чим обумовлена антикорозійна дія цих цементів?
9. Бактерицидні цементи. їх недоліки і перспективи застосування.
10.Полімерні цементи. Їх види, основні компоненти.
11.Основні компоненти наповнених (композитних) цементів. Види наповнювачів і зв'язувальних речовин.
12.Що таке аддукт? Суть реакції одержання аддукту.
13.Призначення апретів.
14.Види композитів, які випускає стоматологічна промисловість.
15.Що таке композити світлового твердіння? Їх застосування.
16.Способи підвищення адгезії композитів.
17.Що таке компомери? їх властивості.
18.Амальгами. їх властивості й види.
19.Способи приготування амальгам. Їх застосування в зубопротезуванні.
20.Поясніть необхідність суворого дотримання правил техніки безпеки в процесі виготовлення і застосування амальгам.
21.Що таке "Галодент М"? Його застосування в зубопротезуванні.
Шляхи подальшого
Розвитку зуботехнічного
Матеріалознавства
Подальшого вдосконалення потребують пластмаси для базисів знімних протезів, металеві сплави і припої, відбиткові, формувальні й керамічні маси. Якість акрилових пластмас поліпшують утворенням співполімерів, додаванням зшивагентів, пластифікаторів і різних олігомерів, збільшенням однорідності часточок і дисперсності полімеру, додаванням фторовмісного каучуку (для вповільнення старіння пластмаси). Однак базиси із пластмас недостатньо міцні, тому пластинкові знімні протези нерідко ламаються. Численні спроби застосовувати більш міцні пластмаси поки що не дали бажаних результатів через їх велику твердість, швидке старіння, складну технологію виготовлення з них ортопедичних конструкцій.
Для виготовлення щелепно-лицевих апаратів і захисних шин широко застосовують еластичні маси типу "ПМІ Мелопласт". Потрібно два типи таких пластмас: 1) пластмаса на основі акрилатів з олігомерами, котра була б еластичною протягом 1 — 2 міс, тобто на час адаптації до знімного протеза; 2) пластмаса для щелепно-лицевих протезів, яка б зберігала еластичність тривалий час і не тверділа. Такі пластмаси створюються на основі силіконових каучуків.
Досліджується можливість застосування співполімерів різних пластмас (наприклад, вінілакрилату, поліпропілену). Запропоновані високоміцні пластмаси, але вони потребують більш складної технології виготовлення з них базисів (наприклад, лиття).
Фарфорові зуби виготовляють із дуже твердого фарфору, тому іноді відколюються кути зубів чи ламаються зуби по лінії крампонів. Необхідно розробити "м'який" фарфор і вдосконалити методи фіксації крампонів із зубом.
На Харківському заводі медичних полімерів і стоматологічних матеріалів постійно ведеться наукова робота по поліпшенню якості пластмасових зубів. Тут випускаються дво- і триколірні зуби. Однак дотепер не усунуті такі недоліки пластмасових зубів, як значне стирання, не зовсім природний колір і форма. Уведення в масу для штучних зубів композитних матеріалів і апретів типу оксиду силіцію бажаних результатів не дало, бо проявляються їх абразивні властивості. Поліпшення властивостей пластмас для виготовлення штучних зубів і базисів знімних протезів можна досягти шляхом полімеризації під великим тиском, застосування більш міцних співполімерів (вінілових, полікарбонатних), удосконалення технології виготовлення високоміцних пластмас для коронок, мостоподібних протезів і фасеток, пластмас із наповнювачами або апретами. Перспективною є розробка і застосування фотополімерів і пластмас, які полімеризуються під дією ультрафіолетового випромінювання, видимого світла, лазера.
Необхідна подальша розробка нових металевих сплавів, які б давали точні відливки, були б антикорозійними, стійкими і міцними до жувального тиску, міцно з'єднувалися з керамікою, а також легко оброблялися звичайними абразивними матеріалами і були недорогими.
Перспективним є застосування в зубопротезуванні титану, його сплавів і сполук для виготовлення протезів, імплантатів, лігатури, дротяних деталей ортопедичних апаратів.
