ЗОШИТ
ДЛЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
з курсу «Сімейне право»
студента(ки) 3 курсу
юридичного факультету
3__ПР групи
галузь знань______________ 0304 право ___________________________
напрям підготовки_________ 030401 право _________________________
(шифр і назва напряму підготовки
спеціальність _____________ 6.030401 ___ правознавство ______________
(шифр і назва спеціальності)
Полтава - 2014
СЕМІНАР 1
Тема «Укладення, припинення та визнання шлюбу недійсним»
1. Поняття шлюбу та умови його укладання. Порядок укладання шлюбу.
2. Недійсність шлюбу.
3. Поняття та підстави припинення шлюбу.
4. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання.
5. Правові наслідки розірвання шлюбу. Режим окремого проживання подружжя.
Реферат (питання до дискусії)
1. Розвиток сімейних правовідносин.
2. Історико-правовий аспект становлення системи джерел сімейного права.
3. Укладення шлюбу з певними категоріями осіб
4. Досвід зарубіжних країн щодо укладення та розірвання шлюбу.
5. Процедура визнання шлюбу недійсним
Практичне завдання
Скласти позовну заяву про розірвання шлюбу
Скласти позовну заяву про визнання шлюбу недійсним
Скласти позовну заяву про встановлення режиму окремого проживання
Задачі
Задача 1
До одного з органів РАЦСу м. Сквира звернулися із заявою про укладання шлюбу Денисов і Карпенко, вказавши, що вони проживають однією сім'єю протягом трьох років і мають дитину, хоча Денисов і не записаний батьком цієї дитини.
Орган РАЦСу прийняв заяву та після спливу двох тижнів зареєстрував шлюб між Денисовим і Карпенко. При державній реєстрації шлюбу Денисов змінив своє прізвище на прізвище дружини.
Які дії зобов'язаний вчинити орган РАЦСу при прийнятті заяви про укладання шлюбу? Чи правомірно зареєстрував орган РАЦСу шлюб між Денисовим і Карпенко за два тижні після подання заяви?
______________________________________________________________________________
Задача 2
До одного з органів РАЦСу звернулася громадянка Мельниченко із заявою про реєстрацію шлюбу з громадянином Шевцовим, який проживає в м. Дніпропетровську. У зв'язку з тим, що Шевцов не має змоги виїхати до м. Києва для подання заяви, Мельниченко подала до органу РАЦСу складену ним заяву, яка була завірена керівником підприємства, де працює Шевцов. Завідувач органу РАЦСу відмовив Мельниченко у прийнятті цієї заяви.
Чи необхідна присутність осіб, які укладають шлюб, при поданні заяви про реєстрацію шлюбу до органу РАЦСу? У яких випадках заява про реєстрацію шлюбу може бути подана однією з осіб, які бажають укласти шлюб? Які роз'яснення слід дати Мельниченко?
_______________________________________________________________________
Задача 3
До органу РАЦСу звернулися громадянин Степаненко і громадянка Бурченко із заявою про укладання шлюбу. Вони просили зареєструвати шлюб наступного дня після подання заяви, оскільки Степаненко є курсантом випускного курсу військового училища і незабаром буде направлений до віддаленого місця своєї служби. Туди разом з ним збирається і його майбутня дружина. Вказана обставина була підтверджена відповідною довідкою.
Якими правовими нормами слід при цьому керуватися? Які причини можуть бути визнані поважними для скорочення або збільшення строку реєстрації шлюбу?
_______________________________________________________________________
Задача 4
Матюшенко і Бокова подали до органу РАЦСу заяву про реєстрацію шлюбу. Через декілька днів до завідувача відділу РАЦСу звернулася громадянка Мішина. Вона просила у жодному разі не реєструвати шлюб Матюшенка з Боковою, оскільки вже декілька років жила разом із Матюшенком. У них дружна сім'я, є спільна дочка трьох років, хоча їх шлюб і не зареєстрований. Матюшенко встановив батьківство стосовно дочки.
Які роз'яснення повинен дати завідувач відділу РАЦСу Мішиній? Чи має право орган відмовити Матюшенкові та Боковій у державній реєстрації шлюбу?
_______________________________________________________________________
Задача 5
Орган РАЦСу призначив день державної реєстрації шлюбу між Прокопенко та Вольською, які подали в установленому порядку заяву про укладання шлюбу. Через тиждень до цього самого органу РАЦСу надійшла заява без підпису про те, що Прокопенко одружений, шлюб між ним і громадянкою Симоненко у 2011 р. був зареєстрований у м. Тараща і до цього часу не розірваний. Це повідомлення спочатку не було взято до уваги як анонімне, і державна реєстрація шлюбу не була відкладена. Проте через деякий час завідувач органу РАЦСу направив до відповідного органу РАЦСу м. Тараща запит, з відповіді на який з'ясував, Що викладені в анонімній заяві відомості відповідають дійсності. У зв'язку з цим завідувач органу РАЦСу за своєї ініціативи провів подальшу перевірку, під час якої Прокопенко пояснив, що він справді перебував у шлюбі з Симоненко, проте у 2012 р. цей шлюб був розірваний за рішенням суду, копія якого у нього є.
Вважаючи, що подальше оформлення реєстрації розірвання шлюбу не потрібне, Прокопенко не звертався із цього приводу до органу РАЦСу. Не зробила цього і його колишня дружина. Через деякий час, у зв'язку з втратою паспорта, Прокопенку на його прохання і на підставі представленого рішення суду був виданий новий паспорт, в якому запису (штампа) про реєстрацію шлюбу з Симоненко немає. Тому Прокопенко вважав, що шлюб між ним і Симоненко припинено.
Вирішивши, що пояснення Прокопенка і представлені ним документи є переконливими, завідувач органу РАЦСу зареєстрував шлюб між Прокопенком і Вольською.
