Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття, ознаки та кваліфікуючі види зґвалтування




Відповідно до ч.1 ст.152 КК України зґвалтування – природний статевий зв'язок між чоловіком та жінкою із застосуванням насильства, погрози насильством або із використанням безпорадного стану потерпілої особи.

Безпосереднім об’єктом є статева свобода і статева недоторканість потерпілої особи.

Додатковими безпосередніми об’єктами є фізична та психічна недоторканість потерпілої особи, її здоров’я, життя, воля, честь та гідність.

Потерпілою від зґвалтування є особа як чоловічої так і жіночої статі. При цьому обов’язковим є те, що стать потерпілої особи повинна бути протилежною статі суб’єкта.

Із об’єктивної сторони зґвалтування завжди являє собою насильницький природний статевий зв'язок між чоловіком та жінкою (геторосексуальний зв'язок).

Якщо зґвалтування було вчинено в будь який інший спосіб, крім природного, то ст.152 КК України виключається, а вчинене слід кваліфікувати за відповідною частиною ст.153 КК України.

Зґвалтування є кримінально-караним якщо воно супроводжувалося:

1) насильством;

2) погрозою насильством;

3) використанням безпорадного стану потерпілої особи.

При використанні насильства або погрози насильством воля потерпілої особи пригнічується, а при використанні безпорадного стану потерпілої особи, воля цієї особи ігнорується.

Перелік зазначених характерних для зґвалтування дій є вичерпним, тому якщо особа будь яким іншим чином домоглася вступу у статевий зв'язок (шляхом обману чи зловживанням довірою) то склад зґвалтування відсутній (особі обіцяли зробити дорогий подарунок, одружитися і т.д.).

Насильство може бути різним – нанесення удару чи побоїв, мордування, умисне легке, середньої тяжкості чи тяжке тілесне ушкодження, обмеження чи позбавлення волі чи інші насильницькі дії.

Насильство при зґвалтуванні застосовується виключно з метою подолати опір потерпілої особи. Тому воно повинно бути дійсним та реальним, тобто таким, що здатне подолати опір потерпілої особи. В той же час опір потерпілої особи також повинен бути дійсним, а не удаваним.

Погроза насильством являє собою психічний вплив на потерпілу особу, що полягає в її залякуванні. Для наявності зґвалтування суб’єкт повинен погрожувати саме фізичним насильством. Погроза насильством може бути виражена у будь якій спосіб - словами, жестами, мімікою, демонстрацією зброї, а може випливати із обстановки що склалася.

Погроза вбивством охоплюється складом зґвалтування і додаткової кваліфікації за ст.129 КК України не потребує. Якщо ж погроза вбивством мала місце після зґвалтування з метою недопущення повідомлення потерпілою особою про вчинений злочин, то вона повинна бути додатково кваліфікована за ст.129 КК України.

Використання безпорадного стану потерпілої особи має місце у випадках, коли зґвалтування буде вчинене щодо особи, яка або не усвідомлює вчинюваних щодо неї дій або хоч і усвідомлює їх, однак, не здатна чинити опір. Саме тому виділяють два види безпорадного стану: фізична і психічна безпорадність.

В цілому зґвалтування вважається закінченим злочином з моменту початку вступу у статевий зв'язок (формальний склад злочину), незалежно від того чи довів суб’єкт зґвалтування до кінця у фізіологічному плані.

Із суб’єктивної сторони – прямий умисел і як правило сексуальний мотив, хоча може бути і інший (ненависть, заздрість, прагнення самоствердитись і т.д.).

Суб’єкт – особа чоловічої або жіночої статі із 14 років. Характерним для суб’єкта є те, що безпосереднім його виконавцем може бути лише особа протилежної статі до потерпілої. Співвиконавцем або співучасником може бути будь яка інша особа – як особа однакової з потерпілим статі, так і особа, яка не здатна вчинити зґвалтування у фізіологічному плані (жінка).

Кваліфіковані види:

1) вчинення зґвалтування повторно;

2) вчинення зґвалтування особою, яка раніше вчинила злочини, передбачені ст.153-155 КК України;

3) вчинення зґвалтування групою осіб;

4) зґвалтування малолітньої або малолітнього;

5) зґвалтування неповнолітньої або неповнолітнього;

6) зґвалтування, що потягнуло тяжкі наслідки.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1017 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2675 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.