Необхідно розв'язати проблему гальванізму. Слід застосовувати сплави з близькими електрохімічними потенціалами, гальванічне покриття золотом різномета-левих протезів. На поверхню протезів рекомендується наносити сполуки титану (М.А. Нападов і співавт.), зокрема, нітрид титану. Він має високі антикорозійні властивості, хімічно інертний, міцний, добре з'єднується з поверхнею металу і має колір, подібний до кольору золота.
Вивчаються можливості застосування порошкової металургії в зубопротезуванні (для виготовлення більш точних деталей із підвищеною стійкістю до корозії і достатньою міцністю).
Потрібно розробити припій, який би достатньо міцно і надійно з'єднував частини протезів і апаратів, був антикорозійним і не зумовлював виникнення мікростру-мів (гальванізму).
Великі труднощі виникають під час знімання (коли це необхідно) незнімних (суцільнолитих) протезів, обробки деталей бюгельних протезів із КХС. Ведуться пошуки нових сплавів для таких конструкцій.
З нових конструкційних сплавів у зубопротезуванні застосовують сплави танталу з ніобієм. З них можна виготовляти імплантати. Такі сплави виявляють достатню пластичність, корозійну стійкість і біологічну інертність.
Розробляється метод використання енергії надвисокої частоти в технології виготовлення пластинкових протезів, який дозволяє зменшити кількість вільного мономера в базисі протеза на 50%, а в протезах, виготовлених із безбарвної пластмаси,— на 18% (Г.В. Большаков, В.Н. Димкова).
Запропоновані нові методи виготовлення зубних протезів:
1. Плазмонапилений алюмоксидний каркас закріплюють наповнювачем (бондадгезивом або склом) і покривають геліокомпозитом чи керамікою. Для таких робіт створена настільна установка "Пласт".
Каркас (коронки) виготовляють плазмовим напиленням на гіпсову модель зуба порошку титану завтовшки 200 — 300 мкм. Коронку знімають із моделі. Після
покриття лаком чи напилення глушника коронку обли- цьовують масою "Синма". Коронки з плазмонапиленого КХС облицьовують масою "МК".
В ортопедичній стоматології для зварювання і обробки деталей успішно застосовуються лазерні технології. Переваги лазерного безприпойного зварювання такі: можливість зварювання всіх видів металевих сплавів і різнорідних сплавів без утворення електропари; виключення можливості утворення пор і тріщин; забезпечення місцевого нагрівання деталей, що зварюються, завдяки малій тривалості лазерного імпульсу (порядку 1—4 мс); виключення деформації (у тому числі усадки) і забезпечення високої точності складання частин протезів і апаратів; поверхня лазерного шва рівна, без окалин, не потребує ручної обробки (досить провести шліфування і полірування звичайним способом); лазерне зварювання забезпечує міцність (на розрив, зміщення, скручування, згин), яка у 2 — 3 рази вища, ніж при застосуванні припою ПСР-37; мікротвердість зварювального шва на 10 — 15% вища від мікротвердості основного металу і в 4 — 5 разів вища від твердості припою ПРС-37; мікроструктура металу зварювального шва дрібнозерниста і щільна, майже не відрізняється від такої основного металу.
Лазерне зварювання здійснюється за допомогою апарата "Квант-155" (НПО "Полюс", Росія; мал. 27).
Останнім часом арсенал протезних конструкцій поповнили назубні накладки — вініри. їх застосування постійно розширюється завдяки впровадженню нових стоматологічних матеріалів і технологій.
Актуальним є подальше вдосконалення системи полімеризації композитів (хімічною реакцією, світлом, аргоновим лазером) шляхом зменшення їх полімериза-ційної усадки, наближення коефіцієнта їх теплового розширення до такого в природних зубів, поліпшення біосумісності.
Новий напрямок підвищення якості протезування — застосуванняостанніх досягнень у галузі комп'ютерних технологій. Проектування виготовлення протезів
Мал, 27. Лазерна установка для зварювання протезних конструкцій
здійснюється за допомогою обчислювальної техніки (технології САД-CAM). Принципи роботи системи САД-САМ — одержання електронних фотографій рельєфу протезного поля, комп'ютерне проектування протеза на основі отриманої інформації (безпосередньо в ротовій порожнині або на гіпсовій моделі) і виготовлення протеза (фрезерування на станках із числовим програмним забезпеченням).