Якої помилки припустився завідувач органу РАЦСу? Як слід було діяти за таких обставин? Які правові підстави проведення органом РАЦСу перевірок з метою виявлення перешкод для реєстрації шлюбу? З якого часу шлюб між Прокопенком та Симоненко вважається припиненим?
________________________________________________________________________________
Задача 6
У квітні 2012 р. громадянин Мороз подав заяву до органу РАЦСу про реєстрацію шлюбу із громадянкою Самусенко. У його паспорті чомусь не було штампа про реєстрацію першого шлюбу, хоча в заяві він вказав, що був раніше у шлюбі, але його розірвано.
Інспектор органу РАЦСу повірила Морозу, що у нього є свідоцтво про розірвання шлюбу і що він принесе цей документ у день державної реєстрації шлюбу, тому заява про реєстрацію шлюбу від Мороза та Самусенко була прийнята. Через місяць в органі РАЦСу перед реєстрацією шлюбу у Мороза зажадали свідоцтво про розірвання шлюбу. Він пред'явив рішення суду від 14 березня 2010 р. про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. Також з'ясувалося, що Мороз не реєстрував розірвання шлюбу в органі РАЦСу.
Як слід вчинити органу РАЦСу в такій ситуації? За яких умов можлива державна реєстрація шлюбу між Морозом і Самусенко? Які документи підтверджують припинення першого шлюбу?
________________________________________________________________________________
Задача 7
Після подання до органу РАЦСу заяви про укладання шлюбу Петров і Карпенко звернулися в місцеву поліклініку з проханням провести медичне обстеження і дати висновок з приводу можливої статі їх майбутньої дитини. Головний лікар поліклініки відмовив у цьому проханні, пославшись на те, що поліклініка не проводить обстеження і не дає консультації з таких питань.
Дайте оцінку рішенню головного лікаря. У яких випадках закон передбачає можливість медичного обстеження осіб, які одружуються? Якими нормами СК регламентуються ці питання?
____________________________________________________________________________
Задача 8
Анатолій Соболев вирішив одружитися з Інною Гатченко, яка по батькові була його сестрою. Мати Інни Гатченко не перебувала у шлюбі з батьком Анатолія Соболева, але при народженні Раїси за спільною заявою її матері та батька Анатолія було встановлене батьківство, тобто батько Анатолія визнав Інну як свою рідну дочку, про що був зроблений актовий запис у книзі реєстрації народжень.
Посилаючись на відповідні правові норми, поясніть, чи можливе укладання шлюбу між Анатолієм Соболевим та Інною Гатченко.
_______________________________________________________________________
Задача 9
Ольга Рогоза до заміжжя перенесла важку операцію і відповідно до висновку лікарів не могла мати дітей. Одружуючись із Володимиром Кисленком, вона цей факт від нього приховала. Щодо проходження медичного обстеження перед реєстрацією шлюбу Кисленко і Рогоза не домовлялися.
Кисленко, який дуже хотів мати дітей, дізнався про недуг дружини через декілька місяців після реєстрації шлюбу. Кисленко вирішив написати скаргу до органу РАЦСу, вищого за рівнем, на відділ РАЦСу, що зареєстрував їх шлюб з Рогозою, який, на його думку, не виконав свого обов'язку — не з'ясував, який стан здоров'я Ольги.
Чи підлягає скарга Кисленка задоволенню? Чи є підстави для визнання шлюбу Кисленка і Рогози недійсним? У зв'язку з яким захворюванням одного з подружжя і за яких обставин шлюб може бути визнаний недійсним?
_______________________________________________________________________
Задача 10
Беков і Говорова вирішили одружитися, домовившись подати заяву про реєстрацію шлюбу після закінчення Говоровою закладу вищої професійної освіти. Проте через три місяці Беков учинив розкрадання і був засуджений до позбавлення волі строком на чотири роки. Незважаючи на це, Говорова не змінила свого наміру і за наслідками листування з Бековим домовилася з ним про реєстрацію шлюбу. З цією метою та у зв'язку з необхідністю відвідування занять в інституті вона заповнила заяву про укладання шлюбу з Бековим. її підпис на заяві був засвідчений за місцем навчання. Потім Говорова надіслала цю заяву поштою до органу РАЦСу за місцем відбування Бековим покарання.
Розглянувши одержані з органу РАЦСу документи, начальник виправної установи відмовився вручити Бекову бланк заяви про реєстрацію шлюбу. В обґрунтування свого рішення він зажадав особисту присутність Говорової під час подання заяви до місцевого органу РАЦСу або посвідчення правильності вказаних нею відомостей завідувачем органу РАЦСу за місцем її постійного проживання. Дізнавшись про це, Говорова направила скаргу на дії адміністрації виправної установи.
Який, на вашу думку, буде результат розгляду скарги Говорової? Які порядок і умови державної реєстрації шлюбу із засудженим, що відбуває покарання у виправній установі?
_______________________________________________________________________
Задача 11
До суду за місцем проживання звернулася громадянка Крамаренко з позовом про визнання недійсним шлюбу з громадянином Петровим, що проживав до укладання шлюбу в м. Рівному.
У позовній заяві Крамаренко вказала, що відповідач одружився без наміру створити сім'ю, а керувався лише бажанням зареєструватися за місцем проживання у м. Києві та одержати право на її житлове приміщення. Через це між подружжям немає почуття любові, склалися неприязні стосунки; відповідач має намір найближчим часом розділити житлову площу через суд.
Петров заперечував проти пред'явлених вимог. Він пояснив суду, що одружився по любові, але згодом між подружжям з вини позивача почалися негаразди. Відповідач також вказав, що з Крамаренко вони прожили спільно 2,5 роки, він завжди приносив зарплату додому, піклувався про дружину та її малолітнього сина від першого шлюбу. Зважаючи на неприязні стосунки між ним і дружиною та неможливість подальшого спільного проживання, він справді збирається поставити питання про поділ їх житлової площі, в якій проживає його сім'я.