Спеціально для САД-САМ-систем розробляються нові керамічні композити з орієнтованими волокнистими структурами, наприклад, матеріали типу "Дикор" (фірма "Дентсплай", Велика Британія), "Артес" (фірма "Спад", Франція).
Перспективною є гальванопластична технологія виготовлення вкладок, подвійних (телескопічних) коронок і мостоподібних протезів, покриття базисів із пластмаси металом (при алергії). Так, подвійні коронки виготовляють шляхом гальванічного осадження шару золота високої проби на зовнішню поверхню первинної литої коронки в гальванічній ванні ("Хераус Кульцер", Німеччина) із застосуванням гальванопластичної установки "Хафнер НГ-600".
Також необхідно розробити нові рецепти формувальних і вогнетривких мас для ливарних форм і вогнетривких моделей, щоб повністю компенсувати усадку сплавів під час їх лиття і твердіння.
Запитання для самопідготовки
1. Напрямки вдосконалення пластичних мас, які використовують для виготовлення ортопедичних конструкцій.
2. Обгрунтуйте необхідність поліпшення властивостей пластмасових і фарфорових штучних зубів.
3. Шляхи вдосконалення сплавів металів для виготовлення ортопедичних конструкцій.
4. Застосування в майбутньому нових металів і їх сполук для зубопротезування.
5. Можливості виготовлення протезів із металевих сплавів без застосування припоїв.
6. Чому необхідно розробити нові припої для паяння металевих деталей?
7. Шляхи вдосконалення технології виготовлення ортопедичних конструкцій.
Тести для контролю знань
1. Розділом якої науки є зуботехнічне матеріалознавство:
а) терапевтичної стоматології;
б) геології;
в) загальної медицини;
г) металургії;
д) матеріалознавства?
2. Що вивчає зуботехнічне матеріалознавство:
а) будову і застосування металів;
б) фізико-хімічні властивості пластмас і кераміки;
в) будову і властивості зуботехнічних матеріалів;
г) зв'язок між структурою і властивостями зуботехнічних матеріалів;
д) будову, властивості й зміни зуботехнічних матеріалів на різних технологічних етапах виготовлення зубних протезів?
3. На що слід звернути особливу увагу при вивченні зуботехнічних матеріалів:
а) на естетичні якості й вартість;
б) на технологічні властивості й колір;
в) на властивості, що визначають процес виготовлення зубного протеза, і їх вплив на організм людини;
г) на технологічні властивості й естетичні якості;
д) на вплив зуботехнічних матеріалів на ротову порожнину, а також на їх колір і вартість?
4. Класифікація зуботехнічних матеріалів за призначенням:
а) конструкційні, благородні й допоміжні метали; в) благородні й неблагородні метали, основні пластмаси;
в) конструкційні, клінічні й допоміжні матеріали;
г) клінічні, формувальні й відбиткові матеріали;
д) моделювальні та основні матеріали, флюси.
5. Конструкційні матеріали, що застосовують в ортопедичній стоматології, поділяють за властивостями:
а) на метали та їх сплави, металоїди, відбиткові матеріали;
б) на сплави металів, пластмаси, керамічні матеріали та ін.;
в) на неметалеві суміші, цементи, металоїди та ін.;
г) на пластмаси, фарфор, відбиткові та ін.;
д) на ситали, металоїди, керамічні матеріали та ін.
6. Участь зубного техніка в лікуванні хворого:
а) безпосередня;
б) виконання розпоряджень лікаря;
в) якісне виготовлення ортопедичних конструкцій;
г) безпосереднє виконання розпоряджень лікаря.
7. Для чого застосовують конструкційні матеріали:
а) для одержання відбитків, виготовлення коронок, протезів і моделей;
б) для виготовлення протезів і апаратів, для паяння і вибілювання;
в) для виготовлення апаратів, вкладок, базисів, вогнетривких моделей;
г) для виготовлення протезів, апаратів, шин, імплантатів;
д) для виготовлення імплантатів, моделей, вкладок і базисів?
8. Застосування клінічних матеріалів:
а) фіксація протезів і апаратів, виготовлення шин і моделей, лагодження протезів;
б) виготовлення шин, одержання відбитків, паяння, вибілювання;
в) лагодження (реставрація) протезів, виготовлення опок і моделей;
г) реставрація і виготовлення протезів, паяння, моделювання;
д) виготовлення шин, протезів, опок і моделей, вибілювання.
9. Застосування допоміжних матеріалів:
а) паяння, одержання відбитків, виготовлення моделей, вкладок, коронок;
б) виготовлення комбінованих моделей і апаратів, вибілювання, фіксація протезів;
в) одержання відбитків, виготовлення моделей, паяння, вибілювання, виготовлення ливарних форм, моделювання, обробка протезів;
г) вибілювання, виготовлення шин, протезів, ливарних форм, обробка протезів;
д) реставрація і виготовлення протезів, виготовлення ливарних форм, вибілювання.
10. Ортопедичні конструкції виготовляють:
а) із пластмас, сплавів металів, гіпсу, ситалів, формувальних мас;
б) зі сплавів металів, пластмас, фарфору, ситалів;
в) із фарфору, "Стенсу", сплавів металів, ситалів;
г) із ситалів, пластмас, сплавів металів, воску;
д) із металів, термопластичних мас, кераміки, полімерів.
11. На яких засадах надається населенню зубопротезна допомога:
а) безкоштовно;
б) за перерахуванням;
в) за рахунок бюджету установи;
г) платна допомога;
д) за рахунок самооплатності установи?
12. Постійний контроль за використанням зуботехнічних матеріалів та їх облік потрібний:
а) для складання бухгалтерського звіту;
б) для планування прибутків і витрат установи;
в) для своєчасного отримання кредитів;
г) для відшкодування витрат на зарплату;
д) для закупівлі нових матеріалів.
13. Списання витрачених зубним техніком матеріалів здійснюється:
а) за усним звітом зубного техніка завідуючому зубопротезною лабораторією;
б) за письмовим звітом старшого зубного техніка за півроку;
в) за нормами витрат зубопротезних матеріалів на виготовлення протезів;
г) за фактичними витратами матеріалів зубним техніком;
д) за запланованими витратами матеріалів для виготовлення протезів.
14. Як звітує зубний технік про виконання роботи:
а) щомісяця складає письмовий звіт про виконання роботи;
б) поквартально складає письмовий звіт;
в) усно звітує старшому зубному техніку (щотижня);
г) складає місячний звіт за даними записів старшого зубного техніка;
д) складає щотижневий звіт за записами головної
медичної сестри?
15. Допустимий відсоток втрат золота і срібно-паладієвого сплаву (СПС) при виготовленні зубних протезів:
а) золота - 8%, СПС - 5%;
б) золота - 7%, СПС - 6%;
в) золота - 6%, СПС - 8%;
г) золота - 5%, СПС - 7%;
д) золота - 4%, СПС - 9%.
16. Як відшкодовується перевитрата зуботехнічних матеріалів (брак, нераціональне використання):
а) за рахунок установи;
б) списання на збитки установи;
в) за рахунок усіх працівників зубопротезної лабораторії;
г) за рахунок винних осіб;
д) за рахунок адміністрації?
17. Шкідливі речовини та фактори зуботехнічного виробництва:
а) пил, пари, бризки металу, уламки інструмента;
б) температура, уламки інструмента, пари, кислоти;
в) запахи, світло, пил, мономер, волога;
г) світло, пил, пари, бризки металів, запахи;
д) світло, запахи, аерозолі, волога, пари.
18. Для запобігання впливу на організм шкідливих факторів застосовують:
а) інструкції з техніки безпеки, загальні й індивідуальні засоби захисту;
б) загальні й профілактичні засоби захисту, правила внутрішнього розпорядку;
в) плакати, інструкції;
г) колективні засоби захисту, інструкції, плакати;
д) індивідуальні засоби захисту, інструкції.