Яке рішення повинен ухвалити суд за позовом Крамаренко? Які правові наслідки визнання судом шлюбу недійсним стосовно особистих немайнових і майнових прав осіб, що перебували в такому шлюбі?
_______________________________________________________________________
Задача 12
І. Демін і А. Петрова, що мають дітей від першого шлюбу, вирішили об'єднатися в одну сім'ю та у грудні 1994 р. зареєстрували шлюб в органі РАЦСу.
Після реєстрації шлюбу вони здійснили обмін квартир, які займали за договором житлового найму з ЖЕКом, унаслідок чого їх сім'я стала проживати в трикімнатній квартирі. У березні 2004 р. Петрова звернулася до суду з позовом про визнання шлюбу з Деміним недійсним, посилаючись на те, що відповідач одружився, не маючи наміру створити сім'ю, а з єдиною метою — поліпшити в результаті шлюбу свої житлові умови за її рахунок. Демін до реєстрації шлюбу з Петровою проживав із сином і дочкою у двох кімнатах житловою площею 20,3 кв. м у комунальній квартирі, а Петрова із сином — в однокімнатній квартирі житловою площею 17,8 кв. м. Відповідач позов не визнав. Твердження Петрової не були підтверджені доказами. Навпаки, зі справи було видно, що кожна зі сторін, маючи на вихованні неповнолітніх дітей, бажала створити сім'ю, для чого спеціально зверталася за сприянням до служби знайомств міста. З цією самою метою як Петрова, так і Демін вживали активні заходи щодо обміну своїх квартир, щоб мати спільну житлову площу. Всі питання, пов'язані з обміном квартир, вирішувала Петрова, причому в терміновому порядку. Доводи Петрової про фіктивність шлюбу не знайшли підтвердження і в свідченнях свідків. Судом було встановлено, що конфлікт між сторонами виник на ґрунті ревнощів Деміна, який обвинувачував Петрову в порушенні подружньої вірності, що не може слугувати підставою для винесення ухвали про визнання шлюбу недійсним. Разом з тим суд визнав, що сім'я Петрової і Деміна розпалася, подальше сумісне життя стало неможливим, і тому шлюб між ними розірвав.
Якої помилки припустився суд при розгляді справи за позовом Петрової про визнання шлюбу недійсним? Які форми захисту міг використовувати відповідач проти поданого Петровою позову?
_______________________________________________________________________
Задача 13
Краско, який перебував у другому шлюбі з Шатровою, розірвав і цей шлюб. Після цього Шатрова дізналася, що Краско до одруження з нею перебував у зареєстрованому шлюбі з Федоровою і не розривав його. Шатрова звернулася в юридичну консультацію з проханням роз'яснити їй, що може змінитися в результаті встановлення цього факту.
Яку відповідь ви можете дати Шатровій?
_______________________________________________________________________
Задача 14
У лютому 2013 р. 85-річний Білоусов і 52-річна Курасова домовилися зареєструвати шлюб за умови забезпечення Курасовою належного догляду за Білоусовим, за що останній обіцяв залишити за нею після смерті у спадок свою приватизовану квартиру. Після державної реєстрації шлюбу (у травні 2011 р.) Курасова була зареєстрована за місцем проживання Білоусова. Через два місяці після цього вона припинила виконувати подружні обов'язки і доглядати за
Білоусовим, а з листопада 2013 р. фактично перестала проживати разом з ним.
У зв'язку з цим Білоусов подав до суду позов про визнання шлюбу з Курасовою недійсним, пославшись на те, що шлюб був укладений фіктивно, сторони підтримували сімейні відносини нетривалий час, між ними є значна різниця у віці (36 років).
Яке рішення повинен ухвалити суд за позовом Білоусова?
_______________________________________________________________________
Задача 15
Громадянин Коренєв подав до суду заяву про розірвання шлюбу з громадянкою Іпатовою, вказавши, що через місяць після реєстрації шлюбу їх подружні стосунки фактично припинилися. Іпатова народила сина, який помер, не проживши і трьох місяців.
Суддя, з'ясувавши, що Іпатова на розірвання шлюбу згоди не дає, відмовив Кореневу в прийнятті позовної заяви і запропонував знову звернутися до суду через 10 місяців.
Чи правильно вчинив суддя?
_______________________________________________________________________
Задача 16
Подружжя Гончаренків звернулося до органу РАЦСу із заявою про розірвання шлюбу. Завідувач органу РАЦСу відмовився задовольнити їх вимогу і запропонував звернутися до суду, оскільки Гончаренко мав усиновлену дитину у віці восьми років. Проте суддя також відмовив у прийнятті заяви і запропонував Гончаренкові знову звернутися у відділ РАЦСу.
Хто правий у такій ситуації: орган РАЦСу чи суд? Які підстави встановлені СК України для розірвання шлюбу в органі РАЦСу за заявою обох з подружжя?
_______________________________________________________________________
Задача 17
До органу РАЦСу звернулася Е. Славіна із заявою про розірвання шлюбу з А. Славіним, засудженим за кримінальні злочини до чотирьох років позбавлення волі. Славін із місць відбування покарання надіслав до органу РАЦСу заяву, в якій просив не оформляти розірвання шлюбу, тому що він бажає одночасно з розлученням розділити сумісне майно.
Чи підлягає задоволенню заява Славіної до органу РАЦСу про розлучення?
_______________________________________________________________________
Задача 18
Через рік після смерті чоловіка (оголошеного в судовому порядку померлим) громадянка Миколаєва одружилася з громадянином Вєтровим. Через деякий час Ветров звернувся до суду з позовом про визнання недійсним його шлюбу з Миколаєвою.