19. Загальні засоби захисту працівників зуботехнічних лабораторій від виробничих шкідливостей:
а) достатня площа приміщення, об'єм приміщення на 1 працівника - 8м3;
б) мінімальна площа приміщення, об'єм приміщення на 1 працівника — 10 м3, місцева припливна вентиляція;
в) площа основного приміщення на 1 працівника — 4— 4,5 м2, об'єм — 13 м3, загальна припливна і загальна витяжна вентиляція, місцева витяжна
вентиляція;
г) загальна припливна і місцева витяжна вентиляція, площа основного приміщення — 6 м2, об'єм — 8 м3;
д) площа основного приміщення на 1 працівника — З м2, об'єм — 12 м3, місцева припливна і загаль на витяжна вентиляція.
20. Індивідуальні засоби захисту працівників зуботехнічних лабораторій:
а) звичайний одяг, рукавички, ковпак, рушник, темні окуляри, бинт;
б) рукавички, полегшений одяг, звичайні окуляри, марлева маска, гумові чоботи;
в) респіратор, гумові рукавички, рушник, сині окуляри;
г) спеціальний одяг, звичайні окуляри, рукавички, респіратор;
д) ковпак, рушник, марлева маска, сині окуляри.
21. Мінімальна висота приміщень лабораторії і ширина проходів, вільних від устаткування:
а) 2,7 м - 1,0 м;
б) 2,8 м - 1,8 м;
в) 3,2 м — 1,5 м;
г) 3,5 м — 2 м;
д) 2,9 м - 1,2 м.
22. Світловий коефіцієнт на робочому місці зубного техніка і напрямок падіння світлових променів:
а) 0,5 — зліва і знизу;
б) 0,4 — справа і знизу;
в) 0,2 — зверху і зліва;
г) 0,1 — справа і зверху;
д) 1,0 — знизу і зверху.
23. Концентрація шкідливих речовин у повітрі робочої зони повинна бути:
а) мінімальною;
б) оптимальною;
в) вище гранично допустимих;
г) гранично ненормованими;
д) не вищою за гранично допустиму.
24. Які системи вентиляції застосовують у приміщеннях, де працюють із хімічно активними, легкозай мистими та вибухонебезпечними речовинами:
а) загальна припливна вентиляція для всіх приміщень, місцева витяжна — на робочих місцях;
б) окремі витяжні вентиляції в кожному приміщенні й витяжні шафи па робочих місцях;
в) загальна витяжна вентиляція;
г) природна вентиляція приміщень із витяжними шафами на робочих місцях;
д) загальна припливно-витяжна вентиляція?
25. Які індивідуальні засоби захисту застосовують під час розфасовування мінеральних кислот:
а) прості окуляри, гумові рукавички, фартух, чоботи;
б) прості рукавички, окуляри, халат, ковпак;
в) темні окуляри, гумові рукавички, фартух, чоботи, халат;
г) гумові рукавички, чоботи, фартух, ковпак;
д) звичайний фартух, рукавички, окуляри, халат?
26. Де проводять паяння і випалювання деталей:
а) в основному приміщенні, на робочому столі зубного техніка;
б) у приміщенні для паяння, на звичайному робочому столі;
в) у паяльній кімнаті, на столі з вогнетривким покриттям, у витяжній шафі;
г) у гіпсувальній, на столі з вогнетривким покриттям;
д) у полімеризаційній, у витяжній шафі?
27. Яких навантажень зазнають протези в ротовій порожнині:
а) незначних, постійних, одноразових, в одному напрямку;
б) значних, постійних, багаторазових, у поперечному напрямку;
в) середніх, перемінних, у сагітальному напрямку, багаторазових;
г) великих, багаторазових, у різних напрямках, перемінних;
д) багаторазових, великих, постійних, у вертикальному напрямку?
28. Що відбувається з матеріалом протеза під дією жувального тиску:
а) не змінюється;
б) руйнується;
в) стає міцнішим;
г) стає менш міцним;
д) стирається?
29. Від чого залежить стирання зубних протезів:
а) від твердості матеріалу;
б) від еластичності матеріалу;
в) від стійкості матеріалу до корозії;
г) від деформаційної пружності;
д) від залишкової деформації?
30. Твердість матеріалів для протезів у стоматології порівнюють:
а) із твердістю нержавіючої сталі;
б) із твердістю золотих сплавів;
в) із твердістю дентину та емалі;
г) із твердістю сталі й дентину;
д) із твердістю кістки.
31. Основні вимоги до конструкційних матеріалів для зубних протезів:
а) стійкість до силових навантажень під час жування, біологічна інертність, низькі технологічні властивості;
б) біологічна інертність у ротовій порожнині, висока вартість;
в) стійкість до силових навантажень під час жування, високі технологічні властивості, біологічна інертність;
г) низька вартість, стійкість до силових навантажень під час жування, низькі технологічні властивості;
д) біологічна інертність, високі технологічні властивості, невелика стійкість до силових навантажень під час жування.
32. Вплив середовища ротової порожнини на матеріал протеза:
а) не впливає;
б) окиснення, набухання, підвищення міцності, зміна кольору;
в) зниження міцності, набухання, відновлення, посилення кольору;
г) стабілізація міцності, стирання, окиснення, звичайна корозія;
д) набухання, електрохімічна корозія, поглинання води, зміна кольору.
33. Наслідки користування протезами, виготовленими з різних за хімічними властивостями матеріалів:
а) виникнення мікрострумів, утворення нейтральних речовин;
б) утворення шкідливих речовин, корозія матеріалів, поява мікрострумів;
в) підвищення міцності протезів;
г) зменшення слиновиділення;
д) посилення слиновиділення, утворення нейтральних речовин.
34. Під час жування їжі на зубний протез діють сили;
а) до 50 кг;
б) до 80 кг;
в) до 90 кг;
г) до 100 кг;
д) до 130 кг.
35. Природні зуби з неушкодженою емаллю на жувальній поверхні більше стираються від жувального контакту:
а) із фарфоровими зубами;
б) зі штучними зубами, виготовленими зі сплавів металів;
в) із зубами з нержавіючої сталі;
г) із зубами з кераміки;
д) із пластмасовими зубами.
36. Природні зуби з ушкодженою емаллю на жувальній поверхні менше стираються від жувального контакту:
а) із фарфоровими зубами;
б) із зубами зі сплаву КХС;
в) із зубами з нержавіючої сталі;
г) із зубами з кераміки;
д) із пластмасовими зубами.
37. Основні властивості конструкційних матеріалів, що мають вирішальне значення при їх застосуванні:
а) твердість, густина, міцність, коефіцієнт термічного розширення, зовнішній вигляд, хімічна інертність, технологічність;
б) густина, коефіцієнт термічного розширення, вартість, біологічна інертність, внутрішня структура;
в) міцність, твердість, коефіцієнт термічного розширення, біологічна і хімічна інертність, технологічність;
г) зовнішній вигляд, густина, твердість, внутрішня структура, біологічна і хімічна інертність;
д) коефіцієнт лінійного розширення, міцність, технологічність, густина, біологічна інертність.
38. Що таке густина матеріалу:
а) його маса;
б) його вага;
в) відношення ваги матеріалу до його маси;
г) відношення об'єму тіла до його маси;
д) відношення маси тіла до його об'єму?
39. Щоб визначити необхідну кількість металу для відливки виробу за його восковою копією, потрібно:
а) помножити вагу воску деталі на густину металу і поділити на густину воску;
б) помножити вагу воску на його густину і поділити на густину металу;
в) поділити густину металу на густину воску;
г) скласти відношення ваги воску до густини металу;
д) скласти густини воску і металу.
40. В якому агрегатному стані застосовується більшість зуботехнічних матеріалів:
а) аерозольному;
б) твердому;
в) рідкому;
г) пароподібному;
д) змішаному?
41. Як змінюється об'єм матеріалу під час його кипіння (пароутворення):
а) змінюється незначно;
б) зменшується;
в) значно збільшується;
г) спочатку зменшується, а потім збільшується;
д) залишається постійним?