В обґрунтування своїх вимог Ветров указав, що Миколаєва на момент реєстрації з ним шлюбу перебувала у шлюбі з Миколаєвим. Миколаєв був оголошений померлим у судовому порядку, але Миколаєва не зареєструвала припинення їх шлюбу в органі РАЦСу.
Миколаєва позов Вєтрова не визнала, вказавши, що після отримання рішення суду про оголошення померлим Миколаєва вона вважала себе такою, що не перебуває у шлюбі, а тому знову вийшла заміж.
Як повинна бути вирішена ця суперечка?
_______________________________________________________________________
Задача 19
До суду з позовом про розірвання шлюбу з І. Коваленко звернувся П. Коваленко, одночасно він просив передати йому на виховання двох дітей — восьми і шести років, оскільки його дружина вже більше року не займається їх вихованням.
У судовому засіданні І. Коваленко не заперечувала проти розірвання шлюбу, але просила дітей передати їй, пояснивши, що пішла з сім'ї і не виховувала цей час дітей через неприязні стосунки з чоловіком. Крім того, позивач усіля-ко перешкоджав їй у можливості бачитися з дітьми і проводити з ними час. Коваленко просила суд залишити за нею після розірвання шлюбу прізвище чоловіка, проти чого він категорично заперечував.
Якими критеріями повинен керуватися суд при вирішенні питання про дітей? Чи має юридичне значення заперечення Коваленка проти залишення відповідачці його прізвища?
_______________________________________________________________________
Задача 20
Е. Донченко порушив справу про розірвання шлюбу з дружиною, посилаючись на те, що давно її не любить і в нього зв'язок з іншою жінкою. М. Донченко проти розірвання шлюбу не заперечувала, однак просила суд поділити спільно нажите майно і стягнути з позивача аліменти на утримання восьмирічної дочки. Суд задовольнив вимогу Донченко про стягнення аліментів на дочку. У частині поділу майна суд залишив позов без розгляду, пояснивши, що, оскільки потрібна спеціальна оцінка спільно нажитого майна із залученням експертів-товарознавців, цю позовну вимогу краще розглянути окремо.
Які суперечки між подружжям підлягають розгляду одночасно з розірванням шлюбу?
_______________________________________________________________________
Задача 21
Подружжя Мартинових, що не має неповнолітніх дітей, за взаємною згодою подало заяву до органу РАЦСу про розірвання шлюбу.
Орган РАЦСу прийняв заяву і призначив місячний термін для оформлення розірвання шлюбу. До закінчення призначеного органом РАЦСу терміну Мартинова подала додаткову заяву, вказавши, що Мартинов порушив досягнуту ними угоду про поділ майна, і просила одночасно з реєстрацією розлучення вирішити питання про поділ майна.
Чи має право орган РАЦСу одночасно з оформленням розлучення вирішити майнові суперечки подружжя? Яке рішення повинен ухвалити орган РАЦСу за заявою Мартинових?
_______________________________________________________________________
Задача 22
Подружжя Князєвих перебувало в шлюбі з 2010 p., спільних дітей не мали. У лютому 2013 р. Князева звернулася до органу РАЦСу із заявою про розірвання шлюбу, посилаючись на те, що Князев згоден на розлучення, суперечки про майно немає, але відповідач відмовляється від подання заяви про розлучення до органу РАЦСу.
15 березня 2013 р. після представлення Князєвою квитанції про сплату державного мита завідувач відділу
РАЦСу зареєстрував розірвання шлюбу і видав Князевій відповідне свідоцтво.
Чи правомірні дії органу РАЦСу? Чи може один з подружжя бути відсутнім під час подання заяви про розірвання шлюбу до органу РАЦСу? Якщо так, то в яких випадках?
_______________________________________________________________________
Задача 23
Подружжя Вітренків, що не має неповнолітніх дітей, вирішило розірвати шлюб. У зв'язку з терміновим виїздом у тривале відрядження І. Вітренко передав дружині завірену керівником установи за місцем своєї роботи заяву до органу РАЦСу з проханням розірвати шлюб. Через деякий час М. Вітренко передала цю і свою заяви до органу РАЦСу. Однак у реєстрації розірвання шлюбу їй було відмовлено з посиланням на необхідність особистої присутності обох з подружжя як під час подання заяви, так і під час державної реєстрації розірвання шлюбу. Доводи Вітренко про наявність у її чоловіка поважних причин нез'явлення в орган РАЦСу до уваги взято не було.
Дайте правову оцінку рішенню органу РАЦСу. Чи правильно Вітренко оформила заяви про розірвання шлюбу?
_______________________________________________________________________
Задача 24
Подружжя Давиденків після реєстрації шлюбу 15 травня 2005 р. проживало у м. Бровари. У березні 2006 р. П. Давиденко виїхав у гості до свого брата до м. Львова. Проте у брата він не з'явився і додому не повернувся. Розшуки виявилися безуспішними. У 2009 р. рішенням суду Давиденко був оголошений померлим. І. Давиденко в тому самому році вийшла заміж за Лаврова, який удочерив у встановленому законом порядку дочку Давиденка. У квітні 2010 р. П. Давиденко повернувся додому і зажадав відновити шлюб із І. Давиденко, а також скасувати удочеріння його дочки Лавровим. Свою відсутність він пояснив тим, що відбував покарання за злочин. І. Давиденко наполягала на збереженні шлюбу з Лавровим і стверджувала, що скасування удочеріння недоцільне, оскільки дівчинка дуже прив'язана до Лаврова і вважає його своїм батьком.
Чи можливе відновлення шлюбу І. Давиденко з П. Давиденком після його з'явлення? Чи підлягає задоволенню вимога Давиденка про скасування удочеріння його дочки Лавровим?
Задача 25
Голова адміністрації однієї з областей своїм розпорядженням зменшив до 16 років вік осіб, котрі укладають шлюб, а також затвердив Положення про усиновлення дітей, що залишилися без піклування батьків, яке передбачає спрощений порядок усиновлення дітей на території області. Прокурор області вніс протест на це рішення, посилаючись на те, що воно суперечить чинному законодавству.
Чи обґрунтований протест прокурора? Чи мають право органи виконавчої влади суб'єктів України приймати нормативно-правові акти, що суперечать нормам сімейного законодавства?
_______________________________________________________________________
Задача 26
Громадяни Тимофеева і Демидов проживали разом і вели спільне господарство без реєстрації шлюбу декілька років. Потім між ними виник конфлікт, стосунки погіршилися і вони стали проживати роздільно. Через деякий час Тимофеева звернулася до суду з позовом про поділ спільно нажитого майна (земельна ділянка, телевізор, холодильник, меблі, відеомагнітофон).
Норми якої галузі права можуть бути застосовані судом при вирішенні цієї суперечки?
_______________________________________________________________________
Задача 27
Громадянка Жукова зареєструвала шлюб з громадянином Івановим у червні 2011 р. У квітні 2012 р. до суду був направлений позов прокурора про визнання шлюбу між Жуковою та Івановим недійсним. Свої вимоги прокурор мотивував тим, що у 2011 р. Іванов зареєстрував шлюб з громадянкою Вакуленко, який до цього часу не припинений. При реєстрації шлюбу з Жуковою Іванов приховав від неї цю обставину. Відмітки в паспорті громадянина Іванова про перший шлюб не було. Паспорт Іванов отримав у 2011 р. у зв'язку з втратою колишнього і під час його видачі в ньому не була зроблена відмітка про шлюб.
Який принцип сімейного права був порушений громадянином Івановим при укладанні шлюбу з громадянкою Жуковою? Норми якого закону підлягають застосуванню в цьому випадку? Чи має право прокурор вимагати визнання шлюбу недійсним у цій ситуації?
_______________________________________________________________________
Задача 28
У лютому 2013 р. в юридичну консультацію звернулася громадянка Лещенко. Вона розповіла, що одружилася з Ніколенком у січні 2002 р. На початку сумісного життя чоловік був уважний до неї, дарував квіти, вони часто відвідували театр, музеї, ходили в гості. Але потім чоловік, на думку Лещенко, став приділяти їй менше уваги, вважаючи за краще проводити вільний час зі своїми друзями, без неї.
Лещенко просила пояснити їй, чи може вона правовими засобами примусити чоловіка ставитися до неї як і раніше, в перший рік шлюбу. Стосовно іншого до чоловіка претензій немає: зарплату віддає, алкоголем не зловживає, скандалів у сім'ї немає. Розривати шлюб Лещенко не бажає.
Яку відповідь у такій ситуації можна було б дати Лещенко? Які відносини регулюються сімейним законодавством?
_____________________________________________________________________
Задача 29
У квітні 2013 р. громадяни Плющенко і Михайлова вирішили одружитися. За порадою батьків вони через місяць вінчалися в церкві. Порадившись із друзями, молоді вирішили, що в сучасних умовах їх шлюб є дійсним за наслідками церковного обряду і державної реєстрації в органах РАЦСу не потребує. Через рік унаслідок сварок з чоловіком Михайлова вирішила розірвати шлюб. Проте подану нею заяву про розірвання шлюбу в органі РАЦСу не прийняли, зажадавши представити свідоцтво про укладання шлюбу.
Дайте оцінку діям працівників органу РАЦСу. Чи відповідають дії Плющенка і Михайлової при реєстрації шлюбу вимогам сімейного законодавства?
_____________________________________________________________________________
Задача 30
А. Біценко неодноразово висловлювала претензії своєму чоловіку з приводу його ставлення до сім'ї, вважаючи, що він недостатньо піклується про дружину і дітей. В обґрунтування своєї позиції вона наводила доводи про невисокий дохід чоловіка за місцем державної служби і його небажання зайнятися підприємницькою діяльністю. Проте Д. Біценко вважав її докори несерйозними і не бажав змінювати улюбленої професії, яка не приносить великого доходу. З цього приводу між подружжям виникали суперечки. У сім'ї Д. Біценко поводився гідно, піклувався про дітей, займався домашньою роботою. Проте дружина вважала його поведінку неправильною, такою, що руйнує сім'ю.
Переконавшись, що чоловік не збирається змінювати свою поведінку, вона подала заяву до органів опіки та піклування, в якій просила вплинути на поведінку чоловіка з метою збереження сім'ї.
Який, на вашу думку, буде результат звернення А. Біценко до органів опіки та піклування? Які принципи сімейного права порушив А. Біценко? Якими органами здійснюється захист сімейних прав і за наявності яких підстав?
_______________________________________________________________________
Задача 31
У квітні 2013 р. Савицький після повернення з тривалого відрядження дізнався, що рік тому (у квітні 2012 р.) його дружина продала без його згоди житловий будинок, що належить їм на праві спільної власності. Незадоволений цим, Савицький негайно зажадав від неї розірвання договору купівлі-продажу. Проте дружина відповіла відмовою і заявила, що вимушена була продати будинок через обмежені матеріальні обставини та у зв'язку з необхідністю придбання нової автомашини. Вона також пояснила, що не змогла погодити з ним це питання внаслідок його тривалої відсутності, а виручені від продажу будинку гроші вже витрачені, що не дає змоги вирішити питання про розірвання договору купівлі-продажу.
Переконавшись, що його прохання виявилися безрезультатними, Савицький у жовтні 2013 р. підготував позовну заяву до суду про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку недійсним. Проконсультувавшись із цього приводу у знайомого юриста, дружина пояснила Савицькому, що його звернення до суду буде безрезультатним, оскільки вже пропущений строк позовної давності. Вирішивши з'ясувати обґрунтованість такої позиції, Савицький звернувся в юридичну консультацію.