42. Яке значення має теплопровідність матеріалу протеза (для пацієнта):
а) можливі термічні подразнення та ушкодження тканин протезного поля;
б) можливі подразнення епітелію слизової оболонки, порушення смаку;
в) можливі подразнення зуба під протезом, порушення больової чутливості;
г) можливі порушення смаку і чутливості емалі зуба;
д) не має значення.
43. Коефіцієнт теплового розширення матеріалу, який застосовується в зубопротезуванні, повинен:
а) бути більшим від коефіцієнта теплового розширення слизової оболонки;
б) дорівнювати коефіцієнту розширення тканин зуба;
в) бути значно меншим від коефіцієнта розширення тканин зуба;
г) бути значно більшим від коефіцієнта розширення тканин зуба;
д) дорівнювати коефіцієнту теплового розширення слизової оболонки.
44. Які механічні властивості зуботехнічних матеріалів повинен знати зубний технік:
а) міцність, твердість, температуру плавлення, пружність, пластичність, в'язкість, утому;
б) твердість, температуру плавлення і кипіння, утому, в'язкість, пластичність;
в) міцність, твердість, температуру кипіння, пластичність, пружність, технологічність;
г) твердість, міцність, пружність, пластичність, в'язкість, утому;
д) утому, температуру кипіння і плавлення, міцність, твердість, пружність, пластичність?
45. Заходи для підвищення міцності матеріалу:
а) дотримання режиму механічної і термічної обробки, уведення до складу сплаву суміші зміцнювальних компонентів;
б) режим механічної обробки не має значення, уведення до складу сплаву суміші зміцнювальних компонентів;
в) уведення до складу суміші компонентів, що знижують температуру плавлення; дотримання режиму механічної обробки;
г) дотримання режиму термічної обробки, уведення до складу матеріалу компонентів, що підвищують температуру плавлення;
д) дотримання режиму хімічної обробки, уведення до складу матеріалу легуючих речовин.
46. Які процеси, обумовлені хімічними властивостями матеріалів, можуть виникати в ротовій порожнині:
а) корозія, гальванізм, слиновиділення;
б) електролітична дисоціація, гальванізм, розчинення металу протезів, корозія, поява металевого присмаку, подразнення слизової оболонки;
в) корозія, сухість слизової оболонки, відновлення металу протезів;
г) гальванізм, розчинення металу протезів, електролітична дисоціація;
д) електролітична дисоціація, сухість слизової оболонки, відновлення металу протезів, гальванізм?
47. Основні види корозії металевих сплавів:
а) механічна, хімічна, газова, місцева, кристалічна;
б) електрохімічна, газова, фізична, загальна, місцева, міжкристалічна;
в) хімічна, механічна, газова» місцева, вибірна, надкристалічна;
г) газова, хімічна, електрохімічна» рівномірна, місцева, міжкристалічна;
д) фізична, електрохімічна, газова, вибірна, загальна, кристалічна.
48. Що таке відбиток:
а) негативне відображення протезного ложа і прилеглих тканин;
б) часткове відображення дефекту зубного ряду;
в) позитивне відображення протезного ложа;
г) позитивне відображення тканин, прилеглих до протезного ложа;
д) повне відображення зубів, розміщених поряд із дефектом зубного ряду?
49. Класифікація відбиткових мас за станом матеріалу після твердіння:
а) твердокристалічні, термопластичні, термостійкі;
б) термопластичні, еластичні, термостійкі;
в) еластичні, тверді, твердокристалічні;
г) твердокристалічні, еластичні, термопластичні;
д) термостійкі, термопластичні, еластичні.
50. До якої групи відбиткових матеріалів відносять гіпс:
а) термопластичних;
б) термостійких;
в) еластичних;
г) твердокристалічних;
д) твердих?
51. Твердіння гіпсу прискорюють:
а) хлориди і сульфати калію і натрію, дрібнодисперсність порошку, температура понад 50 °С, швидке замішування;
б) сульфати і хлориди калію і натрію, дрібнодисперсність порошку, температура 37 °С, рівномір не замішування;
в) великодисперсність порошку, хлорид натрію, температура понад 50 °С, повільне замішування;
г) сульфат калію, дрібнодисперсність порошку, температура до 18 °С, швидке замішування;
д) хлорид калію, дрібнодисперсність порошку, температура 40 °С, повільне замішування.