Які норми сімейного і цивільного права повинні бути застосовані в цій ситуації? Чи поширюється позовна давність на вимоги, які випливають із сімейних відносин? Як визначається в таких випадках строк позовної давності? Яке роз'яснення повинні дати Савицькому в юридичній консультації?
_______________________________________________________________________
Задача 32
Після розлучення Майкова більше чотирьох років не ставила питання про стягнення з колишнього чоловіка аліментів на утримання неповнолітнього сина, оскільки мала високий дохід за місцем роботи в комерційному банку і не потребувала матеріальної допомоги. Проте у 2013 р. після ліквідації банку вона стала безробітною і попросила Майкова виплачувати їй щомісяця по триста гривень на утримання сина. Протягом трьох місяців Майков під різними приводами ухилявся від вирішення цього питання, а потім прямо відмовився укласти договір про виплату аліментів у добровільному порядку. На погрозу дружини звернутися до суду він також не прореагував, заявивши, що їй необхідно було подати позовну заяву про це протягом року після розірвання шлюбу, а тепер вона вже не буде задоволена з формальних причин (у зв'язку із закінченням встановлених законом строків).
Як слід вчинити Майновій у ситуації, що склалася? Чи встановлений СК строк позовної давності для стягнення аліментів? Які строки позовної давності застосовуються в сімейних правовідносинах?
________________________________________________________________________________
Задача 33
Громадянка Ковальова звернулася до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу з Ковальовим. У заяві вона вказала, що проживає з чоловіком більше 15 років, від шлюбу має сина 14 років. Останні два роки Ковальов зловживає спиртними напоями, не дає гроші на потреби сім'ї, влаштовує скандали, ображає її у присутності сина, часто не ночує вдома. Сім'я фактично розпалася, тому вона просить шлюб розірвати і стягнути з Ковальова аліменти на утримання сина. У судовому засіданні Ковальов позов не визнав і просив суд не розривати шлюб, обіцяв, що змінить свою поведінку і ставлення до дружини і сина. Суд своєю ухвалою призначив подружжю термін для примирення у три місяці.
Після закінчення трьох місяців у судовому засіданні Ковальова знову зажадала розірвання шлюбу, оскільки Ковальов поведінки не змінив і сім'я не відновилася. Ковальов знову позов не визнав і просив не розривати шлюб. Як і на підставі якого принципу сімейного права суду слід вирішити справу?
____________________________________________________________________________
СЕМІНАР 2
Тема «Особисті права та обов’язки подружжя»
1. Особисті немайнові правовідносини подружжя.
2. Правовий режим роздільного майна подружжя.
3. Правовий режим спільного майна подружжя.
4. Поділ спільного майна.
Реферат (питання до дискусії)
1. Характеристика особистих немайнових прав подружжя.
2. Характеристика особистих немайнових обов’язків подружжя.
3. Процедура поділу спільного майна подружжя
4. Сурогатне материнство.
Практичне завдання
Скласти позовну заяву про поділ майна нажитого під час шлюбу
Скласти позовну заяву про визнання особистою власністю майна нажитого під час шлюбу
Задачі
Задача 1
За порадою подруги О. Терещенко, яка працює на хлібокомбінаті, вирішила стати перукарем. її вибір професії не був схвалений чоловіком, у зв'язку з чим подружжя посварилося. Через тиждень І. Терещенко довідався, що, незважаючи на його думку, дружина все-таки звернулася в перукарню з приводу працевлаштування. Тоді він пред'явив дружині вимогу відмовитися від свого наміру, інакше він з нею розлучиться. В обґрунтування своєї позиції він заявив, що має право як чоловік давати дружині поради будь-якого характеру. У результаті доводи чоловіка здалися О. Терещенко обґрунтованими, і з метою збереження сім'ї вона відмовилася від реалізації свого наміру змінити місце роботи.
Розкрийте право подружжя на свободу вибору професії.
____________________________________________________________________________
Задача 2
Корольова при реєстрації шлюбу з Білоусовим заявила, що бажає носити його прізвище. Прохання було задоволено. Через декілька днів Корольова, тепер уже Білоусова, прийшла до органу РАЦСу і стала просити залишити за нею дошлюбне прізвище, оскільки проти нового прізвища заперечують її діти від першого шлюбу (14 і 16 років).
Чи повинен орган РАЦСу задовольнити прохання Білоусової?
____________________________________________________________________________
Задача 3
Е. Фролова, незважаючи на поради рідних і близьких взяти при укладанні шлюбу прізвище чоловіка, все ж вирішила залишити своє дошлюбне прізвище. Через декілька тижнів після реєстрації шлюбу, відчувши недоброзичливе ставлення до себе з боку родичів чоловіка, зрозуміла, що зробила необачно, а тому звернулася до органу РАЦСу з проханням змінити дівоче прізвище на прізвище чоловіка. В органі РАЦСу їй повідомили, що своє право на вибір прізвища вона вже реалізувала, і відмовили в проханні.
Чи правильно вчинив орган РАЦСу? Яким чином Фролова може змінити своє прізвище на прізвище чоловіка?
____________________________________________________________________________
Задача 4
Громадянка Тиха звернулася за допомогою в юридичну консультацію. На прийомі вона розповіла таке. її чоловік, з яким вона прожила 10 років, помер. Шлюб в органі РАЦСу вони не реєстрували, оскільки вважали це формальністю, але жили дружно, вели спільне господарство. Обидва добре заробляли і за час сумісного життя придбали багато цінних речей, зокрема двокімнатну квартиру, цінні папери (акції, облігації). На ім'я чоловіка в банк було внесено вклад, який поповнювався за рахунок їх спільних коштів. Тиха була упевнена, що після смерті чоловіка вона залишається його єдиною спадкоємицею. Проте, як з'ясувалося, заповіту чоловік не залишив. Вона знала, що померлий був колись одружений на громадянці Ломакіній, шлюб із нею не розривав, але вже багато років не жив з дружиною, а тепер Ломакіна претендує на отримання спадщини.
З посиланнями на нормативно-правові акти проаналізуйте викладені вище обставини. Яку відповідь ви дали б громадянці Тихій?
____________________________________________________________________________
Задача 5
Подружжя Александрових перебувало у шлюбі з січня 2008 p. Після розірвання шлюбу в червні 2012 р. Александрова звернулася до суду з позовом про поділ спільно нажитого з Александровим майна: автомашини вартістю 28 840 грн, гаража металевого — 1200 грн й іншого майна вартістю 75 920 грн.
Александров також звернувся до суду з позовною заявою, де просив включити до складу спільного майна, що підлягає поділу, й інше майно, що залишилося у позивачки, на суму 20 320 грн (дамські ювелірні прикраси, книги).
З матеріалів справи випливало, що на ім'я Александрова був зроблений вклад в Ощадбанк, який був знятий ним 12 серпня 2003 р. Як заявив Александров, гроші він віддав дружині (12 000 грн), проте Александрова цей факт заперечувала. При цьому вона повідомила суд, що про зняття грошей з рахунку дізналася тільки наприкінці 2007 p., коли між колишнім подружжям виникла суперечка про поділ спільного майна. У судовому засіданні Александрову не вдалося доказати факт витрачання грошей (12 000 грн) на потреби сім'ї. Крім того, суд установив, що ювелірні вироби придбані Александровою до реєстрації шлюбу, а частину книг на суму 2125 грн вона одержала після смерті своїх батьків.
Вирішіть суперечку між колишнім подружжям про поділ майна.
____________________________________________________________________________
Задача 6
Д. Конєв подав позов своїй колишній дружині А. Сенчіній про поділ майна, спільно нажитого ними під час шлюбу. У позовній заяві він зажадав, щоб йому присудили половину всього майна й одночасно залишили відкритий на його ім'я грошовий вклад у комерційному банку "Мрія" на суму 22 тис. грн, оскільки його колишня дружина за вісім років життя у шлюбі ніде не працювала, займалася домашнім господарством. Дітей у них немає. У свою чергу, Сенчіна подала позов про визнання за нею права на пай у ЖБК, у квартирі якого вона проживала разом з Конєвим
(пай був на його ім'я і три роки тому повністю сплачений), пославшись на те, що оплата цього паю здійснена за рахунок коштів, дарованих їй її батьками. Вона також зажадала виключити з опису майна, що підлягає поділу, її каракулеву шубу, шкіряну куртку, а також золоті прикраси, даровані їй колишнім чоловіком.
Розберіть доводи сторін. Як слід вирішити суперечку між колишнім подружжям?
____________________________________________________________________________
Задача 7
Подружжя Сидоренків проживало в будинку, що належав їм на праві спільної власності. Будинок був зареєстрований на ім'я Сидоренко. У вересні 2011 р. Сидоренко поїхала у гості до матері в інше місто, але до матері не прибула. Розшуки Сидоренко не дали ніяких результатів. У листопаді 2011 р. чоловік Сидоренко вирішив продати будинок, але нотаріус, вважаючи, що будинок належить подружжю на праві спільної власності, у посвідченні договору купівлі-продажу відмовив, посилаючись на непредставления доказу згоди дружини Сидоренка на продаж будинку. Тоді Сидоренко звернувся до суду з позовом про визнання його власником будинку. Суд задовольнив цю вимогу.
Чи правомірне рішення суду? На підставі яких правових норм повинні бути вирішені питання, що виникають у цій справі? Чи може Сидоренко реалізувати предмети домашньої обстановки, книги, носильні речі, що належали дружині? Які правові наслідки з'явлення дружини Сидоренко?
____________________________________________________________________________
Задача 8
Борисова звернулася до суду з позовом до колишнього чоловіка, в якому просила визнати за нею право власності на автомобіль "Жигулі". При цьому вона вказала, що автомобіль був придбаний у період шлюбу з відповідачем, але не на спільні кошти. 5800 грн були надані її матір'ю Семе-новою, а 2500 грн — одержані у борг у тітки відповідача. Цей борг сплачений особисто нею за рахунок її власних коштів, які вона одержала у спадок ще до укладання шлюбу з Борисовим.
Чи підлягає позов Борисової задоволенню?
____________________________________________________________________________
Задача 9
До суду звернулася з позовом до колишнього чоловіка 3. Михайлова про поділ майна на суму 15 тис. 400 грн. Михайлова також просила збільшити її частку в спільному майні у зв'язку з тим, що з нею залишилися проживати двоє неповнолітніх дітей (8 і 14 років). Крім того, позивач просила виділити їй зі спірного майна автомобіль і гараж, оскільки діти потребують літнього відпочинку і, маючи автомашину, вона змогла б вивозити їх за місто.
Р. Михайлов позов визнав частково і вказав, що зі спільно нажитого майна, що підлягає поділу, повинні бути виключені автомобіль і гараж (загальною вартістю 10 400 грн), оскільки вони були придбані на одержані ним авторські винагороди за опубліковані наукові праці. Одночасно Михайлов просив суд включити в опис майна, що підлягає поділу, жіночі ювелірні прикраси із золота і срібла, які залишилися у позивача.
Чи є автомобіль і гараж особистим майном Михайлова? Чи підлягають поділу як спільне сумісне майно подружжя жіночі ювелірні прикраси Михайлової, придбані за рахунок спільних коштів подружжя під час шлюбу? Чи підлягає задоволенню вимога позивача про збільшення її частки у спільному сумісному майні?