52. Твердіння гіпсу вповільнюють:
а) ретельне замішування, бура, столярний клей, нітрид калію, температура ЗО— 37 °С;
б) бура, етиловий спирт, цукор, столярний клей, температура до 10 °С;
в) хлорид калію, етиловий спирт, швидке замішування, температура 60 °С;
г) цукор, бура, дрібнодисперсність порошку, ретельне замішування, температура 40 °С;
д) етиловий спирт, сульфат натрію, бура, повільне замішування.
53. До якої групи відносять відбиткові матеріали "Дентол" і "Репін":
а) термопластичних;
б) еластичних;
в) термостійких;
г) твердокристалічних;
д) м'яких?
54. До якої групи відбиткових матеріалів відносять "Гелій":
а) твердих;
б) еластичних;
в) твердокристалічних;
г) термопластичних;
д) термостійких?
55. До якої групи відбиткових матеріалів відносять "Стомальгін":
а) термопластичних;
б) м'яких;
в) термокристалічних;
г) термостійких;
д) еластичних?
56. До еластичних відбиткових матеріалів відносять:
а) "Дентол", "Дентафоль", "Стомальгін", "Сіеласт", "Силіт", "Тіодент";
б) "Стомальгін", "Сіеласт", "Тіодент", "Упен", "Кромопан", "Гелін";
в) "Стене", "Упен", "Тіодент", "Силіт", "Репін", "Стомальгін";
г) "Сіеласт", "Стомальгін", "Акродент", "Кромапан", "Стомапласт", "Упен";
д) "Стомапласт", "Силіт", "Стомальгін", "Гелін", "Репін", "Тіодент", "Кромапан".
57. До термопластичних відбиткових матеріалів відносять:
а) "Акродент", "Дентафоль", "Стене", масу Керра, термопластичні маси № 1 — № 4, "Стомапласт";
б) масу Керра, "Дентафоль", "Акродент", "Стомальгін", термопластичні маси № 1 — № 4, "Ортокор";
в) "Стене", "Дентафоль", "Дентол", "Акродент", "Стомапласт", масу Керра, "Ортокор";
г) "Стомапласт", "Стене", термопластичні маси № 1 - № 4, "Дентафоль", "Акродент", "Сіеласт", "Репін";
д) "Сіеласт", "Дентол", "Стене", "Стомапласт", "Акродент", "Дентафоль", "Ортокор".
58. Термопластичні відбиткові маси використовують для зняття відбитків:
а) за наявності одиничних зубів;
б) при часткових дефектах зубних рядів, вираженому нахилі зубів;
в) при виготовленні вкладок, півкоронок і штифтових зубів, при беззубих щелепах;
г) за наявності рухливих зубів при пародонтозі;
д) в усіх випадках.
59. Що таке модель:
а) часткове негативне відображення рельєфу протезного ложа;
б) позитивне відображення рельєфу протезного ложа і прилеглих тканин;
в) повне відображення зубів, розміщених поряд з дефектом зубного ряду;
г) позитивне відображення рельєфу тканин, прилеглих до протезного ложа;
д) негативне відображення рельєфу протезного ложа?
60. Матеріали, які застосовують для виготовлення моделей:
а) гіпс, кварцовий пісок, легкоплавкий сплав, пластмаса, "Гелій", амальгама;
б) маршаліт, гіпс, пластмаса, алюміній, цемент;
в) супергіпс, пемза, мелот-мегал, цинк, пісок, амальгама, цемент;
г) гіпс, супергіпс, пластмаса, легкоплавкий метал, цемент, амальгама;
д) алюміній, супергіпс, Телін", гіпс, мелот-метал, амальгама.
61. Моделі за призначенням поділяють так:
а) робочі, допоміжні, гіпсові, металеві;
б) гіпсові, діагностичні, допоміжні, вогнетривкі;
в) робочі, допоміжні, часткові, музейні;
г) допоміжні, діагностичні, музейні, гіпсов
|
|
|
|
Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2181 | Нарушение авторских прав
Лучшие изречения:
Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить.
© Марлен Дитрих
==> читать все изречения...