____________________________________________________________________________
Задача 10
Алієва і Карпов у 2001 р. зареєстрували шлюб. До цього часу вони проживали разом і вели спільне господарство. Алієва після реєстрації шлюбу не працювала, а займалася домашніми справами. Дітей у них не було. У період шлюбу подружжям було побудовано будинок і придбано різне майно. Карпов мав дочку від першого шлюбу — Леонтьеву.
Після смерті Карпова у 2009 р. власником половини будинку та іншого спільно нажитого подружжям майна стала Алієва. Вона також стала спадкоємицею 1/4 будинку і частини майна, що належали Карпову, а також половини його особистого майна. Іншу частину спадщини одержала дочка Карпова — Леонтьева. У січні 2010 р. за позовом Леонтьєвої шлюб між Карповим і Алієвою був визнаний судом недійсним на підставі того, що Карпов одружився з Алієвою, не розірвавши свого першого шлюбу. Суд також встановив, що Алієвій не була відома ця обставина, оскільки під час укладання шлюбу Карпов приховав від неї свій шлюб.
На підставі рішення суду про визнання шлюбу Алієвої із Карповим недійсним Леонтьева у 2010 р. подала позов про визнання недійсним свідоцтва про право власності на частину будинку і про право на спадщину.
Які правові наслідки визнання судом шлюбу Карпова з Алієвою недійсним? Чи є майно, нажите Карповим і Алієвою, спільним сумісним майном подружжя? Чи підлягає позов Леонтьєвої задоволенню?
____________________________________________________________________________
Задача 11
При розгляді судом позову Е. Бобкової до колишнього чоловіка про поділ сумісного майна останній не погодився з вимогою дружини про поділ у рівних частках одержаної ним премії за наукове відкриття. На думку А. Бобкова, ця премія є його особистим майном і не може підлягати поділу. Проте Бобкова в обґрунтування своєї вимоги заявила, що успіхи її чоловіка в науковій діяльності були нероздільно пов'язані з турботою та увагою, якими вона оточувала чоловіка в період шлюбу.
Яке рішення повинен ухвалити суд за позовом Бобкової? До якого майна подружжя (спільного або роздільного) належать нагороди, заохочення кожного з подружжя за успіхи в трудовій, науковій, суспільній та іншій діяльності?
____________________________________________________________________________
Задача 12
При поділі спільного майна подружжя Волкових суд ухвалив рішення про виключення зі складу майна, що підлягає поділу, швейного устаткування (професійних швейної машини та оверлока фірми "Пафф") і передання його дружині, оскільки вона є швачкою за фахом. Одночасно чоловіку була присуджена відповідна компенсація згідно з його часткою в загальному майні подружжя. Поясніть, чи правильне рішення ухвалив суд.
____________________________________________________________________________
Задача 13
Горюнов і Краснова працювали в одній установі, де познайомилися, полюбили один одного і вирішили одружитися. За порадою друзів вони ще до державної реєстрації шлюбу уклали шлюбний договір і завірили його підписом керівника установи за місцем роботи. У договорі вони передбачили взаємні майнові права й обов'язки тільки на перші два роки шлюбу.
Через рік після одруження Краснова з розмови зі знайомим юристом дізналася, що закон вимагає дотримання нотаріальної форми шлюбного договору. Одночасно їй стало відомо, що шлюбний договір може бути укладений без зазначення терміну його дії. Тоді вона запропонувала чоловіку розірвати колишній шлюбний договір та укласти новий (безстроковий) і засвідчити його в нотаріальній конторі. Чоловік не погодився з її пропозиціями, пояснивши, що, на його думку, посвідчення шлюбного договору за місцем роботи прирівнюється до нотаріального, а укладання шлюбного договору без зазначення терміну дії не допускається законом. У зв'язку з цим між подружжям виникла суперечка.
Чи допускається законом укладання шлюбного договору без зазначення терміну (безстрокового договору) або тільки на певний термін (строкового договору)? Який порядок розірвання шлюбного договору? Які наслідки недотримання нотаріальної форми шлюбного договору?
____________________________________________________________________________
Задача 14
Р. Поляков неодноразово наполягав на здобутті дружиною вищої медичної освіти, обіцяючи їй за це купити діамантові сережки і шубу. Через деякий час Т. Полякова погодилася з цією пропозицією, але попросила укласти шлюбний договір, передбачивши в ньому купівлю їй чоловіком сережок у разі закінчення третього курсу медичного інституту, а шуби — після отримання диплома про вищу освіту. |
Чи ґрунтується на законі вимога Полякової? Чи може шлюбний договір укладатися з умовою відкладання?
_____________________________________________________________________________
СЕМІНАР 3
Тема «Шлюбний договір. Права та обов’язки подружжя з утримання»
1. Поняття й зміст шлюбного договору, порядок укладання.
2. Наслідки розірвання контракту або визнання його недійсним.
3. Підстави і умови стягнення аліментів на утримання одного з подружжя. Спеціальні підстави для стягнення аліментів.
4. Припинення права одного з подружжя на утримання.
Реферат (питання до дискусії)
1. Співвідношення спадкового і шлюбного договору
2. Актуальні проблеми укладення шлюбного договору.
3. Аліментні зобов’язання подружжя
4. Оспорювання батьківства, материнства.
Практичне завдання
Скласти позовну заяву про стягнення аліментів на непрацездатного члена подружжя
Скласти позовну заяву про встановлення факту батьківства (материнства).
Задачі
Задача 1
Після народження дочки Т. Миколаєва відчула погіршення стану здоров'я, у зв'язку з чим була влаштована на стаціонарне лікування в лікарню, і не змогла самостійно зробити заяву про народження дитини до органу РАЦСу. З'ясувалося, що орієнтовний термін її лікування становитиме близько двох місяців. Чоловік Миколаєвої перебував у тривалому службовому ві